PDA

Επιστροφή στο Forum : I will speak Greek, but everybody will understand me



Σελίδες : [1] 2

David
17-06-04, 16:24
Η ιστορική ομιλία του Ξενοφών Ζολώτας, το 1957 που έγινε πρωτοσέλιδο.

David
17-06-04, 16:25
Ελληνικές λέξεις:

Eulogize, archons, panethnic, numismatic, thesaurus, οecumenical, trapeza, orthodoxy, axioms, methods, policies, episode, cacophony, enthusiasm, dialogue, synagonize, synods, didymous, organization, polymorphous, economic, ideas, dogmas, analyzed, synthesized, critical, problem, plethora, agony, melancholy, phenomenon, characteristic, epoch, thesis, dynamism, program, therapeutic, practices, prophylacsis, chaos, catastrophe, parallel, unhypocritical, synergy, harmonization, democratic, climate, basic, kyrie, eugenic, ethnos, organizers, protagonist, ampitctyony, gastronomic, symposia.

zouzouni
17-06-04, 17:21
:!:
Tι άλλο να πει κανείς. Όσες φορές κι αν το'χω διαβάσει, κάθε φορά με εντυπωσιάζει.

Όταν ήμουν στο Δημοτικό ακόμη, είχα ακούσει ότι για μια ψήφο μόνο έχασε η Ελληνική στο να την επιλέξουν ως επίσημη γλώσσα των νεο-επαναστατατημενων, νεο-απελευθερωμένων και νεο-συσταθέντων τότε ΗΠΑ, από την Αγγλική.

Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό?

WAntilles
17-06-04, 17:35
:!:
Tι άλλο να πει κανείς. Όσες φορές κι αν το'χω διαβάσει, κάθε φορά με εντυπωσιάζει.

Όταν ήμουν στο Δημοτικό ακόμη, είχα ακούσει ότι για μια ψήφο μόνο έχασε η Ελληνική στο να την επιλέξουν ως επίσημη γλώσσα των νεο-επαναστατατημενων, νεο-απελευθερωμένων και νεο-συσταθέντων τότε ΗΠΑ, από την Αγγλική.

Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό?

Και εγώ το είχα ακούσει αυτό αλλά από έγκυρη πηγή πολλά χρόνια αργότερα έμαθα ότι είναι μύθος.

ogenikos
17-06-04, 17:39
Επίσης για την ιστορία ο Ξενοφών ήταν δεινός κολυμβητής.....αλλά και δεινόσαυρος, αφου πέθανε 100 χρονών :shock:
Και απο την άλλη οκ, who cares, όλα αυτά είναι παρακαταθήκη απο τον Ελληνικό βαρβάτο πολιτισμό, πρίν 2000 χρόνια όμως, και το έχουμε κάνει καραμέλα, τώρα τι κάνουμε που είμαστε η τελευταία τρύπα της φλογέρας, ακμή και παρακμή, ματαιότης ματαιοτήτων...
Α και σχετικά με τα Ελληνικά σαν επίσημη γλώσσα, πιστεύω ότι είναι πατάτα, ράδιο αρβύλα και φήμες, έτσι κι'αλλιώς το μεγαλύτερο τμήμα του "δυτικού κόσμου" ήδη μιλούσαν αγγλικα, πώς είναι δυνατον ξαφνικά να τους υποχρεώναν να μιλήσουν Ελληνικά?
Αν και νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων πάνω στην γή μιλάνε κινέζικα ή διάφορες παραλαγές της γλώσσας των γειτονικών χωρών της κίνας......
Start the flamming...................now!

zouzouni
17-06-04, 17:41
Αν σου πω ότι το είχα ακούσει σε σοβαρή συζήτηση καθηγητών Πανεπιστημίου, (σοβαρότατοι επιστήμονες όλοι τους), εκ των οποίων ο ένας είχε πει (τότε πατημένα 60, μέσα-τέλη δεκαετίας 70), ότι τους το είχε αναφέρει όταν πήγαινε στο Πανεπιστήμιο ο καθηγητής του (δηλαδή το '30-'40!)
Από τόσο παλιά να είναι μύθος? ή μήπως δεν είναι ακριβώς μύθος? :roll:

zouzouni
17-06-04, 17:44
Επίσης για την ιστορία ο Ξενοφών ήταν δεινός κολυμβητής.....αλλά και δεινόσαυρος, αφου πέθανε 100 χρονών :shock:
Χειμερινός κολυμβητής μάλιστα! :shock: Κι σ'αυτό απέδιδε την καλή του υγεία & μακροζωία! :wink:


Start the flamming...................now! :lol: :lol: :lol:

runnerma
17-06-04, 17:45
hmm... και εγώ τον άκουσα αυτόν τον μύθο....
...και το θέμα είναι ότι έτσι πίστευα μέχρι και σήμερα που διάβασα το thread..

