PDA

Επιστροφή στο Forum : Elementary OS



kami84gr
28-02-13, 10:35
Λοιπόν έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάποιο σχετικό thread, για αυτό και είπα να το ανοίξω εγώ, μιας και θεωρώ ότι η συγκεκριμένη διανομή αξίζει της προσοχής σας.


Elementary OS : Πρόκειται για μια νέα διανομή που δοκιμάζω αυτές τις μέρες και με έχει καταπλήξει!

Χρησιμοποιεί την βάση του Ubuntu (kernel, user-tools, αποθετήρια κτλ.) , αλλά σε αντίθεση με τα μύρια μέχρι τώρα ubuntu-σκουπιδοπαράγωγα εκεί τελείωνουν και οι ομοιότητες με αυτό.
Η ομάδα που το φτιάχνει αναπτύσει το δικό της desktop enviroment (Pantheon) καθώς και τις δικές τις εφαρμογές που πακετάρει μαζί με τη βασική εγκατάσταση της διανομής.

Συγκεκριμένα πέρα από το Pantheon DE υπάρχουν τα Noise (music player) , Pantheon Files (file manager) , Geary (mail client), Plank (dock) και Maya (calendar app). Η ομάδα φυσικά φτιάχνει και τα δικά της desktop-themes τα οποία τόσο αυτά όσο και τα προαναφερθέντα προγραμματα (και το pantheon desktop) , είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση και σε άλλες διανομές.

To design της διανομής στοχεύει στη απλότητα τύπου Gnome, ΧΩΡΙΣ όμως την αφαίρεση της χρηστικότητας σε desktop με πληκτρολόγιο και ποντίκι και χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να αναθεωρήσει τον τρόπο χρήσης του περιβάλλοντός του. Υπάρχει βέβαια ήδη ένα desktop enviroment που στοχεύει σε αυτό ...το Cinnamon , το οποίο αυτο-προσδιορίζεται ως "Gnome done right" . To Pantheon DE εγώ θα το χαρακτήριζα ως "Cinnamon done right".

H εμπειρία χρήσης είναι ευχάριστη, το οπτικό κομμάτι εξαιρετικό και η ροή εργασίας αρκετά φυσική και αβίαστη. Η πρώτη έκδοση της διανομής ήταν η "Jupiter" , και τώρα αναμένεται η επόμενη έκδοση "Luna" που βασίζεται στο ubuntu 12.04 lts, αυτό σε συνδυασμό με την "when it's ready" φιλοσοφία της διανομής, κάνει (θεωρητικά τουλάχιστον) το Elementary OS ένα σταθερότατο λειτουργικό.

Αυτή τη στιγμή τρέχω στο Laptop μου HP pavilion DV9660ev (Intel dual core centrino, 2 gb ram, nvidia 8600M GS ) την Luna beta2 beta1 64bit και κάτι μου λέει ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα "βρήκε λιμάνι". :oneup:

http://elementaryos.org/

120541

Κάντε μια δοκιμή και πείτε εντυπώσεις ;)

panoc
28-02-13, 10:41
δωσε fragmentation στο λαο !

PS. τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει... κατι απο λαχαναγορα αλλα δε μου ερχετε :p

kami84gr
28-02-13, 11:24
δωσε fragmentation στο λαο !

PS. τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει... κατι απο λαχαναγορα αλλα δε μου ερχετε :p

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει και πολύ την φιλοσοφία του FOSS... αυτό που εσύ αντιλαμβάνεσαι σαν fragmentation, στην πραγματικότητα είναι επιλογές που καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Το "οne size fits all" δεν κολλάει με το ανοιχτό λογισμικό.... αυτά τα έχουμε πει χιλιάδες φορες... αν δεν συμφωνείς υπάρχουν λύσεις, windows, mac ...όλα φτιαγμένα για χρήστες αυτής της λογικής.

mathcore
28-02-13, 12:01
Οπτικά τουλάχιστον μου θυμίζει Fuduntu. Θα του ρίξω μια ματιά σε VirtualBox για δοκιμή..

kami84gr
28-02-13, 12:20
Ξέχασα να προσθέσω και τις υπόλοιπες εφαρμογές της ομάδας που συμπεριλαμβάνονται στη διανομή, το Slingshot app launcher, wingpanel, contractor (bug reporting tool), switchboard (control panel) , scratch (text editor).

jim_p
28-02-13, 12:23
Το κατεβαζω για να το δω, αλλα εχω μερικες ενστασεις απο τωρα.

