PDA

Επιστροφή στο Forum : Το k3b εχει πρόβληματα ?



antoniost
19-06-04, 16:57
Προσπαθω να"καψω" ενα dvd-rw με το k3b αλλα μου βγαζει το εξης μηνυμα λαθους :

/dvd/hdc:unable to proceed with recording:unable to unmount
fatal error at startup:device or resource busy

Τι συμβαινει τελικα μ'αυτο το k3b ?
Ειναι πατατα ?
Εχω την εκδοση 0.11.7 πανω σε SuSE 9.1 Pro.

sdikr
19-06-04, 17:00
antoniost, εσενα που μας έλεγες ΄πόσο καλό΄είναι το Linux!

μάλλον κάτι παίζει με το mount, δεν έχεις σωστες ρυθμίσεις στο fstab

WAntilles
19-06-04, 17:47
Μάλλον πρόβλημα με τα permissions του DVD R.

Τρέξε μία φορά ως root το k3bsetup2.

antoniost
19-06-04, 18:51
antoniost, εσενα που μας έλεγες ΄πόσο καλό΄είναι το Linux!

μάλλον κάτι παίζει με το mount, δεν έχεις σωστες ρυθμίσεις στο fstab

Για το αν το Linux ειναι καλο η μαλλον καλυτερο απο τα Windows ειναι μια μεγαλη ιστορια για καποια αλλη φορα.Εγω επιμενω πως ειναι κατα πολυ καλυτερο σε παρα παρα πολλα σημεια.
Τωρα γιατι δεν μου καθεται το k3b , αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

antoniost
19-06-04, 18:53
Μάλλον πρόβλημα με τα permissions του DVD R.

Τρέξε μία φορά ως root το k3bsetup2.

Δεν ειπαμε και απο την προηγουμενη φορα , οτι το k3bsetup2 δεν τρεχει , ειτε ως user ειτε ως root ?
Καμμια αλλη ιδεα ?

WAntilles
19-06-04, 18:53
Τωρα γιατι δεν μου καθεται το k3b , αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Κάνε αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

antoniost
20-06-04, 16:00
Οταν μπαινω στο KDE ως root , ολα λειτουργουν κανονικοτατα.
Τι τρεχει ?

WAntilles
20-06-04, 16:04
Οταν μπαινω στο KDE ως root , ολα λειτουργουν κανονικοτατα.
Τι τρεχει ?

Φυσιολογικό είναι αυτό.

Για 2η φορά λέω, και με γράφεις συστηματικά:

Κάνε αυτό που γράφω παραπάνω και θα λυθεί το πρόβλημα.

JohnGR
20-06-04, 16:08
WAntilles, δεν είπε ότι:



το k3bsetup2 δεν τρεχει , ειτε ως user ειτε ως root


Δηλαδή ότι δεν μπορεί να το τρέξει ούτε ως root. Μπερδεύτηκα κάπου; :?

antoniost
20-06-04, 17:44
Οταν μπαινω στο KDE ως root , ολα λειτουργουν κανονικοτατα.
Τι τρεχει ?

Φυσιολογικό είναι αυτό.

Για 2η φορά λέω, και με γράφεις συστηματικά:

Κάνε αυτό που γράφω παραπάνω και θα λυθεί το πρόβλημα.

WAntilles ...Χαλαρωσε και μην διογκωνεις περισσοτερο τα νευρα μου.
Διαβασε πρωτα τα μηνυματα για να μην καταλαβαινεις οτι θες.
Το k3bsetup2 ,δεν δουλευει ειτε σαν root ειτε σαν user.
Αν δεν μπορεις , μην ασχολεισαι.

Slammer
20-06-04, 17:52
Μπορει σε Suse, να αφαιρεσαν το k3bsetup2 απο το πακέτο.... Οποιος εχει Suse ας μας πει...
Αν αυτο συμβαινει, αυτα ειναι τα μπασταρδέματα των sources που λεγαμε σε κάποιο thread....

για δοκιμασε να τρέξεις: k3bsetup

(με k3bsetup απο κονσολα σαν απλος χρηστης, μου ζηταει password και ανοιγει το k3bsetup2. Στην ουσια δεν υπάρχει k3bsetup2, ειναι το k3bsetup το filename)

arcanum
20-06-04, 17:59
σαν user γράψε:
# `locate k3bsetup | grep bin`

προσοχή στα backticks!. Είναι τι κουμπί πάνω απο το tab. Οχι single qoutes!

antoniost
20-06-04, 18:10
σαν user γράψε:
# `locate k3bsetup | grep bin`

προσοχή στα backticks!. Είναι τι κουμπί πάνω απο το tab. Οχι single qoutes!


