PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην αγορά palmtop ?



Σελίδες : [1] 2

BeholderX
20-06-04, 08:23
Σκέφτομαι την αγορά ενός palmtop για να με βοηθήσει στη δουλειά.

Βασικά αυτό που θέλω είναι να μπορώ να αποθηκεύσω σημειώσεις στο palmtop στις οποίες θα μπορώ να ανατρέχω άμεσα. Οι σημειώσεις είναι αυτή τη στιγμή σε *.doc format, και τα αρχεία μεγέθους 4 MB περίπου το καθένα (αλλά και ορισμένα των 20 mb) και φορμαρισμένα σε 1024x768.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όμως palmtop :shock: και αυτά που με απασχολούν είναι τα εξής:

1. Δεδομένου του μικρότερου μεγέθους της οθόνης, θα είναι γενικά ευκολοδιάβαστες οι σημειώσεις ? Ποιες είναι οι διαστάσεις της οθόνης των Palmtop, οι χαρακτήρες σε τι μέγεθος, και είναι ευκρινείς ?

2. Γενικά στη χρήση βολεύει ? Δηλαδή δεδομένου της έλλειψης πληκτρολογίου, μπορεί κανείς εύκολα και πολύ γρήγορα να κάνει search σε ένα κείμενο ? Καθώς και να προχωρήσει σε σελίδες ή να κάνει scrolling ? Πώς εισάγει κανείς κείμενο, με κάποιο pen γράφει ο ίδιος, ή έχει κάποιο virtual πληκτρολόγιο στην οθόνη ?

2. Πόσο διαρκεί η μπαταρία ενός Palmtop ? Γενικότερα σαν συσκευές είναι αξιόπιστες, ή την ώρα που θα το έχω ανάγκη θα με πουλήσει ?

3. Πόσο γρήγορα bootάρει ?

4. Τι τεχνικά χαρακτηριστικά (Hz, μνήμη, κτλ) πρέπει να έχει για τα παραπάνω δεδομένα (δηλαδή πολύ γρήγορη αναζήτηση σε κείμενα αρκετών mb, και κατά προτίμηση εύκολος χειρισμός πχ να έχει πληκτρολόγιο όπως μερικά που έχω δει).

5. Εχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ? H τελικά δεν θα κάνω τη δουλειά που θέλω με τα palmtop και χρειάζομαι πχ κάτι σαν το Jornada 728 handheld PC (με πληκτρολόγιο και μεγαλύτερη οθόνη από τα PDA)?

Βοηθείστε παιδιά plz :shock:

sdikr
20-06-04, 11:36
Βασικά αυτό που θέλω είναι να μπορώ να αποθηκεύσω σημειώσεις στο palmtop στις οποίες θα μπορώ να ανατρέχω άμεσα. Οι σημειώσεις είναι αυτή τη στιγμή σε *.doc format, και τα αρχεία μεγέθους 4 MB περίπου το καθένα (αλλά και ορισμένα των 20 mb) και φορμαρισμένα σε 1024x768.

όλο πέρνουν εξτρά μνήμη στο δικό μου έχω δύο sd τον 256mb


1. Δεδομένου του μικρότερου μεγέθους της οθόνης, θα είναι γενικά ευκολοδιάβαστες οι σημειώσεις ? Ποιες είναι οι διαστάσεις της οθόνης των Palmtop, οι χαρακτήρες σε τι μέγεθος, και είναι ευκρινείς ?

η οθόνη είναι αρκετά καλή και οι χαρακτήρες διαβάζονται έυκολα



2. Γενικά στη χρήση βολεύει ? Δηλαδή δεδομένου της έλλειψης πληκτρολογίου, μπορεί κανείς εύκολα και πολύ γρήγορα να κάνει search σε ένα κείμενο ? Καθώς και να προχωρήσει σε σελίδες ή να κάνει scrolling ? Πώς εισάγει κανείς κείμενο, με κάποιο pen γράφει ο ίδιος, ή έχει κάποιο virtual πληκτρολόγιο στην οθόνη ?

έχει virtual keyboard, το οποίο ναι με το πενάκι!


2. Πόσο διαρκεί η μπαταρία ενός Palmtop ? Γενικότερα σαν συσκευές είναι αξιόπιστες, ή την ώρα που θα το έχω ανάγκη θα με πουλήσει ?

ανάλογα με την χρήση, 4-5 μέρες άνετα, μπορείς βέβαια να έχεις και δέυτερη μπαταρία μαζί σου


4. Τι τεχνικά χαρακτηριστικά (Hz, μνήμη, κτλ) πρέπει να έχει για τα παραπάνω δεδομένα (δηλαδή πολύ γρήγορη αναζήτηση σε κείμενα αρκετών mb, και κατά προτίμηση εύκολος χειρισμός πχ να έχει πληκτρολόγιο όπως μερικά που έχω δει).

