PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα νομοθετική ρύθμιση προβλέπει διοικητικό πρόστιμο €1,000 για κάθε πειρατικό πρόγραμμα



Σελίδες : [1] 2

EvilHawk
17-01-07, 14:20
Ιδιαίτερα θετική θεωρεί η Business Software Alliance (BSA) την πρόσφατη προσθήκη άρθρου στο ν. 2121/93, σύμφωνα με την οποία θα επιβάλλονται διοικητικά πρόστιμα σε περιπτώσεις χρήσης ή εγκατάστασης πειρατικού λογισμικού. Η συγκεκριμένη προσθήκη ψηφίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα από την Βουλή των Ελλήνων και ήταν μια πρωτοβουλία του Υπουργείου Πολιτισμού, μετά από σχετική εισήγηση της αρμόδιας νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής και του Οργανισμού Πνευματικής Ιδιοκτησίας (ΟΠΙ) και τη σύμφωνη γνώμη 5 συναρμόδιων Υπουργείων. Παράλληλα εντάσσεται στην εναρμόνιση της ελληνικής νομοθεσίας προς τις Οδηγίες 2001/84/ΕΚ και 2004/48/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 27ης Σεπτεμβρίου 2001 και 29ης Απριλίου 2004. Η νέα ρύθμιση αναμένεται να αποτελέσει ένα ισχυρό αποτρεπτικό μέτρο για την παραβατικότητα που παρατηρείται σε προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας –προγράμματα Η/Υ και υλικούς φορείς ήχου- ενώ παράλληλα θα αποφέρει σημαντικά δημόσια έσοδα. Σήμερα, έλεγχοι για την εξεύρεση πειρατικού λογισμικού γίνονται από την Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων (ΥΠ.Ε.Ε πρώην ΣΔΟΕ) και τις αστυνομικές και τελωνειακές αρχές.

Η νέα διάταξη επιδιώκει να αποτρέψει τους υποψήφιους παραβάτες, οι οποίοι θα υποχρεούνται στην καταβολή προστίμου €1,000 για κάθε πειρατικό λογισμικό που θα βρίσκεται στην κατοχή τους και παράλληλα θα καταβάλουν αποζημίωση των πνευματικών δικαιωμάτων στους δικαιούχους. Με τον τρόπο αυτό εκτιμάται ότι θα επέλθει ένα σοβαρό πλήγμα στην εκτεταμένη φοροδιαφυγή που διενεργείται μέσω της πειρατείας και παράλληλα θα ενισχυθεί περαιτέρω η εθνική οικονομία από την ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής. Διεθνής μελέτη της ανεξάρτητης εταιρείας ερευνών IDC έχει υπολογίσει ότι εάν η πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα μειωθεί κατά 10 ποσοστιαίες μονάδες σε χρονικό διάστημα 3 ετών, θα ενισχυθεί η εθνική μας οικονομία κατά €351 εκ. και θα δημιουργηθούν περισσότερες από 1300 νέες θέσεις εργασίας.

Το φαινόμενο της πειρατείας προϊόντων πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλαδή η παράνομη κατοχή, αναπαραγωγή και διακίνηση παράνομων προϊόντων αλλά και η εγκατάσταση προγραμμάτων χωρίς άδεια, έχει λάβει τα τελευταία χρόνια σοβαρές διαστάσεις στη χώρα μας. Είναι ενδεικτικό ότι σύμφωνα με την τελευταία διεθνή μελέτη της IDC για λογαριασμό της BSA, η Ελλάδα έχει την υψηλότερη πειρατεία λογισμικού στην Ευρωπαϊκή Ένωση με ποσοστό 64% όταν ο αντίστοιχος μέσος όρος είναι 36%. Το παράδειγμα οικονομικά ασθενέστερων χωρών της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης (π.χ. Λετονία, Λιθουανία, Κροατία, Ουγγαρία κ.α.) που έχουν χαμηλότερη πειρατεία από τη χώρα μας, αποδεικνύει ότι κινητοποιημένες κυβερνήσεις και πολίτες μπορούν με τις σωστές ενέργειες να συμβάλουν στην υγιή ανάπτυξη του τεχνολογικού κλάδου.

Η κα Beth Scott, Αντιπρόεδρος της BSA για την Ευρώπη, Μέση Ανατολή και Αφρική δήλωσε σχετικά: «Η BSA επικροτεί τη νέα νομοθετική ρύθμιση της Ελληνικής Κυβέρνησης που στοχεύει στην περαιτέρω προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων. Νομοθετικές εφαρμογές αυτής της κλίμακας έχουν ήδη αποδείξει και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ότι συμβάλουν στην ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής μειώνοντας κατ’ επέκταση το φαινόμενο της πειρατείας λογισμικού. Είμαι αισιόδοξη ότι παρόμοια αποτελέσματα θα παρατηρήσουμε σταδιακά και στην ελληνική αγορά».

Η νέα διάταξη αποτελεί συνέχεια προηγούμενων ενεργειών που πραγματοποιεί η χώρα μας τα τελευταία χρόνια για την προστασία της Πνευματικής Ιδιοκτησίας. Ειδικότερα, από το 1993 η Ελλάδα έχει θεσπίσει ένα ισχυρό νομοθετικό πλαίσιο για τη προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων και προχώρησε στην λήψη μέτρων και την υλοποίηση προγραμμάτων τα οποία είχαν ως αποτέλεσμα να περιοριστεί το ποσοστό πειρατείας.

Kiwi
17-01-07, 14:40
Σήμερα, έλεγχοι για την εξεύρεση πειρατικού λογισμικού γίνονται από την Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων (ΥΠ.Ε.Ε πρώην ΣΔΟΕ) και τις αστυνομικές και τελωνειακές αρχές.


Αν κατάλαβα καλά, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Πάλι οι ελεγκτικοί φορείς είναι οι ίδιοι;

Νικαετός
17-01-07, 14:44
Το διοικητικό πρόστιμο , είναι άλλη ιστορία από το ποινικό - δικαστικό που ίσχυε μέχρι τώρα. Δηλαδή τώρα ο ΣΔΟΕ , θα βρει 5 πειρατικά προγράμματα (χωρίς άδεια χρήσης) και 500 mp3 πχ . Θα σου ρίξει 5 χ 1000 ευρώ πρόστιμο , και ότι έχει ευχαρίστηση για τα mp3 , (λέω ότι έχει ευχαρίστηση γιατί νομίζω υπάρχει κάποιο πλαφόν) . Ανεξάρτητα από το αν θα σε παραπέμψει ή όχι στην δικαιοσύνη .

