PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind και καταγγελία.....



koukaki
08-03-13, 23:57
Είμαι συνδρομητής της WIND από το 2010 ...
Σε ταχύτητες ήταν πάντα αναξιόπιστη..
Το router oxygen που μου είχαν δώσει χρόνιζε όπου γούσταρε και όποτε γούσταρε....
Είχα δει από 4Μbit έως 21... Απλά το έκανα restart και άλλαζε ταχύτητα ....
Πραγματικά έπαιζα joker μέχρι να χρονίσει ψηλά....
Είχα γίνει καθημερινός πελάτης στη υποστήριξη πελατών τους...
Όλο δήλωναν βλάβη καθάριζαν την γραμμή και ένα κάρο @@@....
Τελικά έφταιγε το oxygen που μου είχαν φορτώσει.
Έδωσα 70€ πήρα ένα BELKIN και σταθεροποιήθηκε η ταχύτητα...
Για τους τεχνικούς τους όμως δεν έφταιγε το router.

Το καλοκαίρι έκανα αίτηση να πάω στην 4νετ για να βάλω Vdsl.
Με κάλεσαν πίσω και έκαναν μια έκπτωση παγίου για να μείνω και μου είπαν ότι μέχρι τα τέλη Νοέμβριου θα υπάρχει και κάλυψη VDSL στην περιοχή μου.
Έδωσα τηλεφωνικά το οκ και περίμενα τον Νοέμβριο.. Τζίφος....
Του ξαναπαίρνω τηλέφωνο και με ενημερώνουν ότι το VDSL στο κέντρο ΑΚΡΟΠΟΛΗ θα είναι έτοιμο μέχρι το τέλος του 2012.
Άντε λέω να κάνω λίγο ακόμα υπομονή... Τζίφος και πάλι....
Τέλη Γεναρη του 2013 πλέον τους ξανακαλώ και πλέον με ενημερώνουν ότι δεν ξέρουν πότε και αν θα υπάρξει VDSL στην περιοχή μου....
Αυτό με έβγαλε από τα ρούχα μου....Τους ενημερώνω ότι τότε και εγώ από την στιγμή που δεν υπάρχει συμβόλαιο θα πάω σε άλλο παροχο.

Και τώρα φτάνουμε στο γέλιο της υπόθεσης...: Για οφειλή 18€ 2ημερων ενώ άλλες φορές τους πλήρωνα και 2 μαζεμένους μου έκαναν διακοπή τηλεφώνου στις 01,35 τα χαράματα....!!!!!!!!!!
Πράγμα παράνομο.... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΟΙΝΟΦΕΛΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (ΦΩΣ,ΝΕΡΟ,ΤΗΛΕΦΩΝΟ) σε μη εργάσιμη μέρα και ώρα......
Την ίδια στιγμή καλώ στο Help desk τους και του ζητώ να ανοίξουν την γραμμή ώστε να μπω με Internet banking να τον πληρώσω την ίδια στιγμή...
Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν όχι και ότι έπρεπε να περιμένω μέχρι το πρωί που θα άνοιγαν τα καταστήματα και όχι τα ταχυδρομεία και οι τράπεζες γιατί το λογιστήριο τους ανοίγει 9 και τότε θα δούνε την πληρωμή....
Αυτό ήταν κύριοι το τέλος τους....
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ ΙΝΚΑ ΕΚΠΟΙΖΩ Συνήγορο του πολίτη και όπου αλλού βρήκα...
Εννοείτε αίτηση φορητοτητας και μαύρο στην WIND....

dimitriskot
24-03-13, 01:04
Ποσταρε και το ΦΕΚ να διαβασουμε τον νομο που το απαγορευει...
Οταν ενας πελατης ειναι στο κοκκινο (εχει πολλες φορες στο παρελθον κανει ανεξοφλητους λογαριασμους και φραγες) η εταιρειες δεν περιμενουν πολυ για να βαλουν φραγη.
Η αληθεια ειναι οτι εφοσον εσυ δεν εισουν συνεπης δεν μπορεις να απαιτεις και πολλα απο κει και περα
Οσον αφορα το VDSL κακως και σου ειπαν με τετοια σιγουρια για χρονοδιαγραμματα ενεργοποιησης εφοσον ηταν ακομα σε πειραματικο-πιλοτικο σταδιο και ακομα και σημερα ενα μικρο ποσοστο του πληθυσμου καλυπτεται. Εκει ναι εχεις καθε δικαιωμα να διαμαρτυρεσαι, εφοσον με αυτη την πρακτικη σε επεισαν να παραμεινεις,

thomNikolaou
24-03-13, 20:18
Και πολύ καλά έκανες καταγγελία με τέτοια προβλήματα.

