PDA

Επιστροφή στο Forum : Να βαλω wind vdsl ?



Σελίδες : [1] 2

orelink
06-03-13, 18:33
Σκεφτομαι σοβαρα να βαλω το WIND Double Play L & VDSL στα 43ευρω.
Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως μπλεξω και μεινω χωρις internetκαι τηλ ,αφου ημουν απο παντα στον οτε.
Το προβλημα μου ειναι το εξης ,το router που δινουν ,κανει update DynDNS Hostnames οπως κανει το dgn2200 που εχω τωρα?
Θα μπορω να εχω admin rights του router.Να ανοιγω πορτες και τα σχετικα ?.Οσοι ειδη εχετε παρακαλω απαντηστε .
Ξερω πως στο μελλον θα παρω δικο μου vdsl router που θα τα λυσει τα θεματα μου.
Ακομα τι ποσο δωσατε για μεταφορα -φορητοτητα γραμμης?
Γενικως ειστε ευχαριστημενοι μεχρι τωρα .Εχετε μενει χωρις τηλ ?

iznodur
11-03-13, 10:30
Εγώ έχω βάλει VDSL στην περιοχή της Νεας Σμύρνης και πάει σφεντόνα που λέμε, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Όσο για τις πόρτες κλπ δεν ξέρω να σου πω καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα:)

orelink
11-03-13, 22:22
Εγώ έχω βάλει VDSL στην περιοχή της Νεας Σμύρνης και πάει σφεντόνα που λέμε, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Όσο για τις πόρτες κλπ δεν ξέρω να σου πω καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα:)


Aυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι να κανει update DynDNS ..απο οτι εχω δει σε αλλα ποστ πορτες ανοιγεις κανονικα με το ρουτερ που δινουν .Αν εχει δοκιμασει καποιος να κανει update hostnames παρακαλω να μας πει

jimger
17-03-13, 04:27
Ρε παιδιά έχει θέμα η wind vdsl ή adsl με τα router της? Δεν μπορώ να βάλω ότι θέλω και δικό μου voip? POTS τηλεφωνία δεν έχει?

thenetpoet
25-03-13, 10:49
τα ρουτερακια της δεν ειναι και τα καλιτερα, ειδικα στο θεμα wifi.
μπορείς να βάλεις ότι θέλεις και ναι έχει pots φωνή.

jimger
25-03-13, 14:19
@thenetpoet Ευχαριστώ πολύ...!

lex_luthor
26-03-13, 09:56
Προσωπικά δεν έχω VDSL Wind, αλλά ADSL σκέτο. Ωστόσο από φίλους που μένουν στο κέντρο, λένε τα καλύτερα από άποψη ταχυτήτων. Σύντομα θα κάνω και εγώ το βήμα...

iznodur
30-04-13, 20:54
do it lex αξίζει, η ταχύτητα πλέον είναι το παν, ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως κατεβαίνουν τα torrents :)

Helene
10-05-13, 15:31
do it lex αξίζει, η ταχύτητα πλέον είναι το παν, ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως κατεβαίνουν τα torrents :)

Τόσο μπαμ; Τ' αξίζει τα λεφτά του δηλαδή ε; Έχει βάλει μια φίλη στο Παγκράτι και μου έχει πει τα καλύτερα

iznodur
13-05-13, 21:54
Τόσο μπαμ; Τ' αξίζει τα λεφτά του δηλαδή ε; Έχει βάλει μια φίλη στο Παγκράτι και μου έχει πει τα καλύτερα

Ναι στην αρχή έλεγα σιγά τα αυγά, αλλά είπα 10 ευρώ παραπάνω είναι δεν βαριέσαι, τώρα δεν μπορώ να φανταστώ την σύνδεση μου χωρίς VDSL , καλόμαθα :)

techgirl
20-05-13, 15:32
do it lex αξίζει, η ταχύτητα πλέον είναι το παν, ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως κατεβαίνουν τα torrents :)