...κανένας να διαφωτίσει περισσότερο το θέμα με κανένα λινκ???

sotiriskakos
17-06-04, 18:17
Είναι μούφα ρε παιδιά ο μύθος.Σε όλους μας το έλεγαν όταν ήμαστε παιδιά.Και σ αυτούς που είναι τώρα 40 και σε μένα που δεν είμαι ούτε 20, έλεγαν πως πριν μόλις λίγα χρόνια το χάσαμε για ...

dantouan
17-06-04, 18:28
:!:
Tι άλλο να πει κανείς. Όσες φορές κι αν το'χω διαβάσει, κάθε φορά με εντυπωσιάζει.

Όταν ήμουν στο Δημοτικό ακόμη, είχα ακούσει ότι για μια ψήφο μόνο έχασε η Ελληνική στο να την επιλέξουν ως επίσημη γλώσσα των νεο-επαναστατατημενων, νεο-απελευθερωμένων και νεο-συσταθέντων τότε ΗΠΑ, από την Αγγλική.

Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό?

Και εγώ το είχα ακούσει αυτό αλλά από έγκυρη πηγή πολλά χρόνια αργότερα έμαθα ότι είναι μύθος.

Ισως ομως μυθος να ειναι και αυτο που ακουσες φιλε WAntilles, η ιστορια απ'οτι ξερω ειναι πραγματικη, και λεει οτι χασαμε για μια μονο ψηφο :(

sotiriskakos
17-06-04, 18:40
Και πώς θεμελιώνεται αυτό;

dantouan
17-06-04, 18:41
Η μη παραδοχη αυτης της εικασιας πως θεμελιωνεται; :?:

Cafeeine
17-06-04, 18:49
Βρε παιδιά θέλουμε links, links! κατι τέτοιο θα είναι κατεχωρημένο στα αμερικάνικα πρακτικά "κάπου"

sotiriskakos
17-06-04, 19:35
Ποτέ δεν έχουμε δει κάτι σχετικό σε ιστορικό κείμενο, σε πρακτικά συνεδριάσεων, σε οτιδήποτε άλλο.Ποτέ δεν έχουμε διδαχθεί κάτι τέτοιο σε ιστορία και ποτέ δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο από επίσημο στόμα.Νομίζω πως ένα τόσο σημαντικό γεγονός, αν ίσχυε, τα βιβλία μας δε θα το άφηναν απ έξω.Επίσης ποτέ κανείς δεν έμαθε το όνομα αυτού του ενός τσόγλανου που μας έκοψε τα φτερά και μας ανάγκασε να μάθουμε αγγλικά.Απ την άλλη λογικά παρ'το: θα γινόταν ποτέ τέτοια σύσκεψη;Εδώ δε γίνονται τόσες άλλες.Και πάλι αν γινόταν, γιατί να προταθούν τα ελληνικά και να μην ψηφισθούν για λίγο και όχι τα κινέζικα ή τα ισπανικά που τα μιλά ο μισός πληθυσμός της γης και βάλε;
Απλά ρωτάω.Αν κάποιος μπορεί να τα αντικρούσει, του βγάζω το καπέλο.

WAntilles
17-06-04, 19:51
:!:
Tι άλλο να πει κανείς. Όσες φορές κι αν το'χω διαβάσει, κάθε φορά με εντυπωσιάζει.

Όταν ήμουν στο Δημοτικό ακόμη, είχα ακούσει ότι για μια ψήφο μόνο έχασε η Ελληνική στο να την επιλέξουν ως επίσημη γλώσσα των νεο-επαναστατατημενων, νεο-απελευθερωμένων και νεο-συσταθέντων τότε ΗΠΑ, από την Αγγλική.

Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό?

Και εγώ το είχα ακούσει αυτό αλλά από έγκυρη πηγή πολλά χρόνια αργότερα έμαθα ότι είναι μύθος.

Ισως ομως μυθος να ειναι και αυτο που ακουσες φιλε WAntilles, η ιστορια απ'οτι ξερω ειναι πραγματικη, και λεει οτι χασαμε για μια μονο ψηφο :(

Και γιατί δεν αναφέρεται πουθενά Dantouan;

Τα εξαφάνισε τα records ο Palpatine;

Καλά τα λέει ο Sotiriskakos.

zouzouni
17-06-04, 19:52
Πρέπει να θυμάσαι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο...η γνώση της Ελληνικής γλώσσας, θεωρείτο μέχρι κι πριν 1-2 αιώνες το υπέρτατο δείγμα καλλιέργειας, γνώσης, μόρφωσης, αγωγής κι πολιτισμού για ένα άτομο στην Ευρώπη και όλες τις αποικίες των Ευρωπαϊκών κρατών.
Η γνώση της Ελληνικής ήταν ανώτερη από την γνώση της Λατινικής, κι η δεύτερη ήταν καθιερωμένη, προϋπόθεση αναγκαία στους πνευματικούς κύκλους.
Από την Αγγλική ιστορία, μου έχει κάνει ιδαίτερη εντύπωση με πόσο θαυμασμό περιγράφεται ότι η Ελισσάβετ η Α', η Μεγάλη, όπως την αποκάλεσαν ήδη από την εποχή της, ήξερε ανάγνωση! γραφή! στα Αγγλικά!, Λατινικά! αλλά κι στα Ελληνικά! κι μάλιστα τα εξασκούσε!
Γενικά υπήρχε ένας θαυμασμός για την Αρχαία Ελλάδα, τον πολιτισμό κι την γλώσσα της.
Για την περίπτωση της Αμερικής, μιλάμε για την εποχή που γίνεται η Διακύρηξη της Ανεξαρτησίας, για την συγγραφή της οποίας συσκέφθηκαν ίσως οι μεγαλύτεροι πνευματικοί άνθρωποι της τότε χώρας, κι όχι μόνο οι πολιτικοί.
Κι πολλές ιδέες που εκφράζονται εκεί, από τους ίδιους τους Αμερικανούς, αναγνωρίζεται, ότι οφείλονται στο θαυμασμό κι σεβασμό προς τα ιδανικά της Αθηναϊκής Δημοκρατίας κι του Αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού.

zouzouni
17-06-04, 19:57
Τώρα γιατί δεν αναφέρεται πουθενά, δεν το γνωρίζω....την επόμενη φορά που θα περάσω από το Κονγκρέσσο για καφέ θα τους ρωτήσω! :wink: :lol: :lol:
Μα γι'αυτό ρωτάμε βρε παιδιά.....μπας κι μάθουμε κάτι...... :roll: :oops:

Jsone
17-06-04, 19:58
Παιδια αυτος ειναι κλασσικος μυθος (της γνωστης κατηγοριας "μουφα aka ραδιο-αρβυλα").Αυτο τον μυθο τον εχω ακουσει απο μπολικους ανθρωπους σε διαφορετικες καταστασεις.Κανενας δεν ειπε ακριβως την ιδια ιστορια, ολοι την ηξεραν σε διαφορετική παραλλαγή(κλασσικο σημαδι μουφας).Αυτος ο μυθος ακριβως υπαχει στην ιδια μορφη με αλλες γλωσσες στις ΗΠΑ (δειτε το site:http://www.snopes.com/language/apocryph/german.htm)
Απ'οτι φαινεται αυτο που γνωριζουμε εδω ειναι απλως μια μεταφορα ενος μυθου που κυκλοφορει σε πολλες χωρες.

zouzouni
17-06-04, 20:13
Χμμμμ...... :roll: Δεν αντιλέγω Jsone.....

Εξακολουθεί βέβαια να μου κάνει εντύπωση ότι αυτό το πρωτοάκουσα από έγκριτο καθηγητή Πανεπιστημίου, πολλά χρόνια πριν (όπως έγραψα προηγουμένως), κι ο οποίος απλώς "μετέδιδε" την πληροφορία που είχε πάρει αρκετές δεκαετίες πριν, πάλι από Πανεπιστημιακό.