Kiwi
17-01-07, 14:52
Άρα αυτό έχει αντίκτυπο κατά κανόνα στις εταιρίες ή τα φυσικά πρόσωπα που δραστηριοποιούνται σε επαγγελματικό χώρο, καθώς το ΣΔΟΕ μπορεί να εισέλθει σε αυτούς τους χώρους και να ελέγξει χωρίς προειδοποίηση ή ένταλμα εισαγγελέα. Αντιθέτως για να γίνει έλεγχος σε οικία, θα πρέπει να υπάρχει ένταλμα.

kwstas_pap
17-01-07, 15:06
συνήθως οι έλεγχοι γινονται σε εταιρείες ... αν χτυπήσουν την ΄πόρτα και ρίξουν πρόστιμο σε κάποιο "ανθρωπάκι" (βλ. φοιτητές, κτλ) τότε σίγουρα δεν θα έχουν να πληρώσουν. Θα βγούνε στα κανάλια και θα κλαίνε, και οι ενάγοντες θα εκτεθούν (οι κακοί της υπόθεσης) (και λεφτά δεν θα πάρουν)...

στόχος δεν είναι ο απλός χρήστης πειρατικού αλλά ο επαγελματίας χρήστης. Που βγάζει λεφτά από αυτό .. αυτοί κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά.

Ασφαλώς στις περισσότερες περιπτώσεις η πειρατεία ωθεί την τεχνογνωσία. (αν χρειαζόταν να αγοράσουμε το DOS τότε (παλιά) μάλλον δεν θα είχαμε ασχοληθεί ΠΟΤΕ ΜΕ η/υ - η αποθάρρυνση θα ήταν μνημειώδης)...
Φανταστείτε πόσοι ξεκίνησαν με παιχνίδια και πόσοι ΔΕΝ θα εξοικιώνονταν με τους Η/Υ αν έπρεπε να τα αγοράσουν οι γονείς τους!..

Kiwi
17-01-07, 15:10
συνήθως οι έλεγχοι γινονται σε εταιρείες ... αν χτυπήσουν την ΄πόρτα και ρίξουν πρόστιμο σε κάποιο "ανθρωπάκι" (βλ. φοιτητές, κτλ) τότε σίγουρα δεν θα έχουν να πληρώσουν.

Και να χτυπήσουν την πόρτα, ακόμα και στον φοιτητή, δεν αρκεί. Θα πρέπει να έχουν ένταλμα ώστε να μπορούν να μπουν στο σπίτι και μετά άλλο για να ελέγξουν τον Η/Υ. Για να έχουν τέτοιες άδειες σημαίνει ότι ο αρμόδιος εισαγγελέας έχει σοβαρούς και τεκμηριωμένους λόγους για να εκδόσει ένταλμα.

chrismasgr
17-01-07, 16:11
Και να χτυπήσουν την πόρτα, ακόμα και στον φοιτητή, δεν αρκεί. Θα πρέπει να έχουν ένταλμα ώστε να μπορούν να μπουν στο σπίτι και μετά άλλο για να ελέγξουν τον Η/Υ. Για να έχουν τέτοιες άδειες σημαίνει ότι ο αρμόδιος εισαγγελέας έχει σοβαρούς και τεκμηριωμένους λόγους για να εκδόσει ένταλμα.

Εκτός εάν το κάνομε και εδώ ala Αμερική .Σπάμε πόρτες και μπαίνουμε μέσα μόνον με την υποψία της παρανομίας.

raspoutiv
17-01-07, 16:35
Εκτός εάν το κάνομε και εδώ ala Αμερική .Σπάμε πόρτες και μπαίνουμε μέσα μόνον με την υποψία της παρανομίας.

-your files or i'm gonna shoot
-εεεεεεσύ σουτ!
-μήτσουυυυυ i need backup

γιατί κατέβασες Φλωρινιώτη ρε; θα σ' αρπάξω

del_ahmettt
17-01-07, 16:38
Δεν εχω επιχείρηση, αρα δεν με αφορα αμεσα τουλαχιστον το ζήτημα, αλλα εχω καποιες απορίες απο παλιοτερα και επ' ευκαιρία θα ήθελα να τις συζητήσουμε.

Με πιο νομικό πλαισιο γίνονται αυτοί οι ελεγχοι και τί ακριβώς ελέγχεται?

Εστώ πχ οτι εγώ είμαι επαγγελματίας και εχω 1-2 pc στο μαγαζί μου και κανουν "ντου" οι "ραμπο":p Γιατί ειμαι εγώ υποχρεωμένος να δωσω προσβαση στα συστηματα μου να τα ελεγξουν :what:, που μεταξύ αλλων μπορεί να περιεχουν και προσωπικά δεδομένα.
Να ερθουν και να ελεγξουν τα βιβλία το καταλαβαίνω, αλλα να σκαλίζουν τo PC;
Να υπαρχει ενταλμα και να παρισταται εισαγγελεας επισης το καταλαβαίνω.
Αυτό ίσως θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε πχ καποιο μητρώο που θα δηλωνονταν οι υπολογιστες ως "επαγγελματικοί" και αυτοι να ειναι υποχρεοι ελεγχου.

Κι αν εγώ εχω πχ ολα τα δεδομενα μου encrypted, τί θα κανουν? Θα με συλλαβουν για "παρακώλυση εργου αρχής..." (πως στο καλο λεγεται δεν ξερω ) :whistle: ή θα στείλουν τον δισκο μου στα εργαστηρια πυρηνικής φυσικής της NSA να τον ξεκλειδώσει;:lol:

Καλό θα ηταν αν καποιος μας εδινε το ακριβες νομοθετικο πλαισιο.

lewton
17-01-07, 16:49
Διεθνής μελέτη της ανεξάρτητης εταιρείας ερευνών IDC έχει υπολογίσει ότι εάν η πειρατεία λογισμικού στην Ελλάδα μειωθεί κατά 10 ποσοστιαίες μονάδες σε χρονικό διάστημα 3 ετών, θα ενισχυθεί η εθνική μας οικονομία κατά €351 εκ. και θα δημιουργηθούν περισσότερες από 1300 νέες θέσεις εργασίας.Αυτό λέει πολλά.
Όποιος δε θέλει να πληρώνει τα προγράμματα που χρησιμοποιεί ας περάσει στο open-source.

raspoutiv
17-01-07, 16:52
Δεν εχω επιχείρηση, αρα δεν με αφορα αμεσα τουλαχιστον το ζήτημα, αλλα εχω καποιες απορίες απο παλιοτερα και επ' ευκαιρία θα ήθελα να τις συζητήσουμε.

Με πιο νομικό πλαισιο γίνονται αυτοί οι ελεγχοι και τί ακριβώς ελέγχεται?

Εστώ πχ οτι εγώ είμαι επαγγελματίας και εχω 1-2 pc στο μαγαζί μου και κανουν "ντου" οι "ραμπο":p Γιατί ειμαι εγώ υποχρεωμένος να δωσω προσβαση στα συστηματα μου να τα ελεγξουν :what:, που μεταξύ αλλων μπορεί να περιεχουν και προσωπικά δεδομένα.
Να ερθουν και να ελεγξουν τα βιβλία το καταλαβαίνω, αλλα να σκαλίζουν τo PC;
Να υπαρχει ενταλμα και να παρισταται εισαγγελεας επισης το καταλαβαίνω.
Αυτό ίσως θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε πχ καποιο μητρώο που θα δηλωνονταν οι υπολογιστες ως "επαγγελματικοί" και αυτοι να ειναι υποχρεοι ελεγχου.