και εγώ ψήνομαι γι' αυτό το λόγο...και σκεφτομαι ότι με τόσα torrents που θα κατεβάζω θα μένω περισσότερο σπίτι, οπότε εύκολα θα κάνω απόσβεση των 10 έξτρα ευρώ ;)

lex_luthor
20-05-13, 17:50
και εγώ ψήνομαι γι' αυτό το λόγο...και σκεφτομαι ότι με τόσα torrents που θα κατεβάζω θα μένω περισσότερο σπίτι, οπότε εύκολα θα κάνω απόσβεση των 10 έξτρα ευρώ ;)

Την απόσβεση θα την κάνεις για πλάκα. Μόνο και μόνο η εμπειρία του ακαριαίου internet θα σε αποζημιώσει την ώρα που πατάς το enter στον Εxplorer. Εδώ με 14Mbit και κάνω πάρτι. Που να έγραφε το κοντέρ τα διπλάσια...

iznodur
20-05-13, 23:05
Ταινίες και ποπκόρν και το VDSL να κατεβάζει αβέρτα, μιλάμε για ταχύτητες που δεν είχα φανταστεί

theopan
21-05-13, 02:45
Την απόσβεση θα την κάνεις για πλάκα. Μόνο και μόνο η εμπειρία του ακαριαίου internet θα σε αποζημιώσει την ώρα που πατάς το enter στον Εxplorer. Εδώ με 14Mbit και κάνω πάρτι. Που να έγραφε το κοντέρ τα διπλάσια...

Και τα 10πλάσια να έγραφε το κοντέρ, διαφορά στο σερφάρισμα δε θα έβλεπες. Καθόλου όμως. Δεν έχω συναντήσει ποτέ ως τώρα σελίδα που να εξαντλεί το bandwidth που έχω για το φόρτωμά της. Ούτε καν να πλησιάζει το όριο. Με vdsl υπάρχει διαφορά μόνο στο downloading (και σπανίως όταν μιλάμε για ένα μόνο -και αυτό απαιτητικό/βαρύ- αρχείο τουλάχιστον) στο streaming.

techgirl
21-05-13, 14:57
[QUOTE=theopan;5077318]Και τα 10πλάσια να έγραφε το κοντέρ, διαφορά στο σερφάρισμα δε θα έβλεπες. Καθόλου όμως. Δεν έχω συναντήσει ποτέ ως τώρα σελίδα που να εξαντλεί το bandwidth που έχω για το φόρτωμά της. Ούτε καν να πλησιάζει το όριο. Με vdsl υπάρχει διαφορά μόνο στο downloading (και σπανίως όταν μιλάμε για ένα μόνο -και αυτό απαιτητικό/βαρύ- αρχείο τουλάχιστον) στο streaming.[/QUOTE

πολύ σημαντικό και το streaming...αλλιώς σου βγαίνει η πίστη να δεις ταινία...

bobis
21-05-13, 15:22
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς , αλλά η μεγαλύτερη διαφορά για μένα , είναι ότι δεκαπλασιάζεται το upload σου , σε σχέση με την adsl. Πλέον , μπορέις να σηκώσεις άφοβα game servers , με αρκετό χώρο παικτών , χωρίς να κολλάει ή να κάνεις πιο γρήγορο seeding στα torrents , ή να στριμάρεις την φάτσα σου με web camera 1080p χωρίς lag , και ό,τι άλλο χρειάζεται απαιτητικό upload bandwidth , μπορείς να το κάνεις άνετα...(ακόμα και το ανέβασμα φωτογραφιών στο facebook είναι παιχνιδάκι , μια τυπική φωτογραφία 2 MB , θες 16 sec για να την ανεβάσεις με το adsl σου , από vdsl.....κάτι λιγότερο από 2 sec :)

theopan
21-05-13, 19:47
Για το upload συμφωνώ φυσικά. Όχι ότι ανοίγουν πιο γρήγορα οι σελίδες όμως...