Μια και πλέον από το site αυτό μαθαίνουμε ότι αυτό ήταν μύθος...για σκεφτείτε να ήταν πραγματικότητα? :roll:
Πως θα νιώ8ατε?
Πώς θα νιώθατε αν πράγματι είχε χάσει η Ελληνική γλώσσα για μια ψήφο? :roll:
(έτσι για να ταράξουμε τα νερά! :wink: :) )

ibok
17-06-04, 20:54
Επειδή πιστεύω πως λίγο πολύ όλους μας ενδιαφέρει το θέμα της γλώσσας των Η.Π.Α. Αν κάποιος απο εμάς εχει την διάθεση να ψάξει ας το κάνει ή σε τελική ανάλυση αν εχει κάποιον φίλο που σπουδάζει σε ΗΠΑ ας του στείλει κανα μειλ μήπως και μάθουμε κάτι τεκμηριωμένο.

sdikr
17-06-04, 20:59
διαβάστε!!

http://www.worldhistory.com/wiki/L/Languages-in-the-United-States.htm

Jsone
17-06-04, 21:13
Αυτο το site ειναι τμημα της Wikipedia, μιας εγκυκλοπαίδιας που γραφεται απο οποιον θελει να συμμετασχει σε αυτην χωρις Ελεγχο.Δεν λεω οτι λενε ψεματα, αλλα οτι δεν ειναι και η πλεον αξιοπιστη.Και παλι σε αυτο το site δεν αναφερεται ακριβης ημερομηνία ουτε προσδιοριζει ποια Αρχή εκανε αυτη την ψηφοφορία.(Τι ειναι το Parliament?? εγω ενα Κογκρεσο ξερω και μια Γερουσία.Τελοσπαντων...)Παραδεχομαι παντως πως μπορει να ειναι αληθεια.

David
17-06-04, 21:22
In the late 19th century a voting took place in the Parliament, regarding the selection of the country's official language. English was the winning language, with Greek language having received just one vote less.

:( :( :(

Η ιστορία είναι αληθινή. Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται λίγο και για conspiracy theory. Δεν εξηγείτε πως μια πλούσια γλώσσα όπως η ελληνική έχασε μπροστά στην αγγλική, έκτος από τα ελληνικά, τόσες άλλες γλώσσες είναι σαφώς καλύτερες από τα αγγλικά και πιο πλούσιες. Βεβαία, καμιά νεότερη ελληνική κυβέρνηση δεν έκανε απόλυτος τίποτα για την εξαγωγή της γλώσσας στην Ευρώπη τουλάχιστον. Πείτε μου, πόσα εκπαιδευτικά ελληνικά ινστιτούτα υπάρχουν στο εξωτερικό; Όπως πχ. το Γαλλικό ινστιτούτο στην Αθήνα, Goethe Institute (γερμανικό ινστ.) ..κτλ. Άρα λοιπόν, δεν υπάρχει και τρομερό ενδιαφέρον από της ελληνικές αρχές να σκορπίσουν την ελληνική γλώσσα, όπως η αρχαίοι το έκαναν.

Jsone
17-06-04, 21:23
Διαβαστε και αυτο:http://lists.hellug.gr/pipermail/linux-greek-users/1997-December/051519.html

sotiriskakos
17-06-04, 21:28
Και τι σημαίνει ζουζουνάκι πως το 'πε καθηγητής πανεπιστημίου;Τι έχει δηλαδή το αλάθητο;Και γω σου λέω πως είναι ψέμα!Και λοιπόν;Grab the egg and shear it σου λέω εγώ.Το ποιός το πε και ποιος όχι, νομίζω δεν έχει και πολύ σημασία, τους βλέπουμε τους καθηγηταράδες μας κάθε μέρα στις αίθουσες και ξέρουμε τις ικανότητές τους (τουλάχιστον των περισσοτέρων).Εγώ απλά το λέω σαν ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος.Και νομίζω δεν είναι δυνατόν αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο να μην έχει καταγραφεί.Το τι λένε σήμερα οι ιστοσελίδες για το θέμα δε με πολυνοιάζει εκτός και αν είναι κυβερνητικές ή επίσημες κατά οποιονδήποτε άλλο τρόπο.Οι υπόλοιπες δε μου λέει κανείς ότι δεν είναι χειρότερες από τις ευφάνταστες θειάδες του χωριού μου...

