PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP με SIPURA spa 2100 (broadvoice) και forthnet



lefterim
05-03-13, 12:13
Καλημέρα, τα τελευταία 6+ χρόνια διατηρώ έναν αμερικάνικο τηλεφωνικό αριθμό μέσω του παρόχου broadvoice στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας τον adapter sipura spa 2100 που μου παρείχε η broadvoice. Το σύστημα ήταν τελείως plug n play με τους 2 προηγούμενους παρόχους μου (vivodi παλαιότερα και HOL μέχρι πρόσφατα με Netfaster 2).
-Enter Forthnet. Τον Φεβρουάριο άλλαξα πάροχο σε Forthnet και πήρα το router της Huawei (echolife HG521). Έκτοτε το τηλέφωνο σταμάτησε να δουλεύει. Όταν το καλώ από άλλη γραμμή χτυπάει κανονικά (δεν έχω δοκιμάσει να το σηκώσω για να δω αν κρατάει την σύνδεση, θα το δοκιμάσω απόψε) αλλά όταν προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο από αυτό (δίνει κανονικά dialtone) μου βγάζει φωνητικό μύνημα σφάλματος (you are not able to make this call. Please contact your administrator).
Υποθέτω ότι έχει να κάνει με settings που έχει περασμένα η Forthnet στο router τα οποία κόβουν την σύνδεση; Ξέρει κάποιος αν μπορώ να το κάνω να δουλέψει επεμβαίνοντας στα settings του Huawei; Θα προτιμούσα να μην δοκιμάσω να πειράξω τα settings του Sipura μιας και μπορεί να είναι customized από την broadvoice και δεν θα ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγές. Ούτως ή άλλως το πρόβλημα δεν φαίνεται να προέρχεται από εκεί αφού έπαιζε κανονικά μέχρι πρότινως με HOL.
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, έστω και αν δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα δουλέψει γιατί πραγματικά μόνος μου δεν έχω ιδέα από που να αρχίσω :)

FSHOPAXD
05-03-13, 14:05
Αλλαξε Router γιατι προφανώς ξεκινάει από εκεί το πρόβλημα.

lefterim
05-03-13, 14:12
Όντως υπάρχουν κακά σχόλια για τον συγκεκριμένο router, δεν είναι όμως απαραίτητα η πηγή του κακού. Αν η Forthnet σετάρει όλους τους routers της ανάλογα τότε θα έχω πάλι πρόβλημα με τον καινούριο. Για αυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιος από το που να ξεκινήσω να παίζω με τις ρυθμίσεις να δω αν μπορώ να αλλάξω κάτι πριν αλλάξω συσκευή ελπίζοντας ότι θα λυθεί έτσι το πρόβλημά μου. Με την ίδια λογική θα πρεπε να επιστρέψω στην HOL (που δεν μου ακούγεται κακή ιδέα τώρα πλέον) μιας και εκεί δεν είχα θέμα με το συγκεκριμένο adapter.

vanels
05-03-13, 14:33
Καλησπέρα,κοίτα,δεν πιστεύω να είναι θέμα forthnet αλλά του ρούτερ,διότι και εγώ χρησιμοποιώ voip,αν και πιστεύω μήπως να δεις εάν ο ρούτερ έχει plug n play και βέβαια δοκίμασε να δεις ποίες πόρτες πρέπει να ανοίξεις και θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο σύστημα σου

lefterim
05-03-13, 16:07
ΟΚ, πήρα τηλέφωνο την "τεχνική υποστήριξη" και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου αλλάξουν εξοπλισμό αν δεν συντρέχει τεχνικός λόγος. Η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή συγχρονίζω στα 1Mbit UP & 7.3 Mbit DOWN και έχω χοντρικά γύρω στην 1 αποσύνδεση το 24ώρο. Πώς μπορώ να τους πίσω να μου αλλάξουν εξοπλισμό;;

vanels
06-03-13, 12:14
Καλησπέρα,κοίτα,δεν πιστεύω να είναι θέμα forthnet αλλά του ρούτερ,διότι και εγώ χρησιμοποιώ voip,αν και πιστεύω μήπως να δεις εάν ο ρούτερ έχει plug n play και βέβαια δοκίμασε να δεις ποίες πόρτες πρέπει να ανοίξεις και θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο σύστημα σου


[QUOTE]ΟΚ, πήρα τηλέφωνο την "τεχνική υποστήριξη" και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου αλλάξουν εξοπλισμό αν δεν συντρέχει τεχνικός λόγος. Η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή συγχρονίζω στα 1Mbit UP & 7.3 Mbit DOWN και έχω χοντρικά γύρω στην 1 αποσύνδεση το 24ώρο. Πώς μπορώ να τους πίσω να μου αλλάξουν εξοπλισμό;;[QUOTE]

Ψάξε να δεις μήπως βγάλεις τον firewall του router σου και εάν έχει και dmz στο off :dots:

lefterim
07-03-13, 12:55
Το να απενεργοποιήσω το firewall ήταν το πρώτο που είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς και κει, τζίφος. Το DMZ που το τσέκαρα είναι off by default. Θα δω αν μπορώ να βρω πώς να κάνω port-forwarding. Πάντως αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν η τεχνική υποστήριξη της forthnet που μου έλεγε ότι "δεν μπορούμε να σας υποστηρίξουμε γιατί δεν υποστηρίζουμε VoIP" τη στιγμή που τους ζήταγα έναν τεχνικό να μου πει απλά και μόνο την άποψή του για το αν μπορεί να παίζει το VoIP με το συγκεκριμένο router ή όχι. Έλεος δηλάδη, ούτε μια ερώτηση δεν ήθελαν να μου απαντήσουν. Όταν θα αρχίσει να φεύγει ο κόσμος πάλι με την πάροδο της 12μηνίας τότε θα παίρνουν τηλέφωνα πάλι. Αθάνατο Ελληνικό "customer service"

vanels
07-03-13, 13:20
Το να απενεργοποιήσω το firewall ήταν το πρώτο που είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς και κει, τζίφος. Το DMZ που το τσέκαρα είναι off by default. Θα δω αν μπορώ να βρω πώς να κάνω port-forwarding. Πάντως αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν η τεχνική υποστήριξη της forthnet που μου έλεγε ότι "δεν μπορούμε να σας υποστηρίξουμε γιατί δεν υποστηρίζουμε VoIP" τη στιγμή που τους ζήταγα έναν τεχνικό να μου πει απλά και μόνο την άποψή του για το αν μπορεί να παίζει το VoIP με το συγκεκριμένο router ή όχι. Έλεος δηλάδη, ούτε μια ερώτηση δεν ήθελαν να μου απαντήσουν. Όταν θα αρχίσει να φεύγει ο κόσμος πάλι με την πάροδο της 12μηνίας τότε θα παίρνουν τηλέφωνα πάλι. Αθάνατο Ελληνικό "customer service"
Έτσι είναι αλλά κανε Port ffwd και να δεις και ποιες πόρτες να ανοίξεις από τον provider σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.