αυτο που έχω πάρει το ipaq 1940 έχει cpu 266mhz, 64mb user memory, bluetooth, sd memory slot
σε μέγεθος χωράει άνετα στην παλάμη

αν δεν κάνω λάθως τα jornanda δεν βγαίνουν πλέον, και γενικά τα πληκτρολόγια που έιναι ενσωματομένα δεν ειναι για χρήση κειμενογράφου (εκτος πια αν εχεις δαχτυλα μικρου παιδιου!!:) )

sdikr
20-06-04, 11:46
και ενα screenshot (η ποιοτητα ειναι λιγο χάλια λόγω φωτισμου)

teacake
21-06-04, 01:24
Εγώ πήρα πρόσφατα ένα HP iPaq 2210 ελάχιστα μεταχειρισμένο, μόλις 200 ευρώ. Αυτό που διαπίστωσα όμως είναι ότι ενώ το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ελληνικούς χαρακτήρες, δεν υποστηρίζεται η εισαγωγή ελληνικού κειμένου με το εικονικό πληκτρολόγιο. Αυτό απ'ότι ξέρω συμβαίνει και με άλλα μοντέλα palmtops. Κατά τα άλλα το Palmtop έχει πολύ καλή οθόνη και βάζοντας του τον BetaPlayer μπορείς να βλέπεις και ταινίες DivX και XviD! Άν κάποιος ξέρει κανένα free virtual keyboard με ελληνικά ας κάνει post κανα link...
Γενικά πάντως τα περισσότερα palmtops με λειτουργικό PocketPC έχουν ανάλυση 240x320. Έχουν κυκλοφορήσει και με ανάλυση 640x480. Επίσης για πολλά μοντέλλα κυκλοφορούν και foldable μίνι - πληκτρολόγια

sdikr
21-06-04, 01:26
Εγώ πήρα πρόσφατα ένα HP iPaq 2210 ελάχιστα μεταχειρισμένο, μόλις 200 ευρώ. Αυτό που διαπίστωσα όμως είναι ότι ενώ το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ελληνικούς χαρακτήρες, δεν υποστηρίζεται η εισαγωγή ελληνικού κειμένου με το εικονικό πληκτρολόγιο. Αυτό απ'ότι ξέρω συμβαίνει και με άλλα μοντέλα palmtops. Κατά τα άλλα το Palmtop έχει πολύ καλή οθόνη και βάζοντας του τον BetaPlayer μπορείς να βλέπεις και ταινίες DivX και XviD! Άν κάποιος ξέρει κανένα free virtual keyboard με ελληνικά ας κάνει post κανα link...
Γενικά πάντως τα περισσότερα palmtops με λειτουργικό PocketPC έχουν ανάλυση 240x320. Έχουν κυκλοφορήσει και με ανάλυση 640x480. Επίσης για πολλά μοντέλλα κυκλοφορούν και foldable μίνι - πληκτρολόγια
_________________
not (c) teacake

infomanos keyboard (αν ψάξεις στο google θα το βρείς)

teacake
21-06-04, 01:29
infomanos keyboard

σίγουρα;;; Στο γκούγκλε δε μου επέστρεψε τίπουτις... :(

sdikr
21-06-04, 02:04
teacake,
μου φαίνεται περίεργο, γιατί και εγώ μεσω google το έιχα βρεί, πάντως τώρα που το έψαξα δεν μπόρεσα να το βρώ

sdikr
21-06-04, 02:35
απο την στιγμή που είναι freeware, θα το αναβάσω εδώ

για να το περάσει το ρίχνεις μέσω explorer στο palmtop και μετά απο τον file explorer το τρέχεις

κάνε το zip cab

teacake
21-06-04, 02:49
Ευχαριστώ sdikr, θα το δοκιμάσω...
Άντε γερά...

BeholderX
21-06-04, 07:18
@teacake wrote:
Γενικά πάντως τα περισσότερα palmtops με λειτουργικό PocketPC έχουν ανάλυση 240x320. Έχουν κυκλοφορήσει και με ανάλυση 640x480.


Μπορείς να μας πεις κάποια από τα μοντέλλα με την 640x480 ? Είναι τα πιο καινούργια και ακριβά φαντάζομαι...



@BeholderX wrote:
Πώς εισάγει κανείς κείμενο, με κάποιο pen γράφει ο ίδιος, ή έχει κάποιο virtual πληκτρολόγιο στην οθόνη ?
@sdikr wrote:
έχει virtual keyboard, το οποίο ναι με το πενάκι!


Πάντα με το πενάκι δηλαδή, ή μπορείς να το χρησιμοποιείς και ως touchscreen με το δάχτυλο ? Τελικά είναι εύκολη και γρήγορη η χρήση του ?

Για DivX τι επεξεργαστή πρέπει να έχει ?

Τελικά μπορείτε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο, καλό και φτηνό (μεταχειρισμένο θα το πάρω αν είναι) γιατί δεν βγάζω άκρη με τα μοντέλλα και τους διαφορετικούς επεξεργαστές (από τα PC).

teacake
21-06-04, 11:38
Το Toshiba Pocket PC e800 υποστηρίζει 480x640. £279.99
σε αγγλικό σάιτ. Όλα τα Pocket PC με 400άρι επεξεργαστή επαρκούν για DivX. Καλές αγορές...

sdikr
21-06-04, 21:46
Πάντα με το πενάκι δηλαδή, ή μπορείς να το χρησιμοποιείς και ως touchscreen με το δάχτυλο ? Τελικά είναι εύκολη και γρήγορη η χρήση του ?

