PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνο απο forthnet vdsl?



paparen
05-03-13, 20:59
Δυο ερωτησουλες. Εχω cyta κ σκεφτομαι να ερθω forthnet.

1.Η τηλεφωνια που δινει στο vdsl η forthnet ειναι voip ή "κανονικη";
2. Στο modem/router που δινει εχουμε admin access ή ειναι κλειδωμενο;

Ευχαριστω πολυ!

GSF
05-03-13, 21:02
1) η τηλεφωνια ειναι "κανονική". δίνει και ρουτερ με voip όμως οπότε μπορείς να βάλεις και δικια σου δευτερη γραμμή (υπο προυποθεσεις):p
2) ειναι κλειδωμένο, όμως αν δεις στο τοπικ Admin Pass το εχουμε ξεκλειδωσει... οπότε και αυτο υπο προυποθέσεις.

paparen
06-03-13, 10:18
...συνεχεια :)

με user level access στο ρουτερ που σας δινει, μπορει κανεις να κανει τα "φυσιολογικα" πραγματα που θελει ενας χρηστης; π.χ. ανοιγμα πορτων, σεταρισμα wifi;

Απο τη cyta ειμαι ευχαριστημενος (κ με τις μειωσεις τιμων που εκαναν ψηνομαι να παρω την 50/10), αλλα με χαλαει λιγο το τηλεφωνο τους που ειναι voip γιατι αναγκαζομαι κ εχω ασυρματο, το οποιο με ταλαιπωρει λογω εμβελειας.

Απο την αλλη η forthnet εχει κανονικη τηλεφωνια, αλλα δινει up μεγιστο 5. Στο κεντρο ειμαι πολυ κοντα, οποτε πιστευω οτι θα δω κοντα στα 10. Το θελω το μεγαλο Upload γιατι εχω στησει Plex server κ θελω να εχω προσβαση στη βιντεοθηκη μου κ απο τη δουλεια (πεφτει πολυ δουλεια οπως καταλαβαινεται :) ).

GSF
06-03-13, 12:24
με user level access μπορεις να τα κανεις τα παραπανω ναι. αλλα εχει μερικες ρυθμισεις που ειναι πολυ λάθος κατα την γνώμη μου όπως το web interception που ειναι ανοιχτό και σου καθυστερει το http browsing. δεν ξέρω μήπως τα χουν διορθώσει τώρα,αλλα δεν νομίζω. απτην στιγμή που ξέρεις 5-10 πράγματα πάντως μπορείς να βάλεις το admin access, και αν το μετανιώσεις για κάποιο λόγο, με ενα reset σε γυρνάει στις ρυθμισεις της forthnet (π.χ αν χρειαστει firmware upgrade κτλπ)

εγώ παντως αν ειχε κανει την προσφορα πιο νωρις μαλλον θα ειχα παει cyta για το upload :p

paparen
06-03-13, 12:42
Ευχαριστω πολυ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.