PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΘΟΝΗ



hpstg
18-06-04, 15:30
Μια ερώτηση:

Πάνω στο ξεσκόνισμα σε μια οθόνη (Hitachi CM625 17'), έγινε κατά λάθος μια χαρακιά πάνω στο σκούρο 'φιλμ' με το οποίο είναι καλυμένη η επιφάνεια της οθόνης. Όχι στο γυαλί, στο φίλμ.

Υπάρχει τρόπος επιδιόρθωσης;

Madness
18-06-04, 15:37
Νομίζω πως όχι........

hpstg
18-06-04, 15:44
Το συγκεκριμένο δεν είναι 'σκληρό' μέρος της οθόνης, η χαρακιά έγινε από το πανί :?

Κάτι είχα δει σαν υλικό επιδιόρθωσης, απλώς δεν το θυμάμαι... :cry:

WAntilles
18-06-04, 16:09
Το συγκεκριμένο δεν είναι 'σκληρό' μέρος της οθόνης, η χαρακιά έγινε από το πανί :?

Κάτι είχα δει σαν υλικό επιδιόρθωσης, απλώς δεν το θυμάμαι... :cry:

Ποιό πανί άνθρωπέ μου;

Μήπως χρησιμοποίησες γυαλόχαρτο;

Πανί αποκλείεται να κάνει χαρακιά γιατί εκ φύσης είναι λείο.

Valder
18-06-04, 17:18
Γυαλόχαρτο λέει ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Σωστός WAntilles,εδω με πανάκι έκανα την tft μου τις προάλλες. Αν ήταν να κάνει γρατζουνιά θα τη σκούπιζα με τη γλώσσα (που λεει ο λόγος)

Αυτο για τις γρατζουνιές υπάρχει μονο για CD και κάποιο άλλο για το σασι του αυτοκινήτου.

potis21
18-06-04, 17:31
????? στο Φιλμ? πιο φιλμ?

Εχω λυσει καμια δεκαρια TFT και το μονο φιλμ που ειδα ηταν το ΤΦΤ το ιδιο!!!

αν δεν εχει προβλημα στην απεικονιση μην το αγγιζεις, αν εχει καλα κρασια.

καθαριζεται μονο με πανακι για ματογυαλα (πως λεμε πατομπουκαλα, αυτο)

kadronarxis
18-06-04, 19:28
Πότη,
όπως το βλέπω το αεροπλάνο δεν μαζεύεται με τίποτα.
:D

kadronarxis
18-06-04, 19:30
την Τιφτί,
την καθαρίζουμε ως εξής:(έχει ξαναειπωθεί)
χαρτοπετσέτα βρεγμένη, όχι να στάζει νερό, και πέρασμα σε όλη την οθόνη.
Κατόπιν, βαμβάκι, στεγνό, και στέγνωμα-σκούπισμα.
Θα δείτε ότι η οθόνη είναι σαν καινούργια!!!

potis21
18-06-04, 20:26
χαρτοπετσέτα βρεγμένη, όχι να στάζει νερό, και πέρασμα σε όλη την οθόνη.
Κατόπιν, βαμβάκι, στεγνό, και στέγνωμα-σκούπισμα.
Θα δείτε ότι η οθόνη είναι σαν καινούργια!!!

δεκτο κι αυτο.

hpstg
19-06-04, 14:59
Πρώτον:

Ποιος μίλησε για TFT;;; :? :? :? :?


Ντέφτερον:

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που λέω υπάρχει, θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει έστω και την παραμικρή ιδέα, να πέταγε τουλάχιστον μια σπόντα.


Τρίτον:

Φχαρστώ. :D

potis21
19-06-04, 16:20
Υπαρχει. Δεν ξερω πως το λενε.

ειναι φολα. Ολα τα διαφανα υλικα πλην Υαλου κιτρινιζουν η αλλοιωνονται σε οποιαδηποτε εκθεση UV ειτε απευθειας απο τον ηλιο, η απο ανακλασεις του η ακομα και απο απλη παλαιοτητα.