Δινω την εντολη στην κονσολα αλλα μου απαντα :

dhcppc2:/home/antonios # locate k3bsetup | grep bin
dhcppc2:/home/antonios #

antoniost
20-06-04, 18:13
Μπορει σε Suse, να αφαιρεσαν το k3bsetup2 απο το πακέτο.... Οποιος εχει Suse ας μας πει...
Αν αυτο συμβαινει, αυτα ειναι τα μπασταρδέματα των sources που λεγαμε σε κάποιο thread....

για δοκιμασε να τρέξεις: k3bsetup

(με k3bsetup απο κονσολα σαν απλος χρηστης, μου ζηταει password και ανοιγει το k3bsetup2. Στην ουσια δεν υπάρχει k3bsetup2, ειναι το k3bsetup το filename)



dhcppc2:/home/antonios # k3bsetup
bash: k3bsetup: command not found

sandman
20-06-04, 18:14
Προσέχτε πως δεν λέει για permissions αλλά οτι δεν μπορεί να κάνει unmount. Γιατί όμως έχει γίνει mount ένα αδειο dvd? Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το supermount στο dvd-rw? Για δες στο /etc/fstab.

Για το k3bsetup δεν με εκπλήσει που δεν το έχει η SUSE γιατί ακόμα και στο gentoo μπάινει μόνο όταν έχεις kde. (όταν δήλαδή έχεις το kde στα use flags).

antoniost
20-06-04, 18:27
Προσέχτε πως δεν λέει για permissions αλλά οτι δεν μπορεί να κάνει unmount. Γιατί όμως έχει γίνει mount ένα αδειο dvd? Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το supermount στο dvd-rw? Για δες στο /etc/fstab.

Για το k3bsetup δεν με εκπλήσει που δεν το έχει η SUSE γιατί ακόμα και στο gentoo μπάινει μόνο όταν έχεις kde. (όταν δήλαδή έχεις το kde στα use flags).

Παιδια σας ευχαριστω για την ανταποκριση.
Μαλλον η δουλεια μου θα γινεται, μονον οταν θα μπαινω στο KDE ως root.
Θα ριξω και μια ματια στο /etc/fstab ,αλλα μου φαινεται πολυ χλωμο να διορθωθει.
Anyway ,ευχαριστω.

tsarbo
20-06-04, 19:34
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε suse 9.1. Λύνεται αν βάλεις στα options του /etc/fstab την επιλογή users, δηλ. :
/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,users,iocharset=utf8 0 0
Έτσι θα μπορεις να τρέχεις το k3b σαν απλός χρήστης και αυτό θα μπορεί να κάνει unmount to dvd-r

antoniost
20-06-04, 22:57
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε suse 9.1. Λύνεται αν βάλεις στα options του /etc/fstab την επιλογή users, δηλ. :
/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,users,iocharset=utf8 0 0
Έτσι θα μπορεις να τρέχεις το k3b σαν απλός χρήστης και αυτό θα μπορεί να κάνει unmount to dvd-r

Σ'ευχαριστω.Παω να το δοκιμασω.

antoniost
20-06-04, 23:15
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε suse 9.1. Λύνεται αν βάλεις στα options του /etc/fstab την επιλογή users, δηλ. :
/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,users,iocharset=utf8 0 0
Έτσι θα μπορεις να τρέχεις το k3b σαν απλός χρήστης και αυτό θα μπορεί να κάνει unmount to dvd-r


Δυστυχως φιλε μου ουτε ετσι δουλευει το γ@$%@ο !!! :twisted: :twisted: :twisted:

sandman
20-06-04, 23:55
Για δοκίμασε να αντικαταστήσεις την γραμμή του fstab για το dvdr με την παρακάτω:


/dev/sr0 /mnt/cdrom iso9660 noauto,ro,users 0 0

όπου /dev/sr0 το device του dvdr και /mnt/cdrom ο κατάλογος που κάνεις mount.

Στο λέω αυτό γιατί είμαι σίγουρος πως το πρόβλημα το προκαλεί το αυτόματο mounting που κάνει το submount, μια ελάχιστα βελτειωμένη έκδοση του supermount που ανέφερα στο προηγούμενό μου post. Γενικά το supermount και το submount όλο κάτι τέτοια σπαστικά προβλήματα προκαλούν και για αυτό στο άμεσο μέλλον θα αντικατασταθούν από τον συνδιασμό udev/d-bus/hal/gvm.

sdikr
21-06-04, 00:41
Προσέχτε πως δεν λέει για permissions αλλά οτι δεν μπορεί να κάνει unmount. Γιατί όμως έχει γίνει mount ένα αδειο dvd? Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το supermount στο dvd-rw? Για δες στο /etc/fstab.