αυτό που λες γείτονα είναι πράγματι σοβαρό. με τι δικαίωμα σκαλίζουν το μαραφέτι που κατά κανόνα έχει προσωπικά δεδομένα. ακόμα κι οι επαγγελματικές εργασίες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν έτσι καθώς η χρήση κι η διάδοσή τους άπτονται επί του δημιουργού (λανθάνω; )
αν θυμάμαι καλά κάτι παρόμοιο είχε συμβεί ξανά με την αρχή προσωπικών δεδομένων να καταγγέλλει την αστυνομία για την αφαίρεση σκληρών δίσκων τύπων που διακινούσαν πορνογραφικό υλικό ή φοροδιαφεύγανε (δε θυμάμαι καλά)

Βουλγαράκη σαν να μη μας τα λες καλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ

pts
17-01-07, 17:15
Εστώ πχ οτι εγώ είμαι επαγγελματίας και εχω 1-2 pc στο μαγαζί μου και κανουν "ντου" οι "ραμπο":p Γιατί ειμαι εγώ υποχρεωμένος να δωσω προσβαση στα συστηματα μου να τα ελεγξουν :what:, που μεταξύ αλλων μπορεί να περιεχουν και προσωπικά δεδομένα.
Να ερθουν και να ελεγξουν τα βιβλία το καταλαβαίνω, αλλα να σκαλίζουν τo PC;
Να υπαρχει ενταλμα και να παρισταται εισαγγελεας επισης το καταλαβαίνω.
Αυτό ίσως θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε πχ καποιο μητρώο που θα δηλωνονταν οι υπολογιστες ως "επαγγελματικοί" και αυτοι να ειναι υποχρεοι ελεγχου.
Κι αν εγώ εχω πχ ολα τα δεδομενα μου encrypted, τί θα κανουν? Θα με συλλαβουν για "παρακώλυση εργου αρχής..." (πως στο καλο λεγεται δεν ξερω ) :whistle: ή θα στείλουν τον δισκο μου στα εργαστηρια πυρηνικής φυσικής της NSA να τον ξεκλειδώσει;:lol:

Καλό θα ηταν αν καποιος μας εδινε το ακριβες νομοθετικο πλαισιο.

Κατά την διάρκεια ελέγχων για παράνομο λογισμικό από την ΥΠ.Ε.Ε., οι ελεγκτές έχουν μαζί τους ένα έντυπο το οποίο θα πρέπει να συμπληρωθεί. Το έντυπο αυτό περιλαμβάνει πληροφορίες όπως πόσους υπολογιστές διαθέτει η εταιρία, τι λογισμικό τρέχει στον καθένα κλπ. Για την συλλογή αυτών των πληροφοριών οι ελεγκτές συνήθως εξετάζουν δειγματοληπτικά κάποιους υπολογιστές με βάση μια σειρά οδηγιών (π.χ. έρευνα σε κάποια σημεία του registry) που τους δίνονται. Τα στοιχεία τα οποία εξετάζουν δεν έχουν να κάνουν με προσωπικά δεδομένα του χρήστη (εικόνες κλπ.) και ο ελεγχόμενος καλείται σε κάθε περίπτωση να παρέχει κάθε δυνατή διευκόλυνση στον ελεγκτή για την συλλογή αυτών των στοιχείων. Σε περίπτωση που ο ελεγκτής δεν μπορεί να φέρει εις πέρας την συλλογή στοιχείων λόγω αδυναμίας πρόσβασης σε κάποιο σταθμό εργασίας τότε η υπηρεσία του μπορεί να προχωρήσει στην έκδοση εντάλματος κατάσχεσης εξοπλισμού προκειμένου να πραγματοποιηθεί έλεγχος στα εργαστήρια της εφορίας.

Αν διαπιστωθεί εγκατάσταση λογισμικού για το οποίο ο ελεγχόμενος δεν διαθέτει την απαιτούμενη άδειας χρήσης και το τιμολόγιο αγοράς τότε τα στοιχεία που συλλέγονται προωθούνται στην BSA. Αν η εταιρία που εμπορεύεται το λογισμικό προχωρήσει σε αγωγή τότε ορίζεται δικάσιμη στην οποία παρευρίσκονται ως μάρτυρες και οι υπάλληλοι του ΥΠΕΕ που πραγματοποίησαν τον έλεγχο.

etsap
17-01-07, 18:56
Το αρθρο αναφερει τις επιπτωσεις απο τη χρηση παρανομου λογισμικου. Δεν αναφερεται σε δεδομενα. ΜP3, φωτογραφιες, αρχεια excel-word-powerpoint κτλ, ειναι δεδομενα. Αρα γι αυτα μαλλον πρεπει να ψαξουμε αλλου...

thanasonic
17-01-07, 19:06
Δεν εχω επιχείρηση, αρα δεν με αφορα αμεσα τουλαχιστον το ζήτημα, αλλα εχω καποιες απορίες απο παλιοτερα και επ' ευκαιρία θα ήθελα να τις συζητήσουμε.

Με πιο νομικό πλαισιο γίνονται αυτοί οι ελεγχοι και τί ακριβώς ελέγχεται?

Εστώ πχ οτι εγώ είμαι επαγγελματίας και εχω 1-2 pc στο μαγαζί μου και κανουν "ντου" οι "ραμπο":p Γιατί ειμαι εγώ υποχρεωμένος να δωσω προσβαση στα συστηματα μου να τα ελεγξουν :what:, που μεταξύ αλλων μπορεί να περιεχουν και προσωπικά δεδομένα.
Να ερθουν και να ελεγξουν τα βιβλία το καταλαβαίνω, αλλα να σκαλίζουν τo PC;
Να υπαρχει ενταλμα και να παρισταται εισαγγελεας επισης το καταλαβαίνω.
Αυτό ίσως θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε πχ καποιο μητρώο που θα δηλωνονταν οι υπολογιστες ως "επαγγελματικοί" και αυτοι να ειναι υποχρεοι ελεγχου.

Κι αν εγώ εχω πχ ολα τα δεδομενα μου encrypted, τί θα κανουν? Θα με συλλαβουν για "παρακώλυση εργου αρχής..." (πως στο καλο λεγεται δεν ξερω ) :whistle: ή θα στείλουν τον δισκο μου στα εργαστηρια πυρηνικής φυσικής της NSA να τον ξεκλειδώσει;:lol:

Καλό θα ηταν αν καποιος μας εδινε το ακριβες νομοθετικο πλαισιο.

