PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή down(?) στο DSLAM Ν.Σμύρνης



kostask
16-01-07, 09:02
Χθες το απόγευμα επιστρέφοντας σπίτι διαπίστωσα πως δε μπορούσα να δω καμία ιστοσελίδα. Υπέθεσα ότι είχε κολλήσει το router (NETGEAR 834PN) και μπήκα στο menu του για να του κάνω reboot.

Στο router status είδα ότι έχει σήμα από τη γραμμή (το φωτάκι για τη ADSL πράσινο σταθερό και η γραμμή συγχρονισμένη στα 768/192 (ονομαστικά πάντα!!!). IP και DNS από τον ISP (Forthnet) ανύπαρκτα.

Μετά το reboot η ίδια κατάσταση.
Τηλέφωνο στη Forthnet, απάντηση από το τμήμα τεχνικής υποστήριξης σε 5 λεπτά (!!!) περίπου. Αλλεπάλληλα restart του υπολογιστή, διακοπή παροχής ρεύματος, soft και hard reboot του router κατόπιν υποδείξεων του τεχνικού, καμία βελτίωση.

Προσπάθεια σύνδεσης στον ISP μέσω δοκιμαστικών username και password που μου έδωσε ο τεχνικός, καμία επιτυχία.

Η εκτίμηση του τεχνικού: πρόβλημα στη γραμμή στο DSLAM καθώς συγχρονίζει το router αλλά στη forthnet δεν φθάνει απολύτως τίποτα από τις προσπάθειες μου να συνδεθώ, πήρανε τα στοιχεία μου να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ.

Εκτιμώμενη απάντηση από τον ΟΤΕ σύμφωνα με τον τεχνικό 3-4 εργάσιμες(!)

Έχει τύχει σε κάποιον τέτοια περίπτωση?

Λέτε ο ΟΤΕ να αποφάσισε ότι πρέπει να "ξεκουράζομαι" υποχρεωτικά από το Internet όταν επιστρέφω σπίτι???:twisted:

Καπετανάκης Στά
17-01-07, 00:32
Και εδω μια απο τα ιδια.
Διακοπη εγινε και το απογευμα αλλα και το μεσημερι. Πρωτη φορα ολα αυτα χωρις λογο.
Εχω HOL και Zyxel 660.
Μενω Ανω Ν.Σμυρνη τηλ 210 932....
Μαλλον πρεπει να ηταν γενικο σε καποιους χρηστες απο συγκεκριμενο DSLAM.

kostask
17-01-07, 08:48
Ναι... μάλλον θα έκαναν αναβάθμιση στο DSLAM γιατί το απόγευμα της επόμενης το link με τη forthnet επανήλθε στην ιλιγγιώδη ταχύτητα των...320Κbps!!! :twisted:

Nemessis
17-01-07, 15:51
Ναι... μάλλον θα έκαναν αναβάθμιση στο DSLAM γιατί το απόγευμα της επόμενης το link με τη forthnet επανήλθε στην ιλιγγιώδη ταχύτητα των...320Κbps!!! :twisted:

Παρατηρώ γενικότερα πώς η γραμμή κόβεται αρκετές φορές. Βελτιστοποίηση της ταχύτητας πάντως δεν παρατηρώ. Μέχρι κ εχθές το βράδυ κυμαινόταν γύρω στα 380 kbps

kostask
06-03-07, 10:07
Εδώ και περίπου 1,5 μήνα, περίπου κάθε εβδομάδα, έχω disconnects από τον ISP(Forthnet).

Συγκεκριμένα ενώ το router είναι συγχρονισμένο στα 768/128 (και από 1/3/2007 στα 1024/256) η σύνδεση με τον ISP ξαφνικά διακόπτεται.

Από δοκιμές που έχω κάνε με τους τεχνικούς της Forthnet (ναι κάθε φορά που τηλεφώνησα το πολύ σε 10 λεπτά απάντησαν!) κάθε φορά εμφανίζεται η ίδια συμπεριφορά: κανένα packet δεν φτάνει από τη γραμμή μου στον ISP.

Κάθε φορά που γίνεται αυτό δηλώνω βλάβη στον ΟΤΕ και συνήθως το πρόβλημα λύνεται το πολύ σε 1 μέρα.

Από 1/3/2007 όμως το πρόβλημα έχει γίνει σχεδόν καθημερνινό

Δήλωσα πάλι βλάβη στο 121 και μου έδωσαν και τηλέφωνα να μιλήσω με τους τεχνικούς στη Ν. Σμύρνη.

Φυσικά τα τηλέφωνα δεν απαντούν ποτέ!!!:twisted:

Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.