- Ο pantheon file manager ειναι ο marlin? Δεν θα πω οτι ειναι κακος ή δυσχρηστος κλπ, απλα μια φορα που αλλαξα το layout του, εσκασε τοσο ασχημα που με εκανε logout απο τον Χ.
- Με τον wm να ειναι fork καποιου αλλου, τον dm το ιδιο, τον file manager το ιδιο, κλπ. Γιατι οχι κατι καινουριο?
- Midori για web browser! Αυτη τη μανια για ελαφρους browsers που, γενικα, υπολοιπονται των μεγαλων δεν μπορω να την καταλαβω. Με τα μισα πραγματα του να ειναι forked απο gnome/unity, ο web browser θα κανει τη διαφορα στο θεμα lightweight?

kami84gr
28-02-13, 12:43
Οπτικά τουλάχιστον μου θυμίζει Fuduntu. Θα του ρίξω μια ματιά σε VirtualBox για δοκιμή..

Δεν έχεις άδικο με τη διαφορά ότι το Fuduntu είναι Fedora+gnome2 ενώ εδώ είναι ubuntu base + δικό τους περιβάλλον κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

- - - Updated - - -


Το κατεβαζω για να το δω, αλλα εχω μερικες ενστασεις απο τωρα.

- Ο pantheon file manager ειναι ο marlin? Δεν θα πω οτι ειναι κακος ή δυσχρηστος κλπ, απλα μια φορα που αλλαξα το layout του, εσκασε τοσο ασχημα που με εκανε logout απο τον Χ.
- Με τον wm να ειναι fork καποιου αλλου, τον dm το ιδιο, τον file manager το ιδιο, κλπ. Γιατι οχι κατι καινουριο?
- Midori για web browser! Αυτη τη μανια για ελαφρους browsers που, γενικα, υπολοιπονται των μεγαλων δεν μπορω να την καταλαβω. Με τα μισα πραγματα του να ειναι forked απο gnome/unity, ο web browser θα κανει τη διαφορα στο θεμα lightweight?

-O pantheon είναι fork του marlin αν δεν κάνω λάθος , δεν συγκρίνεται σε δυνατότητες με μεγαθήρια όπως dolphin και nautilus. Ισως πέφτει στην κατηγορία του pcmanfm. http://elementaryos.org/support/answers/2874

-Απ'οσο έχω καταλάβει η φιλοσοφία τους είναι όπου προυπάρχει κάποια αξιολογή βάση να την παίρνουν και να την εξελίσουν με τα δικά του κριτήρια (fork). Όπου όχι το γράφουν από την αρχή, πχ τα Plank, Noise , Maya είναι γραμμένα από τους ίδιους από το μηδέν. Φαντάζομαι και άλλα.

-Αυτό με τον Midori και τους lightweight browsers και εμένα μου την δίνει. Φαντάζομαι ότι ο συγκεκριμένος επελέγει λόγο του ότι αποτελεί για την ώρα την καλύτερη από τις ελαφριές υλοποιήσεις του webkit.

- - - Updated - - -

Βέβαια συμπτωματα της beta φάσης είναι ορατά. Πχ δεν εχουν αφαιρεθεί κάποια προγραμματα που δεν έχουν λόγο ύπαρξης στο eos .... ;όπως firefox locales (τη στιγμή που δεν είναι ο firefox προεγκατεστημένος) , ubuntu-zeitgeist.
Χαίρομαι που έχει παραμείνει το Ubuntu Software Center... σωστή επιλογή κατά τη γνώμη μου καθώς είναι ότι καλύτερο για τους newbies σε linux desktop για τη διαχείριση των εφαρμογών τους σε πρώτη φάση.

Caret
28-02-13, 13:10
Η ίδια ομάδα πρέπει να είναι που βγάζει τα elementary icons. Ίσως τα ομο0ρφότερα για linux DEs.

kami84gr
28-02-13, 13:58
Η ίδια ομάδα πρέπει να είναι που βγάζει τα elementary icons. Ίσως τα ομο0ρφότερα για linux DEs.