Αν και δεν γνωρίζω ακριβές νομοθετικό πλαίσιο, αυτό που γνωρίζω και σε διαβεβεώνω είναι οτι κατά καιρούς έχουνε εξαφανιστεί πολλοί ύποπτοι σκληροί δίσκοι απο διάφορους ύποπτους servers με encrypted data και έχουν αποσταλεί στο Μετσόβειο Πολυτεχνείο καθώς και στο Πανεπιστήμιο Πατρας, όπου γνωρίζω από έγγηρη πηγή οτι υπάρχει η σχετική υποδομή για την ανάκτηση των δεδομένων τους. :whistle:

Νικαετός
17-01-07, 19:11
Έχουν και αυτοί και η ασφάλεια τέτοιες δυνατότητες , δεν χρειάζονται άλλα εργαστήρια πλέον .

mrsaccess
17-01-07, 19:16
Ασφαλώς στις περισσότερες περιπτώσεις η πειρατεία ωθεί την τεχνογνωσία. (αν χρειαζόταν να αγοράσουμε το DOS τότε (παλιά) μάλλον δεν θα είχαμε ασχοληθεί ΠΟΤΕ ΜΕ η/υ - η αποθάρρυνση θα ήταν μνημειώδης)...
Φανταστείτε πόσοι ξεκίνησαν με παιχνίδια και πόσοι ΔΕΝ θα εξοικιώνονταν με τους Η/Υ αν έπρεπε να τα αγοράσουν οι γονείς τους!..
Πιστεύω πως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Με εξαίρεση ίσως τα Windows που είναι λειτουργικό σύστημα, για οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή έχουμε στον υπολογιστή μας υπάρχει κάποια δωρεάν -και πιθανόν κατώτερη από την επαγγελματική- εναλλακτική λύση. Μέσω αυτής όμως είναι που ο χρήστης μαθαίνει τον υπολογιστή και αναπτύσσει την δημιουργικότητά του προσπαθώντας να πετύχει αυτό που του δίνουν έτοιμο οι επαγγελματικές λύσεις.
Κανείς δεν αγοράζει μια Formula 1 για να γίνει οδηγός αγώνων. Πρώτα μαθαίνει να οδηγεί σε μικρότερες αγωνιστικές κατηγορίες (πιθανόν ξεκινώντας με καρτ).

yiapap
17-01-07, 19:29
Όπως τα λέει ο pts. Και αυτό με το encryption υπάγεται στο
"και ο ελεγχόμενος καλείται σε κάθε περίπτωση να παρέχει κάθε δυνατή διευκόλυνση στον ελεγκτή για την συλλογή αυτών των στοιχείων."
Όπως καταλαβαίνετε η διευκόλυνση σημαίνει και το κλειδί αποκωδικοποίησης. Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει στην Ελλάδα, όμως στις ΗΠΑ και στη Βρεταννία το να μη δώσεις το κλειδί είναι αδίκημα και επιφέρει ποινή φυλάκισης.

Πάντως το όλο θέμα μου θυμίζει λίγο τα νέα πρόστιμα του ΚΟΚ. Το πρόβλημα δεν είναι ότι τα υπάρχοντα πρόστιμα δεν είναι αποτρεπτικά... Το θέμα είναι ότι οι έλεγχοι δεν είναι αποτρεπτικοί!

georgebou
17-01-07, 19:40
Εστώ πχ οτι εγώ είμαι επαγγελματίας και εχω 1-2 pc στο μαγαζί μου και κανουν "ντου" οι "ραμπο" Γιατί ειμαι εγώ υποχρεωμένος να δωσω προσβαση στα συστηματα μου να τα ελεγξουν , που μεταξύ αλλων μπορεί να περιεχουν και προσωπικά δεδομένα.
Να ερθουν και να ελεγξουν τα βιβλία το καταλαβαίνω, αλλα να σκαλίζουν τo PC;
Να υπαρχει ενταλμα και να παρισταται εισαγγελεας επισης το καταλαβαίνω.
Αυτό ίσως θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε πχ καποιο μητρώο που θα δηλωνονταν οι υπολογιστες ως "επαγγελματικοί" και αυτοι να ειναι υποχρεοι ελεγχου.

Κι αν εγώ εχω πχ ολα τα δεδομενα μου encrypted, τί θα κανουν? Θα με συλλαβουν για "παρακώλυση εργου αρχής..." (πως στο καλο λεγεται δεν ξερω ) ή θα στείλουν τον δισκο μου στα εργαστηρια πυρηνικής φυσικής της NSA να τον ξεκλειδώσει;


Παιδιά με πάσης φύσεως μαγαζί ισχύει ο εξής κανόνας:
Κατα τις ώρες λειτουργίας του το μαγαζί θεωρείται δημόσιος χώρος, οπότε μπορεί να γίνει ο οποισδήποτε έλεγχος.
Οπότε, οτιδήποτε υπαρχει στον υπολογιστή του μαγαζιού, είναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτήτης του να επιτρέψει τον έλεγχό. Προφανως σε περίπτωση κρυπτογράφησης, ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να παραδώσει τα δεδομένα αποκρυπτογραφημένα.
Όταν δεν λειτουργεί το μαγαζί ισχύει το άσυλο, γιατί τότε θεωρείται ιδιωτικός χώρος.

largo
17-01-07, 19:49
έκδοση εντάλματος κατάσχεσης εξοπλισμού προκειμένου να πραγματοποιηθεί έλεγχος στα εργαστήρια της εφορίας.

Αν διαπιστωθεί εγκατάσταση λογισμικού για το οποίο ο ελεγχόμενος δεν διαθέτει την απαιτούμενη άδειας χρήσης και το τιμολόγιο αγοράς τότε τα στοιχεία που συλλέγονται προωθούνται στην BSA. Αν η εταιρία που εμπορεύεται το λογισμικό προχωρήσει σε αγωγή τότε ορίζεται δικάσιμη στην οποία παρευρίσκονται ως μάρτυρες και οι υπάλληλοι του ΥΠΕΕ που πραγματοποίησαν τον έλεγχο.

Χαχαχαχα. "Εργαστήρια της Εφορίας" :rofl: :rofl: :rofl:

Επίσης δεν μας λένε τι θα γίνει αν σε ταλαιπωρήσουν από λάθος εκτίμηση (πχ το registry είχε απομεινάρια), σε πηδήξουν επαγγελματικά, και μετά αποδειχθεί λάθος.

Απάντηση:

Απλά θα σε έχουν πηδήξει.

largo
17-01-07, 19:55
Πάντως το όλο θέμα μου θυμίζει λίγο τα νέα πρόστιμα του ΚΟΚ. Το πρόβλημα δεν είναι ότι τα υπάρχοντα πρόστιμα δεν είναι αποτρεπτικά... Το θέμα είναι ότι οι έλεγχοι δεν είναι αποτρεπτικοί!

Τo θέμα είναι ότι μπορούν πλεον να μην σε αφήνουν σε χλωρό κλαρί. Η εφορία είναι ένα ΜΟΝΙΜΟ άγχος, όχι για όσους κλέβουν αλλά για όσους δεν κλέβουν. Γιατί οι κλέφτες, έχουν κλέψει τόσα πολλά που δεν τους ενδιαφέρει, και θα συνεχίσουν την κλοπή και μετά το ... πρόστιμο (αν δεν το συγκαλύψουν).

Τώρα λοιπόν προστίθεται και ένα νεο άγχος. Θάρχονται στην εταιρία σου και θα ψάχνουν τα πάντα, βιβλία, pc, servers, σκουπίδια, backups, raids, τις φωτογραφίες σου με την γκόμενα, τους κωδικούς σου, τα ΠΑΝΤΑ.

