PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση γραμμής WIND



stroggoff
01-03-13, 13:56
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους,

Είμαι σε WIND douple play ADSL 24Mbps, και έκανα σήμερα αίτηση για κατάργηση της γραμμής μου (ήταν απαράδεκτη η σύνδεση αλλά δεν το παρουσίασα σαν δικαιολογία).
Η απάντηση είναι ότι η διακοπή θα γίνει μετά από 30 μέρες. Μου είπαν και ημερομηνία (30 Μαρτίου).

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μου είπαν ότι είναι τυπική περίπτωση που ισχύει σε όλες τις εταιρείες. Ισχύει αυτό; Γιατί όχι πιο γρήγορα, γιατί να χρεωθώ ένα μήνα παραπάνω εφόσον δεν τους χρωστάω τίποτα;

theopan
02-03-13, 01:51
Παντού έτσι γίνεται. Το γράφουν και τα συμβόλαια άλλωστε.

mellodos
02-03-13, 04:34
Στην ΟΝ πάντως φέτος κάνανε 5 μέρες και μου το είχανε πει εξαρχής.

stroggoff
03-03-13, 12:10
Όντως το συμβόλαιο το αναφέρει αυτό. Θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει πριν μερικούς μήνες όταν σκεφτόμουν να διακόψω πριν ολοκληρωθεί ο χρόνος. Χρειάστηκε να το ξαναδιαβάσω για να το θυμηθώ (και ισχύει το ίδιο για το πρώτο χρόνο όπως και για την αορίστου σύνδεση).
Ωστόσο, ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να τους πω ότι χρειάζεται να καταργηθεί η γραμμή άμεσα / γρηγορότερα από 30 μέρες; Θα δοκιμάσω να καλέσω την υποστήριξή τους. Από ό,τι καταλαβαίνω θα χρειαστεί πέρα από ένα κερατιάτικο μήνα, να πληρώσω και τέλος αποσύνδεσης. Η καταγγελία μπορεί να έγινε "αναίτια" αρχικά, αλλά για περισσότερο από εξάμηνο η έως 24 Mbps γραμμή μου είναι στα εξής χαρακτηριστικά:

Rate (Up/Down) 961/1813 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/8.8 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 27.5/45.3 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/16 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 965/1928 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA

Και έχω παραπονεθεί αρκετές φορές στην υποστήριξή τους (η δικαιλογία ήταν "φταίει ο ΟΤΕ, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι").

Αν μέσα στις 30 μέρες ενεργοποιηθεί νέα γραμμή σε άλλο πάροχο, θα έρθει η WIND μετά από 30 μέρες και θα αποσυνδέσει καλώδια;

nyannaco
03-03-13, 13:53
Αλλο η κατάργηση της γραμής, και άλλο η φορητότητα! Κατάργηση κάνεις αν δεν σου χρειάζεται πλέον η γραμμή. Αν είναι να κάνεις φορητότητα σε άλλο πάροχο (και πολύ καλά θα κάνεις, αφού σε αντιμετωπίζουν έτσι όσον αφορά τα χάλια της γραμμής σου), ΔΕΝ κάνεις αίτηση κατάργησης. Κάνεις μόνο άιτηση στον επόμενο πάροχο, και παίρνουν τα πράγματα το δρόμο τους, χωρίς να ισχύουν οι 30 ημέρες, και χωρίς τέλος διακοπής.

stroggoff
03-03-13, 17:53
Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

Όμως δεν έκανα αίτηση φορητότητας. Δεν ήθελα την ίδια γραμμή. Ίσως να ήταν λάθος κίνηση, αλλά επέλεξα κατάργηση και νέα γραμμή αντί για φορητότητα, κυρίως για την πιθανότητα να έχω πιο γρήγορα νέα γραμμή με καλύτερα χαρακτηριστικά. Στην περιοχή υπάρχει δυνατότητα να δοθεί γραμμή με καλύτερα χαρακτηριστικά, ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα (υπάρχει μια καμπίνα ONU στα 20 μέτρα από το σπίτι). Επίσης, μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι η κατάργηση και νέα γραμμή θα ολοκληρωνόταν πιο γρήγορα από την φορητότητα (...).