εαν δεν δημιουργει η γρατσουνια τεραστιο οπτικο προβλημα αστην οπως ειναι.

hpstg
19-06-04, 21:08
Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργεί. Έχεις καμιά ιδέα για το πού μπορώ να το βρω;

sotiriskakos
21-06-04, 22:22
Γενικά παιδιά πως πρέπει να καθαρίζουμε μια crt οθόνη;Εγώ έχω την f900b της lg.Γενικά όλα καλά και ωραία μαζί της αλλά μην έρθει η ώρα να λερωθεί...
Ό,τι πιάσει δεν ξεκολλάει με τίποτα.Έχω δοκιμάσει μαντηλάκια καθαρισμού για οθόνες, αλλά δεν κάνουν δουλειά.Δηλαδή χειρότερα είναι γιατί γεμίζουν όλο το τζάμι με θαμπάδες που δε φεύγουν καθόλου εύκολα.Μόνο στεγνά αντικείμενα έχω καταλάβει πως θέλει.Από αυτά που έχω δοκιμάσει μόνο τα μαντηλάκια των γυαλιών οράσεως κάνουν κάτι, αλλά κάνεις μπράτσα για να την καθαρίσεις όλη!
Καμιά ιδέα μήπως; (ακόμα καλύτερα αν κάποιος έχει το ίδιο μοντέλο)
Όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες γιατί πραγματικά με έχει δυσκολέψει πολύ.

ibok
21-06-04, 23:08
Για να μην κάνουμε πειράματα στον καθαισμό οθόνης είτε αυτή ειναι TFT είτε CRT δουλειά κάνουμε ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ έστω και αν θα κάνουμε μπράτσα για να τις καθαρίσουμε.Με τα μάτια μας δεν παίζουμε παιδιά.Οσο για αυτό που ζητάς φίλε hpstg ρίξε μιά ματιά σε κανενα μαγαζί σαν το "ΠΛΑΙΣΙΟ" και ίσως βρεις κάτι αν και για να ειμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πως αλλά και τι έπαθε η οθόνη σου.

del_ahmettt
21-06-04, 23:36
Για CRT :arrow: AZAX™, FORTE Casa™,κτλ... + χαρτι κουζίνας ή βαμβακερο πανί.
(Γυαλι είναι βρε παιδια τί να παθει :?: )

Για LCD :arrow: Βλ. ενα παλιότερο post μου στο forum,με αναλυτικές οδηγίες (http://www.adslgr.com/forum/thread3826.html&highlight=%EA%E1%E8%E1%F1%DF%E6%E5%F4%E5). :wink:

Αυτα τα "ειδικα" μαντηλάκια που πουλανε είναι σκετη "ληστεία" :twisted:

sdikr
21-06-04, 23:37
(Γυαλι είναι βρε παιδια τί να παθει )

αμ δεν έιναι γυαλί!! έχει ειδική επίστρωση!

sotiriskakos
21-06-04, 23:52
Τι προτείνεις δηλαδή εσύ sdikr;Πάντως <<ειδικά>> μαντηλάκια δεν ξαναδοκιμάζω!Έχω πάρει και τις 3 μάρκες που έχει το πλαίσιο και κόντεψα να βλέπω μια θολούρα μόνο!Γινόταν ένα πράγμα σα να πήγαινες να καθαρίσεις γυαλί οράσεως με οινόπνευμα.

del_ahmettt
21-06-04, 23:56
Μπορει να εχεις δίκιο sdikr, οποτε δε θελω να επιμείνω.Πολλοι κατασκευαστες ισως εχουν εφαρμόσει καινοτομίες σχετικα με αντιστατικοτητα (σκόνη)και αντιανακλαστικοτητα, αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ιδιότητες είναι ενσωματωμένες ,"χυτές" δηλαδη στο γυαλι κατα την παρασκευή του.
Δε νομίζω οτι υπάρχει καποια εξωτερικη επιστρωση στο γυαλι του καθοδικου.

