PDA

Επιστροφή στο Forum : Φερίτης και μείωση θορύβου και παρασίτων;



Σελίδες : [1] 2

clickit
17-01-07, 18:51
καλησπέρα,

πήρε το αυτί μου το κάτωθι tip :

βάζοντας κάποιος ένα κομμάτι φερίτη στο καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής, σε κάποια μικρή απόσταση από το μόντεμ, πετυχαίνει μείωση θορύβου και παρασίτων οπότε κατιτίς καλύτερη ταχύτητα :hmm:


μπορεί να μου πεί κάποιος τι παίζεται με το φερίτη ?
εαν δεν κάνω λάθος είναι αυτό το "κάτι" που "αγκαλιάζει" το καλώδιο τροφοδοσίας της οθόνης ?


ευχαριστώ πολύ

hemlock
17-01-07, 18:54
Με τον φεριτη που λες στο ποστ σου φτιαχνουν τα φιλτρακια που χρησιμοποιεις για να συνδεσεις το Μodem;)

yiapap
17-01-07, 18:55
Nαι αυτό είναι (όχι το τροφοδοσίας, αυτό που πάει στην VGA).
Εγώ έβαλα στη γραμμή δίπλα στον router, έβαλα εκεί που μπαίνει η γραμμή στο σπίτι... Μέχρι και στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ έβαλα (μονοκατοικία)...
Καμμιά διαφορά :(

clickit
17-01-07, 18:56
@yiapap
μήπως πρέπει να είναι κοντά στο μόντεμ :hmm:

άκυρο δεν κατάλαβα την απάντησή :sorry:

hemlock
17-01-07, 19:00
Nαι αυτό είναι (όχι το τροφοδοσίας, αυτό που πάει στην VGA).
Εγώ έβαλα στη γραμμή δίπλα στον router, έβαλα εκεί που μπαίνει η γραμμή στο σπίτι... Μέχρι και στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ έβαλα (μονοκατοικία)...
Καμμιά διαφορά :(
Tον φεριτη που τον βρηκες?:whistle:
Πηγες σε καποιο μαγαζι και τον ζητησες????:rofl:
Πως τον ζητησες? (θελω 2 κομματια φεριτη ) Σου εδωσαν?:rofl:
Η μηπως τα εβγαλες απο καμια τηλεοραση
Αν θες να μειωσεις τον θορυβο της γραμμης σου να φτιαξεις ενα νεο φιλτρακι (handmade) με καλυτερα εξαρτηματα μεγαλυτερα πηνια...:oneup:

clickit
17-01-07, 19:04
πουλάνε σε μαγαζιά, τύπου Κατουμάς, με ηλεκτρονικά είδη
και ζητάς απλά κομμάτια φερίτη
εαν ήξερα να φτιάχνω καλύτερα εξαρτήματα handmade θα τα έφτιαχνα

hemlock
17-01-07, 19:20
πουλάνε σε μαγαζιά, τύπου Κατουμάς, με ηλεκτρονικά είδη
και ζητάς απλά κομμάτια φερίτη
εαν ήξερα να φτιάχνω καλύτερα εξαρτήματα handmade θα τα έφτιαχνα
Βοηθησε με λιγο.
Πας πχ στον Kατουμα.Του λες δωσε μου ενα κομματι φεριτη?
Τι διαστασεις θα εχει αυτο?
Σε τι κατασκευη θα μπει? Γιατι ετσι οπως το περιγραφεται καταλαβαινω οτι απλα ακουμπατε αυτο το "κομματι" πανω στο καλωδιο.
Με το κομματι αυτο του φεριτη θα φτιαξετε τι?Πηνιο? Ηαndmade πηνιο?????
Αν θες να φτιαξεις ενα φιλτρο για dsl ειναι απλο.Μια διατρητη πλακετα θα παρεις και 5 εξαρτηματα (2πυκνωτες και 3 πηνια αερος) και βεβαια να μαθεις και σε τι συχνοτητες ξεκιναει το dsl;)

yiapap
17-01-07, 19:22
Βοηθησε με λιγο.
Πας πχ στον Kατουμα.Του λες δωσε μου ενα κομματι φεριτη?
Τι διαστασεις θα εχει αυτο?
Σε τι κατασκευη θα μπει? Γιατι ετσι οπως το περιγραφεται καταλαβαινω οτι απλα ακουμπατε αυτο το "κομματι" πανω στο καλωδιο.
Με το κομματι αυτο του φεριτη θα φτιαξετε τι?Πηνιο? Ηαndmade πηνιο?????
Αν θες να φτιαξεις ενα φιλτρο για dsl ειναι απλο.Μια διατρητη πλακετα θα παρεις και 5 εξαρτηματα (2πυκνωτες και 3 πηνια αερος) και βεβαια να μαθεις και σε τι συχνοτητες ξεκιναει το dsl;)Βασικά έστειλα κάποιον και μου πήρε :p
Μου έφερε 2 (+1 μετά) στρόγγυλα βαριά πραγματάκια με μια τρύπα στη μέση (ικανή για το UTP που είχα) για να περάσεις το καλώδιο. Το άνοιξα (έχει κλιπσάκια) έκανα ένα βρόχο το καλώδιο όπως μου είπε.
Αυτό με το πηνίο... ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα.