ανάλογα με το δάχτυλο!! (πχ αν έχεις χονδρα δάχτυλα άλλο πατάς και άλλο γίνεται!)
πληκτρολόγια υπάρχουν και αποσπόμενα, (full qwerty) αν σε ενδιαφέρει όντως να κάνεις γερο data entry


Για DivX τι επεξεργαστή πρέπει να έχει ?

στο δικό μου που έχει 266Mhz τα παίζει μια χαρά

θα σου έλεγα το 1940 της hp άνετα (επείδη το έχω δοκιμάσει)
σε μία λογική τιμή κιόλάς

morfeas-dsl-
21-06-04, 22:13
να ρωτησω και εγω κατι? συμφερει απο αποψη φορητοτητας να αγορασω ενα palmtop και να αντικαταστησω το κινητο μου? ξερω πως καποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν κινητα και πως το μεγεθος τους δεν ειναι τοοοσο δραματικο

sdikr
21-06-04, 22:20
να ρωτησω και εγω κατι? συμφερει απο αποψη φορητοτητας να αγορασω ενα palmtop και να αντικαταστησω το κινητο μου? ξερω πως καποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν κινητα και πως το μεγεθος τους δεν ειναι τοοοσο δραματικο

συνήθως το μικρότερο Palmtop είναι μεγαλύτερο απο το μεγαλύτερο (της εποχής μας κίνητο)
χώρια το κόστος, πχ ένα της qtek βγαίνει κοντά στα 900ευρώ, ενώ ενα palmtop κάνει 320 (1940)

morfeas-dsl-
21-06-04, 22:41
thnx αλλα το qtek τι ειναι?
παντως μηπως πρεπει ο beholder να παρει ενα sony p900?εννοω ειναι πολυ καλο,με σιγουρη υποστηριξη ελληνικων καθως και με πληκτρολογιο που ζητα.θα μου πειτε δεν ειναι palmtop αλλα εχει υπεραρκετες δυνατοτητες
http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=pp1_1_6&zone=pp&lm=pp1&pid=10101&cid=403

BeholderX
21-06-04, 22:54
Το σκέφτηκα το sony p900, κυρίως γιατί δεν θέλω να κουβαλάω δύο κινητά και 1 palmtop.

Αλλά θέλω να είναι απόλυτα λειτουργική και αξιόπιστη η όποια συσκευή χρησιμοποιώ για τις σημειώσεις, για αυτό και προσανατολίζομαι προς το palmtop και όχι το p900. Αλλη υποστήριξη έχει το palmtop και άλλη το p900. Ασε δε το κόστος... ή κάνω λάθος ?

morfeas-dsl-
21-06-04, 23:12
κοιτα οτι εχει καλυτερη υποστηριξη το ρ900 ειναι σιγουρο καθως πρωτον λογω κινητου εχει αψεγαδιαστη υποστηριξη ελληνικων και δευτερο επειδη η sony βγαζει ενα κινητο τετοιου τυπου το χρονο παρεχει και περισσοτερες εφαρμογες κτλ σε αντιθεση με τη ΗΡ που ολο και κατι θα κοψει για να το βαλει σε καποιο πιο ακριβο μοντελο και να δικαιολογησει την μεγαλυτερη τιμη του.οσον αφορα το κοστος πωλησης ειναι ιδιο με το κοστος των φθηνοτερων ή καποιων μεσαιων palmtop.αν το παρεις με συνδεση βεβαια πεφτει αρκετα
απο την αλλη πλευρα παντα η ΗΡ βγαζει palmtop εδω και χρονια αρα ολο και κατι θα γνωριζει παραπανω σε θεματα κατασκευης

sdikr
21-06-04, 23:23
thnx αλλα το qtek τι ειναι?

είναι palmtop και mobile μαζί (τρέχει mobile windows 2003)
το p900 αν και θα το ήθελα πολύ , δεν δουλέυει τόσο καλά με word/excel

sdikr
21-06-04, 23:29
κοιτα οτι εχει καλυτερη υποστηριξη το ρ900 ειναι σιγουρο καθως πρωτον λογω κινητου εχει αψεγαδιαστη υποστηριξη ελληνικων και δευτερο επειδη η sony βγαζει ενα κινητο τετοιου τυπου το χρονο παρεχει και περισσοτερες εφαρμογες κτλ σε αντιθεση με τη ΗΡ που ολο και κατι θα κοψει για να το βαλει σε καποιο πιο ακριβο μοντελο και να δικαιολογησει την μεγαλυτερη τιμη του.οσον αφορα το κοστος πωλησης ειναι ιδιο με το κοστος των φθηνοτερων ή καποιων μεσαιων palmtop.αν το παρεις με συνδεση βεβαια πεφτει αρκετα
απο την αλλη πλευρα παντα η ΗΡ βγαζει palmtop εδω και χρονια αρα ολο και κατι θα γνωριζει παραπανω σε θεματα κατασκευης