Ναι οι ίδιοι είναι ;)

Avax_7
28-02-13, 21:43
δωσε fragmentation στο λαο !

PS. τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει... κατι απο λαχαναγορα αλλα δε μου ερχετε :p

Λαχαναγορά από φιλόξοδους μανάβηδες... :)


Μάλλον δεν έχεις καταλάβει και πολύ την φιλοσοφία του FOSS... αυτό που εσύ αντιλαμβάνεσαι σαν fragmentation, στην πραγματικότητα είναι επιλογές που καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Το "οne size fits all" δεν κολλάει με το ανοιχτό λογισμικό.... αυτά τα έχουμε πει χιλιάδες φορες... αν δεν συμφωνείς υπάρχουν λύσεις, windows, mac ...όλα φτιαγμένα για χρήστες αυτής της λογικής.

Μήπως το έχουμε παραχ... με την "φιλοσοφία"(*) του FOSS; Πόσες επιλογές, πια, υπάρχουν (στην ουσία του πράγματος και όχι στην φαντασία του καθενός);
Η λογική λέει ότι θα έπρεπε να υπάρχουν δύο εκδόσεις: μία σταθερή, (προ)ρυθμισμένη όπου όλα θα δουλεύουν "ρολόϊ" (και όχι να ρίχνουμε κέρμα για να δούμε αν υποστηρίζεται το τάδε υλικό ή αν υπάρχει ρύθμιση για την δείνα δυνατότητα) που θα απευθύνεται σε εταιρικά περιβάλλοντα, επαγγελματίες και (οικιακούς) χρήστες που δεν σκοπεύουν να βγάλουν τον καρκίνο για να δουλέψει κάτι (το αυτονόητο δηλαδή) και άλλη μια που θα απευθύνεται σε χομπύστες, σε επαγγελματίες της πληροφορικής, κ.α. που τους αρέσει να πειραματίζονται, έχουν την υπομονή, τις γνώσεις και τον χρόνο και που όλο αυτό θα βοηθά στην εξέλιξη της πρώτης έκδοσης (αφού σε αυτή θα ενθαρρύνεται ο πειραματισμός, οι δοκιμές και η σύγκριση νέων τεχνολογιών, κ.λπ).
Τα υπόλοιπα, απλώς -φοβάμαι ότι- αντικατροπτίζουν την αδυναμία συννενοήσεως συν το γεγονός ότι ο κάθε φιλόδοξος (που διαφωνεί με άλλους ή πρώην συνεργάτες) αυτοκηρύσσεται "developer" και παράγει την δική του διανομή.
Αποτέλεσμα: έχουμε το fork, του fork, το fork, ω fork! και άπειρα νήματα του στυλ "γιατί ρε παιδιά δεν δουλεύει το Χ, Υ, Ζ";


(*) Πολύ βαρύγδουπος ο όρος, λες και μιλάμε για έργο του Kant.

Helix
28-02-13, 22:00
Οπότε σύμφωνα με την λογική σου έπρεπε να υπάρχουν 2 διανομές, μία πανεύκολη και μία πανδύσκολη, τίποτα ενδιάμεσο. Α και επίσης μία διανομή για server, workstation, media box και οτιδήποτε άλλο use-specific όλα μαζί :p

Avax_7
28-02-13, 22:16
Οπότε σύμφωνα με την λογική σου έπρεπε να υπάρχουν 2 διανομές, μία πανεύκολη και μία πανδύσκολη, τίποτα ενδιάμεσο. Α και επίσης μία διανομή για server, workstation, media box και οτιδήποτε άλλο use-specific όλα μαζί :p

Είμαι σαφής, ως προς το ποιά είναι η άποψή μου. Μάλλον, είτε δεν διαβάζεις σωστά είτε δεν μετράς σωστά :)

Όσον αφορά το πνεύμα της απάντησής σου, οκ... προφανώς είναι καλύτερο να υπάρχουν άπειρες διανομές -όσες και τα βίτσια των δημιουργών.

dimitri_ns
28-02-13, 22:21
Δεξί κλικ έχει? Με λίγα λόγια βασίζεται στο gnome 3? cinnamon kai mate έχουν πολύ δρόμο ακόμα, αν ποτέ τον βρούν.