btw από την αρχή ήξερα ότι οι πιθανότητες επιτυχίας ήταν 1:10000000... Απλά, ο απεγνωσμένος... :(

manoulamou
17-01-07, 19:24
http://www.websters-dictionary-online.org/fe/ferrite.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite
http://en.wikipedia.org/wiki/Choke_%28electronics%29
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/73/Cable_end.JPG/180px-Cable_end.JPG:hmm:

BlindG
17-01-07, 19:26
Hemlock:

Έχει τις διαστάσεις που έχει το φίλτρο του καλωδίου του monitor σου.
Mόνο που στο κατάστημα ηλεκτρονικών, σου δίνουν 2 κομμάτια και το πλαστικό κέλυφος (χωρισμένο σε 2 κομμάτια) που έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με το φίλτρο του monitor σου. Βάζεις τα κομμάτια στο κέλυφος, κλείνεις τα 2 πλαστικά, έχωντας σάντουιτς το καλώδιο και .... γειά σας :D

hemlock
17-01-07, 19:28
Βασικά έστειλα κάποιον και μου πήρε :p
Μου έφερε 2 (+1 μετά) στρόγγυλα βαριά πραγματάκια με μια τρύπα στη μέση (ικανή για το UTP που είχα) για να περάσεις το καλώδιο. Το άνοιξα (έχει κλιπσάκια) έκανα ένα βρόχο το καλώδιο όπως μου είπε.
Αυτό με το πηνίο... ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα.

btw από την αρχή ήξερα ότι οι πιθανότητες επιτυχίας ήταν 1:10000000... Απλά, ο απεγνωσμένος... :(
Σηκωσε photo για να συνεννοηθουμε:p
Εγω προσπαθω να σου πω οτι φεριτη εχουν μεσα τους καποιο ειδος πηνιων;) και απο εκει ξεκινησα την υποθεση μου.Το να φτιαξεις μονος σου πηνιο ειναι σχεδον ακατορθωτο;)
Αυτο που μου λες δεν ξερω τι ειναι...........

hemlock
17-01-07, 19:31
Hemlock:

Έχει τις διαστάσεις που έχει το φίλτρο του καλωδίου του monitor σου.
Mόνο που στο κατάστημα ηλεκτρονικών, σου δίνουν 2 κομμάτια και το πλαστικό κέλυφος (χωρισμένο σε 2 κομμάτια) που έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με το φίλτρο του monitor σου. Βάζεις τα κομμάτια στο κέλυφος, κλείνεις τα 2 πλαστικά, έχωντας σάντουιτς το καλώδιο και .... γειά σας :D
Μιλας για ην photo Που σηκωσε η συντροφισσα.Ya???
Αυτο λεγεται φλιτρο δεν λεγεται φεριτης (ετσι χυμα) ya;)

manoulamou
17-01-07, 19:38
Απ ο,τι φαινεται ακομη κι αν το βρειτε, κανετε καποια ιδιοκατασκευη
και μπει στο καταλληλο σημειο της γραμμης, μεγαλος κοπος, πολυ μικρη διαφορα.:whistle:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=259859&highlight=%F6%E5%F1%DF%F4%E7#post259859
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=8733&highlight=%F6%E5%F1%DF%F4%E7#post8733



Τεχνικες λεπτομερειες μεταξυ αλλων εδω (http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=24554&sid=6b06c153c1a0644871e714bd161561bd).

hemlock
17-01-07, 19:43
Απ ο,τι φαινεται ακομη κι αν το βρειτε, κανετε καποια ιδιοκατασκευη
και μπει στο καταλληλο σημειο της γραμμης, μεγαλος κοπος, πολυ μικρη διαφορα.:whistle:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=259859&highlight=%F6%E5%F1%DF%F4%E7#post259859
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=8733&highlight=%F6%E5%F1%DF%F4%E7#post8733



Τεχνικες λεπτομερειες μεταξυ αλλων εδω (http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=24554&sid=6b06c153c1a0644871e714bd161561bd).
Στη φωτογραφια που ανεβασες δεν εχεις τετοια εξαρτηματα (γι ατο link στο awmn)...

clickit
17-01-07, 20:01
zήτησα από φίλο που το έχει βάλει και μου έστειλε photos (από κινητό)

14315

14316

με λίγο zoom in ή out φαίνονται καλύτερα

yiapap
17-01-07, 20:06
Mπράβο, αυτό είναι

hemlock
17-01-07, 20:12
Το καλωδιο το γδερνετε καθολου ή οχι?
Ειδες που δεν περνεις ετσι χυμα τον φεριτη mod?:whistle:
και τι ειπαμε οτι κανει αυτο το εξαρτημα???
Κοβει καποιες συχνοτητες και μειωνει τον θορυβο?
Αποκλειεται.

yiapap
17-01-07, 20:16
Το καλωδιο το γδερνετε καθολου ή οχι?
Ειδες που δεν περνεις ετσι χυμα τον φεριτη mod?:whistle:
και τι ειπαμε οτι κανει αυτο το εξαρτημα???
Κοβει καποιες συχνοτητες και μειωνει τον θορυβο?
Αποκλειεται.Όχι τίποτε δε γδέρνεις. Περνάς το καλώδιο και για καλύτερα αποτελέσματα το κάνεις ένα βρόχο (loop) γύρω από το φερίτη.
Δεν ξέρω τι εννοείς χύμα, πάντως ζητάς "ένα φερίτη" :p
Υποτίθεται ότι μπορεί να μειώσει τον θόρυβο.

