PDA

Επιστροφή στο Forum : Φταίει ο ΟΤΕ ή κάτι δεν κάνω σωστά;



kosdion
11-03-13, 21:12
Κατ' αρχήν, καλώς σας βρήκα.
Συγγνώμη που αρχίζω με πρόβλημα τη συμμετοχή μου στο φόρουμ, αλλά δεν βρίσκω άκρη και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Για πρώτη φορά έβαλα ιντερνετ την άνοιξη του 2010 (conn-x) με 24άρα γραμμή PSTN και μόντεμ Baudtec TW263R4.
Ολα καλά στην αρχή.
Κάποια στιγμή κατά τα τέλη του 2012 κι ενώ είχα ανανεώσει τηλεφωνικά για ένα χρόνο από το καλοκαίρι, άρχισε να πέφτει η ταχύτητα (το έβλεπα μέσα από το jdownloader) από 1.15MB/sec που είχα μέσο όρο, στα 800ΚΒ/sec
και έκτοτε κυμαινόταν από 300-550ΚΒ και καμιά φορά έπεφτε στα 70ΚΒ ! !
Δεν είχα αλλάξει τίποτα από την καλωδίωση του σπιτιού πριν καν βάλω inetrnet.
Μετά από αλεπάλληλα τηλεφωνήματα για βλάβες, ξαναγύρισα για λίγο στο 1.15ΜΒ.
Λίγο μετά ξανάρχισε πάλι η πτώση μεσα στο 2013 και ενώ έκανα διαμόρφωση φορμά στον Η/Υ επανήλθα στα 1.15ΜΒ αλλά για λίγο πάλι.
Εδώ να πώ ότι και από το speedtest του ΟΤΕ κατεβάζω με αντίστοιχες ταχύτητες όπως και στο Jdownloader.
Από την σελίδα www.speedtest.net βλέπω ότι έχω download στα 5,64.
Από το 13888 με υποβάθμισαν προσωρινά για τεχνικούς λόγους στα 6 από 24άρα σύνδεση και σήμερα ζήτησα να επανέλθω στα 24.
Και νομίζω ότι οι διακιολογίες του ΟΤΕ για έλεγχο καλωδίου και splitter δεν στέκουν.
Τελειώνοντας να πω ότι από την πρίζα του διαμερίσματος, φεύγει ένα καλώδιο που καταλήγει σει μια διακλάδωση με τη μια πλευρά να καταλήγει στη κρεβατοκάμαρα, όπου είναι το τηλέφωνο με το φίλτρο του ΟΤΕ και η άλλη να καταλήγει στο μπροστινό δωμάτιο, με κατάληξη απευθείας στο ρούτερ με ένα μακρύ καλώδιο περίπου 7 μέτρων (εδώ δεν υπάρχει τηλέφωνο).

Αν φταίει ο ΟΤΕ (τότε θα πρέπει να το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα), αν όχι, μπορεί να φταίει και το μόντεμ.
Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Τι να κάνω;
Να πάρω ένα καλώδιο τηλεφώνου να το ελέγξω;
Να πάρω φίλτρο ή διαχωριστή; (αλλά αφού το ρούτερ είναι απ' ευθείας στη γραμμή, τι χρειάζεται;)
Να αλλάξω μόντεμ, γιατί το baudtec δεν είναι και τόσο καλό (κι αν ναι τι να πάρω;)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

neshtar
11-03-13, 22:14
αν σε εχουν περιορισει σε 6MBs τοτε λογικο ειναι να κατεβαζεις με περιπου 600kbs (+- για traffic)
δωσε μας τα στατιστικα της συνδεσης σου απο το router και ισως σε μπορουμε να σε βοηθησουμε. Παντως αν υπαρχουν προβληματα συγχρονισμου και ο ΟΤΕ δε βλεπει βλαβη τοτε ναι, μπορει να υπαρχει βλαβη στο χωρο σου. Ειτε απο πλευρα καλωδιοσης ειτε απο πλευρας εξοπλισμου (Splitter/modem Κλπ)

kosdion
12-03-13, 14:06
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος για το πως θα βρω τα στατιστικα της συνδεσης μου απο το router,
μήπως είναι εύκολο να μου πείτε πως γίνεται.

neshtar
12-03-13, 22:21
http://192.168.1.1
username: admin
password: 1234

αν εχεις αυτο -> http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_baudtec_TW263R4_5.htm το modem αυτα ειναι τα default

κανε copy/paste τα snr margin, attenuation κλπ

kosdion
13-03-13, 23:48
Αν λοιπόν τα έκανα σωστά, βλέπω τα εξής:
121143

maik
16-03-13, 15:00
Μια χαρα ειναι η γραμη σου φιλε μου.

kosdion
20-03-13, 13:36
Συγγνώμη αλλά ξέχασα να ενημερώσω ότι ζήτησα και μου επέστρεψαν τη γραμμή σε 24άρα και τώρα πιάνω πάλι το 1.15ΜΒ/sec αλλά με σκαμπανεβάσματα από 500-990 και μετά πάλι στο 1 και κάτι. Θα το αφήσω έτσι να δω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.