εδώ θα σε χαλάσω, ειδικά αν ψάχνει για word/excel, πρώτα το P900 τρέχει symbian
το symbian απο την μάνα του δεν υποστήρίζει word/excel, υπάρχουν εφαρμογές αλλά ειναί το λιγότερο προβληματικές (έχω και palm sony clie)

οπότε αν σε ενδιαφέρει word/excel το windows pocket pc είναι μονόδρομος

JohnGR
21-06-04, 23:29
http://www.myphone.gr/devices/review-21.html
http://www.myphone.gr/devices/review-20.html

teacake
21-06-04, 23:31
Το P900 είναι ένα πολύ καλό κινητό. Το λειτουργικό του είναι Symbian Series 60 πράγμα που σημαίνει κάπως λιγότερο software από τα palmtop και τα κινητά με Windows CE 4.2 (εμπορικό όνομα Pocket PC 2003) και έχει αρκετά πιο αργό επεξεργαστή. Βέβαια αν είναι κανένας τσακωμένος με το Βασίλη, δύσκολα τον βλέπω να παίρνει Pocket PC. Από την άλλη υπάρχει και η εναλακτική σε PalmOS που λέγεται Handspring Treo. Τέλος, πάλι για Symbian OS, υπάρχει και η παντοφλίτσα που ακούει στο όνομα Nokia Communicator 9200.
Μπορείς να αποφασίσεις πιο εύκολα ρίχνοντας ένα ζάρι. Γιατί να μη κάνουμε τη ζωή μας πιο συναρπαστική;;; :wink:

sdikr
21-06-04, 23:35
Το P900 είναι ένα πολύ καλό κινητό. Το λειτουργικό του είναι Symbian Series 60 πράγμα που σημαίνει κάπως λιγότερο software από τα palmtop και τα κινητά με Windows CE 4.2 (εμπορικό όνομα Pocket PC 2003) και έχει αρκετά πιο αργό επεξεργαστή. Βέβαια αν είναι κανένας τσακωμένος με το Βασίλη, δύσκολα τον βλέπω να παίρνει Pocket PC. Από την άλλη υπάρχει και η εναλακτική σε PalmOS που λέγεται Handspring Treo. Τέλος, πάλι για Symbian OS, υπάρχει και η παντοφλίτσα που ακούει στο όνομα Nokia Communicator 9200.
Μπορείς να αποφασίσεις πιο εύκολα ρίχνοντας ένα ζάρι. Γιατί να μη κάνουμε τη ζωή μας πιο συναρπαστική;;;

καθώτι μου αρέσουν τα gadget, έχω και ενα sony clie (palm os 5) Και ένα Ipaq 1940
Μου αρέσει το sony σε αρκετά πράγματα, αλλά όταν έφτασε η στιγμή του να έχω μαζί μου αρχεία word/excel το μετάνιωσα

απο την άλλη αν και το χαλβαδιάζω το p900 καιρό τώρα, σαν κινήτο δεν έιναι τόσο ευχρήστο!

teacake
21-06-04, 23:44
sdikr, και εγώ είμαι τρελλός γκατζετάκιας, αλλά το κάνω καθαρά για να βοηθήσω τις καημένες τις εταιρείες και να σώσω τους εργαζομένους τους από την απόλυση. (κούνια που με κούναγε...)

morfeas-dsl-
21-06-04, 23:44
οτι ειναι πιο αργο το ρ900 συμφωνω πληρως απλα μη λεμε οτι δε συνεργαζεται με office
http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=pp1_1_6&zone=pp&lm=pp1&pid=10101&cid=404

sdikr
21-06-04, 23:55
οτι ειναι πιο αργο το ρ900 συμφωνω πληρως απλα μη λεμε οτι δε συνεργαζεται με office

το λέω επείδη το δοκίμασα, και σε palm os και σε P900, Βάλε του ένα μεγάλο αρχείο και μετά wait για να κάνει convert!!
εσύ τα δοκίμασε και μας το λές;; :twisted:


teacake,
στην sony-ericsson τα ρίχνω, (τ68, τ610, τ630) απλά το p800,900 αν και είναι τρομερά gadget δεν έχουν την ευκολία ενός κινήτου (ειναι μεγάλα ρε μαμώτο!)

morfeas-dsl-
22-06-04, 12:10
το ρ800 εχω δοκιμασει αλλα με μικρα αρχεια και ηταν πολυ γρηγορο.τωρα για μεγαλα αρχεια δεν ξερω παω πασο
εγω λεω με βαση τι ειδα και με βαση τι λεει το επισημο site..nothing more nothing less..

sdikr
22-06-04, 20:08
το ρ800 εχω δοκιμασει αλλα με μικρα αρχεια και ηταν πολυ γρηγορο.τωρα για μεγαλα αρχεια δεν ξερω παω πασο
εγω λεω με βαση τι ειδα και με βαση τι λεει το επισημο site..nothing more nothing less..

