PDA

Επιστροφή στο Forum : ανάκτηση αρχείων με την εντολή chkdsk



Poetic-Justice
09-03-13, 18:40
καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα είχα πρόβλημα με έναν δίσκο και ορισμένοι φάκελοι και αρχεία είχαν γίνει corrupted-unreadable,
οπότε αποφάσισα να τρέξω την chkdsk d: /f /r

ο σκληρός που έιχε εμφανίσει το πρόβλημα d: είχε 2 ΤΒ (43000 περίπου αρχεία), και άλλα 700κάτι GB ελεύθερα.
αφου τελείωσε η chkdsk (είδα να με βγάζει πάλι στην command prompt) και αφού είχε γράψει για bad clusters κλπ κλπ
πάω στον δίσκο d: και δεν βρίσκω πουθενά τα ανακτημένα απο την chkdsk αρχεία.

Μάλιστα, ολόκληρος ο σκληρός δίσκος δείχνει τώρα να έχει 2.7 ΤΒ data περίπου, και ελευθερα μόλις 20 GB (στο My computer που φαίνονται οι δίσκοι, δεξί κλικ και properties πάνω στον d: ).

Παρόλα αυτά όταν μπω στον d: και επιλέξω τα πάντα που βλέπω (έχω τις επιλογές στα folder options να φαίνονται όλα) και κάνω properties βγαίνουν μόλις 2 ΤΒ, όσο ήταν και πριν.
Επίσης κάποια απο τα αρχεία που είχα δει απο πριν ότι κατεστραμμένα, πχ βίντεο αρχεία δεν επαιζαν, συνεχίζουν να είναι κατεστραμμένα.
Επομένως που είναι τα ανακτημένα αρχεία? τα οποία μάλιστα πρέπει είναι αυτά τα 0.7 ΤΒ διαφορά που βλέπω.

o c: που έχει το λειτουργικό (win7 64bit) είναι μόλις 120GB, και μισός γεμάτος και δεν είδα κάποια διαφορά στην χωρητικότητά του πριν και μετα την chkdsk (λογικό αφού εκανα chkdsk για το d: )

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NoMoreDos
09-03-13, 19:17
Το checkdisk δεν κάνει ανάκτηση ,απλά ελέγχει τον δίσκο για σφάλματα και προσπαθεί να τα επιδιορθώσει, πιθανός τα 700gb που σου λείπουν να είναι αυτά τα bad clusters που δεν πρόσεξες πόσα είναι.
Τρέξε μια το Hard Disk Sentinel (http://www.hdsentinel.com/) και δώσε μας εικόνα του τι θα πει.

Poetic-Justice
09-03-13, 20:05
καλησπέρα NoMoreDos,
σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου,
το chkdsk με βάση αυτά που λένε τα διάφορα sites,
πχ,
http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/chkdsk.mspx?mfr=true
ή
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc730714(v=ws.10).aspx
κάνει ανάκτηση data με την παράμετρο /r,

εγκατέστησα το sentinel,
μόλις το άνοιξα, μου έβγαλε ένα overview που λέει
The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors.
The detected total capacity (746 GB) of the drive is not correct, the capacity should be 2794 GB.
Using the drive may cause file system corruption and/or data loss.
It is recommended to check and modify the configuration or upgrade the operating system, hard disk controller and/or drivers to safely use this device.

No actions needed.

το συμπέρασμα οτι είναι όλα οκ, το λέει μάλλον ελέγχοντας μόνο τις smart Πληροφορίες, μιας και δεν έγινε κάποιο τεστ.
θες να κάνω κάποιο τεστ συγκεκριμένο?

NoMoreDos
09-03-13, 20:27
The detected total capacity (746 GB) of the drive is not correct, the capacity should be 2794 GB.
Using the drive may cause file system corruption and/or data loss.

το συμπέρασμα οτι είναι όλα οκ
Δεν θα το λεγα όλα οκ.τελικά από τα windows σαν πόσα gb τον βλέπει;;;
Αν έχεις πολύ σημαντικά αρχεία μέσα θα έλεγα να τα αντιγράψεις και αλλού...


/r : Locates bad sectors and recovers readable information. The disk must be locked.
Αυτό σημαίνει ότι ανακτά αναγνώσιμες πληροφορίες,κατά κανόνα σε αρχεία Filennnn.chk που βασικά είναι άχρηστα αν δεν είσαι ο neo...