Helene
23-05-13, 11:46
Είπα κι εγώ, δε θα σκάσουν οι πορωμένοι με τα παιχνίδια; :p
Πάντως η φίλη στο Παγκράτι έβαλε VDSL της WIND για να παίζει παιχνίδια - και, ναι είναι κοπέλα!

iznodur
25-05-13, 00:11
[QUOTE=theopan;5077318]Και τα 10πλάσια να έγραφε το κοντέρ, διαφορά στο σερφάρισμα δε θα έβλεπες. Καθόλου όμως. Δεν έχω συναντήσει ποτέ ως τώρα σελίδα που να εξαντλεί το bandwidth που έχω για το φόρτωμά της. Ούτε καν να πλησιάζει το όριο. Με vdsl υπάρχει διαφορά μόνο στο downloading (και σπανίως όταν μιλάμε για ένα μόνο -και αυτό απαιτητικό/βαρύ- αρχείο τουλάχιστον) στο streaming.[/QUOTE

πολύ σημαντικό και το streaming...αλλιώς σου βγαίνει η πίστη να δεις ταινία...

Μην ξεχνάς και το upload το οποίο κατά την γνώμη μου είναι αρκετά σημαντικό, ανέβασμα φωτογραφιών στο cloud καθώς και βίντεο σε HD στο Youtube κλπ! Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την Wind

giannisli
08-10-13, 03:00
Και εγω εχω vdsl απο wind εικοσι μερες περιπου και ειμαι απολυτως ικανοποιημενος και με την συνδεση/ταχυτητα αλλα και απο την εξυπηρετηση .

A_gamer
25-10-13, 12:23
Έχω μία ερώτηση: η Wind έχει προσφορά για 10 ευρώ το VDSL 50 Mbit ως πρόσθετη υπηρεσία, που σημαίνει 35€/μήνα με 24μηνη δέσμευση (25€ το Double Play). Μήπως γνωρίζετε αν επιστρέφει στην αρχική τιμή των 20€ μετά από Χ μήνες (σύνολο 45€/μήνα) και, αν ναι, πόσους μήνες;

Κάτι άλλο: υπάρχουν άλλες χρεώσεις που δεν υπολόγισα/βρήκα; Τέλος, δίνει στην περιοχή μου (Μαρκόπουλο) VDSL; Δεν ήταν πολύ κατατοπιστικός ο οδηγός του site της. Μέσω του Κέντρου εννοώ, όχι καμπίνας του ΟΤΕ.

Edit: λέει πως έχει δωρεάν 300 λεπτά τον μήνα προς ελληνικά κινητά. Αλλά εννοεί από το σταθερό ή από το κινητό, και πόσο διαρκεί αυτό το "δώρο"; Μου φαίνεται περίεργο που στο πακέτο Double Play επιτρέπει την προσθήκη υπηρεσίας 30/60/120 λεπτών προς κινητά.

A_gamer
29-10-13, 18:45
Κανείς; :(

Όπως και νά 'χει, πέρασα από το κοντινότερο κατάστημα της Wind και έμαθα πως δεν έχει VDSL κάλυψη εδώ, οπότε the point is moot. :(

GSF
23-12-13, 17:59
μπορει καποιος να μου πει γιατι να ΜΗΝ βαλω wind vdsl... ? κλείνω χρόνο στο συμβόλαιο μου και κοιτάω μήπως αλλάξω πάροχο.... γενικά δεν θέλω να πάω στην wind αλλα φαίνεται η πιο συμφέρουσα πρόταση αυτον τον καιρό...
επίσης αυτό το προιον χοντρικής τι ειναι που βλεπω στο site??


1. Σε περίπτωση υλοποίησης μέσω προϊόντος χονδρικής το επιπλέον τέλος ενεργοποίησης τουWIND VDSL είναι €15,00
2. Η ταχύτητα πρόσβασης είναι 50/10 Mbps, εκτός αν η υλοποίηση γίνεται μέσω προϊόντος χονδρικής οπότε είναι 50/5 Mbps

christakoss
23-12-13, 19:33
μπορει καποιος να μου πει γιατι να ΜΗΝ βαλω wind vdsl... ? κλείνω χρόνο στο συμβόλαιο μου και κοιτάω μήπως αλλάξω πάροχο.... γενικά δεν θέλω να πάω στην wind αλλα φαίνεται η πιο συμφέρουσα πρόταση αυτον τον καιρό...
επίσης αυτό το προιον χοντρικής τι ειναι που βλεπω στο site??