Αντί να αφήσουν τις εταιρίες να δουλέψουν με την ησυχία τους. Γιαυτό σε μερικά χρόνια θα έχουν ΟΛΟΙ φύγει απο την γ****νη Ελλάδα και θάχουν παει να δουλέψουν αλλά και να ζήσουν σε άλλες Ευρωπαικές χώρες (προηγμένες Ευρωπαικές).

del_ahmettt
17-01-07, 20:27
Αν και δεν γνωρίζω ακριβές νομοθετικό πλαίσιο, αυτό που γνωρίζω και σε διαβεβεώνω είναι οτι κατά καιρούς έχουνε εξαφανιστεί πολλοί ύποπτοι σκληροί δίσκοι απο διάφορους ύποπτους servers με encrypted data και έχουν αποσταλεί στο Μετσόβειο Πολυτεχνείο καθώς και στο Πανεπιστήμιο Πατρας, όπου γνωρίζω από έγγηρη πηγή οτι υπάρχει η σχετική υποδομή για την ανάκτηση των δεδομένων τους. :whistle:
Κανουμε και τετοιες δουλειες εδώ στο uni και δεν το ξερα; :biggrin:



Έχουν και αυτοί και η ασφάλεια τέτοιες δυνατότητες , δεν χρειάζονται άλλα εργαστήρια πλέον .
Καλα αμα προκειται για πραγματικό encryption στο δισκο και οχι για ενα απλό password, θα βρουν α... έρα :whistle:
Oσοι δεν πειθεστε περαστε μια βολτα απο το Truecrypt.org

Τελοσπαντων, αυτο που θα γίνει είναι να πιασουν μερικους μικρομεσαιους (γιατί οι μεγαλες εταιρειες ειναι συνηθως οκ) για τα ματια του Bill και της ΕΕ.
(Ρε Linuxαδες, βγαλτε μια διανομή για χαζοδουλειες γραφειου να γλιτωσει ο κοσμος ...)

Οι "μαγκες" απλως θα πληρωσουν κατι παραπάνω στον πειρατή τους και θα τα "νομιμοποιούν" τα "αυθαίρετα"...:p

Aλλη απορία: Αυτοι οι "ραμπο" πώς θα ξερουν ποια ειναι τα παρανομα στο PC; Θα κυκλοφορουν εχοντας μαζι τη GPL λίστα; Η' θα βγαινουν να ψαχνουν μονο για M$;:nono:
Γιατι προστατευεις μονο τον Billακο και δεν προστατευεις και μια μικροτερη εταιρεια software που φιλοτιμα προσπαθει να αναπτυχθεί:?:

yiapap
17-01-07, 20:38
Aλλη απορία: Αυτοι οι "ραμπο" πώς θα ξερουν ποια ειναι τα παρανομα στο PC; Θα κυκλοφορουν εχοντας μαζι τη GPL λίστα; Η' θα βγαινουν να ψαχνουν μονο για M$;:nono:
Aυτό δεν το είχα σκεφτεί!
"Μα σας λέω δε χρειάζεται license ή απόδειξη αγοράς για το OpenOffice!"
"Τι λέει ετούτος ρε; Τσάμπα το δίνουν; Για χαζούς μας περνάς; Αρχιφύλαξ... Χώστον μέσα"
:lol:

<edit>
@largo
Καλά... εδώ βγάλανε το φρούτο της αυτόματης περαίωσης... και μετά ανακοινώσανε ότι θα κάνουν ελέγχους σε όσους κάνανε περαίωση!!! Τι να λέμε; :lol:

skyliner34
17-01-07, 20:47
Σας βλέπω να δουλεύετε σε τερματικά/VNC clients και τα servers να ναι κρυμμένα στο πατάρι!

Deimos
17-01-07, 22:50
και εάν βάλεις πχ 200 Demo προγραμματα και μετα δεν πληρωσεις για να τα ενεργοποιήσεις σε Full version και τα αφήσης έτσι μέσα ή κάνεις απεγκατάσταση και ΔΕΝ βγαίνουν όλα απο τη registry , θα πρέπει να πληρώσεις 200.000 ευρώ για προγράμματα DEMO ? lol

stillstill
17-01-07, 23:51
Εκτός εάν το κάνομε και εδώ ala Αμερική .Σπάμε πόρτες και μπαίνουμε μέσα μόνον με την υποψία της παρανομίας.

Εγώ έχω ζήσει 9 χρόνια στην Αμερική και δεν διαπίστωσα τέτοιο κλίμα.
Μήπως εσύ έχεις καλύτερη πληροφόρηση;

BigLion
18-01-07, 00:11
και εάν βάλεις πχ 200 Demo προγραμματα και μετα δεν πληρωσεις για να τα ενεργοποιήσεις σε Full version και τα αφήσης έτσι μέσα ή κάνεις απεγκατάσταση και ΔΕΝ βγαίνουν όλα απο τη registry , θα πρέπει να πληρώσεις 200.000 ευρώ για προγράμματα DEMO ? lol

Μα τα Demo δεν είναι παράνομα.....

Παράνομο θα είναι το να έχεις χρησιμοποιήσει πλαστή άδεια (cracks, keygens, serials) για το πρόγραμμα που έχεις σε λειτουργία......

-------

Ο νόμος έχει εφαρμογή κυρίως στις εταιρίες.....
Και στο κάτω κάτω της γραφής, εφόσον κάποιο λογισμικό χρησιμοποιείται από εταιρία , είναι απαράδεκτο να μην πληρώνεται το λογισμικό , το οποίο έμμεσα ή άμεσα αποφέρει κέρδη στην εταιρία....

Θεωρώ σωστό το μέτρο ώστε και οι δημιουργοί λογισμικού να έχουν κίνητρο για δημιουργία αλλά και να αποζημιώνονται καταλλήλως για τον κόπο και την εργασία τους.....;)

Άλλωστε όπως ήδη ειπώθηκε, υπάρχει και το open-source για όσους ....αρνούνται να πληρώσουν:p

mrsaccess
18-01-07, 00:20
Το θέμα είναι να ελέγξει και τους freelancers, εκεί όμως τα πράματα είναι δύσκολα.
Δεν γίνεται να φτιάχνεις ιστοσελίδες με σπασμένο dreamweaver ή να το παίζεις τεχνικός και να κάνεις format με cracked windows κατ'οίκον. :mad:

BigLion
18-01-07, 01:05
Το θέμα είναι να ελέγξει και τους freelancers, εκεί όμως τα πράματα είναι δύσκολα.
Δεν γίνεται να φτιάχνεις ιστοσελίδες με σπασμένο dreamweaver ή να το παίζεις τεχνικός και να κάνεις format με cracked windows κατ'οίκον. :mad:

Σωστός....

Υποτίθεται όμως οτι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ θα ελεγχθούν εφόσον έχουν δηλώσει ως έδρα το σπίτι τους ή κάπου αλλού......

energie
18-01-07, 01:17
μολις ακουσουμε πορτα και δουμε απο το ματακι τπτ υποπτους βγαζουμε το σκληρο και τον πεταμε απο το μπαλκονι και καθαρισαμε :D

aiolos.01
18-01-07, 04:27
Πάντως το γνωστό μαγαζάκι απέναντι απο το πολυτεχνείο ζει και βασιλεύει... Η κοντή θα έχει χτίσει 10 πολυκατοικίες τόσα χρόνια.

