PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα. Να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο;



sv2evs
25-02-13, 17:55
Downstream Line Attenuation

30



Upstream Line Attenuation

19










Upstream Rate (Kbps)

1023



Downstream Rate (Kbps)

9369






Το θεωρητικό που μου δίνει ο adslgr σύμφωνα με το Downstream Att είναι 15.6 mbps. Να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο ή όχι;

Η απόσταση βγαίνει 2172 Μέτρα (είναι τόση όντως; )

Εύοσμος, κοντά στην πλατεία.

yiapap
25-02-13, 18:17
Δώσε και το SNR. Σύμφωνα με το attenuation, να προσπαθήσεις ναι.

sv2evs
25-02-13, 18:19
9db up/down

yiapap
25-02-13, 18:21
9db up/downΜε 9dB είναι λογικός ο συγχρονισμός. Μπορείς να παίξει με το δικό σου άκρο μήπως κερδίσεις κάτι, καλύτερα όμως να προσπαθήσεις με το DMT Tool (ή αν γίνεται από το config του router) να αλλάξεις το target SNR σε 6dB ή και χαμηλώτερα (δες τα δικά μου στατιστικά που έχουμε το ίδιο attn).
Επίσης αν είσαι στη Wind πάρτους ένα τηλέφωνο μήπως μπορούν αυτή να ορίσουν target SNR στα 6dB αν βέβαια δεν σε απασχολεί να έχεις αποσύνδεση μια στο τόσο.

sv2evs
25-02-13, 18:33
AirTies RT-211...Δεν νομίζω να γίνεται κάτι από αυτά που προτίνεις...

yiapap
25-02-13, 18:39
AirTies RT-211...Δεν νομίζω να γίνεται κάτι από αυτά που προτίνεις...Γι αυτό σου λέω μίλα με Wind. Αν γίνεται από τον πάροχο ο router θα συγχρονίσει με χαμηλώτερο SNR σε υψηλότερη ταχύτητα. Εκεί το μοντέλο δεν έχει σημασία.

sv2evs
25-02-13, 19:00
οι αποσυνδέσεις που λέμε, θα υπάρχουν π.χ 1/μέρα ; γιατί τώρα είναι 1 στο 15ήμερο και αν.

yiapap
25-02-13, 19:03
οι αποσυνδέσεις που λέμε, θα υπάρχουν π.χ 1/μέρα ; γιατί τώρα είναι 1 στο 15ήμερο και αν.Μπορεί και λιγότερο. Εξαρτάται από τον router βασικά. Το Netgear μου κρατάει γραμμή ακόμη και με 2dB. Αυτό όμως το βλέπεις. Δε νομίζω να είναι πιο συχνά από μια τη μέρα. Μπορεί να μην έχεις και καθόλου. Σε κάθε περίπτωση... τι χάνεις να δοκιμάσεις;

sv2evs
25-02-13, 19:50
Επειδή στην περιοχή δεν προβλέπεται για vDSL, λόγο απόστασης...σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Μετά την αλλαγή, αν προκύπτουν αποσυνδέσεις στην κάνουν γρήγορα;

theopan
25-02-13, 21:17
Πάρε τηλέφωνο και ζήτα 6dB snr. Το κάνει η Wind. Μάλλον καλύτερα θα είσαι. Εμένα από τότε που μου κατέβασαν το snr σταθεροποιήθηκε η σύνδεσή μου μπορώ να πω περισσότερο. Και ανέβηκε και το max rate (κυρίως στο up που για κάποιο λόγο έπαιζε οριακά λίγο πάνω-λίγο κάτω από το 1021).

sv2evs
25-02-13, 23:36
αν έχω αποσυνδέσεις και ζητήσω να επιστρέψω εκεί που ήταν,τι αντιμετώπιση θα έχω; Αυτή η αλλαγή γίνεται "εύκολα" από πλευράς wind ;