Έχεις ήδη vdsl από forthnet?

GSF
23-12-13, 20:02
Έχεις ήδη vdsl από forthnet?

ναι εδω και ένα χρόνο... το γράφει και στα stats μου πάνω δεξιά.
δεν εχω το παραμικρό θέμα με την forthnet εχω 99.9% uptime και μια χαρα ταχύτητες... επίσης το ρουτερ της πετάει... αλλα κοιτάω και άλλες εταιρίες... φοβάμαι όμως μην πάω σε άλλη εταιρία και αρχίσουν τα lag spikes και να αργεί να ανοίξει sites και να κολάει το κινέζικο το ρουτερ κτλπ... γιαυτο ρωτάω.. τα 10 mbps upload σε ποιες περιπτώσεις τα δίνει? δεν εχω καταλάβει ακόμα και βλέπω πολλούς με 5..

christakoss
23-12-13, 20:28
ναι εδω και ένα χρόνο... το γράφει και στα stats μου πάνω δεξιά.
δεν εχω το παραμικρό θέμα με την forthnet εχω 99.9% uptime και μια χαρα ταχύτητες... επίσης το ρουτερ της πετάει... αλλα κοιτάω και άλλες εταιρίες... φοβάμαι όμως μην πάω σε άλλη εταιρία και αρχίσουν τα lag spikes και να αργεί να ανοίξει sites και να κολάει το κινέζικο το ρουτερ κτλπ... γιαυτο ρωτάω.. τα 10 mbps upload σε ποιες περιπτώσεις τα δίνει? δεν εχω καταλάβει ακόμα και βλέπω πολλούς με 5..

Η wind σε κάποιες περιοχές δίνει vdsl από το δικό της ΑΚ.(εως 50/10).
Στις περιοχές που δεν έχει δικό της εξοπλισμό δίνει από τις καμπίνες του Οτε(50/5).
Γι αυτό βλέπεις μερικοί να έχουν upload 5 και μερικοί 10.Αφού όλα είναι οκ με την τωρινή σύνδεση γιατί θες να αλλάξεις;Λόγω τιμής;

GSF
24-12-13, 01:09
Η wind σε κάποιες περιοχές δίνει vdsl από το δικό της ΑΚ.(εως 50/10).
Στις περιοχές που δεν έχει δικό της εξοπλισμό δίνει από τις καμπίνες του Οτε(50/5).
Γι αυτό βλέπεις μερικοί να έχουν upload 5 και μερικοί 10.Αφού όλα είναι οκ με την τωρινή σύνδεση γιατί θες να αλλάξεις;Λόγω τιμής;

γιατι πρεπει να κανω νεο συμβολαιο ωστε να εχω προσφορά ... ακόμα δεν εχω ρωτήσει αν θα μου κανουν την ιδια προσφορά, αλλα και πάλι με τα ίδια χρήματα η wind δίνει αρκετά περισσότερα... γιαυτο το σκέφτομαι... εν το μεταξύ τελειώνει σε 5 μέρες αν δεν εχει ηδη τελειώσει το συμβολαιο μου και πρεπει να αποφασίσω άμεσα :p
τελικά απάντηση στο πρώτο μέρος της ερώτησης δεν πήρα όμως :(

christakoss
24-12-13, 12:04
Τα sites μια χαρά ανοίγουν.Το θέμα είναι πως δεν δίνει fastpath αν δεν είσαι gamer.Οπότε θα έχεις αυξημένους χρόνους με servers.
Όσο για το router,αυτό που έδιναν μέχρι στιγμής ήταν λίγο κάτω του μετρίου,αλλά τώρα τελευταία άρχισαν να δίνουν νέο μοντέλο.
Λογικά η forthnet δε θα ζητήσει να επιστρέψεις το thomson που έχεις, οπότε θα σου μείνει και στη wind.