BigLion
18-01-07, 05:01
Πάντως το γνωστό μαγαζάκι απέναντι απο το πολυτεχνείο ζει και βασιλεύει... Η κοντή θα έχει χτίσει 10 πολυκατοικίες τόσα χρόνια.

Να τα μας......:p

Απορώ τι λάδι εχουνε ρόξει κάτι τέτοιοι για να συνεχίζουν ανενόχλητοι το....έργο τους.....:whistle:

kennyyy
18-01-07, 06:14
Πόσα χρόνια έχει αυτή που "δουλεύει"??Χωρίς υπερβολή είναι σίγουρα πάνω από 13 (μήπως είναι 15??) χρόνια...απίστευτο!!!

mrsaccess
18-01-07, 10:26
Το αστείο είναι πως τα έχει όλα φάτσα κάρτα και δεν της κάνουν τίποτα. Αντίθετα ένα κοντινό μαγαζάκι που είχε αναπτύξει τεχνολογία stealth για να κρυφθεί είχε τακτικά επισκέψεις από τις αρχές. :lol:

FFGR
18-01-07, 10:42
Είναι ενδεικτικό ότι σύμφωνα με την τελευταία διεθνή μελέτη της IDC για λογαριασμό της BSA, η Ελλάδα έχει την υψηλότερη πειρατεία λογισμικού στην Ευρωπαϊκή Ένωση με ποσοστό 64% όταν ο αντίστοιχος μέσος όρος είναι 36%. Το παράδειγμα οικονομικά ασθενέστερων χωρών της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης (π.χ. Λετονία, Λιθουανία, Κροατία, Ουγγαρία κ.α.) που έχουν χαμηλότερη πειρατεία από τη χώρα μας, αποδεικνύει ότι κινητοποιημένες κυβερνήσεις και πολίτες μπορούν με τις σωστές ενέργειες να συμβάλουν στην υγιή ανάπτυξη του τεχνολογικού κλάδου.

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να σταθώ εδώ ...

Έχουμε από τα υψηλότερα ποσοστά πειρατείας (αν και δεν χρειαζόμασταν έρευνα για να το καταλάβουμε αυτό ...).

Ο μέσος Έλληνας δεν του καίγεται καρφί όταν πετάει το τσιγάρο από το παράθυρο του αυτοκινήτου, δεν τον ενδιαφέρει όταν παρκάρει σε θέσεις που είναι για άτομα με ειδικές ικανότητες, δεν τον νιάζει το πόσο "κόσμια" θα συμπεριφερθεί στους τρυγύρω του γενικώς και μας λένε προσπαθούν να μειώσουν την πειρατεία.

Δεν ενδιαφέρεται όταν προκαλεί προβλήματα στους άμεσα τριγύρω του και περιφρονεί τον νόμο ακόμη και μπροστά στους υπερασπιστές του, νομίζεται ότι θα κάτσει να ενδιαφερθεί για την πνευματική περιουσία του άλλου ;

Theodore41
18-01-07, 15:27
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να σταθώ εδώ ...

Έχουμε από τα υψηλότερα ποσοστά πειρατείας (αν και δεν χρειαζόμασταν έρευνα για να το καταλάβουμε αυτό ...).

Ο μέσος Έλληνας δεν του καίγεται καρφί όταν πετάει το τσιγάρο από το παράθυρο του αυτοκινήτου, δεν τον ενδιαφέρει όταν παρκάρει σε θέσεις που είναι για άτομα με ειδικές ικανότητες, δεν τον νιάζει το πόσο "κόσμια" θα συμπεριφερθεί στους τρυγύρω του γενικώς και μας λένε προσπαθούν να μειώσουν την πειρατεία.

Δεν ενδιαφέρεται όταν προκαλεί προβλήματα στους άμεσα τριγύρω του και περιφρονεί τον νόμο ακόμη και μπροστά στους υπερασπιστές του, νομίζεται ότι θα κάτσει να ενδιαφερθεί για την πνευματική περιουσία του άλλου ;


Εγω, για τα τραγουδια τουλαχιστον, και τα p2p, λεω τα εξης.
Αν εχεις μια συλλογη εργαλειων στο σπιτι, για να κανεις καμμια δουλεια, και στα ζητησει ο γειτονας, ο αδελφος, κλπ, και του τα δωσεις, και το μαθει ο εμπορας που στα πουλησε, η το εργοστασιο που τα εφτιαξε, τι λες, πρεπει να σου κανει μηνυση για πειρατεια;
Και αν διαφωνεις, μπορεις σε παρακαλω να μας πεις, ποια ειναι η διαφορα μεταξυ CD και εργαλειων;
Θοδωρος.

largo
18-01-07, 15:32
Σωστός....

Υποτίθεται όμως οτι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ θα ελεγχθούν εφόσον έχουν δηλώσει ως έδρα το σπίτι τους ή κάπου αλλού......

Δυσκολο αυτό. Αν έχεις δηλώσει το σπίτι σου, (όλο ή όχι όλο αλλά ένα συγκεκριμένο χώρο), κανείς δεν μπορεί να μπει για τίποτα, παρά μόνο με εισαγγελέα.

Και αυτο γιατί για να πάει στον χώρο σου, πρεπει να περάσει απο το σπίτι σου. Γιαυτό και όταν έχεις δηλώσει το σπίτι σου, η εφορία σε ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ότι θαρθει για έλεγχο. Ποτέ δεν έρχεται ξαφνικά ...


Για να γνωρίζουμε μερικά πράγματα ...

pts
18-01-07, 16:11
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να σταθώ εδώ ...

Έχουμε από τα υψηλότερα ποσοστά πειρατείας (αν και δεν χρειαζόμασταν έρευνα για να το καταλάβουμε αυτό ...).

Ο μέσος Έλληνας δεν του καίγεται καρφί όταν πετάει το τσιγάρο από το παράθυρο του αυτοκινήτου, δεν τον ενδιαφέρει όταν παρκάρει σε θέσεις που είναι για άτομα με ειδικές ικανότητες, δεν τον νιάζει το πόσο "κόσμια" θα συμπεριφερθεί στους τρυγύρω του γενικώς και μας λένε προσπαθούν να μειώσουν την πειρατεία.

Δεν ενδιαφέρεται όταν προκαλεί προβλήματα στους άμεσα τριγύρω του και περιφρονεί τον νόμο ακόμη και μπροστά στους υπερασπιστές του, νομίζεται ότι θα κάτσει να ενδιαφερθεί για την πνευματική περιουσία του άλλου ;

Εντάξει βρε συ είσαι λίγο υπερβολικός. Επειδή κάποιος έχει στο σπίτι του ένα λογισμικό η πέντε τραγούδια για τα οποία δεν έχει άδεια χρήσης δεν σημαίνει και ότι δεν έχει κάποια στοιχειώδη αγωγή.