RASTAVIPER
26-02-13, 09:29
αν έχω αποσυνδέσεις και ζητήσω να επιστρέψω εκεί που ήταν,τι αντιμετώπιση θα έχω; Αυτή η αλλαγή γίνεται "εύκολα" από πλευράς wind ;
Καταρχήν η αλλαγή γίνεται από το τεχνικό τμήμα στο άψε σβήσε.
Αρκεί να μιλήσεις μαζί τους και να φανεί ότι ξέρεις τι κάνεις. Γενικά το αποφεύγουν γιατί ζορίζεται η γραμμή, αλλά αν επιμείνεις θα το κάνουν.
Το ίδιο εύκολα μπορείς να επανέλθεις μετά αν θες.

theopan
26-02-13, 12:56
Γενικά το αποφεύγουν γιατί ζορίζεται η γραμμή, αλλά αν επιμείνεις θα το κάνουν.


Σε εμένα το έκαναν από μόνοι τους όταν παραπονέθηκα ότι 12Mbps (που κατέληξε ο συγχρονισμός μου) είναι απαράδεκτο νούμερο για 19dB attenuation (μόλις 16,5 μάλιστα κατά το H108L!) Τι σημαίνει "ζορίζεται η γραμμή"; Το default 9dB στο snr κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολή! 7 άντε το πολύ 8dB θα ήταν αποδεκτό. Αν ήταν έτσι να το όριζαν στα 25dB το snr (και να συγχρονίζαμε στα ...5Mbps κατά μέσο όρο) "για να είμαστε σίγουροι"... Μια γραμμή με προβλήματα περιστασιακού θορύβου νομίζω θα χάσει το συγχρονισμό της εξάλλου ακόμα και με 9dB snrm.

yiapap
26-02-13, 14:24
Μια γραμμή με προβλήματα περιστασιακού θορύβου νομίζω θα χάσει το συγχρονισμό της εξάλλου ακόμα και με 9dB snrm.To θέμα είναι το εξής:
Ο συγχρονισμός χάνεται όταν τα σφάλματα ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο κατώφλι και συνήθως αυτό το βλέπει το δικό μας άκρο. Κάθε router έχει δικό του κατώφλι.
Μια γραμμή που συγχρονίζει στα 6dB όταν (παροδικά) ο θόρυβος ανέβει και το SNR πέσει π.χ. στα 4dB τότε θα σφάλματα θα αυξηθούν πολύ. Αν είναι στα 9dB και πέσει στα 7dB (δεν είναι αναλογικό αλλά τέσπα) τότε τα σφάλματα θα είναι πολύ λιγότερα.
Σε κάθε περίπτωση όμως αξίζει δοκιμής σε συνήθη χρήση. Δεν αξίζει αν έχεις π.χ. servers/ remote desktops/ απομακρυσμένα VPCs που η πτώση γραμμή σημαίνει και διακοπή εργασίας έστω και για 1-2 λεπτά.

sv2evs
26-02-13, 17:05
Καταρχήν η αλλαγή γίνεται από το τεχνικό τμήμα στο άψε σβήσε.
Αρκεί να μιλήσεις μαζί τους και να φανεί ότι ξέρεις τι κάνεις. Γενικά το αποφεύγουν γιατί ζορίζεται η γραμμή, αλλά αν επιμείνεις θα το κάνουν.
Το ίδιο εύκολα μπορείς να επανέλθεις μετά αν θες.

εντάξει, τότε λέω να το δοκιμάσω να δω τι θα καταφέρω. Την τιμή, την ζητάω εγώ; Δηλαδή μπορώ να τους πω να το πάνε 1db πιο κάτω για να δω πως θα παίξει και όχι απευθείας ;

yiapap
26-02-13, 17:27
εντάξει, τότε λέω να το δοκιμάσω να δω τι θα καταφέρω. Την τιμή, την ζητάω εγώ; Δηλαδή μπορώ να τους πω να το πάνε 1db πιο κάτω για να δω πως θα παίξει και όχι απευθείας ;Όχι. Προκαθορισμένα προφίλ είναι λογικά. Απλά σίγουρα έχουν 6dB.

@ ADSLgr.com All rights reserved.