ναι το suse έρχεται με το supermount /subfs

Slammer
21-06-04, 01:17
Δεν χρειαζεται να μπαινεις ως root. Ανοιξε κονσολα, κανε su, και τρεξε k3b!
To supermount αν και υπάρχει πολυ καιρο, ποτε δεν εγινε (ουτε θα γινει) αποδεκτο στον official kernel.

tsarbo
21-06-04, 08:54
Δεν χρειαζεται να μπαινεις ως root. Ανοιξε κονσολα, κανε su, και τρεξε k3b!
To supermount αν και υπάρχει πολυ καιρο, ποτε δεν εγινε (ουτε θα γινει) αποδεκτο στον official kernel.

Για την ακρίβεια σε suse πρέπει να τρέξεις sux Ετσι μπορείς να τυρέχεις και Χ εφαρμογές

antoniost
21-06-04, 15:05
Δεν χρειαζεται να μπαινεις ως root. Ανοιξε κονσολα, κανε su, και τρεξε k3b!
To supermount αν και υπάρχει πολυ καιρο, ποτε δεν εγινε (ουτε θα γινει) αποδεκτο στον official kernel.



antonios@dhcppc2:~> su
Password:
dhcppc2:/home/antonios # k3b
bash: k3b: command not found
dhcppc2:/home/antonios #

Δεν δουλευει.

antoniost
21-06-04, 15:14
Για δοκίμασε να αντικαταστήσεις την γραμμή του fstab για το dvdr με την παρακάτω:


/dev/sr0 /mnt/cdrom iso9660 noauto,ro,users 0 0

όπου /dev/sr0 το device του dvdr και /mnt/cdrom ο κατάλογος που κάνεις mount.

Στο λέω αυτό γιατί είμαι σίγουρος πως το πρόβλημα το προκαλεί το αυτόματο mounting που κάνει το submount, μια ελάχιστα βελτειωμένη έκδοση του supermount που ανέφερα στο προηγούμενό μου post. Γενικά το supermount και το submount όλο κάτι τέτοια σπαστικά προβλήματα προκαλούν και για αυτό στο άμεσο μέλλον θα αντικατασταθούν από τον συνδιασμό udev/d-bus/hal/gvm.

Δηλαδη η τελευταια γραμμη του /etc/fstab που ειναι η :

/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0

θα γινει :

/dev/sr0 /mnt/cdrom iso9660 noauto,ro,users 0 0

Το λεω σωστα ?

sandman
21-06-04, 16:27
Οχι, η γραμμή


/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0

θα πρέπει μάλλον να γίνει


/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder iso9660 noauto,ro,users 0 0


αν και μου φαίνονται πολύ περίεργα τo device /dev/dvdrecorder και το directory /media/dvdrecorder. Για αυτό καλύτερα να σε βοηθήσει ένας που έχει SUSE γιατί απ'ότι φαίνεται η SUSE κάνει ό,τι της κατέβει.

a_x
21-06-04, 16:43
Ναι αλλά εδώ λέει ότι δεν βρέθηκε η εντολή που σημαίνει ότι ή το πρόγραμμα δεν εγκαταστάθηκε σωστά η δεν έχει μπεί στο μονοπάτι.Ξέρεις σε ποιό κατάλογο έχει εγκατασταθεί;Πήγαινε στο κατάλογο με cd και τρέξτο σαν root να δούμε τι γίνεται.

tsarbo
21-06-04, 16:57
Δεν χρειαζεται να μπαινεις ως root. Ανοιξε κονσολα, κανε su, και τρεξε k3b!
To supermount αν και υπάρχει πολυ καιρο, ποτε δεν εγινε (ουτε θα γινει) αποδεκτο στον official kernel.



antonios@dhcppc2:~> su
Password:
dhcppc2:/home/antonios # k3b
bash: k3b: command not found
dhcppc2:/home/antonios #

Δεν δουλευει.

Κατ'αρχήν τρέξε sux όχι su και δοκιμασε να δώσεις την εντολή /opt/kde3/bin/k3b


Κώδικας:

/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder iso9660 noauto,ro,users 0 0


αν και μου φαίνονται πολύ περίεργα τo device /dev/dvdrecorder και το directory /media/dvdrecorder.