GSF
27-12-13, 15:08
τελικά βρήκα τον λογο για να μην βάλω VDSL απο wind. γιατι δεν μπορώ :P απο οτι φαίνεται μόνο η Forthnet δίνει vdsl εδώ που είμαι.... wtf :p λες και ειμαι σε κανα χωρίο νιώθω στην άλλη άκρη της γής

christakoss
27-12-13, 21:18
τελικά βρήκα τον λογο για να μην βάλω VDSL απο wind. γιατι δεν μπορώ :P απο οτι φαίνεται μόνο η Forthnet δίνει vdsl εδώ που είμαι.... wtf :p λες και ειμαι σε κανα χωρίο νιώθω στην άλλη άκρη της γής

Μίλησες με wind και σου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα;

GSF
28-12-13, 00:17
Μίλησες με wind και σου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα;

ναι εδωσα τον αριθμο του βρογχου και το κοιταξανε... κοιταξα και όλες τις άλλες και δεν δινουν. ουτε HOL ουτε Wind ουτε Cyta .. η αλήθεια ειναι οτι ήθελα το παραπάνω upload αλλα μάλλον θα χρειαστεί άλλος ένας χρόνος (τουλάχιστον) υπομονή... περίεργο να δίνει μόνο η Forthnet όμως εδώ ε??

christakoss
28-12-13, 00:23
ναι εδωσα τον αριθμο του βρογχου και το κοιταξανε... κοιταξα και όλες τις άλλες και δεν δινουν. ουτε HOL ουτε Wind ουτε Cyta .. η αλήθεια ειναι οτι ήθελα το παραπάνω upload αλλα μάλλον θα χρειαστεί άλλος ένας χρόνος (τουλάχιστον) υπομονή... περίεργο να δίνει μόνο η Forthnet όμως εδώ ε??

Ναι μου φαίνεται περίεργο.Προσπάθησε τουλάχιστον να πάρεις καμιά καλή προσφορά.Θα μείνεις που θα μείνεις μη σου τα τρώνε βερεσέ.

GSF
28-12-13, 01:02
Ναι μου φαίνεται περίεργο.Προσπάθησε τουλάχιστον να πάρεις καμιά καλή προσφορά.Θα μείνεις που θα μείνεις μη σου τα τρώνε βερεσέ.

μου κάνανε καλή προσφορά, καλύτερη απο αυτην που είχα δηλαδή... Σταθερά + 60' κινητά + vdsl 29.90 ευρω τον μήνα... 5 ευρώ κάτω απο αυτο που είχα δηλαδή και με παραπάνω ώρα στα κινητά

A_gamer
28-12-13, 09:27
Έχω μία ερώτηση: η Wind έχει προσφορά για 10 ευρώ το VDSL 50 Mbit ως πρόσθετη υπηρεσία, που σημαίνει 35€/μήνα με 24μηνη δέσμευση (25€ το Double Play). Μήπως γνωρίζετε αν επιστρέφει στην αρχική τιμή των 20€ μετά από Χ μήνες (σύνολο 45€/μήνα) και, αν ναι, πόσους μήνες;

Κάτι άλλο: υπάρχουν άλλες χρεώσεις που δεν υπολόγισα/βρήκα; Τέλος, δίνει στην περιοχή μου (Μαρκόπουλο) VDSL; Δεν ήταν πολύ κατατοπιστικός ο οδηγός του site της. Μέσω του Κέντρου εννοώ, όχι καμπίνας του ΟΤΕ.

Edit: λέει πως έχει δωρεάν 300 λεπτά τον μήνα προς ελληνικά κινητά. Αλλά εννοεί από το σταθερό ή από το κινητό, και πόσο διαρκεί αυτό το "δώρο"; Μου φαίνεται περίεργο που στο πακέτο Double Play επιτρέπει την προσθήκη υπηρεσίας 30/60/120 λεπτών προς κινητά.