Αυτό που έκανα ήταν: πήγα ΟΤΕ, έκανα την αίτηση για νέα γραμμή (μου είπαν: ενεργοποίηση μέσα σε 7 μέρες), πήγα WIND (την ίδια μέρα) έκανα την αίτηση για κατάργηση του Double-Play (μου είπαν: κατάργηση μέσα σε 30 μέρες). Τώρα δεν ξέρω τι conflict θα δημιουργηθεί (αν πχ η WIND μετά από 30 μέρες αποσυνδέσει καλώδια πχ).

Να σημειώσω ότι τα χαρακτηριστικά της γραμμής που δίνω επάνω (από copy-paste από τη σελίδα του router), είναι βελτιωμένα (!) σε σχέση με αυτά που είχα τελευταία. Πχ βλέπω "Max Rate(Up/Down) 965/1928 kbps" αλλά τελευταία ήταν του στυλ "Max Rate(Up/Down) 965/1228 kbps" . :(

XPHSTOS29
03-03-13, 19:21
Αν δεν ερχεται δευτερο ζευγος καλωδιων στο σπιτι σου θα ζητησεις απο τον τενικο να αποσυνδεσει και να χρησιμοποιησει το ηδη υπαρχον (και η απερχομενη συνδεση θα μεινει στον "αερα")
Αν υπαρχει 2ο ζευγος θα εχεις και τις δυο γραμμες στο σπιτι σου μεχρι να καταργηθει η πρωτη.
Τωρα δεν ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα να μετρησεις την γραμμη πριν την παραλαβεις ωστε να σε καλυπτει και να μην βρεθεις προ δυσαρεστης εκπληξης.
Παντος απο μεριας κατανεμητη δεν θα εχεις την ιδια γραμμη μιας και ειναι ηδη κατελειμενη.

Kinnison
13-03-13, 12:10
οταν καταργεις γραμμη κανεις δεν αποσυνδεει κανενα καλωδιο. Απλα σταματουν να ερχονται υπηρεσιες απο το ΑΚ. Οταν ερθει ο οτε να σου συνδεσει τη νεα γραμμη, τοτε μπορεις να τους πεις: "υπαρχει και αλλο καλωδιο που ειναι γραμμη απο wind που ειναι υπο καταργηση και δεν την θελω, οποτε σε αυτο το καλωδιο το οποιο ερχεται στο διαμερισμα μου, συνδεστε τη νεα γραμμη οτε."

stroggoff
18-03-13, 12:52
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Τελικά, ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ μέσα σε 7 μέρες (προγραμματισμένο ραντεβού) και ενεργοποίησαν τη νέα γραμμή του ΟΤΕ. Τους ενημέρωσα για την τρέχουσα κατάσταση (ότι είχα άλλη τηλεφωνική γραμμή με τη WIND, ότι έκανα κατάργησή της που θα ολοκληρωθεί τέλη Μαρτίου) και με βεβαίωσαν ότι δεν θα προκύψει κάποιο πρόβλημα/conflict.
Μία εβδομάδα αργότερα, ενεργοποιήθηκε και το ADSL σε δραματικά καλύτερη ταχύτητα.


Bandwide Down/Up(kbps) : 10016 kbps / 928 kbps
SNR Margin Down/Up(db) : 9.5 dB / 9.0 dB
FEC Down/Up : 0 / 1
CRC Down/Up : 52892 / 13
HEC Down/Up : 42899 / 7
Internet Connection Information
VPI/VCI : 8 / 35
Link Status : Connected

Νομίζω ότι πρέπει να είμαι ευχαριστημένος με αυτό (και είμαι). Τέτοιες τιμές σε ταχύτητα δεν είχα ποτέ εδώ που βρίσκομαι, και έπειτα από το 12 μηνο WIND σε < 3Mbps που πήγαινε όλο και χειρότερα μέχρι που έφτασε κοντά στο 1 Mbps, αυτό είναι παράδεισος.
Δεν είναι τα full 24Mbps, αλλά ποιος συγχρονίζει σε τόσο;

NexTiN
22-03-13, 01:58
Τι Attenuation έχεις?.Άν έχεις καμπίνα ΟΤΕ στα 20m όπως λες έπρεπε να παίζει καρφί 24Mbit.Επίσης έχεις πολλά CRC λάθη τα οποία υποδηλώνουν θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.