clickit
17-01-07, 20:19
το καλώδιο μπάινει στην κοιλότητα και δεν γδέρνεται
εαν δεν συγκρατείται τότε το περνάς 2η φορά, πιέζεις τις 2 πλευρές και με ένα "κλικ" κλείνει
δεν πέρνεις χύμα φερίτη αλλά τέτοια κομμάτια
θα το πάρω αύριο
μου είπαν ότι βοηθάει και στη λήψη της tv, στο καλώδιο της κεραίας
πάντα κοντά στην συσκευή

hemlock
17-01-07, 20:20
Όχι τίποτε δε γδέρνεις. Περνάς το καλώδιο και για καλύτερα αποτελέσματα το κάνεις ένα βρόχο (loop) γύρω από το φερίτη.
Δεν ξέρω τι εννοείς χύμα, πάντως ζητάς "ένα φερίτη" :p
Υποτίθεται ότι μπορεί να μειώσει τον θόρυβο.

Χμμμ, αν το εγδερνες το καλωδιο ισως και να εβλεπες διαφορα, κατα τα αλλα προσπαθεις να δεις αποτελεσμα εχοντας μονωμενο το καλωδιο ετσ (μιλαω για το περιβλημα του)ι:oneup:

yiapap
17-01-07, 20:22
Χμμμ, αν το εγδερνες το καλωδιο ισως και να εβλεπες διαφορα, κατα τα αλλα προσπαθεις να δεις αποτελεσμα εχοντας μονωμενο το καλωδιο ετσ (μιλαω για το περιβλημα του)ι:oneup:Ένα απλό τηλεφωνικό ή UTP... ε, δεν είναι και ΜΟΝΩΜΕΝΟ βρε!

hemlock
17-01-07, 20:38
Ρε γιατρέ μου, ποιά είναι η αρχή λειτουργίας αυτού του εξαρτήματος??!"}?#
Δημιουργεί κάποιου είδους πεδίο για να μπορεί να κόψει το θόρυβο???

manoulamou
17-01-07, 20:41
Στη φωτογραφια που ανεβασες δεν εχεις τετοια εξαρτηματα (γι ατο link στο awmn)...
η φωτο ηταν κλοπι απο βικι (φαινεται στα properties) ασχετο με το δικτυο ασυρματης:whistle:
(πας στο αρθρο της και κανεις κλικ για μεγεθυνση....)

yiapap
17-01-07, 20:42
Ρε γιατρέ μου, ποιά είναι η αρχή λειτουργίας αυτού του εξαρτήματος??!"}?#
Δημιουργεί κάποιου είδους πεδίο για να μπορεί να κόψει το θόρυβο???

όπως λέει και η wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Choke_%28electronics%29):
A choke is an inductor designed to have a high reactance to a particular frequency when used in a signal-carrying circuit. They are inductances that isolate AC frequency currents from certain areas of a radio circuit. Chokes depend upon the property of self-inductance for their operation. They are used to block alternating current while passing direct current. Common-mode choke coils are useful in a wide range of prevention of electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) from power supply lines and for prevention of malfunctioning of electronic equipment.

hemlock
17-01-07, 20:45
Σε τι ειδους συνδεσςμολογια ειναι????
Δεν υπαρχει συνδεσμολογια:clap:

yiapap
17-01-07, 20:50
Σε τι ειδους συνδεσςμολογια ειναι????
Δεν υπαρχει συνδεσμολογια:clap:Δηλαδή αυτοί που πουλάνε αυτά τα κομμάτια που φαίνονται και στη φωτογραφία... γιατί τα πουλάνε έτσι;

<edit>Γιατί κάποιοι τα αγοράζουν είναι η προφανής απάντηση :lol:

hemlock
17-01-07, 21:08
:x :x :x :x :x
Ομοίως και μερικές αγοράζουν μασαζοκορσέ για αδυνάτισμα!!!!!!!:whistle:

yiapap
17-01-07, 21:09
Ομοίως και μερικές αγοράζουν μασαζοκορσέ για αδυνάτισμα!!!!!!!:whistle:ΑΑΑΑ Σε παρακαλώ! Ουδέποτε αγόρασα μασαζοκορσέ!
(μόνο 2 thigh master, ένα rock bottoms και 7 ab rulers) :lol:

clickit
17-01-07, 21:11
πουλάνε ακόμα μασαζ..κορσέ ;)
με τόσες αλοιφές που κυκλοφορούν :p

yiapap
17-01-07, 21:20
πουλάνε ακόμα μασαζ..κορσέ ;)
με τόσες αλοιφές που κυκλοφορούν :p<sucker mode>Για πες, για πες... :hmm:</sucker mode>

clickit
17-01-07, 21:35
μου φαίνεται ότι ξεφύγαμε λίγο :hmm:

και ένα τελευταίο
η GARNIE έχει βγάλει μια χε χε χε

manoulamou
17-01-07, 23:43
Μου φαινεται πως μπερδεψατε τον φεριτη με την φεριτινη και την φεριτινινη:p
Που εισαι βρε patentman να μας εξηγησεις
τα περι πηνιων, πυκνωτων και βραχυκυκλωτηρων???:hmm:

sakistsalikis
20-01-07, 02:39
Οταν τυλιξεις τα καλωδια γυρω απο εναν φερριτη φτιαχνεις ενα πηνιο. Ως γνωστον ενα πηνιο εμφανιζει υψηλη εμπεδηση στις υψηλες συχνοτητες και χαμηλη εμπεδηση στις χαμηλες (Ζ=2π*f*L). Εχοντας λοιπον αυτο το πηνιο σε σειρα εχεις ενα κατωδιαβατο φιλτρο (κοβει τις υψηλες συχνοτητες). Δηλαδη κοβεται ο ηψισυχνος θορυβος που "μαζευει" το καλωδιο στη διαδρομη του. Οσο περισσοτερες φορες τυλιξετε γυρω απ το φεριττη το καλωδιο τοσο πιο "ισχυρο" γινεται το φιλτρο. Ομως δεν το τυλιγουμε παρα πολλες φορες γιατι θα μειωθει και το σημα. Αρα υπαρχει μια χρυση τομη αριθμου σπειρων για το καλυτερο αποτελεσμα. Σχεδον ολα τα καλωδια των υπολογιστων που μεταφερουν σηματα εχουν φεριττες στα ακρα τους (vga, εκτυπωτες, scanner, web cameras κτλl) . Πολλες φορες εχουν και τα καλωδια τροφοδοσιας οταν χρειαζεται μια απολυτα καθαρη ταση η συσκευη μας.
Το καλωδιο οπως ειναι το βαζουμε (μονωμενο). Πρεπει να τυλιχθει σωστα για να γινει η δουλεια.


Κυριολεκτικα: ο φεριτης ειναι ενα μεταλλο με το οποιο φτιαχνουμε πυρηνες απο πηνια. Θα μου πει καποιος γιατι να μη βαλουμε σιδηρο. Απλα γιατι ο σιδηρος παρουσιαζει υστερηση και δε μπορει να δουλεψει σε υψηλες συχνοτητες . Με το σιδηρο αντε να φτιαξεις πηνιο μεχρι 500 Hz.

yiapap
20-01-07, 05:10
Aχα!
Πάρτα hemlock!
Και ο βρόχος που μου είπανε έτσι εξηγείται! :p

BlindG
20-01-07, 05:25
sakistsalikis: Έχω μια απορία όμως: Σ'αυτά τα καλώδια που λές, -επειδή έτυχε και έκοψα κάνα-δυό- το καλώδιο δεν το τυλίγου. Απλώς σε ένα σημείο κοντά στο βίσμα, κάνουν ένα "σάντουιτς" του στυλ "φερίτης-καλώδιο-φερίτης" χωρίς να το τυλίγουν. Είναι το ίδιο αποτελεσματικό αυτό? :what:

hemlock
20-01-07, 12:11
Οταν τυλιξεις τα καλωδια γυρω απο εναν φερριτη φτιαχνεις ενα πηνιο. Ως γνωστον ενα πηνιο εμφανιζει υψηλη εμπεδηση στις υψηλες συχνοτητες και χαμηλη εμπεδηση στις χαμηλες (Ζ=2π*f*L). Εχοντας λοιπον αυτο το πηνιο σε σειρα εχεις ενα κατωδιαβατο φιλτρο (κοβει τις υψηλες συχνοτητες). Δηλαδη κοβεται ο ηψισυχνος θορυβος που "μαζευει" το καλωδιο στη διαδρομη του. Οσο περισσοτερες φορες τυλιξετε γυρω απ το φεριττη το καλωδιο τοσο πιο "ισχυρο" γινεται το φιλτρο. Ομως δεν το τυλιγουμε παρα πολλες φορες γιατι θα μειωθει και το σημα. Αρα υπαρχει μια χρυση τομη αριθμου σπειρων για το καλυτερο αποτελεσμα. Σχεδον ολα τα καλωδια των υπολογιστων που μεταφερουν σηματα εχουν φεριττες στα ακρα τους (vga, εκτυπωτες, scanner, web cameras κτλl) . Πολλες φορες εχουν και τα καλωδια τροφοδοσιας οταν χρειαζεται μια απολυτα καθαρη ταση η συσκευη μας.
Το καλωδιο οπως ειναι το βαζουμε (μονωμενο). Πρεπει να τυλιχθει σωστα για να γινει η δουλεια.


Κυριολεκτικα: ο φεριτης ειναι ενα μεταλλο με το οποιο φτιαχνουμε πυρηνες απο πηνια. Θα μου πει καποιος γιατι να μη βαλουμε σιδηρο. Απλα γιατι ο σιδηρος παρουσιαζει υστερηση και δε μπορει να δουλεψει σε υψηλες συχνοτητες . Με το σιδηρο αντε να φτιαξεις πηνιο μεχρι 500 Hz.
Ενα πηνιο στονν αερα ,χωρις συνδεσμολογια ΔΕΝ ειναι τιποτα...
Τσαμπα λεφτα δινεται παιδια...:clap::clap::clap::clap:

iq200
20-01-07, 17:35
1. Ο φερίτης, ως υλικό αυξάνει την αυτεπαγωγή των πηνίων.
2. Τα πηνία χρησιμοποιούνται, μεταξύ άλλων, για την κατασκευή φίλτρων (πάντα μονωμένα, αλλιώς δεν είναι πηνίο αλλά βραχυκύκλωμα).
3. Με τη βοήθεια φίλτρων μπορείς να μειώσεις κάποιες φορές τον θόρυβο.
4. Ακόμα και ένα απλό καλώδιο (χωρίς σπείρες) έχει αυτεπαγωγή και στην κατασκευή φίλτρων αντιμετωπίζεται ως τμήμα μίας σπείρας με άπειρη ακτίνα.

