PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Νεου Router



hagop.simonian
25-02-13, 14:28
Καλή σας ημέρα,

Είμαι συνδρομητής στην Wind, και λόγω το ότι ποτέ δεν είχα Wifi σε όλο το σπίτι, σε όποια εταιρεία και αν ήμουν , (Παλιότερα είχα και HOL και Connex),σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλύτερο δικό μου για να κάνω δουλειά...

Το σπίτι είναι 3 όροφο και το router είναι τοποθετημένο στον μεσαίο.

Έχω τις εξής ερωτήσεις.

1. Υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερο router (καλύτερη κεραία κλπ,) και να μην έχω Internet sto tablet επειδή δεν έχει καλή κεραία το tablet?
2. Υπάρχει κάποιο router να μου συστήσει κάποιος, που να είναι σίγουρο πως με καλύπτει?
3. Αν δεν μπορεί να γίνεται δουλειά με router υπάρχει εναλλακτική?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

chaos38
05-03-13, 18:22
φιλε κοιτα στο πλαισιο το netgear DGN 2200 απο τα σταθεροτερα router της αγορας και με καλο wifi.

fz6
07-03-13, 12:04
Καλή σας ημέρα,

Είμαι συνδρομητής στην Wind, και λόγω το ότι ποτέ δεν είχα Wifi σε όλο το σπίτι, σε όποια εταιρεία και αν ήμουν , (Παλιότερα είχα και HOL και Connex),σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλύτερο δικό μου για να κάνω δουλειά...

Το σπίτι είναι 3 όροφο και το router είναι τοποθετημένο στον μεσαίο.

Έχω τις εξής ερωτήσεις.

1. Υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερο router (καλύτερη κεραία κλπ,) και να μην έχω Internet sto tablet επειδή δεν έχει καλή κεραία το tablet?
2. Υπάρχει κάποιο router να μου συστήσει κάποιος, που να είναι σίγουρο πως με καλύπτει?
3. Αν δεν μπορεί να γίνεται δουλειά με router υπάρχει εναλλακτική?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Εγώ έχω βάλει το ASUS DSL-N55U Annex A, σταθερότατο και πλήρως εξοπλισμένο.

africa_twin
07-03-13, 15:06
2. Υπάρχει κάποιο router να μου συστήσει κάποιος, που να είναι σίγουρο πως με καλύπτει?
Φίλε μου δεν μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά για το ερώτημα που θέτεις γιατί οι συνθήκες (τοίχοι, μόνωση κλπ.) σε κάθε σπίτι αλλάζουν δραματικά... Οι προτάσεις που γίνονται πάντα θα είναι σχετικές και δεν μπορούν να εγγυηθούν για σίγουρο αποτέλεσμα...
Έχοντας λοιπόν αυτό υπόψη, σου προτείνω και γω το DGN2200 που προτάθηκε από τον chaos38.

hagop.simonian
29-03-13, 16:57
Ευχαριστώ πολύ.

RASTAVIPER
01-04-13, 12:13
Άλλη μια ψήφος για το 2200v3 που μάλλον θα σου φανεί χρήσιμο ειδικά με το μεγάλο εύρος κάλυψης wifi που διαθέτει.

ee4649
26-05-13, 13:00
Στην wind μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε δικό μας ρούτερ θέλουμε? ή χρειάζεται κάποια συγκεκριμένα?

theopan
26-05-13, 19:49
Στην wind μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε δικό μας ρούτερ θέλουμε? ή χρειάζεται κάποια συγκεκριμένα?

Οποιοδήποτε.

hablando
28-05-13, 08:16
Οποιοδήποτε.

Γεια σας!
Παραθέτω τις παρακάτω φωτό για να μου δώσετε τα φώτα σας! :-)

Θα ήθελα να μου δίνατε τις σωστές ρυθμίσεις του modem μου για τη Wind (Περιστέρι) ως εξής...

1 -> ADSL+ κτλ...

theopan
28-05-13, 10:23
Ας έγραφες τουλάχιστον ποιό ρούτερ είναι αυτό που πας να σετάρεις... Νομίζω είναι σωστές οι ρυθμίσεις σου. Μια επιφύλαξη έχω για αυτήν στο 5ο screenshot. Αν δε σου δουλέψει έτσι, βάλε "Login" (αντί για "No login" που έβαλες) και βλέπουμε τι στοιχεία θα σου ζητήσει αφού το κάνεις. Θέλει login η Wind, απλά δέχεται οποιαδήποτε στοιχεία στα πεδία. Αν το κάνεις και σου ζητήσεις user/pass, βάλε π.χ Winduser@tellas.gr/password αντίστοιχα.

hablando
28-05-13, 12:33
Ας έγραφες τουλάχιστον ποιό ρούτερ είναι αυτό που πας να σετάρεις... Νομίζω είναι σωστές οι ρυθμίσεις σου. Μια επιφύλαξη έχω για αυτήν στο 5ο screenshot. Αν δε σου δουλέψει έτσι, βάλε "Login" (αντί για "No login" που έβαλες) και βλέπουμε τι στοιχεία θα σου ζητήσει αφού το κάνεις. Θέλει login η Wind, απλά δέχεται οποιαδήποτε στοιχεία στα πεδία. Αν το κάνεις και σου ζητήσεις user/pass, βάλε π.χ Winduser@tellas.gr/password αντίστοιχα.