Helix
28-02-13, 22:30
Είμαι σαφής, ως προς το ποιά είναι η άποψή μου. Μάλλον, είτε δεν διαβάζεις σωστά είτε δεν μετράς σωστά :)

Όσον αφορά το πνεύμα της απάντησής σου, οκ... προφανώς είναι καλύτερο να υπάρχουν άπειρες διανομές -όσες και τα βίτσια των δημιουργών.

Ε, ναι, όπως λέει και 'δώ:


Η λογική λέει ότι θα έπρεπε να υπάρχουν δύο εκδόσεις: μία σταθερή ... και άλλη μια ...

:p

Avax_7
28-02-13, 22:35
Όπως λένε και οι αγγλοσάξωνες, "I rest my case"...

mobinmob
28-02-13, 23:11
Ξέχασα να προσθέσω και τις υπόλοιπες εφαρμογές της ομάδας που συμπεριλαμβάνονται στη διανομή, το Slingshot app launcher, wingpanel, contractor (bug reporting tool), switchboard (control panel) , scratch (text editor).

Ίσως αξίζει αναφορά και στον compositing window manager που έχουν γράψει σε vala, τον Gala.

kami84gr
01-03-13, 01:59
Ίσως αξίζει αναφορά και στον compositing window manager που έχουν γράψει σε vala, τον Gala.

Ναι τον ξέχασα αυτόν! :oneup:


@Avax_7

Αφού αυτές οι διανομές που ανέφερες, υπάρχουν ήδη, σταθερές, απλές, χομπύστικές ...τι σε πειράζει αν υπάρχουν και άλλες; Εσύ διαλέγεις και παίρνεις, και αν κάτι δεν σου αρέσει και έχεις τις γνώσεις, το αλλάζεις και το κάνεις όπως εσύ θες και αν θες το μοιράζεσαι και με άλλους.

Με τη δική σου λογική θα έπρεπε να είχαμε 3 ειδών μόνο αυτοκίνητα, οικογενειακό, επαγγελματικό, αγωνιστικό. Τριών ειδών μόνο τηλέφωνα κτλ. Γιατί σε φοβίζει τόσο η ύπαρξη επιλογών; Απο την τσέπη βγαίνει το κόστος συντήρησης και ανάπτυξης της κάθε νέας διανομής;

Αν σε πειράζει η λέξη φιλοσοφία , οκ το αλλάζω...τι προτιμάς; Λογική, λειτουργία, διάρθρωση; Ότι λέξη και να βάλω η ουσία παραμένει ίδια.
Επί της διανομής έχεις τίποτα να προσθέσεις ή απλά πέρασες μια βόλτα από το thread να μας επιμορφώσεις; Καλοδεχούμενος βέβαια όπως και 'να χει :)

Avax_7
01-03-13, 02:43
Ναι τον ξέχασα αυτόν! :oneup:


@Avax_7

Αφού αυτές οι διανομές που ανέφερες, υπάρχουν ήδη, σταθερές, απλές, χομπύστικές ...τι σε πειράζει αν υπάρχουν και άλλες; Εσύ διαλέγεις και παίρνεις, και αν κάτι δεν σου αρέσει και έχεις τις γνώσεις, το αλλάζεις και το κάνεις όπως εσύ θες και αν θες το μοιράζεσαι και με άλλους.

Με τη δική σου λογική θα έπρεπε να είχαμε 3 ειδών μόνο αυτοκίνητα, οικογενειακό, επαγγελματικό, αγωνιστικό. Τριών ειδών μόνο τηλέφωνα κτλ. Γιατί σε φοβίζει τόσο η ύπαρξη επιλογών; Απο την τσέπη βγαίνει το κόστος συντήρησης και ανάπτυξης της κάθε νέας διανομής;

Αν σε πειράζει η λέξη φιλοσοφία , οκ το αλλάζω...τι προτιμάς; Λογική, λειτουργία, διάρθρωση; Ότι λέξη και να βάλω η ουσία παραμένει ίδια.
Επί της διανομής έχεις τίποτα να προσθέσεις ή απλά πέρασες μια βόλτα από το thread να μας επιμορφώσεις; Καλοδεχούμενος βέβαια όπως και 'να χει :)

Αγαπητέ kami84gr

... όχι το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι παραδέχομαι πως είμαι εντελώς ξένος προς την λογική του νήματος και των περισσοτέρων που μετέχουν σε αυτό και λυπάμαι που σας το μόλυνα με την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψή μου. Επίσης λυπάμαι για το "off-topic" -κάτι που κανείς σας δεν έχει κάνει (βεβαίως βεβαίως) σε άλλα νήματα.