Έτσι, λοιπόν, όταν ένα κομμάτι φερίτη βρεθεί δίπλα σε ένα καλώδιο αυξάνει (πολλαπλασιάζει) την αυτεπαγωγή του καλωδίου. Αν τοποθετηθεί στον άξονα ενός πηνίου, πολλαπλασιάζει την αυτεπαγωγή του πηνίου.

5. Τα καλωδια παρουσιάζουν, επίσης,χωρητικότητα: τόσο μεταξύ των δύο αγωγών ενός κυκλώματος, όσο και μεταξύ κάθε αγωγού και της γείωσης (V=0).
6. Οι χωρητικότητες (πυκνωτές) χρησιμοποιούνται, μεταξύ άλλων, για την κατασκευή φίλτρων.
7. Όλα τα παραπάνω φαινόμενα επηρρεάζονται άμεσα από τη συχνότητα λειτουργίας.
8. Ο σχεδιασμός και η κατασκευή φίλτρων είναι αρκετά περίπλοκη δουλειά...

Από τα παραπάνω είναι,νομίζω, κατανοητό ότι το να παίρνουμε φερίτες και να τους βάζουμε στην τύχη δίπλα στα καλώδια του modem, ή να τυλίγουμε τα καλώδια xxx φορές γύρω τους για να μειώσουμε το θόρυβο είναι όχι απλά αισιόδοξο αλλά ουτοπικό.

π.χ. βάζοντας ένα φερίτη γύρω (παράλληλα) στο καλώδιο, ισοδυναμεί με πηνίο σε σειρά με το κύκλωμά μας. Το πηνίο αυτό αποτελεί βαθυπερατό φίλτρο (περνάει τις χαμηλές και κόβει τις ψηλές συχνότητες) το οποίο κόβει τον θόρυβο υψηλής συχνότητας. Αν, όμως, η συχνότητα αποκοπής (η οποία εξαρτάται από την αυτεπαγωγή αλλά και τις χωρητικότητες που σχηματίζονται, και επομένως δεν ελέγχουμε με τέτοιες κατασκευές) είναι αρκετά χαμηλά μπορεί να κοβει και το σήμα μας και τα πράγματα να γίνουν χειρότερα αντί καλύτερα ...

hemlock
20-01-07, 21:36
1. Ο φερίτης, ως υλικό αυξάνει την αυτεπαγωγή των πηνίων.
2. Τα πηνία χρησιμοποιούνται, μεταξύ άλλων, για την κατασκευή φίλτρων (πάντα μονωμένα, αλλιώς δεν είναι πηνίο αλλά βραχυκύκλωμα).
3. Με τη βοήθεια φίλτρων μπορείς να μειώσεις κάποιες φορές τον θόρυβο.
4. Ακόμα και ένα απλό καλώδιο (χωρίς σπείρες) έχει αυτεπαγωγή και στην κατασκευή φίλτρων αντιμετωπίζεται ως τμήμα μίας σπείρας με άπειρη ακτίνα.

Έτσι, λοιπόν, όταν ένα κομμάτι φερίτη βρεθεί δίπλα σε ένα καλώδιο αυξάνει (πολλαπλασιάζει) την αυτεπαγωγή του καλωδίου. Αν τοποθετηθεί στον άξονα ενός πηνίου, πολλαπλασιάζει την αυτεπαγωγή του πηνίου.

5. Τα καλωδια παρουσιάζουν, επίσης,χωρητικότητα: τόσο μεταξύ των δύο αγωγών ενός κυκλώματος, όσο και μεταξύ κάθε αγωγού και της γείωσης (V=0).
6. Οι χωρητικότητες (πυκνωτές) χρησιμοποιούνται, μεταξύ άλλων, για την κατασκευή φίλτρων.
7. Όλα τα παραπάνω φαινόμενα επηρρεάζονται άμεσα από τη συχνότητα λειτουργίας.
8. Ο σχεδιασμός και η κατασκευή φίλτρων είναι αρκετά περίπλοκη δουλειά...

Από τα παραπάνω είναι,νομίζω, κατανοητό ότι το να παίρνουμε φερίτες και να τους βάζουμε στην τύχη δίπλα στα καλώδια του modem, ή να τυλίγουμε τα καλώδια xxx φορές γύρω τους για να μειώσουμε το θόρυβο είναι όχι απλά αισιόδοξο αλλά ουτοπικό.