Koala_
26-03-13, 10:17
Είχες πληρώσει; ΌΧΙ! τότε δεν μπορείς να παραπονιέσαι... Πρέπει να μάθουμε να είμαστε εντάξει με τις υποχρεώσεις.

Και όπως λέει και ο dimitriskot πιο πάνω, τα περί μη εργάσιμης μέρας και ώρας που το έχεις δει γραμμένο γιατί πρώτη φορά το ακούω.

FuS
27-03-13, 18:20
Χωρίς διάθεση να παίξω με τον πόνο σου, 2-3 πράγματα μόνο.


Πράγμα παράνομο.... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΟΙΝΟΦΕΛΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (ΦΩΣ,ΝΕΡΟ,ΤΗΛΕΦΩΝΟ) σε μη εργάσιμη μέρα και ώρα......

Αυτό δεν ισχύει.


Την ίδια στιγμή καλώ στο Help desk τους και του ζητώ να ανοίξουν την γραμμή ώστε να μπω με Internet banking να τον πληρώσω την ίδια στιγμή...

Κάτι τέτοιο δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει. Και αν ακόμη γινόταν (δεν γνωρίζω το crm της wind), πολύ χλωμό να γινόταν από αυτό το επίπεδο.


Αυτό ήταν κύριοι το τέλος τους....
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ ΙΝΚΑ ΕΚΠΟΙΖΩ Συνήγορο του πολίτη και όπου αλλού βρήκα...
Εννοείτε αίτηση φορητοτητας και μαύρο στην WIND....

O συνήγορος του πολίτη αφορά θέματα με το δημόσιο.
Τον συνήγορο του καταναλωτή εννοείς.

sakis.kom
03-04-13, 23:54
Αν είχες γράψει εδώ στο φόρουμ πως η ταχύτητα σου παίζει από 4 έως τα 21Mbit, εγώ που δεν είμαι τεχνικός θα σου είχα πει να βάλεις άλλο ρούτερ από την πρώτη στιγμή!
Το τι δικαιολογίες σου έλεγαν αυτοί, είναι "δικό τους" θέμα. Αυτό συμβαίνει με σχεδόν όλες τις εταιρίες.

Για το VDSL κανένας τους δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Κακώς τους πίστεψες, κακώς στο είπαν.

Η οφειλή... είναι οφειλή. Ακόμα και 1 ευρώ. Καλό θα ήταν με το που είδες πως για τον Χ λόγο πως ο λογαριασμός
δεν θα πληρωθεί στην ώρα του, να τους είχες κάνει ένα τηλέφωνο να τους ενημερώσεις. Οι εταιρίες καλώς ή κακώς έτσι δουλεύουν.

lex_luthor
07-04-13, 21:03
Αν είχες γράψει εδώ στο φόρουμ πως η ταχύτητα σου παίζει από 4 έως τα 21Mbit, εγώ που δεν είμαι τεχνικός θα σου είχα πει να βάλεις άλλο ρούτερ από την πρώτη στιγμή!
Το τι δικαιολογίες σου έλεγαν αυτοί, είναι "δικό τους" θέμα. Αυτό συμβαίνει με σχεδόν όλες τις εταιρίες.

Για το VDSL κανένας τους δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Κακώς τους πίστεψες, κακώς στο είπαν.

Η οφειλή... είναι οφειλή. Ακόμα και 1 ευρώ. Καλό θα ήταν με το που είδες πως για τον Χ λόγο πως ο λογαριασμός
δεν θα πληρωθεί στην ώρα του, να τους είχες κάνει ένα τηλέφωνο να τους ενημερώσεις. Οι εταιρίες καλώς ή κακώς έτσι δουλεύουν.

Πολύ σωστά. Δεν υπάρχει εταιρία που θα έπραττε κάτι διαφορετικό. Καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιοι κανόνες και για τους μεν και για τους δε, οπότε πρέπει να τους ακολουθούμε.

sdikr
07-04-13, 21:16
Πολύ σωστά. Δεν υπάρχει εταιρία που θα έπραττε κάτι διαφορετικό. Καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιοι κανόνες και για τους μεν και για τους δε, οπότε πρέπει να τους ακολουθούμε.