Απολαύστε τις άπειρες, αλλά δυσλειτουργικές διανομές σας :)

MadAGu
01-03-13, 12:32
Νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα:
1. Στα πλαίσια της φιλοσοφίας του FOSS λογισμικού η αναδιανομή και η τροποποίηση επιτρέπονται (και ορισμένες φορές επιβάλλονται). Αυτό είναι που δημιουργεί το "fragmentation".

2. Είναι αλήθεια πως υπάρχει μεγάλος αριθμός διανομών εκεί έξω. το 90% όμως στηρίζεται σε 5-6 μεγάλες-κύριες: Ubuntu (με τις περισσότερες εκδόσεις), Debian, Fedora, OpenSUSE, Gentoo και Archlinux (ελπίζω να μην ξεχνώ κάποια εξίσου σημαντική). Επομένως ο νέος χρήστης όταν θα κάνει google για linux distribution - και το ψάξει λίγο σοβαρά - θα δει αυτές τις 4-5 μπροστά του.

3. Τα flavors επί το πλείστον αποτελούν διανομές οι οποίες στηρίζονται στη "μαμά", αλλά με προεγκατεστημένα κάποια διαφορετικά πακέτα και με κάποιες πρόσθετες λειτουργίες για λόγους εργονομίας, από τη σκοπιά του δημιουργού τους κτλ κτλ. Νέα διανομή σημαίνει νέα εργαλεία (κυρίως) και νέα αποθετήρια λογισμικού, κάτι το οποίο (συνήθως) δε συμβαίνει. Το αν η ύπαρξή είναι θετική ή αρνητική, φαίνεται από τον κύκλο των releases και το χρόνο ζωής τους. Αν κάτι δεν αξίζει, προφανώς και αργά ή γρήγορα παύει να υπάρχει. Κλασσικό παράδειγμα είναι το Mint, το οποίο ξεκίνησε ως flavor του Ubuntu και πλέον έχει μια αρκετά μεγάλη user-base. Από την άλλη υπάρχουν ένα κάρο flavors που ήρθαν και απήλθαν γιατί απλά δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθεί κανείς.

kami84gr
01-03-13, 15:07
(ελπίζω να μην ξεχνώ κάποια εξίσου σημαντική).

Slackware!!!

jim_p
05-03-13, 15:57
Μετα απο λιγες μερες επιφανειακης ενασχολησης με το elementaryos, ειπα να γραψω τα παραπονα μου. Η δοκιμη εγινε σε vmware player, "δωριζοντας" 2GB μνημης και τον ενα απο τους 2 πυρηνες του επεξεργαστη μου. Για λογους συγκρισης, μπηκε και openbox σκετο.

