PDA

Επιστροφή στο Forum : network folder



sofia_01
11-03-13, 23:07
πως μπορω να δημιουργησω τον network folder;;;; σε vista ή σε xp;;;;

biggeo65
12-03-13, 06:24
πως μπορω να δημιουργησω τον network folder;;;; σε vista ή σε xp;;;;

Οι παρακάτω φωτό είναι από Win 7, αλλά παρόμοια, αν όχι ακριβώς ίδια,
είναι και η διαδικασία σε Windows XP ή VISTA.

Α) Άνοιξε την Εξερεύνηση των Windows,πάτα μενού Εργαλεία,
κι επέλεξε "Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου...."

121049

Β) Στο παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε ένα γράμμα από την λίστα,
καλύτερα άσε αυτό που προτείνουν τα Windows,και πάτα το κουμπί Browse... (Aναζήτηση...)

121050

Γ) Βρες έναν φάκελο που θέλεις να χρησημοποιήσεις σαν Network Folder
ή δημιούργησε εσύ έναν όπου θέλεις.

121051

Δ) Τσέκαρε το "επανασύνδεση κατα την εκκίνηση" και πάτα Τέλος

121052

Κι επειδή στα Windows μόνο τέλεια δεν είναι όλα, αν τυχόν έχεις κάποιο μήνυμα σφάλματος
όπως το παρακάτω γράψε να σου πω πιθανές λύσεις.

121053

sofia_01
12-03-13, 07:49
Οι παρακάτω φωτό είναι από Win 7, αλλά παρόμοια, αν όχι ακριβώς ίδια,
είναι και η διαδικασία σε Windows XP ή VISTA.

Α) Άνοιξε την Εξερεύνηση των Windows,πάτα μενού Εργαλεία,
κι επέλεξε "Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου...."




121049

Β) Στο παράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε ένα γράμμα από την λίστα,
καλύτερα άσε αυτό που προτείνουν τα Windows,και πάτα το κουμπί Browse... (Aναζήτηση...)

121050

Γ) Βρες έναν φάκελο που θέλεις να χρησημοποιήσεις σαν Network Folder
ή δημιούργησε εσύ έναν όπου θέλεις.

121051

Δ) Τσέκαρε το "επανασύνδεση κατα την εκκίνηση" και πάτα Τέλος

121052

Κι επειδή στα Windows μόνο τέλεια δεν είναι όλα, αν τυχόν έχεις κάποιο μήνυμα σφάλματος
όπως το παρακάτω γράψε να σου πω πιθανές λύσεις.

121053

μετα πως βλεπω αυτον τον φακελο απο τον εναν υπολογιστη στον αλλον βαζοντας μεσα αρχεια;;;; και πως στελνω εκτυπωση΄; και κατι αλλο οταν βλεπω στο δικτυο τον αλλον υπολογιστη και προσπαθω να μπω μου βγαζει να βαλω κωδικο και password τι ακριβως βαζω εκει΄;; ποιοι ειναι αυτοι οι κωδικοι΄;;;

biggeo65
12-03-13, 07:59
Οι δύο υπολογιστές πως συνδέονται; Μέσω router, ή με καλώδιο σύνδεσης;

sofia_01
12-03-13, 08:03
Οι δύο υπολογιστές πως συνδέονται; Μέσω router, ή με καλώδιο σύνδεσης;

μεσω ρουτερ...

- - - Updated - - -


μεσω ρουτερ...

με CONEX
στα win 7 το εκανα εβλεπα τα κοιχρηστα του ενος και του αλλου καθως εστελνα και εκτυπωση στα vista ομως πως γινεται;;

biggeo65
12-03-13, 08:05
μεσω ρουτερ...

Άρα χρειάζεται όταν ζητά κωδικό σύνδεσης να βάλεις αυτόν που έχει το router σου,
για την σύνδεση υπολογιστών σε δίκτυο.

Ποιό routeρ έχεις για να βρούμε αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες,
για το πως θα το ρυθμίσεις να δέχεται κι άλλες συσκευές.

sofia_01
12-03-13, 08:11
Άρα χρειάζεται όταν ζητά κωδικό σύνδεσης να βάλεις αυτόν που έχει το router σου,
για την σύνδεση υπολογιστών σε δίκτυο.

Ποιό routeρ έχεις για να βρούμε αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες,
για το πως θα το ρυθμίσεις να δέχεται κι άλλες συσκευές.