και εγώ αυτό είχα διαβάσει, και το δοκίμασα, ευτηχώς που δίναν δοκιμαστική έκδοση!

lefteriss
22-06-04, 20:24
στο palmtop μπορεί να τρέξει word με διόρθωση στα ελληνικά? αν ναι ποιές εκδόσεις?
Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος να το χρησιμοποιήσει ως γραφομηχανή?

sdikr
22-06-04, 20:44
στο palmtop μπορεί να τρέξει word με διόρθωση στα ελληνικά? αν ναι ποιές εκδόσεις?
Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος να το χρησιμοποιήσει ως γραφομηχανή?

για ελληνική διορθωσή δεν ξέρω! αλλά το να το χρησιμοποιήσεις σαν γραφομηχανή πρέπει να είσαι μαζόχας!!
(μικρή όθόνη, δεν έχει full keyboard) το palmtop είναι απλά για να πέρνεις πληροφορίες μαζί σου και να κάνεις και κανε ελαφρό edit που και που

BeholderX
24-06-04, 18:39
Μερικές ακόμα διευκρινίσεις προς τους κατόχους:

Τα memory extension cards των palmtops είναι σε 128,256,512 & 1024 MBs και σε τι τιμή ?

Συνήθως έχουν 2 θέσεις για μνήμη ? Και max memory πόσο παίρνουν τα παλιότερα μοντέλλα ? (όπως το προτεινόμενο παραπάνω HP 1940)

Μπορείς να βάλεις/βγάλεις μνήμη με διαφορετικά πράγματα φορτωμένα στην κάθε μία ?

sdikr
24-06-04, 20:15
Τα memory extension cards των palmtops είναι σε 128,256,512 & 1024 MBs και σε τι τιμή ?

32mb-1gb (αλλά το 1gb είναι συνήθως ασύμφορο)
price
απο πλαίσιο χωρίς φπα
541672 TRANCEND SECURE DIGITAL 128MB € 29.90
545902 TRANCEND SECURE DIGITAL 16MB € 5.50
545929 TRANSCEND SECURE DIGITAL 256MB € 53.90
545937 TRANSCEND SECURE DIGITAL 512MB € 113.90
541664 TRANSCEND SECURE DIGITAL 64MB € 19.50
507326 TRANSCEND SECURE DIGITAL CARD 32MB € 15.50



Συνήθως έχουν 2 θέσεις για μνήμη ?

συνήθως έχουν μία, το ipaq 2210 έχει και sd και compact flash (αλλά είναι πιο ογκώδες)

για max μνήμη δεν ξέρω να σου πώ σίγουρα
ναι μπορείς να έχεις διάφορες μνήμες μαζί σου

BeholderX
24-06-04, 23:30
Κάτι ακόμα, για την επιλογή μοντέλλου...
Θα πάρω τελικά ένα οπωσδήποτε, προσανατολίζομαι προς μεταχειρισμένο palmtop της HP.

Δεν γνωρίζω τίποτα όμως για το σύστημα αρίθμησης των μοντέλλων, πχ iPAQ 1940 που προτείνατε ως βάση, iPAQ 2210, iPAQ H3630, κτλ.

Το σύστημα αρίθμησης είναι ΟΚ, ή παραπλανητικό ? Επειδή δεν μπορώ να διαβάζω και τα πάντα για palmtop... Θέλω να πω, μεγαλύτερο νούμερο σημαίνει καλύτερο μοντέλλο (οπότε παίρνω οτιδήποτε από 1940 και πάνω), ή παίζουν και εδώ όπως Pentium/Celeron κτλ και να προσέξω ιδιαίτερα τι θα πάρω ?

teacake
25-06-04, 01:48
Μπα καλύτερα να μπεις στο site της HP και να δεις τα specs κάθε μοντέλου. Όσο για τις μνήμες, μπορείς σε Compact Flash να βρεις μέχρι 4,4GB (ουσιαστικά είναι μίνι σκληρός δίσκος)!!! Άσε που οι compact flash κάρτες είναι και πιο φτηνές!!! :wink: Για μένα να προτιμήσεις να έχει και Compact Flash και Secure Digital Κάρτες. Για Compact Flash μπορείς να βρεις και πολύ χρήσιμα περιφερειακά όπως GPS, WiFi Adapters κλπ κλπ. Εννοείται ότι μπορείς να μπαινοβγάζεις κάρτες κατά βούληση.

sdikr
25-06-04, 09:16
ο σύστημα αρίθμησης είναι ΟΚ, ή παραπλανητικό ? Επειδή δεν μπορώ να διαβάζω και τα πάντα για palmtop... Θέλω να πω, μεγαλύτερο νούμερο σημαίνει καλύτερο μοντέλλο (οπότε παίρνω οτιδήποτε από 1940 και πάνω), ή παίζουν και εδώ όπως Pentium/Celeron κτλ και να προσέξω ιδιαίτερα τι θα πάρω ?

