PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL Προβλημα με Οτε tv



Raiden5
06-03-13, 18:40
Καλησπερα.

Πριν 3 μέρες έβαλα VDSL 30 αλλά έχω το εξής πρόβλημα!

Με το comtrend 6373 ISDN που μ έφεραν πλέον δεν μπορώ να πιάσω ote tv!

Παίρνω τηλ εδώ κ 3 ημέρες, έχω δώσει 3 φορές στοιχεία αλλά ακόμα να πάρει κανείς τεχνικός τηλ,
συγκεκριμένα το πρόβλημα είναι ότι δεν μπουταρει ο δέκτης, μένει κολλημένος στο 250 όλη την ώρα (για όσους έχουν τον αρχικό amino ξέρουν)!

Εχω δοκιμάσει τα πάντα, restart σε μοντεμ κ δέκτη, αναβάθμιση firmware του μοντεμ, δοκιμή με splitter κ χωρίς, κ επειδή έχω μεγάλα σε μήκος καλώδια δοκίμασα ακόμα κ να το συνδέσω κολλητά με την πρίζα με ενα μικρο καλώδιο άλλα κ πάλι τίποτα!

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα? πως είναι δυνατόν να χάθηκε το ote tv?
κ στο 13888 τους φάνηκε πολύ περίεργο καθώς από εκεί όλα είναι εντάξει μ είπαν όσον αφορά το ote tv.

Επίσης το λαμπάκι του lan4 (που είναι για το ote tv) αναβοσβήνει από ελάχιστα ως καθόλου σε αντίθεση με τα άλλα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μεταφέρει δεδομένα!

Επίσης ένα άλλο προβληματάκι που έχω είναι ότι το μοντεμ δεν συγχρονίζει με τον splitter αλλά μονό χωρίς αυτό σε απευθείας σύνδεση με την πρίζα! Ο μόνος τρόπος να βρει σήμα με τον splitter είναι αν στην αρχή έχω ξεσυνδεμένο το καλώδιο του τηλεφώνου, το αφήσω να βρει σήμα έτσι κ συνδέσω μετά την συσκευή τηλεφώνου στο splitter, τότε κρατάει το σήμα που ειχε βρει κ δουλεύει κ το τηλέφωνο, παρόλο αυτά ακούγετε λίγος θόρυβος από το ιντερνετ στο ακουστικό κάθε φορά που μεταφέρει δεδομένα. Φταίει το splitter μήπως? χρειάζονται άλλα για vdsl?


Ορίστε κ μερικές εικόνες από την σελίδα του μοντεμ κ από speed test!


120846

120847

120848

120849

incisiv
06-03-13, 19:33
Πρεπει να εχεις γραμμη isdn,υπαρχει θεμα μεταξυ isdn και vdsl.Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Raiden5
06-03-13, 23:55
Καλως σας βρηκα, ναι isdn εχω, το θεμα που υπάρχει μεταξύ vdsl k isdn λύνεται η θα ξαναγυρίσω στην 24αρα?

xmperop1
07-03-13, 20:43
Δήλωσε το βλάβη η ζήτα να σου κάνουν απομακρισμένη αναβάθμιση λογισμικού του ρούτερ.
Αν δεν μπορέσουν ζήτησε αντικατάσταση.

rexdimos
16-03-13, 17:15
και καποιοσ αλλος φιλος ετσι το ελυσε με αλλαγη ρουτερ ψαξε λιγο στο νημα που λεει vdsl

@ ADSLgr.com All rights reserved.