PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με msn messenger μετά την ενεργοποίηση zisto



mach3
17-01-07, 21:24
Καλησπέρα σας και καλως σας βρήκα όλους...

Είμαι νέο μέλος και στο φόρουμ αλλά και στην κοινωνία του adsl, η οποία είναι και συναρπαστική.

Μου προέκυψε το εξής πρόβλημα που φαντάζομαι ότι έχει τύχει και σε άλλους χρήστες του tellas zisto με τον ίδιο εξοπλισμό.

Το router μου είναι το speedstream 4200 της Siemens. Προσπαθούσα αρχικά να ανοίξω τη σελίδα του roθter μέσω internet explorer και κάτι τέτοιο δεν γινότανε. Μου εμφάνιζε το μήνυμα που λέει πάντα όταν δεν ανοίγει μία σελίδα. Τελείως τυχαία δοκίμασα να κάνω το ίδιο με το firefox και αμέσως λειτούργησε κανονικά η σελίδα του royter. Απο κει και πέρα έχω κανονικά τη σύνδεση, σερφάρω σε όποια site θέλω, κατεβάζω αρχεία και torrents από παντού, αλλά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιήσω το msn messenger και τον explorer. Προσπαθώντας να συνδεθώ στο live messenger μου βγαίνει το μήνυμα λάθους και τεστάροντας να δω τι συμβαίνει μου γράφει ότι υπάρχει πρόβλημα με το proxy και το firewall (το οποίο και έχω απενεργοποιήσει). Φαντάζομαι ότι αυτό το πρόβλημα με το msn messenger έχει σαφώς να κάνει και με τη μη λειτουργία του explorer. Ψάχνοντας στα options του messenger διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα δεν βρίσκει καμία σύνδεση στο ίντερνετ (ενώ είμαι συνδεδεμένος με το tellas zisto) και γι αυτό δεν μπορεί να συνδεθεί...

Εάν κάποιος έχει πάθει κάτι παρόμοιο και ξέρει πώς μπορεί να το διορθώσει, του είμαι ευγνώμων... (το msn μου είναι υπεραπαραίτητο)...

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την ταλαιπωρία και την πολυλογία...

nrg_polini
17-01-07, 21:43
Ανοιξε τον internet explorer και : Αρχειο -> "Εργασια χωρις συνδεση" αυτη η επιλογη δεν πρεπει να ειναι τικαρισμενη.

polo_cult
17-01-07, 22:01
Κατά 99.999% είναι αυτό που λέει ο nrg_polini αλλά αν δεν είναι αυτό γύρνα το router σοθ από PPPoA σε PPPoE

mach3
17-01-07, 22:19
Δεν λύθηκε δυστυχώς ούτε με τον ένα ούτε με τον άλλο τρόπο :(

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως... Το πρόβλημα είναι ότι δεν συνδέεται με το msn messenger επειδή δεν αναγνωρίζει κάποια σύνδεση στο ίντερνετ (και με τον explorer προφανώς το ίδιο συμβαίνει)...
Μακάρι να βρεθεί κάποιος να ξέρει :clap:

vaggos_fromhell
17-01-07, 23:08
Έλενξε τις ρυθμίσεις του firewall του router.

Cupra20VT
18-01-07, 00:02
Πηγαινε tools-options-connection και κανε start το troubleshooting. Πιστευω οτι μετα θα φτιαξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.