zouzouni
17-06-04, 21:32
sdirk Σ'ευχαριστώ για το link! :D
Σύμφωνα μ'αυτό τότε......κι με βάση την ιστορία που σας έγραψα για το πως έμαθα αυτό το "μύθο".....σημαίνει ότι κάποιοι από την πνευματική ηγεσία της χώρας, ήταν πολύ σωστά πληροφορημένοι γι'αυτό....κι με κάνει ν'αναρωτιέμαι τι στην ευχή έγινε στην πορεία κι δεν έγινε ευρύτερα γνωστό?

David Δεν συμφωνώ μαζί σου ότι χάθηκε η ψήφος λόγω conspiracy theory. Μπορεί να υπήρχαν κι άλλοι λόγοι, κι ο πιο απλός που μπορώ να σκεφθώ, (εάν πράγματι έγινε αυτή η ψηφοφορία) είναι η πολυπλοκότητα της γλώσσας, κι το ότι δεν την γνώριζαν τα μέσα κι κατώτερα κοινωνικά στρώματα, με όλα όσα αυτά συνεπάγονται.

Σημείωση : τα παραπάνω τα έγραψα με την προϋπόθεση ότι η ιστορία είναι πραγματική.
Ακόμη δεν έχω πειστεί απόλυτα ούτε για το ότι είναι ούτε για το ότι δεν είναι πραγματική. :?

Jsone
17-06-04, 21:33
In the late 19th century a voting took place in the Parliament, regarding the selection of the country's official language. English was the winning language, with Greek language having received just one vote less.

:( :( :(

Η ιστορία είναι αληθινή. Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται λίγο και για conspiracy theory. Δεν εξηγείτε πως μια πλούσια γλώσσα όπως η ελληνική έχασε μπροστά στην αγγλική, έκτος από τα ελληνικά, τόσες άλλες γλώσσες είναι σαφώς καλύτερες από τα αγγλικά και πιο πλούσιες. Βεβαία, καμιά νεότερη ελληνική κυβέρνηση δεν έκανε απόλυτος τίποτα για την εξαγωγή της γλώσσας στην Ευρώπη τουλάχιστον. Πείτε μου, πόσα εκπαιδευτικά ελληνικά ινστιτούτα υπάρχουν στο εξωτερικό; Όπως πχ. το Γαλλικό ινστιτούτο στην Αθήνα, Goethe Institute (γερμανικό ινστ.) ..κτλ. Άρα λοιπόν, δεν υπάρχει και τρομερό ενδιαφέρον από της ελληνικές αρχές να σκορπίσουν την ελληνική γλώσσα, όπως η αρχαίοι το έκαναν.
Κατσε ρε φιλε David. Εδω παλευουμε με επιχερηματα τοση ωρα να δουμε αν η ιστορια ειναι αληθηνη ή μουφα και ξαφνικα ερχεσαι και πετας ενα "Η ιστορία ειναι αληθηνή".Εχεις στοιχεία ?

del_ahmettt
17-06-04, 21:36
Να συμpληρώσω στην ιστορια (μύθός ή πραγματικοτητα ,who knows?), η "νίκη" χαθηκε ,λέγεται, από την κρίσιμη ψήφο (εναντίον μας) ενός Εβραίου...

Πάντως ειναι νομίζω αλλη μια σκοτεινή ιστορία, απο τις πολλες του 20 ου αιωνα και ισως περασουν πολλα χρονια ακόμη για να μαθουμε τί ακριβως (και αν) σενεβηκε!

sdikr
17-06-04, 21:37
an other one

http://www.google.com.gr/search?q=cache:OOhtde3EeD8J:www.new-byzantium.org/CntlCngrss.htm+national+language+america+greek&hl=el

ibok
17-06-04, 21:41
Τι να εγινε zouzouni??? Οτι γίνεται συνήθως στο Ελλαντα και εξαφανίζονται(κοινώς τα τρώει η μαρμάγκα) ως δια μαγείας σοβαρότατα θεματα που αφορούν στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ στον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ και πάει λέγοντας.
Αμαν πιά!!!!

sotiriskakos
17-06-04, 21:46
Αμ έτσι πες το ρε del_ahmettt!
Και έλεγα και γω τόσην ώρα ποιό παλιο-τσόλι δε μας ψήφισε...

zouzouni
17-06-04, 21:47
Τι να εγινε zouzouni??? Οτι γίνεται συνήθως στο Ελλαντα και εξαφανίζονται(κοινώς τα τρώει η μαρμάγκα) ως δια μαγείας σοβαρότατα θεματα που αφορούν στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ στον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ και πάει λέγοντας.
Αμαν πιά!!!!