Γεια χαρα φίλε theopan
Είναι το LevelOne WBR-6600A και ο λόγος που κάνω την έρωτηση είναι επειδή ο μόνος τρόπος να συντονιστεί με το δίκτυο της Wind είναι με τη ρύθμιση MultiMode (εικόνα 1) και κλειδώνει σε τριτοκοσμικές ταχύτητες (0.8 mb upload , 0.3 mb download) (!!!) , ως εκ τούτου ψάχνω να βρω τις ιδανικές ρυθμίσεις, χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής... :(

theopan
29-05-13, 16:52
Θα έπρεπε να συγχρονίζει σε λογικά νούμερα. Δε βλέπω κάτι λάθος και εξάλλου η "ευθύνη" των ρυθμίσεων που παραθέτεις όσον αφορά το συγχρονισμό, σταματάει το πολύ στο 2ο screenshot. Τα υπόλοιπα είναι ρυθμίσεις authentication με τον πάροχο. Το ότι συγχρονίζεις τόσο χαμηλά δείχνει ότι κάπου αλλού υπάρχει πρόβλημα (στη γραμμή, τα καλώδια ή το συγκεκριμένο ρούτερ).

amauroei
31-05-13, 10:03
Δοκίμασε αν θες τα παρακατω,
1.DSL modulation ADSL2+
2.ξεκλικαρε το multi pvc
3.φτιαξε το vc1 router,8,35, llc, bridge ip & netmask οποως είναι
4. login pppoe
6. login name: Winduser@tellas.gr, Password: password, τα υπολοιπα οπως είναι
Καλή επιτυχία

hablando
31-05-13, 14:38
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα τα δοκιμάσω και θα επιστρέψω με τα αποτελέσματα!

kage
01-06-13, 21:05
γιατι να μην παρει ενα cisco με N mode wifi να ξεμπερδευει?

hablando
02-06-13, 11:24
Τα έβαλα και λειτούργησαν μια χαρά! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!


Δοκίμασε αν θες τα παρακατω,
1.DSL modulation ADSL2+
2.ξεκλικαρε το multi pvc
3.φτιαξε το vc1 router,8,35, llc, bridge ip & netmask οποως είναι
4. login pppoe
6. login name: Winduser@tellas.gr, Password: password, τα υπολοιπα οπως είναι
Καλή επιτυχία

ee4649
20-07-13, 22:21
Προσπαθώ και εγώ με ένα thompson που είχα από την forthnet να το σετάρω στην γραμμή της wind που έχω αλλά δεν τα καταφέρνω,η σύνδεση είναι εδώ και 1 μήνα,στο username βάζω Winduser@tellas.gr και στο password βάζω password,το ρουτερ είναι το ZXHN Η108L,τι μπορεί να φταίει?

DVader
20-07-13, 22:24
Προσπαθώ και εγώ με ένα thompson που είχα από την forthnet να το σετάρω στην γραμμή της wind που έχω αλλά δεν τα καταφέρνω,η σύνδεση είναι εδώ και 1 μήνα,στο username βάζω Winduser@tellas.gr και στο password βάζω password,το ρουτερ είναι το ZXHN Η108L,τι μπορεί να φταίει?

Η Wind νομίζω ότι κάνει autoconfigure τα router της οπότε δεν θα παίξει με τίποτα το Thompson που έχεις...Θέλει αποκλειστικά τον δικό της δρομολογητή !

theopan
21-07-13, 00:59
Η Wind νομίζω ότι κάνει autoconfigure τα router της οπότε δεν θα παίξει με τίποτα το Thompson που έχεις...Θέλει αποκλειστικά τον δικό της δρομολογητή !

Τίποτα ιδιαίτερο δεν έχει η Wind στο configuration. Οποιοδήποτε ρούτερ παίζει αρκεί να έχει modulation adsl2+ (μόνο για σιγουριά) και PPPoE/LLC στο encapsulation. Έχω συνδέσει στη γραμμή μου ρούτερ από άλλους παρόχους χωρίς να ακουμπήσω τίποτα (ούτε καν username/password δεν άλλαξα) και έπαιξε κανονικότατα.

ee4649
21-07-13, 17:07
Εγω εχω ατο εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/236918-How-to-Παρουσίαση-του-Thomson-TG585-v7-(ασύρματο)

Το οποιο το ειχα οταν ειχα forthnet,μπορω να το χρησιμοποιησω για την wind? κ αν ναι,θελει τιποτα ιδιαιτερες ρυθμισεις; Γιατι βαζοντας user name:Winduser@tellas.gr password: password k ppoe δεν καταφερα να συνδεθω

@ ADSLgr.com All rights reserved.