το 2210 είναι καλύτερο σε specs αλλά παλιότερο μοντέλο, το 1940 είναι πιο καινούργιο μοντέλο,

οσο για τα περιφεριακά, υπάρχουν και sd (sdio) περιφεριακά και bluetooth

BeholderX
26-06-04, 07:09
Και μια τελευταία ερώτηση (ελπίζω)

Βλέπω τα μοντέλλα της HP υπάρχουν σε δύο εκδόσεις, δηλαδή, πχ 1940 και 1945, ή 2210 και 2215. Ποια η διαφορά των μοντέλλων , και ποιο είναι προτιμότερο το 0 ή 5?)



@sdikr wrote:
το 2210 είναι καλύτερο σε specs αλλά παλιότερο μοντέλο, το 1940 είναι πιο καινούργιο μοντέλο


Αξίζει τα έξτρα χρήματα το 2210 ή να πάρω το 1940 τελικά (ή όπως γράφω παραπάνω τα αντίστοιχα +5 μοντέλλα ) ?

sdikr
26-06-04, 14:52
Βλέπω τα μοντέλλα της HP υπάρχουν σε δύο εκδόσεις, δηλαδή, πχ 1940 και 1945, ή 2210 και 2215. Ποια η διαφορά των μοντέλλων , και ποιο είναι προτιμότερο το 0 ή 5?)

το 1940 , 2210 είναι τα ευρωπαικά
1945,2215 είναι τα αμερικάνικα μοντέλα.

το 2210 έχει 400mhz επεξεργαστή (αλλά λιγότερη μνήμη διαθέσιμη 13mb απο τα 54mb του 1940) και έχει και compact flash υποδοχή

BeholderX
26-06-04, 17:47
@teacake wrote:
Για μένα να προτιμήσεις να έχει και Compact Flash και Secure Digital Κάρτες.


Τι είναι οι Secure Digital κάρτες ???



@sdikr wrote:
το 2210 έχει 400mhz επεξεργαστή (αλλά λιγότερη μνήμη διαθέσιμη 13mb απο τα 54mb του 1940) και έχει και compact flash υποδοχή


sdikr, δεν παίρνεις μια απόφαση για μένα σε παρακαλώ ? :) Δεν μπορώ να σταθμίσω τους παράγοντες, γιατί δεν ξέρω τις δυνατότητες, και την πιθανή λειτουργικότητα.

Αυτό που θέλω είναι να παίρνει αρκετά μεγάλα word documents, ίσως και της τάξεως των +30mb, να κάνει γρήγορο search στα documents αυτά, να φορτώνει αμέσως όταν το ανοίγω, να κρατάει η μπαταρία όσο το δυνατόν περισσότερο, και να παίζει και κανά DivX όταν βαριέμαι... Δεδομένου των μεγεθών και πλήθος των documents, μια 256αρα μνήμη θα την πάρω σίγουρα.

Οπότε ο πιο γρήγορος επεξεργαστής (400 αντί του 266) έχει κάποιο πρακτικό νόημα ?

Οπως είπα πριν δεν έχω ιδέα, ότι μου πείτε θα πάρω. Για σένα πιο θα έπαιρνες τώρα ? Από ότι βλέπω το 1940 το βρίσκω 200 ευρό και το 2210 στα 300 περίπου. Τώρα για 100 ευρό δεν θα σκάσω εάν έχουν διαφορά τα μηχανήματα στην απόκριση και στις δυνατότητες. Ενήλικες είμαστε, προτείνετε εσείς ελεύθερα :wink:

teacake
26-06-04, 22:56
Secure Digital (SD). Τύπος κάρτας μνήμης, σε μέγεθος γραμματοσήμου. Φτάνει μέχρι το 1GB σε χωρητικότητα. Μερικά pamltops υποστηρίζουν και SDIO, οπότε στην υποδοχή της secure digital μπορείς να βάλεις ειδικά περιφερειακά (κάμερες, GPS, WiFi κάρτες...) Προτείνω το palmtop να έχει και secure digital (SD) και Compact Flash (CF) υποδοχή, έτσι ώστε στη μία για παράδειγμα να έχεις την έξτρα μνήμη και στήν άλλη να χώνεις κανά περιφερειακούλι. Όσο για το μέγεθος των Word documents, μην ξεχνάς ότι όταν αυτά μεταφέρονται στο palmtop, μετατρέπονται σε άλλο φορμάτ από το οποίο λείπουν αρκετά πράγματα. Αν θέλεις την απόλυτη φορητότητα χωρίς συμβιβασμούς περίμενε λίγο να κυκλοφορήσει το OQO (πλήρες PC με Windows XP σε μέγεθος palmtop) :wink:

BeholderX
27-06-04, 10:15
@teacake wrote:
Όσο για το μέγεθος των Word documents, μην ξεχνάς ότι όταν αυτά μεταφέρονται στο palmtop, μετατρέπονται σε άλλο φορμάτ από το οποίο λείπουν αρκετά πράγματα.