δεν ξερω τωρα ποιος ειναι ακριβως μετα θα παω να τον κανω....αλλα πες μου περιπου να το δοκιμασω....επιλεγοντας πχ τον user (το ονομα του αλλου στο δικτυο) βγαζει αυτο ζητητε κωδικο και password( που θα τα δω ποια ειναι;;)...

biggeo65
12-03-13, 08:44
δεν ξερω τωρα ποιος ειναι ακριβως μετα θα παω να τον κανω....αλλα πες μου περιπου να το δοκιμασω....επιλεγοντας πχ τον user (το ονομα του αλλου στο δικτυο) βγαζει αυτο ζητητε κωδικο και password( που θα τα δω ποια ειναι;;)...

Αν μπεις στην σελίδα του router, π.χ. για το δικό μου είναι http://192.168.1.254/
θα δείς τις ιδιότητες και τις ρυθμίσεις του. Πάτα την καρτέλα Network, Wireless Interface,
κι εκει θα δεις τι ρυθμίσεις έχεις κάνει,, καθως και τον κωδικό δικτύου.

Τα παραπάνω με βάση το δικό μου router, Thomson TG585
Aπό router σε router διαφέρουν κάπως οι ρυθμίσεις.

sofia_01
12-03-13, 08:57
Αν μπεις στην σελίδα του router, π.χ. για το δικό μου είναι http://192.168.1.254/
θα δείς τις ιδιότητες και τις ρυθμίσεις του. Πάτα την καρτέλα Network, Wireless Interface,
κι εκει θα δεις τι ρυθμίσεις έχεις κάνει,, καθως και τον κωδικό δικτύου.

Τα παραπάνω με βάση το δικό μου router, Thomson TG585
Aπό router σε router διαφέρουν κάπως οι ρυθμίσεις.

sorry που σε κουραζω....οκ δλδ στο δικο μου που ειναι 192.168.2.1 και μπηκα στις καρτελες που ειπες παλι δεν βλεπω καποιο password και κωδικο....

biggeo65
12-03-13, 09:20
sorry που σε κουραζω....οκ δλδ στο δικο μου που ειναι 192.168.2.1 και μπηκα στις καρτελες που ειπες παλι δεν βλεπω καποιο password και κωδικο....

Δεν μπορεί, πρέπει να υπάρχει η σελίδα για ρύθμιση του Wireless Network (Aσύρματου δικτύου).
Εκεί υπάρχει και ο κωδικός δικτύου, π.χ. δες παρακάτω την δική μου σελίδα,αν πατήσω configure

121055

Aυτό που αναφέρεται στο Encryption Key, είναι ο κωδικός που πρέπει να δώσεις.

sofia_01
12-03-13, 09:27
Δεν μπορεί, πρέπει να υπάρχει η σελίδα για ρύθμιση του Wireless Network (Aσύρματου δικτύου).
Εκεί υπάρχει και ο κωδικός δικτύου, π.χ. δες παρακάτω την δική μου σελίδα,αν πατήσω configure

121055

Aυτό που αναφέρεται στο Encryption Key, είναι ο κωδικός που πρέπει να δώσεις.

αυτο εννοεις οκ....και κατω απο το ρουτερ δεν το γραφει αυτο....και αν θελεις το αλλαζεις οπως το αλλαξα στο δικο μου....αν αυτο εννοεις τοτε αυτο ειναι ο κωδικος η το passward που ζηταει και ποιο ειναι το αντιστοιχο μετα....

biggeo65
12-03-13, 09:34
αυτο εννοεις οκ....και κατω απο το ρουτερ δεν το γραφει αυτο....και αν θελεις το αλλαζεις οπως το αλλαξα στο δικο μου....αν αυτο εννοεις τοτε αυτο ειναι ο κωδικος η το passward που ζηταει και ποιο ειναι το αντιστοιχο μετα....

Aυτό επιβάλεται να το αλλάξεις και καλά έκανες. Αυτό είναι ο κωδικός ή το password.
Για ποιο αντίστοιχο μιλάς δεν κατάλαβα;

sofia_01
15-03-13, 15:52
Aυτό επιβάλεται να το αλλάξεις και καλά έκανες. Αυτό είναι ο κωδικός ή το password.
Για ποιο αντίστοιχο μιλάς δεν κατάλαβα;

τελικα τους εβαλα τα 7 και μεσω της οικιακου δικτυου δουλευουν ολα μια χαρα.....ευχαριστω για τον χρονο σου!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.