π.χ. βάζοντας ένα φερίτη γύρω (παράλληλα) στο καλώδιο, ισοδυναμεί με πηνίο σε σειρά με το κύκλωμά μας. Το πηνίο αυτό αποτελεί βαθυπερατό φίλτρο (περνάει τις χαμηλές και κόβει τις ψηλές συχνότητες) το οποίο κόβει τον θόρυβο υψηλής συχνότητας. Αν, όμως, η συχνότητα αποκοπής (η οποία εξαρτάται από την αυτεπαγωγή αλλά και τις χωρητικότητες που σχηματίζονται, και επομένως δεν ελέγχουμε με τέτοιες κατασκευές) είναι αρκετά χαμηλά μπορεί να κοβει και το σήμα μας και τα πράγματα να γίνουν χειρότερα αντί καλύτερα ...

1.O φεριτης αυξανει την αυτεπαγωγη οταν χρησιμοποιηθει ως πυρηνας καποιου πηνιου
3.Επειδη ο θορυβος ειναι "συχνοτητες" μπορουμε να τον κοψουμε. Αρκει βεβαια να ξερουμε απο που προερχεται και τις συχνοτητες του.
Ετσι οταν ενα κομματι φεριτη απλα βρεθει διπλα σε ενα καλωδιο δεν θα κανει τιποτα (για τους ανωθεν λογους)

5.6.7. Η κατασκευη ενος φλιτρου δεν ειναι και πολυ μεγαλη ιστορια αρκει να πιανεις κολλητηρι...
Αρκει να ξερεις την συχνοτητα αποκοπης τους adsl...
Και στην περιπτωση μας δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα

pelasgian
21-01-07, 00:32
Λοιπόν ξέρω ένα μαγαζί στη Πειραιώς που πουλάει και χαϊμαλιά.
Να σας δώσω διεύθυνση;

Δοκιμάστε να βάλετε ένα και να δοκιμάσετε το ψυχικό ενισχυτή μήπως και δουλέψει καλύτερα. Να του μιλάτε πού και πού, βοηθάει!
(όχι το modem, εμάς να σας καταλάβουμε καλύτερα και ... να σας αποφεύγουμε :lol: )

Κάποτε κάποιος πουλούσε φερίτες ως τη supa-dupa-wow πατέντα για τη μείωση των ρύπων, επειδή ο ενεργός μαγνήτης ιόνιζε το καύσιμο και έβαζε τα μόρια στη σειρά κλπ κλπ κλπ.

Πήρε που λέτε τους φερίτες για τα monitor, που έχουν εσωτερική διάσταση σαν σωληνάκι βενζίνης και μπορούν να κουμπώσουν επάνω και τα πουλούσε ως το θαύμα της φυσικής που μειώνει τη κατανάλωση, περνάει ΚΤΕΟ, βγάζει γκόμενες στα φανάρια, περπατάει το σκύλο, ψήνει καφέ κλπ

:lol: Ποιος μάγκας σας τα τρώει αναρωτιέμαι παίζοντας με το πόνο των κατεστραμένων στον ΟΤΕ.

Νικαετός
21-01-07, 00:38
Ο φερίτης ΕΙΝΑΙ Σίδηρος tsalikis , η ονομασία φερίτης προέρχεται από το Fe , που είναι όπως θα γνωρίζεις το χημικό σύμβολο του σιδήρου .

Επειδή όλα τα είδη του σιδήρου που υπάρχουν είναι κράματα του σιδήρου (μαλακός σίδηρος - ατσάλι κλπ) , προφανώς και ο φερίτης είναι κράμα , ίσως με μεγαλύτερο ποσοστό άνθρακα ή πυριτίου

iq200
21-01-07, 01:27
Αγαπητέ hemlock,

όπως είπα και στο (4) στο παραπάνω μήνυμά μου,


4. Ακόμα και ένα απλό καλώδιο (χωρίς σπείρες) έχει αυτεπαγωγή και στην κατασκευή φίλτρων αντιμετωπίζεται ως τμήμα μίας σπείρας με άπειρη ακτίνα.

Έτσι, λοιπόν, όταν ένα κομμάτι φερίτη βρεθεί δίπλα σε ένα καλώδιο αυξάνει (πολλαπλασιάζει) την αυτεπαγωγή του καλωδίου. Αν τοποθετηθεί στον άξονα ενός πηνίου, πολλαπλασιάζει την αυτεπαγωγή του πηνίου.

άρα επηρρεάζει την (απειροελάχιστη) αυτεπαγωγή του καλωδίου

Σε ψηλές συχνότητες τα φαινόμενα αυτά είναι πολύ έντονα και ούτε η αυτεπαγωγές των καλωδίων ούτε οι παρασιτικές χωρητικότητες που αναπτύσονται μπορούν να παραβλεφθούν. Αυτό είναι που κάνει την εμπειρική κατασκευή ενός φίλτρου πρακτικώς αδύνατη και όχι η έλλειψη γνώσης των συχνοτήτων του ADSL σήματος (Αυτές είναι γνωστές)

Πάντως, καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρσμα...

hemlock
21-01-07, 11:47
Αν και λειψος(???) ο οδηγος του forum (http://www.e-pcmag.gr/modules/smartsection/item.php?itemid=847)(επειδη δεν εχει το σχεδιο της πλακετας), μαλλον θα σε πεισει οτι η κατασκευη ενος φλιτρου για το adsl ειναι ευκολη υποθεση...

iq200
21-01-07, 18:49
Αγαπητέ hemlock,

σαφώς η κατασκευή (με την έννοια της αγοράς και συγκόλλησης των υλικών) δεν είναι πρόβλημα στην κατασκευή ενός φίλτρου.

