PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind snr προβληματακι



watafak
07-03-13, 19:00
Γεια σας παιδες, κατοικος θεσσαλονικης στο κεντρο και προσφατα ειπα να τους παρω τηλ. μπας και μπορεσω να κανω κατι καλυτερο με την ταχυτητα καθως εχω μικρο attenuation
ετσι αυτοι μου αλλαξαν το snr σε 6 απο 9. η ταχυτητα απο 1.1~1.2 πηγε στα 1.4~1.5 ΑΛΛΑ μου ανεβηκε το ping πραγμα το οποιο δεν θελω καθως παιζω online games.
πολλες φορες το snr πεφτει σε 3.5 ακομα κ 3.4 και εχω dropouts. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, θα τους παρω τηλ να μου το ξαναλλαξουν το snr δηθεν προβλημα με dropouts για να ξαναγυρησω στο ping που ειμουν στα 46, μηπως μπορω να κανω κατι διαφορετικω να πεσει ακομα χαμηλοτερα? δεν με νοιαζει να κατεβαζω και με 500κβ αν ειναι να εχω χαμηλοτερο ping.

nyannaco
07-03-13, 20:11
Δώσε τα στατιστικά από το modem σου να δούμε, η ταχύτητά σου είναι τραγικά μικρή (αν αναφέρεσαι σε συγχρονισμό και όχι σε κατέβασμα).

watafak
07-03-13, 20:38
Μια παρενθεση πριν αλλαξω το snr απο 9 σε 6 κατεβαζα με 1.2~1.3 οπως ειπα και δεν ειχα θεμα με ping σταθερο στα 46 τωρα καμια φορα το snr απο 6 πεφτει στα 3.5 + οτι εχω απο 50εως 60 πινγκ δεν ειναι σταθερο το ιντερνετ
Rate (Up/Down)
1021/17654 kbps


Noise Margin (Up/Down)
11.5/3.4 dB


Line Attenuation (Up/Down)
13.8/23.3 dB


Output Power (Up/Down)
12.4/19.9 dBm


Data Path (Up/Down)
Fast/Fast


Max Rate(Up/Down)
1200/15968 kbps


Interleave depth
0


Annex Type
AnnexA


CRC errors
1

theopan
07-03-13, 20:55
Να σε γύριζαν από Fast path σε Interleaved ταυτόχρονα με την αλλαγή σε προφίλ με 6 snr να πω εντάξει. Εσύ από όσο βλέπω είσαι ακόμα σε fast. Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει τίποτα άλλο πέρα από το να ξαναζητήσεις ανέβασμα του snr στο 9. Το ότι είδες διαφοροποίηση στα ping μαλλον συγκυριακό θέμα είναι.΄

Υ.Γ. Το attenuation σου δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλό με 23,3dB (το 13 είναι στο up)! Εκεί πάει ο συγχρονισμός στη Wind περίπου με τέτοιο att , μη σου πω ότι είσαι και πάνω από το μέσο όρο...

watafak
07-03-13, 21:01
οκ ευχαριστω μπορει καπιος να μου πει το καλυτερο δυνατο σεταπ για χαμηλοτερο πινκγ? π.χ fastpath sto 9αρι προφιλ ή π.χ 6 στο interleaved?

theopan
08-03-13, 12:58
Το path παίζει ρόλο κυρίως στο συντριπτικό ποσοστό όπως σου έγραψα. Έχεις ήδη fast path. Το snr δεν έχει σχέση με το ping. Εκτός βέβαια από ακραίες καταστάσεις όπου αν ειναι πολύ χαμηλό θα σου κάνει αποσυγχρονισμούς με ό.τι αυτό συνεπάγεται για τα παιχνίδια. Ζήτα να σε επαναφέρουν σε 9dB snr για να εξαλείψεις (όσο γίνεται) τον κίνδυνο αποσυγχρονισμών και τέλος. Κάτι παραπάνω δε μπορείς να κάνεις από αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.