Ξέρει κανείς την απάντηση;

Απέκτησε διαθεσιμότητα πρόσφατα η περιοχή μου, αλλά ακόμα δεν ξέρω αν έχει κρυφές χρεώσεις ή άλλες πονηριές.

christakoss
28-12-13, 14:22
Ξέρει κανείς την απάντηση;

Απέκτησε διαθεσιμότητα πρόσφατα η περιοχή μου, αλλά ακόμα δεν ξέρω αν έχει κρυφές χρεώσεις ή άλλες πονηριές.

Από το site της wind για να πάρεις το double play με τα 25 ευρώ δεσμεύεσαι για δύο χρόνια.Άρα και το δεκάρικο για το vdsl ισχύει official για δύο χρόνια.Κανονικά μετά την λήξη του συμβολαίου αλλάζουν και οι τιμές του double play και του vdsl.Με ένα τηλεφώνημα όμως θα κατοχυρώσεις καλή προσφορά.Βέβαια μετά από δύο χρόνια πολλά θα έχουν αλλάξει στον χώρο των τηλεπικοινωνιών.
Τα 300 λεπτά προς κινητά από το σταθερό σου εννοεί.Είναι μέρος του προγράμματος double play άρα ισχύει για όσο είσαι στο πρόγραμμα αυτό.
Δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις(μόνο το τέλος μεταφοράς αν είσαι ήδη συνδρομητής).Το αν δίνει vdsl από καμπίνα ή ΑΚ μπορεί να στο απαντήσει μόνο η wind.

vkokkos79
28-12-13, 21:44
Το αν δίνει vdsl από καμπίνα ή ΑΚ μπορεί να στο απαντήσει μόνο η wind.[/QUOTE]

Ποιο από τα 2 είναι καλύτερο ?

theopan
28-12-13, 22:26
Το αν δίνει vdsl από καμπίνα ή ΑΚ μπορεί να στο απαντήσει μόνο η wind.

Ποιο από τα 2 είναι καλύτερο ?[/QUOTE]


Προφανώς από καμπίνα, αρκεί να υπάρχει καμπίνα κοντά σου (αν δεν υπάρχει και είσαι κοντά στο Α/Κ σου δίνει από Α/Κ). Δεν έχεις δυνατότητα επιλογής δηλαδή.

A_gamer
29-12-13, 02:15
Από το site της wind για να πάρεις το double play με τα 25 ευρώ δεσμεύεσαι για δύο χρόνια.Άρα και το δεκάρικο για το vdsl ισχύει official για δύο χρόνια.Κανονικά μετά την λήξη του συμβολαίου αλλάζουν και οι τιμές του double play και του vdsl.Με ένα τηλεφώνημα όμως θα κατοχυρώσεις καλή προσφορά.Βέβαια μετά από δύο χρόνια πολλά θα έχουν αλλάξει στον χώρο των τηλεπικοινωνιών.
Τα 300 λεπτά προς κινητά από το σταθερό σου εννοεί.Είναι μέρος του προγράμματος double play άρα ισχύει για όσο είσαι στο πρόγραμμα αυτό.
Δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις(μόνο το τέλος μεταφοράς αν είσαι ήδη συνδρομητής).Το αν δίνει vdsl από καμπίνα ή ΑΚ μπορεί να στο απαντήσει μόνο η wind.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :oneup:

Δε ρώτησα για καμπίνα, με ενδιέφερε μόνο από το ΑΚ.

thenetpoet
30-12-13, 11:38
Ποιο από τα 2 είναι καλύτερο ?


Προφανώς από καμπίνα, αρκεί να υπάρχει καμπίνα κοντά σου (αν δεν υπάρχει και είσαι κοντά στο Α/Κ σου δίνει από Α/Κ). Δεν έχεις δυνατότητα επιλογής δηλαδή.