Απλά, είπα ότι ένα φίλτρο δεν μπορεί να δημιουργηθεί τυχαία (ή σχεδόν τυχαία):


Από τα παραπάνω είναι, νομίζω, κατανοητό ότι το να παίρνουμε φερίτες και να τους βάζουμε στην τύχη δίπλα στα καλώδια του modem, ή να τυλίγουμε τα καλώδια xxx φορές γύρω τους για να μειώσουμε το θόρυβο είναι όχι απλά αισιόδοξο αλλά ουτοπικό.

Σίγουρα και το να σχεδιάσεις ένα φίλτρο δεν είναι φοβερά δύσκολο. Απλά, στις συχνότητες αυτές παίζουν σημαντικό ρόλο τα παρασιτικά φαινόμενα, τα οποία μπορούν να αλλάξουν πολύ τη συμπεριφορά του κυκλώματος.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να συνεχίσω να αμφισβητώ τη συμπεριφορά κατασκευών όπως αυτές που περιγράφονται παραπάνω. Μπορεί κάποιος να το έκανε και να λειτούργησε η γραμμή του καλύτερα, μπράβο του, ας παίξει και ΛΟΤΤΟ, και ας μην προσπαθεί να μας πείσει ότι θα δουλέψει το ίδιο καλά σε όλους.

Όσο για την παραπομπή που δίνεις, δεν περιέχει ούτε σχέδιο οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω. Δεν αποκλείεται πάντως να πρόκειται για μελετημένο σχέδιο που να δίνει αποτελέσματα.

hemlock
21-01-07, 19:27
αφσαφσδαφσαδφ

iq200
21-01-07, 20:48
Αγαπητέ hemlock,

δεν αμφισβητώ την ικανότητά σου να σχεδιάσεις ένα φίλτρο και να το κατασκευάσεις.

Αν δεις όλη τη σειρά των μηνυμάτων, το πρώτο μήνυμα ρώταγε:


πήρε το αυτί μου το κάτωθι tip :

βάζοντας κάποιος ένα κομμάτι φερίτη στο καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής, σε κάποια μικρή απόσταση από το μόντεμ, πετυχαίνει μείωση θορύβου και παρασίτων οπότε κατιτίς καλύτερη ταχύτητα


μπορεί να μου πεί κάποιος τι παίζεται με το φερίτη ?
εαν δεν κάνω λάθος είναι αυτό το "κάτι" που "αγκαλιάζει" το καλώδιο τροφοδοσίας της οθόνης ?

Δες ξανά τα μηνύματά μου και θα καταλάβεις ότι αυτά τα μπακαλίστικα φίλτρα είναι που αμφισβητώ και όσους θεωρούν ότι τυλίγοντας το καλώδιο του modem τους xxx φορές γύρω από ένα φερίτη θα κάνουν την σύνδεσή τους να πετάει.

Αυτά, και δεν έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω.
Χάρηκα που τα είπαμε.

Λεπτομέρεια: και εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι, με ειδίκευση σε Ηλεκτρονικά / Τηλεπικοινωνίες

sakistsalikis
22-01-07, 04:13
Εγω ειμαι Επι πτυχιο φοιτητης στο τμημα "ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων" πολυτεχνειο στην Πατρα. Δεν ειμαι ομως απλα ενας φοιτητης που το μονο που κανει ειναι να διαβαζει παπαγαλια και να περναει μαθηματα. Εχω φτιαξει αρκετες ηλεκτρονικες κατασκευες μονος μου εξ' ολοκληρου (σχεδιασμος αποκλειστικα απο εμενα και υλοποιηση απο εμενα).

ο Φεριτης οντως εχει ως βαση το σιδηρο, ειναι κραμα σιδηρου. Ομως οταν ειπα "σιδηρος" εννοουσα "μαλακος σιδηρος", δηλαδη σιδηρος με 0,2% περιππου ΚΟΚ. Σε βιβλια μηχανολογων μηχανικων ο "μαλακος σιδηρος" αποκαλειται πολυ συχνα "σιδηρος" επειδη εχει το λιγοτερο ποσοστο ανθρακα σε σχεση με τα αλλα κραματα (χαλυβας, μαντεμι κτλ). Ειναι οι ιδιοτητες του πιο κοντινες στον καθαρο σθδηρο σε σχεση με ολα τα αλλα κραματα.

Οταν τυλιγεις το καλωδιο του τηλεφωνου γυρω απο ενα φερριτη ουσιαστικα βαζεις σε σειρα στη γραμμη σου ενα πηνιο, μια επαγωγη σε σειρα. Αρα μειωνονται οι υψηλες συχνοτητες μερικα db. . Δηλαδη οποιος εχει πολυ θορυβο υψηλων συχνοτητων στη γραμμη του θα δει μεγαλη διαφορα με το φερριτη. Θα μειωθουν αισθητα οι υψηλες συχνοτητες του θορυβου.
Τα πηνια δεν ειναι χαϊμαλια γιατι απλα η λειτουργια του χαϊμαλιου δε μπορει να αποδειχτει ουτε στην πραξη ουτε στη θεωρια ενω του πηνιου μπορει.