Δεν το ήξερα... τι πράγματα λείπουν δηλαδή ? Εικόνες ? Ηλπιζα ότι θα γίνονται μόνες τους resize ή θα κρατούσαν το original size και θα γινότανε scrolling.




@teacake wrote:
Αν θέλεις την απόλυτη φορητότητα χωρίς συμβιβασμούς περίμενε λίγο να κυκλοφορήσει το OQO (πλήρες PC με Windows XP σε μέγεθος palmtop)


Το βλέπω στο http://www.oqo.com. Καμιά ιδέα για τιμή ? (ημερομηνία κυκλοφορίας βλέπω το Q3 2004). Μια ερώτηση, στο Jornada ή στα iPAQ πχ δεν μπορείς να αλλάξεις λειτουργικό (πχ Win 95/98 ) αν βάλεις μεγάλη μνήμη πχ 1.0 GB (είπαμε είμαι άσχετος με το θέμα, μην πετάτε καρέκλες) ? :oops:

@teacake, οπότε και από τα παραπάνω που γράφεις προτείνεις το 2210 την σήμερον, αν κατάλαβα καλά.

teacake
27-06-04, 14:10
Δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις άλλο Microsoft λειτουργικό γιατί τα windows95 και windows 98 τρέχουν αυστηρά σε αρχιτεκτονική PC και την οικογένεια επεξεργαστών IA32. Τα palmtop για τα οποία μιλάμε έχουν επεξεργαστές ARM που είναι RISC, καμμία σχέση με IA32.
Περί word documents: Δε νομίζω να μπορείς να δουλέψεις μεγάλα κείμενα στο palmtop, με πολύπλοκο formatting.
Όσο για το HP iPAQ 2210 δεν είμαι αντικειμενικός κριτής γιατί:
1. Το έχω εγώ.
2. Το πήρα ελάχιστα μεταχειρισμένο (πρακτικά καινούργιο) μόνο 200 Ευρώ.

sdikr
27-06-04, 15:40
sdikr, δεν παίρνεις μια απόφαση για μένα σε παρακαλώ ? Δεν μπορώ να σταθμίσω τους παράγοντες, γιατί δεν ξέρω τις δυνατότητες, και την πιθανή λειτουργικότητα.

όταν πήρα το 1940 έκανε όσο κάνει τώρα το 2210,
στην τωρινή κατάσταση θα έπερνα το 2210

δεν ξέρω τώρα για τα 30mb word file, αλλά σίγουρα τα πάει καλά με λογικά αρχεία 1-2mb

φιλικά

BeholderX
30-06-04, 21:38
@sdikr wrote:
το 1940 , 2210 είναι τα ευρωπαικά
1945,2215 είναι τα αμερικάνικα μοντέλα.


Η τελευταία των ερωτήσεων πριν την αγορά του 2210.
Επειδή θα το πάρω μεταχειρισμένο απο το eBay και δεν θέλω να κάνω καμιά μαμακία και να τρέχω μετά, ποιες οι διαφορές των ευρωπαϊκών από τα αμερικάνικα μοντέλλα (πλην του Power Supply φαντάζομαι) ?

teacake
30-06-04, 21:48
Δεν ξέρω αν τα αμερικάνικα μοντέλα έχουν ελληνικά φόντς !!! Μου φαίνεται ότι υποστηρίζονται unicode , αλλά αν οι γραμματοσειρές που έχει δεν έχουν ελληνικά μπορεί να έχεις πρόβλημα... Ψάξτο στο σάϊτ της HP ή σε κανα φόρουμ για πάλμτοπς. Υπάρχουν και Ελληνικά!!! Καλές αγορές.

sdikr
30-06-04, 22:51
Η τελευταία των ερωτήσεων πριν την αγορά του 2210.
Επειδή θα το πάρω μεταχειρισμένο απο το eBay και δεν θέλω να κάνω καμιά μαμακία και να τρέχω μετά, ποιες οι διαφορές των ευρωπαϊκών από τα αμερικάνικα μοντέλλα (πλην του Power Supply φαντάζομαι) ?

μην το κάνεις, θα σου έλεγα καινούργιο με αναβάθμιση εγγύησης (next day replace)

τα ελλήνικά fonts είναι μέσα στο pocket windows 2003

BeholderX
03-07-04, 23:32
Πήγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ σήμερα, να τα δω από κοντά και τα δύο.
Εντυπωσιακά σαν συσκευές, πολύ πιο μικρά από ότι περίμενα, και πολύ πιο ελαφριά. Πολύ κομψά επίσης. ΤΟ 2210 ελάχιστα πιο μεγάλο από το 1940.



@teacake wrote:
Περί word documents: Δε νομίζω να μπορείς να δουλέψεις μεγάλα κείμενα στο palmtop, με πολύπλοκο formatting.

@sdikr wrote:
δεν ξέρω τώρα για τα 30mb word file, αλλά σίγουρα τα πάει καλά με λογικά αρχεία 1-2mb


Να σας βάλω σε ένα μικρό κόπο να τα δοκιμάσετε με μεγάλο word αρχεία ?