- Πανω δεξια, στις επιλογες για τερματισμο, αναμονη κλπ, λειπει η επανεκκινηση. Μικρο το κακο βεβαια, γιατι τη θεση της παιρνει ενα κουμπι στα αριστερα του παραθυρου, οταν γινεται κλικ στην επιλογη για τερματισμο.
- Compositing. Θανατος στο compositing! Κανει ολο το συστημα βαρυτερο και καθυστερει βασικες διαδικασιες. Πχ, γραφω στο τερματικο, το οποιο εχει true transparency παρακαλω, και οι χαρακτηρες εμφανιζονται με καθυστερηση μερικων ms! Στο ιδιο τερματικο, ανοιγμενο σε openbox, χωρις ιχνος compositing, η αποκριση ειναι απειρως γρηγοροτερη.
- Totem. Οτι ελεγα και για τον midori στην αρχη. Απο ολες τις εφαρμογες που μπορουν να διαλεξουν για καποια δουλεια, παλι διαλεξανε την πλεον ασημαντη/ελλειπη.
- Χρηση μνημης. Με το που θα γινει login και χωρις τιποτα ανοιχτο εχω 180ΜΒ στο pantheon και 120 στο σκετο openbox (σκετο = χωρις πανελ, ταπετσαρια, εφαρμογες εξτρα κλπ, μονο ενα γκρι φοντο και μενου στο δεξι κλικ). Που παει τοση μνημη?!
- Ψαχουλευοντας τις ρυθμισεις του pantheon, ειδα μια επιλογη privacy και καπου μεσα σε αυτη επιλογες για καταγραφη μηνυματων κλπ!
- Συνεχιζοντας το ψαχουλευμα στις ρυθμισεις, στο keyboard > shortcuts ειδα τα ιερογλυφικα που εχουν τα πληκτρολογια των mac. Δηλαδη, ο δημιουργος του, υποθετει πως η εγκατασταση θα γινει σε mac?!
- Customisation σχεδον 0, σχεδον παντου και για οτιδηποτε. Αυτο σημαινει πως το compositing δεν κλεινει απο καπου, πως το πανελ δεν μπορει να αλλαξει εμφανιση και πως το παναργο μενου Applications δεν αλλαζει με κατι αλλο. Εχει τυχει να το πατησω 10 φορες για να ανοιξει και οταν ανοιξε εμεινε εκει, αφηνοντας το υπολοιπο συστημα μη αποκρισιμο σε κλικ οπουδηποτε. Δεν παγωσε, η ωρα πχ συνεχιζε κανονικα.
Και ο μονος τροπος να βαλω κατι στο dock ειναι να το ανοιξω, ωστε να παει στο dock, και μετα να κανω κλικ πανω του και keep in dock!
Ομοιως για πραγματα που ειναι εκτος του desktop enviroment, πχ ο display manager.
- Χωρος στο σκληρο. Τα οσα εχει προεγκατεστημενα, σε πληθος, μπορουν να συγκριθουν με καποιο στησιμο lxde ή xfce στην χειροτερη, ομως πιανουν κοντα 3GB. Ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι δεν εχει καποια σουϊτα για office, codecs κλπ.

Αυτα για τωρα. Η καθυστερηση που του φερνει το compositing ειναι τοση που με αποτρεπει να ασχοληθω περισσοτερο μαζι του.

kami84gr
05-03-13, 20:03
Μετα απο λιγες μερες επιφανειακης ενασχολησης με το elementaryos, ειπα να γραψω τα παραπονα μου. Η δοκιμη εγινε σε vmware player, "δωριζοντας" 2GB μνημης και τον ενα απο τους 2 πυρηνες του επεξεργαστη μου. Για λογους συγκρισης, μπηκε και openbox σκετο.

- Πανω δεξια, στις επιλογες για τερματισμο, αναμονη κλπ, λειπει η επανεκκινηση. Μικρο το κακο βεβαια, γιατι τη θεση της παιρνει ενα κουμπι στα αριστερα του παραθυρου, οταν γινεται κλικ στην επιλογη για τερματισμο.
- Compositing. Θανατος στο compositing! Κανει ολο το συστημα βαρυτερο και καθυστερει βασικες διαδικασιες. Πχ, γραφω στο τερματικο, το οποιο εχει true transparency παρακαλω, και οι χαρακτηρες εμφανιζονται με καθυστερηση μερικων ms! Στο ιδιο τερματικο, ανοιγμενο σε openbox, χωρις ιχνος compositing, η αποκριση ειναι απειρως γρηγοροτερη.
- Totem. Οτι ελεγα και για τον midori στην αρχη. Απο ολες τις εφαρμογες που μπορουν να διαλεξουν για καποια δουλεια, παλι διαλεξανε την πλεον ασημαντη/ελλειπη.
- Χρηση μνημης. Με το που θα γινει login και χωρις τιποτα ανοιχτο εχω 180ΜΒ στο pantheon και 120 στο σκετο openbox (σκετο = χωρις πανελ, ταπετσαρια, εφαρμογες εξτρα κλπ, μονο ενα γκρι φοντο και μενου στο δεξι κλικ). Που παει τοση μνημη?!
- Ψαχουλευοντας τις ρυθμισεις του pantheon, ειδα μια επιλογη privacy και καπου μεσα σε αυτη επιλογες για καταγραφη μηνυματων κλπ!
- Συνεχιζοντας το ψαχουλευμα στις ρυθμισεις, στο keyboard > shortcuts ειδα τα ιερογλυφικα που εχουν τα πληκτρολογια των mac. Δηλαδη, ο δημιουργος του, υποθετει πως η εγκατασταση θα γινει σε mac?!
- Customisation σχεδον 0, σχεδον παντου και για οτιδηποτε. Αυτο σημαινει πως το compositing δεν κλεινει απο καπου, πως το πανελ δεν μπορει να αλλαξει εμφανισει και πως το παναργο μενου Applications δεν αλλαζει με κατι αλλο. Εχει τυχει να το πατησω 10 φορες για να ανοιξει και οταν ανοιξε εμεινε εκει, αφηνοντας το υπολοιπο συστημα μη αποκρισιμο σε κλικ οπουδηποτε. Δεν παγωσε, η ωρα πχ συνεχιζε κανονικα.
Και ο μονος τροπος να βαλω κατι στο dock ειναι να το ανοιξω, ωστε να παει στο dock, και μετα να κανω κλικ πανω του και keep in dock!
Ομοιως για πραγματα που ειναι εκτος του desktop enviroment, πχ ο display manager.
- Χωρος στο σκληρο. Τα οσα εχει προεγκατεστημενα, σε πληθος, μπορουν να συγκριθουν με καποιο στησιμο lxde ή xfce στην χειροτερη, ομως πιανουν κοντα 3GB. Ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι δεν εχει καποια σουϊτα για office, codecs κλπ.