Poetic-Justice
09-03-13, 20:47
τα windows τον βλέπουν σαν 3ΤΒ, το όλο θέμα με τα 746GB
έχει να κάνει με το docking station που έχω πάνω τον σκληρό, λόγω αυτού όταν είχα πρωτοπάρει τον σκληρό, δεν τον έβλεπε σαν 3ΤΒ (θέμα παλαιότητας του docking, drivers του κλπ)
οπότε τον είχα κάνει initialize και φορματ από ένα νεότερο docking που τον εβλεπε κανονικα.
έκτοτες, τον πέρασα πάλι στο παλαιότερο docking και τον εβλεπε πλέον ως 3ΤΒ και τον λειτουργουσα κανονικα τον τελευταίο 1 χρόνο.

δεν ξέρω αν το πρόβλημα που προέκυψε προχτές έχει να κάνει με αυτό. Δεν νομίζω αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας.

αυτό που σου ανέφερα για την ανάκτηση, είναι ότι διαβάζω απο τα διάφορα σάιτς, δεν έχω ιδία εμπειρία στο θέμα και δεν παριστάνω τον έξυπνο, μην με παρεξηγήσεις. Πάντως λένε για ανάκτηση πληροφορίας σε αυτά τα filennn.chk που έγραψες και συ, και μετά υπάρχουν προγράμματα (όπως unchk και άλλα) τα οποία σου δίνουν το κανονικό αρχείο από αυτά τα .chk (πχ αν ήταν .mkv).
επίσης διάβασα ότι δημιουργούνται και φάκελοι Foldernnn όπου μέσα εκεί μπαίνουν τα .chk

Οπως και να χει στην περίπτωση μου δεν έχω βρει τέτοια αρχεία μετά το τέλος του chkdsk /r
και το πρόβλημα μου είναι

1) έχω κάποια αρχεία τα οποία πλέον είναι corrupted να το πω? πχ κάποια βίντεο δεν παίζουν πια. Μπορώ να τα διορθώσω, ανακτήσω με κάποιο τρόπο?

2) ο δίσκος μέσα όπως προανέφερα έχει περι τα 43000 αρχεία (βιντεο, εικονες, και κειμενα) προφανώς είναι δύσκολο να κάτσω ένα ένα να τσεκάρω ποια ανοίγουν και ποια όχι, ώστε να ξέρω ποια πρέπει να διορθώσω (αν φτιάχνονται) ή να πετάξω τελείως.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει αυτό, αυτόματα?

3) αυτά τα 600 περιπου GB που δεν φαίνονται πουθενά, πως θα τα επαναφέρω? Πιθανότατα με κάνα φορματ, αλλά εκει έρχεται το 2) προβλημα, που πρέπει να δω με κάποιο τρόπο ποια αρχεία είναι "υγιη" ώστε να τα μεταφέρω αλλού, και μετά να προχωρήσω σε φορματ.

NoMoreDos
09-03-13, 21:12
τα windows τον βλέπουν σαν 3ΤΒ, το όλο θέμα με τα 746GB
έχει να κάνει με το docking station που έχω πάνω τον σκληρό, λόγω αυτού όταν είχα πρωτοπάρει τον σκληρό, δεν τον έβλεπε σαν 3ΤΒ (θέμα παλαιότητας του docking, drivers του κλπ)
οπότε τον είχα κάνει initialize και φορματ από ένα νεότερο docking που τον εβλεπε κανονικα.
έκτοτες, τον πέρασα πάλι στο παλαιότερο docking και τον εβλεπε πλέον ως 3ΤΒ και τον λειτουργουσα κανονικα τον τελευταίο 1 χρόνο.

δεν ξέρω αν το πρόβλημα που προέκυψε προχτές έχει να κάνει με αυτό. Δεν νομίζω αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας.


Ναι,λογικά το checkdisk τον είδε σαν 2 αντί για 3tb δίσκο με αποτέλεσμα να θεωρήσει ότι έχει χαλάσει η γεωμετρία του δίσκου και να σου γ★μίσει όλα σου τα αρχεία.(προφανώς μόνο ονομαστικά τον έβλεπε σαν 3tb και μόλις πέρασες το όριο των 2tb άρχισε να σου χαλάει αρχεία)
Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου συμβουλέψω,πολύ φοβάμαι ότι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα ότι και να κάνεις.

XPHSTOS29
10-03-13, 06:15
1) έχω κάποια αρχεία τα οποία πλέον είναι corrupted να το πω? πχ κάποια βίντεο δεν παίζουν πια. Μπορώ να τα διορθώσω, ανακτήσω με κάποιο τρόπο?

2) ο δίσκος μέσα όπως προανέφερα έχει περι τα 43000 αρχεία (βιντεο, εικονες, και κειμενα) προφανώς είναι δύσκολο να κάτσω ένα ένα να τσεκάρω ποια ανοίγουν και ποια όχι, ώστε να ξέρω ποια πρέπει να διορθώσω (αν φτιάχνονται) ή να πετάξω τελείως.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει αυτό, αυτόματα?

