PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με ρούτερ



Driftakos
27-02-13, 11:00
αρχικά τις καλημέρες μου στη παρέα. Είμαι συνδρομητής της HOL εδώ και περίπου 3 χρόνια και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με το internet. η χρήση που του κάνω δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική (δίκτυο 2 υπολογιστών, κάψιμο στο wow μιας και δεν υπάρχουν λεφτά ούτε για καφέ άντε να κατεβάσω καμια ταινία και ως εκεί). εδώ πρέπει να αναφέρω οτι ενώ μου είχαν στείλει το netfaster wlan το είχα αφήσει στο κουτί του πάνω στη ντουλάπα και χρησιμοποίησα ένα δικό μου linksys. (είναι εκείνη η εμφάνιση που παραπέμπει σε σεμεδάκι που κάπως μου κατσε, τέσπα..)

δυστυχώς χθες απόφάσισε να καεί το linksys οπότε έβαλα πάνω το wlan. το θέμα του είναι οτι στο wow που παίζω μου εμφανίζει πολύ μεγάλο latency. 100-150 ms σε νορμάλ συνθήκες, αν βάλω και κανα ραδιόφωνο να παίζει από πίσω είδα και 250 ms. δοκίμασα να ανοίξω και ports που απαιτεί το wow, δεν είδα όμως καμία ιδιαίτερη διαφορά, απλά από 100-150 το εύρος πλέον είναι 90-150 ms.

είχα κάπου ξεχασμένο και ένα άλλο ρούτερ (ένα thomson που έδινε παλιά η forthnet δεν θυμάμαι το τύπο του ακριβώς γιατί δεν είμαι σπίτι) με το οποίο έκανα κάποιες δοκιμές. μετά από fimrware update που έκανα από το site της forthnet, ενώ από θέμα latency είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα, κλειδώνει σα δυάρα γραμμή. (πριν το firmware update οι τιμές που είδα στο speedtest ήταν αναμενόμενες, μετά το firmware έπεσε το download, ενώ το upload ήταν σε λογικές τιμές)

για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης με το linksys το latency με 2 υπολογιστές ταυτόχρονα στο wow και μουσική να παίζει από πίσω κυμαινόταν σε 80-90 ms. τιμή λογική αν αναλογιστεί κανείς οτι γενικά η εγκατάσταση στη πολυκατοικία είναι παλιά και έχω απώλειες από το κουτί του οτε μέχρι το διαμέρισμα σοβαρές. (ο οτε μέτρησε 15 στο κουτί, μέσα πιάνω στη καλύτερη 12, αλλά μιας και είμαι με ενοίκιο δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια πάνω σε αυτό)

μίλησα με hol και μου είπαν οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου σήμερα. εκεί που θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι αν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω εγώ ή τι να περιμένω από τους τεχνικούς που θα επικοινωνήσουν μαζί μου (θέλω να πιστεύω πως θα επικοινωνήσουν) - αν δλδ δικαιούμαι να ζητήσω αλλαγή εξοπλισμού ή δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω να κάνουν κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις της γραμμής μου - και γενικά αν από την εμπειρία σας μια τέτοια συμπεριφορά είναι λογική. σας ευχαριστώ για το χρονο σας και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

kostas.splink
28-02-13, 01:48
Καλησπέρα φιλέ μου αν οι τεχνικοί της hol δουν ότι το router τούς παίζει σε λογικές ταχύτητες για τα δεδομένα τις περιοχής τότε δύσκολο να σου στείλουν τεχνικό, αλλά και να σου στείλουν όταν έρθει και του πεις ότι έχεις latency στο wow ενώ οι μέτρησης που πάρει είναι πάλη λογικές δεν νομίζω να κάνει κάτι...

Τώρα από την άλλη και εξοπλισμό να σου αλλάξουν δεν πιστεύω να δεις διαφορά... Είναι λογικό το linksys να παίζει καλύτερα απο το netfaster...

Εγώ θα σου πρωτινα να αγοράσεις ένα καινούργιο linksys να βρεις την υγειά σου...

Driftakos
28-02-13, 10:42
καλημέρα

μίλησα με το τεχνικό χθές, του εξήγησα τι έχω κάνει και τι μου κάνει και μου είπε οτι ίσως το lag να ήταν τυχαίο (κάτι να έγινε τη δεδομένη μέρα που κάηκε το άλλο). αν μπορώ να δοκιμάσω κ με ένα άλλο ρούτερ για να έχω μέτρο σύγκρισης και αν συνεχίσει να το κάνει να επικοινωνήσω μαζί τους για να μου αλλάξουν τον εξοπλισμό. χθες που το ξαναδοκίμασα οι τιμές ήταν πολύ πιο λογικές, θα το τσεκάρω κ πάλι σήμερα. θεωρώ οτι μου μίλησαν πολύ σωστά και αναμένω να δω πως θα τα πάει.

σαφέστατα και εγώ θα ήθελα να πάρω ένα άλλο linksys ή κάτι αντίστοιχο, αλλά για την ώρα... no money no funny :)

bill27
28-02-13, 21:57
φιλε μου,μπορεις να τους πεις πως το ρουτερ εχει καποιο προβλημα οσων αφορα το πινγκ,

και προτεινε τους να σου το αλλαξουν,εμενα μου το αλλαξαν αμεσως για αλλο λογο ομως....

@ ADSLgr.com All rights reserved.