Καλου κακου, ας εφαρμοζουν ολοι τη μεθοδολογία για LCD.

sdikr
21-06-04, 23:56
Τι προτείνεις δηλαδή εσύ sdikr;Πάντως <<ειδικά>> μαντηλάκια δεν ξαναδοκιμάζω!Έχω πάρει και τις 3 μάρκες που έχει το πλαίσιο και κόντεψα να βλέπω μια θολούρα μόνο!Γινόταν ένα πράγμα σα να πήγαινες να καθαρίσεις γυαλί οράσεως με οινόπνευμα.

για crt καθαριστικά χωρίς οινόπνευμα, και μαλακό πανί (ή bounty χαρτί κουζίνας)

JohnGR
21-06-04, 23:57
Έχεις δοκιμάσει ένα πανάκι βουτηγμένο (να μην στάζει κιόλας :!: ) σε νερό με λίγο απορρυπαντικό πιάτων;

Τα οράσεως 8) τα κάνει τζάμι!

sotiriskakos
22-06-04, 00:04
Ξέρετε τι μου κάνει εμένα;Δεν ξέρω, αλλά έχει μια ηλίθια επίστρωση που με ό,τι υγρό και να έχω προσπαθήσει να την καθαρίσω αφήνει πάντα μια θαμπάδα και μια <<κρούστα>> από πάνω.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ, γι αυτό έφερα το παράδειγμα με τα γυαλιά μήπως καταλάβετε.Αυτό το πράγμα λοιπόν δε φεύγει εύκολα και γι αυτό δε θέλω υγρά.

sdikr
22-06-04, 00:18
Ξέρετε τι μου κάνει εμένα;Δεν ξέρω, αλλά έχει μια ηλίθια επίστρωση που με ό,τι υγρό και να έχω προσπαθήσει να την καθαρίσω αφήνει πάντα μια θαμπάδα και μια <<κρούστα>> από πάνω.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ, γι αυτό έφερα το παράδειγμα με τα γυαλιά μήπως καταλάβετε.Αυτό το πράγμα λοιπόν δε φεύγει εύκολα και γι αυτό δε θέλω υγρά.

αυτό το πρόβλημα το έχω με τα γυαλία μου, (είδικοι φακοι για Η/Υ) το μόνο που βρήκα είναι αρκετό τρίψιμο με καθαρό πανί διπλωμένο στα δύο (για να μην περνάει το λίπος απο τα δάχτυλα)

sotiriskakos
22-06-04, 00:21
Είδες που είπα για στεγνά μαντηλάκια από γυαλιά;Αλλά είναι μικρά αυτά και όπως και να το κάνεις γεμίζουν γλίδα εύκολα :lol: !Απ την άλλη δε θα χεις να καθαρίσεις τα γυαλιά σου... :D
Πάντως δε χάνω και τίποτα να δοκιμάσω αυτά που μου είπατε.
Ευχαριστώ.

Ducklord
22-06-04, 01:09
Παίδες, είναι απλό.
Τσιμπάμε ένα μαλακό πανί.
Βρέχουμε τη μια άκρη του.
"Πλένουμε" την οθόνη με αυτήν.
Την σκουπίζουμε με την άλλη άκρη.
Πάπαλα. Τόσα χρόνια, σαν καινούργια είναι η καταραμένη η 2η μου!
(Αν αυτό λέει τίποτα, το συγκεκριμένο "μαλακό πανάκι" που δεν αφήνει χνούδι το χρησιμοποιούσα και για δίσκους βινυλίου)

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Πανάκια για τα γυαλιά; Όχι ρε παιδιά! Είπαμε, όχι και με χαρτί υγείας (!) μα ένα απλό, μαλακό πανί που να μην αφήνει χνούδια αρκεί! Πρώτα βρεγμένο (και με τρίψιμο), μετά στεγνό!

@ ADSLgr.com All rights reserved.