@iq200 συμφωνω μαζι σου, οσα λες ειναι απολυτα σωστα. Εχεις κανει απλως ενα λαθακι. Με το φιλτρο αυτο δεν επιχειρουμε να καθαρισουμε το σημα τελειως, αλλα να περιορισουμε καποιες πολυ υψηλες συχνοτητες θορυβου. Αν το σημα του DSL ειναι στα 100kHz και βαλουμε αυτο το μικρο πηνιο (ουτε μιση σπειρα) στο καλωδιο ισως να πετυχουμε να μειωσουμε στο 1/100 το θορυβο της ταξης των 10MHz ενω το θορυβο της ταξης του 1ΜΗz να τον μειωσουμε στο 1/10 φορες. Το σημα μπορει να μειωθει στο 98% του αρχικου. Αρα με ελαχιστη μειωση του ωφελιμου σηματος πετυχαινουμε σχεδον ολικη αποκοπη του θορυβου πανω απο το 1MHz (μειωση στο 1/10 του αρχικου). Βεβαιως δε θα παει καποιος να φτιαξει 500 σπειρες στο φερριτη διοτι τοτε ναι μεν θα κοψει εντελως το θορυβο αλλα θα μειωσει και το σημα σε τοσο χαμηλα επιπεδα που δεν θα μπορει να το ανιχνευσει το modem. Ομως η μιση σπειρα ειναι πολυ λιγο για να δημιουργησει προβλημα στο σημα μας. Καταλαβες τι εννοω;

Παιδια μην μπερδευετε το φιλτρο παρασιτων με το φιλτρο του DSL. Το φιλτρο παρασιτων κοβει πολυ υψηλες συχνοτητες (θορυβου) ενω το φιλτρο DSL κοβει τις συχνοτητες του σηματος DSL ωστε να μην πηγαινει στο τηλεφωνο. Το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι και τα 2 ειναι βαθυπερατα φιλτρα.

@BlindG νομιζω σου απαντησε ο iq200.

Υ.Γ. οι φερριτες στα καλωδια χρησιμοποιουνται για να κοβουν τις συχνοτητες RF (κινητα, τηλεοραση, ραδιοφωνο) δηλαδη απο μερικα MHz και πανω. Οχι για να σου καθαριζουν την προβληματικη, γεματη απο θορυβο γραμμη που σου δινει ο ΟΤΕ. Θορυβο 500kHz θα τον μειωσουν πολυ λιγο αρα δε βλεπεις αποτελεσμα σε τετοιους θορυβους. Οποιος το αμφισβητει ας παρει 2 βισματα vga + ενα καλωδιο στο οποιο θα κολησει τα βισματα. Στη συνεχεια θα ενωσει την TFT οθονη του με τον υπολογιστη του μεσω αυτου του καλωδιου (χωρις φερριτες). Θα δειχνει καλα. Στη συνεχεια θα παρει το κινητο του, θα το βαλει κοντα στο καλωδιο της οθονης και θα παρει τηλεφωνο ενα φιλο του. Τι παρατηρειτε στην οθονη;

hemlock
22-01-07, 11:52
ασφδγφσαφασδφασφ

sakistsalikis
22-01-07, 12:38
Οτι θες λες. Το φιλτρακι που εχουν στη συσκευασια τους τα adsl μοντεμ κανουν αυτο που λες εσυ. Διαχωριζουν το τηλεφωνικο σημα απο το σημα του adsl. Και πιο σωστα κοβουν τις συχνοτητες του adsl και αφηνουν να περασουν μονο οι συχνοτητες του τηλεφωνου. Ο φερριτης δεν εχει αυτο το σκοπο. Εχει σκοπο να κοψει τις RF συχνοτητες ωστε στο τηλεφωνικο καλωδιο που πηγαινει στο splitter (ή κατευθυαν στο modem) να υπαρχουν μονο το σημα adsl και το σημα τηλεφωνου. Ο φερριτης μπορει να χρησιμοποιηθει και σε τηλεφωνα που δεν εχουν adsl απλα για να εχει η γραμμη μονο το τηλεφωνικο σημα κι οχι RF θορυβο.

Αγαπητε μου τα παραδοσιακα φιλτρα με πηνια και πυκνωτες ειναι παθητικα κυκλωματα. Δεν περνουν τροφοδοσια. Αλλοιμονο αν βαζαμε και τροφοδοσια σε ενα πηνιο-φιλτρο. Τα παθητικα κυκλωματα δεν θελουν ξεχωριστη τροφοδοσια. Αυτο με την τροφοδοσια σε πηνιο που λες με υποψιαζει οτι δεν εχεις καμια σχεση με τα ηλεκτρονικα. Συγνωμη αλλα ειναι πολυ χτυπητο να μην καταλαβαινεις οτι εχουμε πηνιο σε σειρα με αυτο που κανουμε.


Παντως σε οτι αφορα την ταχυτητα του adsl δεν φταινε τα παρασιτα. Φταινε τα μπουκωμενα DSLAM.


Υ.Γ. ειπα να φτιαξετε μονοι σας καλωδιο vga. Μπορειτε απλα να βγαλετε τους φερριτες που εχει αυτο που ηδη εχετε, ομως ειναι fix συνηθως στα ετοιμα καλωδια των οθονων.

hemlock
22-01-07, 13:06
ασδφσγφηφγηφγηφη

Νικαετός
22-01-07, 13:34
Hemlock και όμως είναι σε σειρά ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.