Μα από την εποχή του '30?!?! :shock: ΄ :(
Ο καθηγητής από τον οποίο έμαθα αυτή την ιστορία τότε το είχε πρωτοακούσει ο άνθρωπος, από δικό του καθηγητή σε ώρα διδασκαλίας, όταν ήταν ο ίδιος φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών!

Jsone
17-06-04, 21:49
Το περιεργο ειναι οτι το ενα site αναφερεται σε ψηφοφορία στα τέλη του 19ου αιωνα απο το Parliament (το ποιο?) και το αλλο αμεσως μετά την απελευθέρωση της Αμερικης (τέλη 1700) απο το Continental Congress (υπαρκτό).Ασε που το δευτερο site ειναι ενα του στυλ Neo-Byzantium δηλαδη ενωση τρελών και παλαβών ΕΠΕ.
Η ιστορια με τον Εβραιο ειναι κλασσικό παραδειγμα των μουφών που λεγονται κατα καιρούς για τουσ Εβραιους.

sdikr
17-06-04, 21:56
Parliament=βουλη
Continental Congress= τι σου λέει εσένα; (δεν έχουμε όλοι βουλη)
πάντως είναι δυο σελίδες που το αναφέρουν, ενώ για την μούφα τη γερμανική υπάρχουν αρκετες που λένε οτι ναί είναι μουφα.
δεν βρήκα ακόμα μία που να λέει οτι το greek είναι μουφα

David
17-06-04, 21:59
Συγνώμη, διάβασα την σελίδα που μας έδωσε ο sdikr, και νόμιζα ότι είναι κάτι επίσημο.

sotiriskakos
17-06-04, 22:05
Καλά, τώρα που κοίταξα το LINK του SDIKR στο google, έριξα κάτι γέλια...Είναι ποτέ δυνατόν ένας λαός που δεν έχει σχέση με την κουλτούρα, τον πολιτισμό, τα πιστεύω, τα ήθη, τη νοοτροπία των Ελλήνων και ό,τι άλλο θέλετε εσείς (όπως οι Αμερικάνοι) να υιοθετήσει τη γλώσσα του;Δε νομίζω πια.Ας είναι και η πιο πλούσια αλλά και συνάμα εύκολη γλώσσα.Κάτι άλλο τώρα.Αν κατάλαβα καλά ο συγγραφέας του κειμένου λέγεται Αθανάσιος Καρράς.Μάλλον πρόκειται για κάποιο ξενιτεμένο Έλληνα στο Αμέρικα που τον έχει φάει ο πόνος και γράφει τα δικά του.Και επειδή μόνο έγκυρη ιστοσελίδα δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω (μη σας πω ούτε καν ιστοσελίδα...) σας λέω ότι και γω στην προσωπική μου σελίδα που έχω φτιάξει στον isp μου λέω πως η quenya πρέπει να γίνει η πανοικουμενική γλώσσα γιατί είναι πολύ εύηχη...

sdikr
17-06-04, 22:12
Καλά, τώρα που κοίταξα το LINK του SDIKR στο google, έριξα κάτι γέλια...Είναι ποτέ δυνατόν ένας λαός που δεν έχει σχέση με την κουλτούρα, τον πολιτισμό, τα πιστεύω, τα ήθη, τη νοοτροπία των Ελλήνων και ό,τι άλλο θέλετε εσείς (όπως οι Αμερικάνοι) να υιοθετήσει τη γλώσσα του;

εδώ θα σε χαλάσω,
ποιος λαος;
ειχαν λαο οι αμερικάνοι τότε;
ολοι μετανάστες ήταν, με ενα αρκετά μεγάλο ποσοστό έλληνες