BigLion
18-01-07, 16:31
Το αστείο είναι πως τα έχει όλα φάτσα κάρτα και δεν της κάνουν τίποτα. Αντίθετα ένα κοντινό μαγαζάκι που είχε αναπτύξει τεχνολογία stealth για να κρυφθεί είχε τακτικά επισκέψεις από τις αρχές. :lol:

Μάλλον δεν πλήρωνε συχνά τον...οβολό του.....:lol:


Δυσκολο αυτό. Αν έχεις δηλώσει το σπίτι σου, (όλο ή όχι όλο αλλά ένα συγκεκριμένο χώρο), κανείς δεν μπορεί να μπει για τίποτα, παρά μόνο με εισαγγελέα.

Και αυτο γιατί για να πάει στον χώρο σου, πρεπει να περάσει απο το σπίτι σου. Γιαυτό και όταν έχεις δηλώσει το σπίτι σου, η εφορία σε ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ότι θαρθει για έλεγχο. Ποτέ δεν έρχεται ξαφνικά ...


Για να γνωρίζουμε μερικά πράγματα ...

Οχι, όταν εχεις δηλώσει κάποιο χώρο ως έδρα εταιρίας, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δεχτείς έλεγχο από τις ελεγκτικές αρχές......

Γιατί δεν θεωρείται οικεία πλέον....αλλά έδρα εταιρίας....;)

yiapap
18-01-07, 17:51
Μάλλον δεν πλήρωνε συχνά τον...οβολό του.....:lol:



Οχι, όταν εχεις δηλώσει κάποιο χώρο ως έδρα εταιρίας, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δεχτείς έλεγχο από τις ελεγκτικές αρχές......

Γιατί δεν θεωρείται οικεία πλέον....αλλά έδρα εταιρίας....;)Νope, σε ειδοποιούν. Γενικά τους ελέυθερους επαγγελματίες τους ειδοποιούν, χωρίς να είναι απαραίτητο. Όταν ο ελ.επ. έχει ως έδρα την οικία του τους ειδοποιούν πάντα (δε γνωρίζω ούτε ένα περιστατικο που να μην ειδοποίησαν).

isikol
18-01-07, 18:12
Νope, σε ειδοποιούν. Γενικά τους ελέυθερους επαγγελματίες τους ειδοποιούν, χωρίς να είναι απαραίτητο. Όταν ο ελ.επ. έχει ως έδρα την οικία του τους ειδοποιούν πάντα (δε γνωρίζω ούτε ένα περιστατικο που να μην ειδοποίησαν).

δηλαδή ρε παιδιά αν κάποιος ελ. επαγγελματίας έχει (πχ):down: 3 κομπιούτερ...και έχει δώσει 1 εκατομμύριο σε original προγράμματα....αν βρούν 1 pc με παράνομα windows θα του "κάτσουν" 1000 γιούρια πρόστιμο?

apostol70
18-01-07, 18:20
Μια απορία παιδιά. Αυτές οι 1300 θέσεις εργασίας που λέει πως θα δημιουργηθούν; Θα αγοράζουμε νόμιμα Windows και Photoshop που θα προγραμματίζουμε εδώ; Ή θα ανοίξει κέντρο προγραμματισμού η Microsoft εδω;

yiapap
18-01-07, 18:23
δηλαδή ρε παιδιά αν κάποιος ελ. επαγγελματίας έχει (πχ):down: 3 κομπιούτερ...και έχει δώσει 1 εκατομμύριο σε original προγράμματα....αν βρούν 1 pc με παράνομα windows θα του "κάτσουν" 1000 γιούρια πρόστιμο?Δηλαδή αν εσένα σε σταματήσουν στο δρόμο για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη θα τους πεις "μα στα υπόλοιπα φανάρια σταματούσα κανονικά";;;;;;;; :respekt:

gogos
18-01-07, 18:30
Μα γιατί παλεύετε με τέτοια θέματα:hmm: ? Αν βάλουμε όλοι macintosh και photoshop και όλα τα προγράμματα σπασμένα θα τα έχουμε και κανείς δεν θα μπορε να μας ελέγχει:)
Ή μήπως θα μπορεί ?:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl::rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl::rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Theodore41
18-01-07, 18:50
Δηλαδή αν εσένα σε σταματήσουν στο δρόμο για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη θα τους πεις "μα στα υπόλοιπα φανάρια σταματούσα κανονικά";;;;;;;; :respekt:


Καμμια σχεση. Πως συγγρινεις τα φαναρια που σκοτωνεται ο κοσμος, με τα προγραμματα, που ειναι αερας φρεσκος;
Και στο φιναλε, πελατης τους εισαι. Αν τους εχεις "ριξει" και ενα 20% τι εγινε; Πες οτι σου κανανε εκπτωση.
Εγω εχω αγορασει πανω απο 1500 βινυλια, πανω απο 600 CD, πανω απο 250 DVD, καμμια 50ρια LD, καμμια 30ρια SACD, χωρια οι κασσεττες .Βαλε να δεις χρημα. Και εχω στο δισκο του υπολογιστη μου και καποια τραγουδια αγνωστων λοιπων στοιχειων, τα οποια και τα εχω ξεχασει, ακουγοντας συνεχεια ραδιο. Τι πρεπει να γινει κατα τη γνωμη σου; Να με σταυρωσουν στο Συνταγμα, να με κρεμασουν στη Βαγδατη, η τιποτα χειροτερο;
Μηπως ακους πολυ το σλογκαν, "η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη;
Θοδωρος.

giorgosts
18-01-07, 18:51
Άρα αυτό έχει αντίκτυπο κατά κανόνα στις εταιρίες ή τα φυσικά πρόσωπα που δραστηριοποιούνται σε επαγγελματικό χώρο, καθώς το ΣΔΟΕ μπορεί να εισέλθει σε αυτούς τους χώρους και να ελέγξει χωρίς προειδοποίηση ή ένταλμα εισαγγελέα. Αντιθέτως για να γίνει έλεγχος σε οικία, θα πρέπει να υπάρχει ένταλμα.

ΕΝΤΑΛΜΑ!!! Τί νομίζεις βλέπεις? NOVA? Πουτ δε κοτ νταουν σλολυ?

Στην ελλάδα δεν υπάρχει ένταλμα. Μόνο που η έρευνα πρέπει να γίνει παρουσία εισαγγελέα, πράγμα πολύ εύκολο. Έχεις στο συνεργείο 3-4 αστυνομικούς ή ΣΔΟΕ, βάζεις και έναν εισαγγελέα. Όπως μας κυνηγούσαν εμας τους μεγαλύτερους για ραδιοπειρατεία..

Νομίζω πως η αυστηρότερη εφαρμογή του νομικού πλαισίου θα βοηθήσει την ανάπτυξη και εφαρμογή ελεύθερου λογισμικού και από εταιρίες αλλά και από πρόσωπα..

isikol
20-01-07, 00:19
Δηλαδή αν εσένα σε σταματήσουν στο δρόμο για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη θα τους πεις "μα στα υπόλοιπα φανάρια σταματούσα κανονικά";;;;;;;; :respekt:

μάλλον δεν κατάλαβες τι ρωτάω....

