PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo 2.6.7 Kernel



fatouros
21-06-04, 08:45
Δοκίμασα τον 2.6.7 kernel. Ποιος μπορεί να μου εξηγήσει γιατί στο KDE τα fonts ξαφνικά έγιναν πιο μικρά (με το ίδιο πάντα μέγεθος έτσι);

Τι μπορεί να κάνει ο νέος kernel;

Εννοείται ότι στο grub έχω και άλλες επιλογές οπότε γυρνώ πίσω όποτε θέλω

Φιλικά,

Σπύρος

Slammer
21-06-04, 11:00
Εννοεις οτι οταν ξεκινας με 2.6.7 τα γραμματα ειναι πιο μικρά, ενω με το προηγουμενο ειναι ΟΚ χωρις να αλλαζεις τιποτα?
Απο χτες τρεχω και εγω 2.6.7 χωρις κανενα προβλημα και χωρις καμμια ορατη αλλαγή!
Τι driver γραφικών χρησιμοποιεις? Εκανες πάλι emerge τους drivers μετα την εγκατασταση του νεου κερνελ? Για πες περισσοτερα... περιεργο....

fatouros
21-06-04, 11:12
Εννοεις οτι οταν ξεκινας με 2.6.7 τα γραμματα ειναι πιο μικρά, ενω με το προηγουμενο ειναι ΟΚ χωρις να αλλαζεις τιποτα?
Απο χτες τρεχω και εγω 2.6.7 χωρις κανενα προβλημα και χωρις καμμια ορατη αλλαγή!
Τι driver γραφικών χρησιμοποιεις? Εκανες πάλι emerge τους drivers μετα την εγκατασταση του νεου κερνελ? Για πες περισσοτερα... περιεργο....

Έχω Intel i810 ενσωματωμένο στη μητρική, οπότε δεν έχω κάνει emerge εκ των υστέρων.
Δεν έχω κανένα σοβαρό πρόβλημα, απλά έτσι για να λύσω την περιέργειά μου...

Σπύρος

fatouros
21-06-04, 11:15
Α και για να γίνω πι οσαφής, στο KDE είχα Tahoma 9, τώρα Tahoma 11 (ανέβηκα 2 κατηγορίες :D ). Απλά με 9 τα γράμματα έγιναν πολύ μικρά.

Σπύρος

Slammer
21-06-04, 11:38
Στο XF86Config οριζεις DisplaySize ή αφηνεις τα X να δουλέψουν αυτόματα?
Αν θές ομοια μεγέθη με τα windows κανονισε το DisplaySize ετσι ωστε να εμφανιζει τα γραμματα στο 96dpi.
Στο section [Monitor] βαλε
Για 1024x768> DisplaySize 270 205
Για 1152x864> DisplaySize 305 230
και ετσι δεν 8α κανουν τα Χ οτι θελουν....

a_x
21-06-04, 15:41
Εβαλα και εγώ τον 2.6.7 πυρήνα,μάλιστα έχω και εγώ το i810 driver,και δουλεύει κανονικά,μάλιστα έχω και εγώ στο xorg.conf σαν DisplaySize 304 228,μήπως είναι αυτό που κάνει την διαφορά;Σιγουρα έβαλες υποστήριξη για τον driver στον πυρήνα;

Μάλιστα τώρα έβαλα υποστήριξη για ήχο στον πυρήνα κατευθείαν,από modules που τον είχα και τώρα μου άλλαξε το κανάλι,και μου βγαλε και υποστήριξη για 3d!!!Μάλιστα δεν χρειάζεται να κάνω σε κάθε εκκίνηση unmute τα κανάλια όπως πριν...τελικά ποιές είναι οι διαφορές ενός μοντουλαρισμένου πυρήνα από το να δώσουμε για τα πάντα υποστήριξη κατευθείαν στον πυρήνα γιατί δεν το χω καταλάβει;

sandman
21-06-04, 16:20
Δηλαδή δοκίμασες να ξεκινήσεις με το παλιό σου kernel και τα fonts ήταν όπως παλιά; Το ρωτάω για να δω αν ταυτόχρονα άλλαξες και κάτι άλλο, γιατί μου είναι αδύνατο να πιστέψω πως το kernel επιρεάζει το font rendering.

Περιττό να σου πω πως εγώ με τον 2.6.7 δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα.

WAntilles
21-06-04, 16:25
Μία πιθανώς ανόητη ερώτηση.

Τρέχω αυτή τη στιγμή ωραιότατα gentoo-dev-sources 2.6.5-r1 με ένα config του kernel που το έχω σώσει φυσικά γιατί είναι ακριβώς όπως το θέλω.