Αν δεν κάνω λάθος έχεις κάποιο περιθώριο μετά την λήξη της ημερομηνίας πληρωμής, σίγουρα δεν είναι 2 μέρες

elektron
08-04-13, 00:00
μου το εχουν κανει κ εμενα στην on ενω ημουν 2 χρονια συνδρομητης και πληρωνα παντα. το θεωρω μεγαλο λαθος ειδικα για το τηλεφωνο και γιατι οχι και για το internet, δεν μπορει να κοβεται τοσο γρηγορα και χωρις προειδοποιηση. οι λογικες οπως δεν πληρωσες καλα σου καναν ειναι εντελως ανοητες κατ'εμε, και ειδαμε αυτο το μοντελο οικονομιας και πολιτικης που κατανταει τις κοινωνιες. καποια αγαθα ειναι πρωτευοντα και αναγκαια και δεν νοειται σε πραγματικα πολιτισμενες κοινωνιες να κοβονται για κανεναν λογο. ναι, το λογικο και πολιτισμενο θα ηταν δωρεαν τηλεφωνο, τουλαχιστον να σε καλουν και δωρεαν internet 100kbps ή κατι τετοιο.

em_seven
08-04-13, 02:11
μου το εχουν κανει κ εμενα στην on ενω ημουν 2 χρονια συνδρομητης και πληρωνα παντα. το θεωρω μεγαλο λαθος ειδικα για το τηλεφωνο και γιατι οχι και για το internet, δεν μπορει να κοβεται τοσο γρηγορα και χωρις προειδοποιηση. οι λογικες οπως δεν πληρωσες καλα σου καναν ειναι εντελως ανοητες κατ'εμε, και ειδαμε αυτο το μοντελο οικονομιας και πολιτικης που κατανταει τις κοινωνιες. καποια αγαθα ειναι πρωτευοντα και αναγκαια και δεν νοειται σε πραγματικα πολιτισμενες κοινωνιες να κοβονται για κανεναν λογο. ναι, το λογικο και πολιτισμενο θα ηταν δωρεαν τηλεφωνο, τουλαχιστον να σε καλουν και δωρεαν internet 100kbps ή κατι τετοιο.Δεν ειναι ανοητες γιατι αν δεν πληρωνεις πως ζητας παροχη υπηρεσιας για την οποια δεν δινεις καποιο αντιτιμο?? μην τα θελουμε ολα δικα μας ναι οι εταιριες ειναι κερδοσκοπικες ναι προσπαθουν να βγαλουν απο παντου αλλα ο βασικος ορος της αγορας πρεπει να ισχυει, παροχη υπηρεσιας-αντιτιμο, εδω δεν εχουμε αλλα παγματα δωρεαν στις μερες... το τηλεφωνο ειναι το τελευταιο...

elektron
08-04-13, 03:17
Δεν ειναι ανοητες γιατι αν δεν πληρωνεις πως ζητας παροχη υπηρεσιας για την οποια δεν δινεις καποιο αντιτιμο?? μην τα θελουμε ολα δικα μας ναι οι εταιριες ειναι κερδοσκοπικες ναι προσπαθουν να βγαλουν απο παντου αλλα ο βασικος ορος της αγορας πρεπει να ισχυει, παροχη υπηρεσιας-αντιτιμο, εδω δεν εχουμε αλλα παγματα δωρεαν στις μερες... το τηλεφωνο ειναι το τελευταιο...

να υποθεσω πως ζεις σε μια χωρα με χαμηλη ανεργια ή σε οικογενεια με υψηλο εισοδημα; περα απο την πλακα, το τηλεφωνο και το διαδικτυο δεν ειναι τα τελευταια, οχι στην εποχη μας, οι ανεργοι και οι φτωχοι τα χρειαζονται πολυ περισσοτερο...

em_seven
08-04-13, 04:17
Ζω σε μια χωρα με υψηλη ανεργια οπως ειναι η Ελλαδα και ειμαι ανεργος οποτε αστο μην το παμε εκει δεν αξιζει... οι ανεργοι και οι φτωχοι χρειαζονται δουλεια και τροφη και οχι dsl που δεν ειναι σε θεση να πληρωνουν μερικες φορες, ειναι σαν να λες σε εναν που ειναι στα φαναρια αν θελει να του παρεις ρολοι για να βλεπει ποση ωρα ειναι στον δρομο... τσαμπα δεν ειναι τιποτα στις μερες μας το διαδικτυο ειναι σημαντικο ομως προεχουν αλλα πραγματα, στο κατω κατω αλλωστε πληρωνεις για ιντερνετ και εχεις δεν πληρωνεις(δικαιο μου φαινεται) δεν εχεις ετσι γινετε με ολα ακομα και με το νερο για παραδειγμα που ειναι σημαντικοτερο... τερμα το off topic μας βλεπω να το γυρναμε σε κοινωνικοπολιτικη συζητηση :p οποτε σταματαω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.