Δεν ισχύει ακριβώς ότι VDSL από καμπίνα είναι καλύτερο από το Α/Κ. Ο καθοριστικός παράγοντας είναι η καλωδιακή απόσταση, συνεπώς για ίδια απόσταση και η καμπίνα και το Α/Κ θα έχουν την ίδια απόδοση.
Απλά κοντά στο Α/Κ είναι λίγοι οι συνδρομητές, ενώ οι καμπίνες είναι απλωμένες σε μία περιοχή οπότε βρίσκονται πιο κοντά σε περισσότερους συνδρομητές.

theopan
30-12-13, 12:01
Απλά κοντά στο Α/Κ είναι λίγοι οι συνδρομητές, ενώ οι καμπίνες είναι απλωμένες σε μία περιοχή οπότε βρίσκονται πιο κοντά σε περισσότερους συνδρομητές.

Αυτό ακριβώς εννοούσα. Δεν υπάρχει περίπτωση η καμπίνα να βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη, ούτε καν ίση με αυτή που βρίσκεται το Α/Κ (θα είναι σίγουρα κοντύτερα), άρα σε κάθε περίπτωση η παροχή vdsl από αυτήν είναι καλύτερη. Το μοναδικό "μείον" είναι τα 5Mbps upload έναντι των 10Mbps από το Α/Κ αλλά αυτό θεωρητικά το αντιμετωπίζουν μόνο όσοι βρίσκονται πολύ κοντά σε Α/Κ και θα μπορούσαν να το εκμεταλλευθούν.

thenetpoet
31-12-13, 19:43
Αυτό ακριβώς εννοούσα. Δεν υπάρχει περίπτωση η καμπίνα να βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη, ούτε καν ίση με αυτή που βρίσκεται το Α/Κ (θα είναι σίγουρα κοντύτερα), άρα σε κάθε περίπτωση η παροχή vdsl από αυτήν είναι καλύτερη. Το μοναδικό "μείον" είναι τα 5Mbps upload έναντι των 10Mbps από το Α/Κ αλλά αυτό θεωρητικά το αντιμετωπίζουν μόνο όσοι βρίσκονται πολύ κοντά σε Α/Κ και θα μπορούσαν να το εκμεταλλευθούν.
Tα 10up δεν τα παρέχει ο ΟΤΕ ως προιόν, ενώ θα μπορούσε, συνεπώς δεν υπάρχουν και ως προιον στη χρονδρική του προς τους εναλλακτικούς.

Alexcyan
07-01-14, 14:38
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Στις 19.12.2013 δέχθηκα τηλεφώνημα από την Wind που μου προσέφερε VDSL upgrade, εντός 5 εργάσιμων ημερών, με +10 ευρώ στον υπάρχων λογαριασμό και χωρίς δέσμευση! Είπα να το δοκιμάσω και συμφώνησα! Έτσι στις 23.12.13 έλαβα με courier modem/router ZTE zxhn h168n. Με τι στιγμή που σας γράφω δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Λογικά θα επηρεάστηκε το όλο θέμα και λόγω εορτών! Το router μου φαίνεται λίγο ψεύτικο και το ui κάπως πρόχειρο! Ποιες είναι οι μέχρι τώρα εμπειρίες του δικτύου στη περιοχή? Σας ευχαριστώ!

lex_luthor
07-01-14, 16:23
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Στις 19.12.2013 δέχθηκα τηλεφώνημα από την Wind που μου προσέφερε VDSL upgrade, εντός 5 εργάσιμων ημερών, με +10 ευρώ στον υπάρχων λογαριασμό και χωρίς δέσμευση! Είπα να το δοκιμάσω και συμφώνησα! Έτσι στις 23.12.13 έλαβα με courier modem/router ZTE zxhn h168n. Με τι στιγμή που σας γράφω δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Λογικά θα επηρεάστηκε το όλο θέμα και λόγω εορτών! Το router μου φαίνεται λίγο ψεύτικο και το ui κάπως πρόχειρο! Ποιες είναι οι μέχρι τώρα εμπειρίες του δικτύου στη περιοχή? Σας ευχαριστώ!