3) αυτά τα 600 περιπου GB που δεν φαίνονται πουθενά, πως θα τα επαναφέρω? Πιθανότατα με κάνα φορματ, αλλά εκει έρχεται το 2) προβλημα, που πρέπει να δω με κάποιο τρόπο ποια αρχεία είναι "υγιη" ώστε να τα μεταφέρω αλλού, και μετά να προχωρήσω σε φορματ.

1) Δοκιμασε το HDDregenerator.
Θα χρειαστεις ωρες ατελειωτες, και λογο του μεγεθους του δισκου αλλα και πιθανον λογο εκτεταμενης ζημιας.

2) Ξεκινα να αντιγραφεις ... φακελους στην αρχη ... σε οποιον φακελο συναντησεις προβλημα αντιγραφεις τα αρχεια που περιεχει παρακαμπτοντας οποιο αρχειο δεν αντιγραφεται.

3) Αφου αντιγραψεις τα αρχεια σου και αφου σιγουρευτεις με το hddregenerator οτι ο δισκος σου δεν εχει bad sectors και δεν εχει εμφανισει καινουριους μετα απο το δευτερο περασμα τοτε μπορεις να εμπιστευτεις τον δισκο για να ξαναμεταφερεις αρχεια.

Poetic-Justice
10-03-13, 11:24
@NoMoreDos
σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το ενδιαφερον που έδειξες για να βοηθήσεις.

@Χρήστος
Χρήστο καλημέρα,
αυτό που προτείνεις σκεφτόμουν και γω (να κάνω copy τα πάντα, όσα αντιγραφτούν είναι τα οκ, όσα κολλήσουν είναι τα προβληματικά που πρέπει να ξαναβρώ),
ποιο είναι το πρόβλημα όμως εδώ.
Τα αρχεία δεν είναι μη αναγνώσιμα!!!
αλλά έχει γίνει κάτι κουλό (εμένα τουλάχιστον δε μου χει ξανασυμβεί) είναι λειτουργικά, δηλαδή μπορείς να τα κάνεις copy, delete κλπ κλπ. επίσης κάποια που τυχαία έπεσα πάνω τους, ανοίγουν με τα διάφορα προγράμματα, ΑΛΛΑ,
έχω πχ ένα mp3 από μια ηχογράφηση μου, και όταν το παίζω δείχνει βίντεο!!! :Ο
μπερδεμένο μάλιστα βίντεο με κουλουβάχατα σκηνές από διάφορα άλλα βίντεο που ειχα στο σκληρό!!! το mp3 το κάνει αυτό!!!!
έχω μια ταινία η οποία όταν την παίζω είναι μπερδεμένες σκηνές (σαν πχ να πας να παίξεις ενα βιντεο που δεν το έχεις κατεβάσει ολόκληρο ακόμα. o wmp δεν θα το παίξει, αλλα το vlc πχ θα το ανοίξει και θα δείξει οτι σκηνές βρει στο αρχείο.)
μια άλλη ταινία δεν την ανοίγει πλέον με κανένα πρόγραμμα, παρόλα αυτά το αρχείο της μπορώ να το κάνω copy-paste, delete, Κλπ. είναι λειψό σαν αρχείο αλλά όχι χαλασμένο hardware-ικά αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Γι αυτό έχω πελαγώσει, γιατί δεν ξέρω πως να βρω ποια αρχεία έχουν πρόβλημα και ποια όχι (και είναι ποοοολλά για να τα κοιτάζω ένα ένα).

Το μόνο που έχω σκεφτεί απο δω και πέρα είναι να περιμένω μέχρι να ξαναέχω στα χέρια μου το νέο docking station (μπας και λόγω αυτού δημιουργήθηκε το προβλημα), και να βάλω πάνω τον δίσκο ελπίζοντας
1) να βρω που είναι αυτα τα "χαμένα" 600κάτι GB που τώρα δεν βλέπω πουθενά
2) να προσπαθήσω πάλι με το chkdsk και το fix errors (δεξι κλικ στο δισκο και tools) μήπως και φτιαχτούν τα αρχεία.
αν δεν δουλέψει και αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω.

μια βοήθεια είναι ότι επειδή αρκετά από αυτά ήταν κατεβασμένα με utorrent και τα είχα και seedάραν, όσα έχουν πρόβλημα το utorrent το δείχνει κοκκινα πλέον ή οτι δεν τα έχει κατεβάσει καν, 0%.
οπότε κάποια μπορώ να δω με αυτό τον τρόπο αν είναι προβληματικά ή όχι.
τα λοιπά θα πρέπει ένα ένα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.