τα /dev/dvdrecorder, /dev/dvd ή /dev/cdrecorder που μπορεί να δείς στο suse δεν είναι παρα links στις κανονικές συσκευές που έχουν τα γνωστά ονόματα sr0, hdd, hdc κλπ. απλά υπάρχουν για να τα θυμάσαι πιο εύκολα. Αν στο παραπάνω entry του fstab έβαζε /dev/sr0 δεν θα είχε κανένα προβλημα. Όσον αφορά το directory /media εκεί κάνει mount h suse όλα τα αφαιρούμενα αποθηκευτικά μέσα όπως cd,dvd, usb hard disks κ.α.


Για αυτό καλύτερα να σε βοηθήσει ένας που έχει SUSE γιατί απ'ότι φαίνεται η SUSE κάνει ό,τι της κατέβει.

Όχι και κάνει ότι της κατέβει :) Είναι από τις λίγες διανομές που ακολουθούν κατα γράμμα το linux FHS (file hierarchy standard)

antoniost
21-06-04, 17:22
Δεν χρειαζεται να μπαινεις ως root. Ανοιξε κονσολα, κανε su, και τρεξε k3b!
To supermount αν και υπάρχει πολυ καιρο, ποτε δεν εγινε (ουτε θα γινει) αποδεκτο στον official kernel.



antonios@dhcppc2:~> su
Password:
dhcppc2:/home/antonios # k3b
bash: k3b: command not found
dhcppc2:/home/antonios #

Δεν δουλευει.

Κατ'αρχήν τρέξε sux όχι su και δοκιμασε να δώσεις την εντολή /opt/kde3/bin/k3b


Κώδικας:

/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder iso9660 noauto,ro,users 0 0


αν και μου φαίνονται πολύ περίεργα τo device /dev/dvdrecorder και το directory /media/dvdrecorder.

τα /dev/dvdrecorder, /dev/dvd ή /dev/cdrecorder που μπορεί να δείς στο suse δεν είναι παρα links στις κανονικές συσκευές που έχουν τα γνωστά ονόματα sr0, hdd, hdc κλπ. απλά υπάρχουν για να τα θυμάσαι πιο εύκολα. Αν στο παραπάνω entry του fstab έβαζε /dev/sr0 δεν θα είχε κανένα προβλημα. Όσον αφορά το directory /media εκεί κάνει mount h suse όλα τα αφαιρούμενα αποθηκευτικά μέσα όπως cd,dvd, usb hard disks κ.α.


Για αυτό καλύτερα να σε βοηθήσει ένας που έχει SUSE γιατί απ'ότι φαίνεται η SUSE κάνει ό,τι της κατέβει.

Όχι και κάνει ότι της κατέβει :) Είναι από τις λίγες διανομές που ακολουθούν κατα γράμμα το linux FHS (file hierarchy standard)

Ως user :

antonios@dhcppc2:~> sux
hostname: Unknown host

Ως root :

antonios@dhcppc2:~> su
Password:
dhcppc2:/home/antonios # sux
hostname: Unknown host
hostname: Unknown host
xauth: (argv):1: bad display name "/unix:0.0" in "extract" command
No matches found, authority file "/dev/fd/62" not written
xauth: (argv):1: unable to read any entries from file "(stdin)"

Δεν δουλευει.

Ducklord
22-06-04, 01:53
Βρε σεις, ίσως πω βλακεία ως νιούμπης, μα δεν δοκιμάζεις ΑΦΟΥ τρέξεις το k3b να κάνεις, έτσι, στο γάμο του καραγκιόζη, ένα unmount απο κονσόλα; Και εμένα μου έφαγε μια φρίκη και με χειροκίνητο unmount δούλεψε.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

.....demetreus.....
22-06-04, 08:00
Το fstab στο suse είναι αυτό:

/dev/cdrecorder /media/cdrecorder auto ro,noauto,user,exec 0 0


Δεν χρειάζεται να κάνει mount για να δουλέψει το k3b. Απο οτι κατάλαβα κάνει mount με το που βάζει το δισκάκι?
Κάπου είδα οτι δεν μπορείς να κάνεις umount και βγάζει ένα μηνυμα device busy ή κατι τέτοιο.

Δες ποιά η διεργασία του με lsof

#lsof -u<user> | grep dvdrecorder

χωρίς κενό μετά το -u και φαρμακωσέ το με kill και κάνε umount

καλή τύχη

@ ADSLgr.com All rights reserved.