PDA

Επιστροφή στο Forum : Σβήσιμο με ΑΝΟΙΧΤΕΣ εφαρμογες και ΑΝΟΙΓΜΑ απο εκει που το άφησα.Γινεται?



nkoumo
26-02-13, 11:42
Γεια σας
Θελω (σε windows7) σε οποιαδήποτε κατασταση που βρίσκομαι πχ με κάποια ανοιχτα! προγραμματα να κλείσω τον υπολογιστή (χωρις να κλεισω της εφαρμογες)
και όταν τον ξανα ανοίξω να πάει στην φάση που ήτανε . Ακομα καλυτερα θα ήτανε να με ρώταγε κιόλας αν θελω να ανοιξω κανονικά ή να παει στην κατασταση που ήταν με τις εφαρμογές ανοιχτές όπως το άφησε. Νομίζω οτι απο τα win δεν γινεται. Καποιο προγραμμα θα θελει αλλα ποιο?

hedgehog
26-02-13, 11:55
ψάχνεις το hibernate, που υπάρχει ως δυνατότητα εγγενώς στα windows. Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι, απλά αν δεν είναι ήδη ενεργοποιημένο να το ενεργοποιήσεις. (Για windows 8 κοίτα στα Power Options -> Choose what power buttons do -> Change Settings that are currently available και επέλεξε το show hibernate.

φυσικά έχει τα όρια του (αν για παράδειγμα έχεις ανοιχτή κάποια εφαρμογή συνδεδεμένη στο δίκτυο, μη περιμένεις όταν το ανοίξεις να εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένη. θα έχει κάνει timeout)

odys2008
26-02-13, 11:58
Γίνεται, αντι να κάνεις shut down κάνεις hibernnate
120414

edit:
με πρόλαβαν ;)

nkoumo
26-02-13, 14:04
Ππυ βρισκεται στα 7? Και πως λεγεται στα Ελληνικα. Εμενα βγαζει κλειδωμα, επανακινηση, αποσυνδεση, αλαγγη χρηστη, Αναστολη λειτουργειας

cranky
26-02-13, 14:22
H «Αναστολή» είναι.

nkoumo
26-02-13, 14:26
To βρηκα! Αδρανοποιηση!!!
Λειτουργει αλλα θα ηθελα αν υπαρχει σε καποιο ανεξαρτητο software ετσι ωστε να σωζω την υπαρχουσα κατασταση με καποιο ονομα και να εχω πολλαπλα Hibernet.
To προβλημα ξεκιναει απο ενα προγραμμα που εχω ΧΩΡΙΣ επιλογη save. Οποτε αντι να κανω save στο προγραμμα θελω να κανω save στο Υπολογιστη!

hedgehog
26-02-13, 14:29
δεν νομίζω πως έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις κάτι τέτοιο.

Μόνο αν εγκαταστήσεις εκ νέου τα windows σε virtual machine και παίξεις με snapshots του virtual machine, αλλά και πάλι με κάποιες επιφυλάξεις...

nkoumo
27-02-13, 13:13
Ξερω το virtual box oracle https://www.virtualbox.org/. Αλλο ειναι το Virtual mashine?

hedgehog
27-02-13, 13:19
Οποιαδήποτε εφαρμογή του είδους, συμπεριλαμβανομένου του VirtualBox εννοώ ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.