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που το θέλω, για 2 μεγάλα αρχεία κειμένου των 50.00 ΜΒ έκαστο. Δεν έχουν πολύπλοκο φορμάτ, το αντίθετο, κείμενο με bold χαρακτήρες μόνο που και που.

Αν σας είναι εύκολο κάντε σας παρακαλώ ένα μικρό πείραμα, γιατί αν σέρνεται (ιδίως το 2210 το οποίο έχω στο μάτι πλέον), θα πάνε πεταμένα τα ευρώ.

Ευχαριστώ :)

sdikr
04-07-04, 03:01
Να σας βάλω σε ένα μικρό κόπο να τα δοκιμάσετε με μεγάλο word αρχεία ?


δέν έχω κάτι τόσο μεγάλο, μήπως έχει καμια ιδέα πχ απο που θα μπορούσα να κατεβάσω (κανα manual etc)

BeholderX
04-07-04, 05:22
Οποιοδήποτε αρχείο θα έκανε, δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο αρχείο.

Πχ με copy & paste του ίδιου κειμένου, το filesize μπορεί να αυξηθεί απεριόριστα :wink: (αν έχεις δηλαδή ένα αρχείο *.doc των 2 mb, κάνοντάς το paste, ξανά copy&paste, κτλ, αυξάνετε εκθετικά το filesize).

Παράκληση: με τον παραπάνω τρόπο, αν μπορείτε δοκιμάστε και με 25 MB και με 50 MB. Ιδίως αν σέρνεται με τα 50 (για να ξέρω αν τουλάχιστον σπάζωντάς το καθένα σε 2 κομμάτια θα δουλεύει).

BeholderX
04-07-04, 09:41
Επίσης, αν είναι εύκολο, μπορείτε να κάνετε μια καλή φωτογραφία (εάν υπάρχει η δυνατότητα βεβαίως) με το παρακάτω *.doc αρχείο (43kb zip), για να δω πως ακριβώς θα φαίνεται ? (τώρα το κάνω scan & OCR) .

Σας χρωστάω κέρασμα 8)

sdikr
04-07-04, 15:35
Παράκληση: με τον παραπάνω τρόπο, αν μπορείτε δοκιμάστε και με 25 MB και με 50 MB. Ιδίως αν σέρνεται με τα 50 (για να ξέρω αν τουλάχιστον σπάζωντάς το καθένα σε 2 κομμάτια θα δουλεύει).

φυσικά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει μέσα το αρχείο και είναι 50, δοκίμασα να κάνω ενα με copy paste, κοντά στις 1000+ σελίδες βγήκε 5mb και δυστηχώς δεν το ανοίγει, δεν του φτάνει η μνήμη :(
οπότε δεν υπάρχει λογος να το κάνω στα 25 και 50 αφου δεν ανοίγει ουτε τα 5mb

BeholderX
10-07-04, 07:41
@sdikr wrote:
φυσικά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει μέσα το αρχείο και είναι 50


@sdikr, ευχαριστώ για την προσπάθεια :) To συγκεκριμένο αρχείο είναι φαρμακολογία (καθαρό κείμενο, όχι photos) και είναι μεγάλο (περίπου 35 mb).

Από ότι μου είπε ένας φίλος προχτές, το ipaq 2210 κάνει 45 δευτερόλεπτα να φορτώσει ένα αρχείο 7 mb word ή excel, και περίπου 30 δευτερόλεπτα αν βάλει κανείς SD μνήμη Ultra Fast 2 (ή κάπως έτσι λέγετε η μνήμη). Από τη στιγμή που το έχεις φορτώσει, τόσο η διαχείρηση όσο και η επαναφόρτωση (πχ από standby mode) είναι άμεση. Η καθυστέρηση είναι δηλαδή μόνο την πρώτη φορά, όσο περνάει στη βασική μνήμη.

Δεύτερον, ένας συνάδελφος που μίλησα χτες μαζί του, με συμβούλεψε να μην πάρω Windows Mobile 2003 , αλλά PalmOS λειτουργικό, γιατί το ιατρικό software κυκλοφορεί για PalmOS και όχι για MobilePC. Πρότεινε το
Palm Tungsten T3 ως καλή λύση.
http://www.palmone.com/us/products/handhelds/tungsten-t3/
http://www.palminfocenter.com/view_story.asp?ID=6073

Ο gafiralos από τη μεριά του συνιστά το ASUS MyPal A716 για WindowsMobile2003.

Αν και έχω τις δικές μου σημειώσεις, δεν νομίζω ότι θα αρνηθώ τα έτοιμα προγράμματα που έχουν φτιάξει ειδικοί του χώρου, και μάλλον θα πρέπει να προτιμήσω το PalmOS αντί του WindowsM2003.

Εκεί που ήμουν πανέτοιμος να πάρω το 2210, the plot thickens...

@ ADSLgr.com All rights reserved.