Για να πάω στην gentoo-dev-sources 2.6.7-r1, μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το ίδιο config ή θα πρέπει να ξαναπεράσει το μάτι μου από 1-1 όλες τις ρυθμίσεις στο make menuconfig μήπως υπάρχει κάποια αναντιστοιχία;

sandman
21-06-04, 16:42
WAntilles, αντιγράφεις το παλιό .config στον κατάλογο του νέου kernel και μετά κάνεις make oldconfig και σε ρωτάει μόνο για τις επιλογές που προστέθηκαν στο νέο kernel.

Πριν κάνεις όλα αυτά μην ξεχάσεις να σβήσεις το παλίο symlink και να κάνεις ένα νέο που να δείχνει στο νέο kernel.


#cd /usr/src
#rm linux
#ln -s linux-2.6.7 linux

WAntilles
21-06-04, 16:51
WAntilles, αντιγράφεις το παλιό .config στον κατάλογο του νέου kernel και μετά κάνεις make oldconfig και σε ρωτάει μόνο για τις επιλογές που προστέθηκαν στο νέο kernel.

Πριν κάνεις όλα αυτά μην ξεχάσεις να σβήσεις το παλίο symlink και να κάνεις ένα νέο που να δείχνει στο νέο kernel.


#cd /usr/src
#rm linux
#ln -s linux-2.6.7 linux


Εάν κάνω make menuconfig και κάνω load το παλιό config (που βρίσκεται σε άλλο directory - στο /boot το βάζω) από εκεί μέσα, θα δουλέψει;

Μιλάω για Gentoo πάντα έτσι.

sandman
21-06-04, 17:07
Δεν νομίζω να δουλέψει. Γιατί το make oldconfig έχει την "εξυπνάδα" να σε ρωτήσει να γεμίσεις με το χέρι τις νές επιλογές του .config ενώ το make menuconfig μάλλον θα τις γεμίσει στην τύχη. Το load configuration είναι για configs της ίδιας εκδοσης πυρήνα.

Αυτό που θέλεις να κάνεις μάλλον είναι να κάνεις make oldconfig, να απαντήσεις σε όλα "N" και μετά να κάνεις κανονικά make menuconfig για να διορθώσεις μέσα από τα menu ότι θέλεις.

Slammer
21-06-04, 17:20
WAntilles, εμενα μου δουλεψε κατ' ευθειαν πάντως. Γενικά αυτο που κάνω, κι ας μην ειναι τελειως σωστό, χρησιμοποιω το παλιό config οπως ειναι στο menuconfig και φιαχνω τον πυρήνα. Φυσικά κρατάω και τον προηγούμενο. Αν ολα πάνε καλά τοτε ΟΚ. Αν ο νεος πυρηνας εχει κάποιο προβλημα τοτε ψαχνομαι με τη μεθοδο που λέει ο sandman για τα νεα options.
Στη πράξη ελαχιστες φορές υπήρξε πρόβλημα απο τον 2.6.x που ακολουθω απο τις προ-εκδοσεις 2.5.66 και μετα... Το σωστο βεβαια ειναι αυτο που λεει ο sandman!

Οσον αφορα την επιλογη module ή μονολιθικό kernel, καταρχην να πουμε οτι δεν υπάρχει διαφορά ταχύτητας, απο εκει και πέρα το σωστο ειναι να χρησιμοποιουνται modules . Με τον τροπο αυτό φιαχνετε ενα πυρηνα για πολλα μηχανήματα ή διαφορετικό hardware. Σκεφτειτε προνοητικά βαλτε σαν module δημοφιλες hardware ακομα κι αν δεν το εχετε, μπορει να φανει χρησιμο ειτε οταν πάτε να βάλετε το πυρηνα σε άλλο μηχανημα ή ακομα κι αν αλλαξετε κατι στο δικό σας (πχ.. καηκε η καρτα δικτυου και βαλατε αλλη με διαφορετικό chipset).

fatouros
21-06-04, 22:27
Μια που πιάσαμε το θέμα των kerenel, έχω μία βασική απορία: γιατί με το genkernel χρειάζετε η χρήση του /dev/ram0 στα ορίσματα του bootloader (grub), ενώ η δημιουργία kernel χωρίς αυτό όχι.



Όσο για τα fonts πριν, δεν έκανα καμμια αλλαγή σε config αρχεία. Κάνω χρήση του xorg. Έβαλα το DisplaySize οπότε όλα ΟΚ.

Σπύρος

@ ADSLgr.com All rights reserved.