Δοκίμασες να επικοινωνήσεις μαζί τους; Δεν ξέρω για Καλλιθέα, αλλά στο Χαλάνδρι που μένω τώρα, είμαι τρομερά ικανοποιημένος ;)

thenetpoet
07-01-14, 16:31
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Στις 19.12.2013 δέχθηκα τηλεφώνημα από την Wind που μου προσέφερε VDSL upgrade, εντός 5 εργάσιμων ημερών, με +10 ευρώ στον υπάρχων λογαριασμό και χωρίς δέσμευση! Είπα να το δοκιμάσω και συμφώνησα! Έτσι στις 23.12.13 έλαβα με courier modem/router ZTE zxhn h168n. Με τι στιγμή που σας γράφω δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Λογικά θα επηρεάστηκε το όλο θέμα και λόγω εορτών! Το router μου φαίνεται λίγο ψεύτικο και το ui κάπως πρόχειρο! Ποιες είναι οι μέχρι τώρα εμπειρίες του δικτύου στη περιοχή? Σας ευχαριστώ!

και στον άλιμο μια χαρά, 50mbps σύνδεση και download 6.5Mbytes/sec
Οσο για το modem, κλασική κινεζιά είναι...

Alexcyan
07-01-14, 16:54
Μου απαντησαν πως η καθυστεριση οφειλεται στις αργιες και πως οταν ενεργοποιηθει η υπηρεσια θα λαβω μνμ στο κινητο μου. Αυτο που δεν εχω ακομη καταλαβει ειναι ποια υπηρεσια ακριβως ενεργοποιω; Την 50/10 ή την 50/5;

manila
09-01-14, 09:45
Μου απαντησαν πως η καθυστεριση οφειλεται στις αργιες και πως οταν ενεργοποιηθει η υπηρεσια θα λαβω μνμ στο κινητο μου. Αυτο που δεν εχω ακομη καταλαβει ειναι ποια υπηρεσια ακριβως ενεργοποιω; Την 50/10 ή την 50/5;

Μην αγχώνεσαι σύντομα θα είσαι οκ, γιατί δεν τους κάνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις ;

jim_nut18
12-01-14, 11:17
αναλογα αν μπεις σε KV ή AK..στη πρωτη περιπτωση εισαι 50/5 ενω στη δευτερη 50/10(που θα εξαρταται απο την αποσταση)

snakething
22-01-14, 19:50
Εγω ειμαι ψιλο απογοητευμενος συγχρονιζω στα 50/5 και download δεν εχω πιασει πανω απο 2mb/s σε τορρεντ με 2500 seeders.
ηταν σαν επιανε ταβανι κολλημενο εκει, παιζει να υπαρχει καποιο rate limit, αν ειναι ετσι για καμια εβδομαδα ακομα θα το κοψω κιολας.

christakoss
22-01-14, 20:54
Εγω ειμαι ψιλο απογοητευμενος συγχρονιζω στα 50/5 και download δεν εχω πιασει πανω απο 2mb/s σε τορρεντ με 2500 seeders.
ηταν σαν επιανε ταβανι κολλημενο εκει, παιζει να υπαρχει καποιο rate limit, αν ειναι ετσι για καμια εβδομαδα ακομα θα το κοψω κιολας.
Σε παράλληλα downloads πιάνει σύνολο 5.5-6 mb/s?
Αν κατέβαζες από public tracker και 15000 seeders να χει δε σημαίνει ότι θα πιάσεις maxspeed.

GSF
22-01-14, 20:58
γιατι το torrent δεν ειναι παραλληλο download? το ίδιο πραγμα ειναι... εγω εχω δει και 6mb/s απο torrent... όχι απο wind όμως. μπορεί να φταίει η ρυθμιση στο torrent client π.χ αν εχει λιγα connections.. αλλιως ειτε το ρουτερ ειτε το δικτυο της εταιριας

@ ADSLgr.com All rights reserved.