Αυτα για τωρα. Η καθυστερηση που του φερνει το compositing ειναι τοση που με αποτρεπει να ασχοληθω περισσοτερο μαζι του.

-Μήπως το πρόβλημα με το compositing οφειλόταν στο vmware; Εγώ το έχω σε native εγκατάσταση και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
- Συμφωνώ για τον Totem... ίσως στην τελική έκδοση να έχουν και εδώ γράψει κάποιο δικό τους player όπως με τη μουσική.
- Για τόσο μικρές τιμές σε κατανάλωση μνήμης σπανίως προβληματίζομαι πλέον...οπότε δεν το έχω παρατηρήσει. Αυτό με το privacy settings είναι του Ubuntu, το έγραψα και πιο κάτω... είναι καθαρά θέμα της early beta που βρίσκεται η διανομή....απλά δεν το έχουν αφαιρέσει ακόμα καθώς δεν έχει λόγο ύπαρξης στο Pantheon desktop.

-Και μένα με παραξένεψε αυτό... έχω την εντύπωση ότι οι δημιουργοί έχουν μια αγάπη προς το mac-design.
-Πέρα από τις απλές διακοσμητικές ρυθμίσεις όντως για την ώρα δεν δίνονται δυνατότητες παραμετροποιησης....τουλάχιστον όπως έχουμε συνηθίσει με άλλα DE. Παρόλο που με τον dconf-editor ρύθμισα κάποια πράγματα που ήθελα... η έλλειψη επιλογών σημαίνει 2 πράγματα : είτε ακόμα δεν έχουν ολοκληρώσει το control-panel είτε δεν θέλουν να δώσουν εύκολη πρόσβαση σε βαθιά παραμετροποιηση μέσω gui για λόγους απλούστευσης της χρήσης (αυτό εξηγεί και την mac design προτίμηση που έχουν οι devs ).

-Για τον χώρο στο σκληρό...διέκρινα πολλά πακέτα που είμαι σίγουρος ότι θα λείπουν από την τελική έκδοση πχ. zeitgeist και πολλά dev-pkgs που είναι εγκατεστημένα για debugging σε αυτή τη φάση θα λείπουν οπότε κάπως θα μειωθεί ο όγκος λογικά.
-Την καθυστέρηση με το compositing δεν την έχω σε native εγκατασταση,το ξαναλέω. Πιθανόν να είναι θέμα ότι ο wm της διανομής δεν τα πάει πολύ καλά με τα virtual περιβάλλοντα.

Εγώ λέω να συνεχίσω να το τρέχω γιατί όπως ξαναείπα, η απλότητα του design μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον. Θα δούμε τι από όλα αυτά θα έχει φτιάχτεί στην beta2 ;)

Thanks για τον χρόνο σου :oneup:

freestyler
06-05-13, 21:49
Elementary OS luna beta 2 (http://elementaryos.org/journal/luna-beta-2-released)

kami84gr
07-05-13, 03:48
Elementary OS luna beta 2 (http://elementaryos.org/journal/luna-beta-2-released)

Κατεβάζω ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.