είναι δυνατόν να βάζουν κάποιον που έχει δώσει κάποια λεφτά (εν συγκρίση με το μέγεθος της εταιρείας που εχει) στην ίδια μοίρα με μια πολυεθνική (λέμε τώρα) που έχει το 90% των προγραμμάτων της παράνομα....?

πχ κάποιος ιδιώτης θέλει να ανοίξει δημιουργικό γραφείο...πρέπει να σκάσει...

Corel=800€ - Photoshop=1000€ - office=400€ - windows=400€ χ όσους υπολογιστές έχει?

δέν είναι λίγο κλεψιά απο πλευράς εταιριών? είναι σαν να αγοράζεις ένα cd μουσκής αλλά μόνο για το πικαπ του σπιτιού σου...αν το ακούσεις στο αμάξι και σε πιάσουν είσαι παράνομος...

Με λίγα λόγια διαφωνώ καθέτως με την περιορισμένη αδειοδότηση...

Πληρώνω μια φορά το πρόγραμμα και το βάζω σε 20 pc...άν θέλουν να μειώσουν την πειρατία αυτός είναι ένας τρόπος..

Εγω πχ..έχω αγοράσει original όσα προγράμματα μου χρειάζονταν χωρίς licence limiter...

και φυσικά έχω σκάσει και ενα κάρο λεφτά σε προγράμματα που ανανεώνονται (ΠΑΛΙ ΕΠΙ ΧΡΗΜΑΤΙ) σε ένα χρόνο!!!!!

Αν δέν συμφωνούν με το free licence τουλάχιστον ας υποστηρίζει ο καθένας το προϊόν του εφ΄όρου ζωής όπως κάνει η Karspersky και η Slysoft..

MNP-10
20-01-07, 00:23
Μια απορία παιδιά. Αυτές οι 1300 θέσεις εργασίας που λέει πως θα δημιουργηθούν; Θα αγοράζουμε νόμιμα Windows και Photoshop που θα προγραμματίζουμε εδώ; Ή θα ανοίξει κέντρο προγραμματισμού η Microsoft εδω;

Γιατι το αλλο με την "ενισχυση της Ελληνικης Οικονομιας" ?? :rofl:

largo
20-01-07, 00:27
Μάλλον δεν πλήρωνε συχνά τον...οβολό του.....:lol:



Οχι, όταν εχεις δηλώσει κάποιο χώρο ως έδρα εταιρίας, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δεχτείς έλεγχο από τις ελεγκτικές αρχές......

Γιατί δεν θεωρείται οικεία πλέον....αλλά έδρα εταιρίας....;)

Λάθος. Αν δηλώσεις ένα δωμάτιο (που συνήθως έτσι κάνουν όλοι, μετά από συμβουλή του λογιστή), δεν μπορούν να έρθουν. Απλά γιατί πρέπει να περάσουν απο τον σπίτι σου, το χώλ, την είσοδο.

Και αυτό που λες ότι θεωρείται έδρα εταιρίας, είναι πέρα για πέρα λάθος. Και είναι και φανερό στον καθένα ότι δεν είναι έτσι. Το σπίτι σου είναι σπίτι σου. Ούτε η αστυνομία δεν μπορεί να μπει, και κανείς μετά τις 12 το βράδι.

pelasgian
20-01-07, 01:45
Μια απορία παιδιά. Αυτές οι 1300 θέσεις εργασίας που λέει πως θα δημιουργηθούν; Θα αγοράζουμε νόμιμα Windows και Photoshop που θα προγραμματίζουμε εδώ; Ή θα ανοίξει κέντρο
προγραμματισμού η Microsoft εδω;


Για να σιγουρευτείς ότι κάποιος υπάλληλός δεν θα βάλει ό,τι του κατέβει στο pc του θα πρέπει να έχεις ένα client-server σύστημα, το οποίο χρειάζεται administrator. Επίσης, για να μην βάζεις (πειρατικό) το photoshop για να κάνεις crop μία εικόνα, επίσης θα χρειάζεται να έχεις κάποιον ειδικό administrator. Επίσης, για να σου κρύβει κάτω από το χαλί τις μλκιες που θα σε στείλουν κάγκελα, επίσης θα χρειάζεσαι ένα administrator.

Βέβαια, για να είσαι εντελώς σίγουρος ότι δεν θα βρεθείς ξεβράκωτος, θα χρειάζεσαι Unix συστήματα (τα οποία είναι τα πραγματικά πολύχρηστικά, πολυδιεργασιακά, πολυοργασμικά κλπ λειτουργικά), τα οποία φυσικά χρειάζονται administrator.

Όπως δεν πας στην εφορία χωρίς λογιστή και στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο, στις μέρες μας δεν πας ούτε στο συνδετήρα του κειμενογράφου σου χωρίς administrator.

Ή ξέρεις, ή βρίσκεις κάποιον που ξέρει. (Edit: όποιος θέλει admin, μου λέει, κάνω και κρυπτογραφήσεις, εκτός αν είστε της αστυνομίας, στην οποία περίπτωση τις σπάω :lol: )

lewton
20-01-07, 11:57
μάλλον δεν κατάλαβες τι ρωτάω....

είναι δυνατόν να βάζουν κάποιον που έχει δώσει κάποια λεφτά (εν συγκρίση με το μέγεθος της εταιρείας που εχει) στην ίδια μοίρα με μια πολυεθνική (λέμε τώρα) που έχει το 90% των προγραμμάτων της παράνομα....?

πχ κάποιος ιδιώτης θέλει να ανοίξει δημιουργικό γραφείο...πρέπει να σκάσει...

Corel=800€ - Photoshop=1000€ - office=400€ - windows=400€ χ όσους υπολογιστές έχει?

δέν είναι λίγο κλεψιά απο πλευράς εταιριών? είναι σαν να αγοράζεις ένα cd μουσκής αλλά μόνο για το πικαπ του σπιτιού σου...αν το ακούσεις στο αμάξι και σε πιάσουν είσαι παράνομος...

Με λίγα λόγια διαφωνώ καθέτως με την περιορισμένη αδειοδότηση...

Πληρώνω μια φορά το πρόγραμμα και το βάζω σε 20 pc...άν θέλουν να μειώσουν την πειρατία αυτός είναι ένας τρόπος..

Εγω πχ..έχω αγοράσει original όσα προγράμματα μου χρειάζονταν χωρίς licence limiter...

και φυσικά έχω σκάσει και ενα κάρο λεφτά σε προγράμματα που ανανεώνονται (ΠΑΛΙ ΕΠΙ ΧΡΗΜΑΤΙ) σε ένα χρόνο!!!!!

Αν δέν συμφωνούν με το free licence τουλάχιστον ας υποστηρίζει ο καθένας το προϊόν του εφ΄όρου ζωής όπως κάνει η Karspersky και η Slysoft..
Από τη στιγμή που έχει κάποιος ένα παράνομα πρόγραμμα (δε μας νοιάζει πόσα νόμιμα έχει), θα σκάσει κανονικά τα 1000€ για αυτό.
Ο άλλος που έχει 15 παράνομα προγράμματα, θα σκάσει 15x1000€.
Δίκαιο μου ακούγεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.