Jsone
17-06-04, 22:13
Αυτο που φιανεται σιγουρο και αναφερεται σε ολες τις πηγές ειναι οτι αμεσως μετά την Αμερικανικη Ανεξαρτησία τεθηκε το θέμα αλλαγής της γλώσσας απο τα Αγγλικά (την γλώσσα των "κατακτητών" Αγγλων)σε μια αλλη γλώσσα και μέσα στις προτεινόμενες ηταν και η Ελληνική.Η ιστορία ομως της μιας ψήφου δεν εχει λογική βαση, ουτε προκύπτει απο αξιοπιστη πηγή.Ειναι μια φήμη, οπως και η αντίστοιχη Γερμανική.Δείτε και το site: http://ourworld.compuserve.com/homepages/JWCRAWFORD/can-muhl.htm

Σχετικα με Parliament και Continental Congress:Αυτο που εννοώ ειναι οτι ποτέ στην Αμερικανικη ιστορία δεν υπηρξε νομοθετικό σώμα με αυτο το όνομα (Parliament=βουλή).Υπήρξε το Continental Congress που ηταν ενα είδοςεπαναστατικού συμβούλιου,και τα σημερινά Congress=Κογκρέσο και Senate=Γερουσία.

David
17-06-04, 22:16
Μην πως δεν πρόκειται για την επίσημη γλώσσα των Αμερικανών, μα για την διεθνής γλώσσα για τις διάφορες ορολογίες;
Στα τέλει του προπερασμένου αιώνα, τροποποιήθηκε η διεθνή ορολογία για την επικοινωνία, μεταφορά, ναυτιλία ..κτλ.

sdikr
17-06-04, 22:17
Jsone,
να το πώ αλλίως, στο ψάξιμο μου βρήκα οτι υπήρχαν αναφόρες οτι η γερμανική είναι μουφα.
Δεν βρήκα οτι η ελληνική ειναι μουφα!!

runnerma
17-06-04, 22:26
Jsone,
να το πώ αλλίως, στο ψάξιμο μου βρήκα οτι υπήρχαν αναφόρες οτι η γερμανική είναι μουφα. Δεν βρήκα οτι η ελληνική ειναι μουφα!!

Συμφωνώ! (έτσι θέλω να πιστεύω) ότι οι Γερμανοί έφτιαξαν έναν μύθο πάνω στα πραγματικά γεγονότα που αφορούσαν όμως την Ελληνική.


Τώρα βέβαια μια επίσημη αναφορά κάπου θα ήταν ότι το καλύτερο. Αλλά...

Jsone
17-06-04, 22:26
Δευτερο site που λεει οτι δεν εγινε ψήφος για τα ελληνικά:
http://www.watzmann.net/scg/german-by-one-vote.html

sotiriskakos
17-06-04, 22:28
Πότε "τότε" βρε sdikr;Όταν έγινε η ψηφοφορία λες; :lol: :lol: :lol:
Δε με χάλασες καθόλου.Γιατί;Γιατί δέχομαι ότι δεν ήταν λαός, αλλά δεν είχαν κάποιοα συνοχή;
Τότε σαν τι θα προοριζόταν η ελληνική γλώσσα;Σαν εθνική γλώσσα του φούφουνα;Όταν μιλάμε για εθνική και επίσημη γλώσσα και τέτοια νομίζω δεν ψάχνουμε να βρούμε το έθνος, το λαό ή όπως αλλιώς θέλει να το ονομάσει καθένας (ας μην κολλάμε εκεί)!Μην αρχίσουμε δηλαδή τώρα να ψάχνουμε αν λέγονταν από τότε αμερικάνοι ή διάβολοι και τρίβολοι.Γιατί αν δε δεχτούμε σαν λαό τους τότε αμερικάνους δε νομίζω να τίθεται θέμα ψηφοφορίας...

Jsone
17-06-04, 22:31
Αποσπασμα απο το δευτερο site, αρκετά διαφωτιστικό:
What is clear is that Congress never considered replacing English with any other language or giving any other tongue equal status with English. In the 18th century there were rumors that a few Brit-bashing superpatriots campaigned to have the new nation drop English in favor of Hebrew, French, or Greek, considered in the late 18th century to be the languages of God, rationality, and democracy, respectively. But the desire to found a New Eden rather than a New Babel assured that the United States would be united both legally and socially under a single language, and that language would be English. Noah Webster championed a dialect-free Federal English based on his spelling book. John Adams rightly predicted that English would become the next world language. And Roger Sherman of Connecticut is reported to have urged Americans to retain English and make the British speak Greek. (See Baron, 1982.) Despite the solid position of English both initially and throughout American history, the legend of the German vote persists.

sdikr
17-06-04, 22:33
Τώρα βέβαια μια επίσημη αναφορά κάπου θα ήταν ότι το καλύτερο. Αλλά...

το να βρείς επίσημη είναι λίγο δύσκολο , δεν είναι και κάτι που θα θέλαν να το λένε, for the record έψαξα μέχρι και τα κείμενα που υπογράψαν τότε (17 αιώνα)
αλλα τίποτα
πάντως αναφορές για την ψήφοφορία έχω βρεί αρκετες! (και σε έγκυρες σελίδες)

Jsone
17-06-04, 22:36
Τριτο site : http://www2.english.uiuc.edu/baron/essays/ban.htm

"That may sound too radical, but proposals to ban English first surfaced in the heady days after the American Revolution. Anti-British sentiment was so strong in the new United States that a few superpatriots wanted to get rid of English altogether. They suggested replacing English with Hebrew, thought by many in the eighteenth century to be the world’s first language, the one spoken in the garden of Eden. French was also considered, because it was thought at the time, and especially by the French, to be the language of pure reason. And of course there was Greek, the language of Athens, the world’s first democracy. It’s not clear how serious any of these proposals were, though Roger Sherman of Connecticut supposedly remarked that it would be better to keep English for ourselves and make the British speak Greek."

blizard
17-06-04, 22:41
Α και σχετικά με τα Ελληνικά σαν επίσημη γλώσσα, πιστεύω ότι είναι πατάτα, ράδιο αρβύλα και φήμες, έτσι κι'αλλιώς το μεγαλύτερο τμήμα του "δυτικού κόσμου" ήδη μιλούσαν αγγλικα, πώς είναι δυνατον ξαφνικά να τους υποχρεώναν να μιλήσουν Ελληνικά?
Εγώ θυμάμαι ότι το άκουσα στο σχολείο ρε παιδιά !!!!
Και συγκεκριμένα επειδή ή αρχαία ελληνική γλώσσα ήταν ιστορική, την μάθαιναν τότε πολλοί σε όλο το κόσμο, και επειδή Γάλλοι- Ισπανοί- Γερμανοί δεν πολύγούσταραν τους Άγγλους και δεν ήθελαν να μάθουν αγγλικά, είχαν συμφωνήσει για την Ελληνική.

sotiriskakos
17-06-04, 22:45
Μάλιστα δε γούσταραν τους Άγγλους και δεν πρότειναν τις δικές τους γλώσσες, αλλά τα ελληνικά.Δεν ειν κακό, δεν ειν κακό...
Σα να πηγαίναμε εμείς και να προτείναμε τα γερμανικά.Καλή φάση πάντως... 8)

sdikr
17-06-04, 22:48
Μάλιστα δε γούσταραν τους Άγγλους και δεν πρότειναν τις δικές τους γλώσσες, αλλά τα ελληνικά.Δεν ειν κακό, δεν ειν κακό...
Σα να πηγαίναμε εμείς και να προτείναμε τα γερμανικά.Καλή φάση πάντως...

ξέχασες κάτι, οι αμερικάνοι ήταν κάτω απο τον ζυγό στον βρετανών!!
σκέψου δηλαδή οτι πχ όταν η ελλάδα γλύτωσε απο τους τούρκους να είχε να ψηφίσει μεταξύ, τουρκικής και κινέζικων!

sotiriskakos
17-06-04, 22:53
Δεν το λέω σε σχέση με τους αμερικάνους.Το λέω σε σχέση με τους γερμανοϊσπανογάλλους.Κατά τ' άλλα δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.Αλλά η συμπεριφορά των άλλων δεν είναι μυστήρια;Για μένα δεν είναι εύκολο να γίνει.Θα πας εσύ να προτείνεις ως Ελλάδα κάτι γερμανικό δηλαδή και όχι ελληνικό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.