PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο τηλεφωνο και στην ταχυτητα internet



angelosxs
19-03-13, 14:14
Καλησπερα παιδια,απο την αρχη της συνεργασιας μου με την wind ειχα καποια προβληματα,εχω σταθερο και internet 24 mbps.

Πριν απο 6 μηνες περιπου ειχαν τελιωσει οι μπαταριες απο το σταθερο και το ειχα αφησει 3-4 μηνες ετσι,οταν ξανα εβαλα μπαταριες η γραμμη μου ηταν νεκρη οπως ειναι και μεχρι τωρα,δεν χρησιμοποιουσα το σταθερο οποτε δεν με ενοχλησε αυτο.

Αυτο που με ενοχλησε ειναι οτι ειχα μετρησει την ταχυτητα του internet αρκετες φορες μεσω του speedtest και ηταν γυρω στα 10 mbps downloading.

Απο τα χριστουγεννα και μετα αφου ειχα κλειστο το ρουτερ για 3 εβδομαδες λογο οτι ελειπα απο το σπιτι,οταν γυρισα και το ανοιξα ειδα μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα μου,εχει πεσει εδω και τρεις μηνες στα 2.70 mbps

Επισης παρατηρησα οτι καποιος αλλος εχει βαλει wind στην πολυκατοικια μου γιατι βρισκω το router του με full σημα.Υπαρχει περιπτωση να μοιραστηκε η ταχυτητα μου η κατι τετοιο?

Επιδη δεν γνωριζω πολλα σε αυτο τον τομεα μπορει να μου πει τι εχει συμβει?Να προσθεσω οτι 2-3 φορες την μερα ''πεφτει'' το internet για 2-3 λεπτα παντα γινοταν αυτο...

Εχω router ZTE ZXV10 H108L

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 822/3024 kbps
Noise Margin (Up/Down) 8.8/9.2 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 19.4/25.1 db
Output Power (Up/Down) 12.2/18.5 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 815/3000 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 36016


Εχω κανει ηδη αιτηση στην cyta για vdsl 35 mbps μου ειμαι 361 μετρα απο το αστικο κεντρο,αυτο το ειδα απο το site της cyta αλλα μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα δουλεψει.

Σας κουρασα λιγο παιδια αλλα παρακληση αν μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει για να ξερω τι να πω στον τεχνικο της cyta αν δω καμια παρομοια ταχυτητα παλι...

Μου εχουν στειλει ρουτερ μαυρο pireli

theopan
19-03-13, 16:25
Θα σου έλεγα να ξεχάσεις το vdsl. Αποκλείεται να είσαι ...361m απότο Α/Κ (αλήθεια αυτό το "1" πως το μέτρησες; ). Όλα συνηγορούν ότι είσαι πολύ μακρύτερα από όσο νομίζεις:
1) Στις "καλές" εποχές είχες ταχύτητα μόλις 10Mbps, άρα συγχρονισμό εκεί γύρω
2) Το attenuation σου είναι σχετικά υψηλό (25dB) για adsl και μάλιστα με το "αισιόδοξο" ρούτερ που έχεις και έως και απαγορευτικό για vdsl και παραπέμπει σε απόσταση αρκετά πάνω από 1500m από το Α/Κ.
3) Αυτή τη στιγμή ο συγχρονισμός σου έχει μαύρα χάλια πράγμα που δείχνει σοβαρά προβλήματα θορύβου στο βρόχο σου ή/και στο εσωτερικό σου δίκτυο.

angelosxs
19-03-13, 16:32
Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 361,2 (m).


Στο site της cyta φιλε μου,εκει το μετρησα,τωρα τι να πω...Δεν ξερω και πολλα.

Ο γειτονας μου που εκει οτε συγχρονιζει στα 10 mbps οσο συγχρονιζα και εγω παλια,τωρα εχω πεσει σταθερα στα 2.7

theopan
19-03-13, 16:39
Μπούρδες λέει το site. Ξέχνα το. Δεν είσαι τόσο κοντά.

angelosxs
19-03-13, 16:50
Δηλαδη οταν θα ερθει ο τεχνικος της cyta αν δεν δουλεψει το vdsl και μου το κανει adsl να του ζητησω να μετρησουμε ποση ταχυτητα μπορω να πιασω και αναλογος να διαλεξω πακετο?

Γιατι αν θα πιανω παλι τετοιες ταχυτητες δεν υπαρχει λογος να πληρωνω 24αρα...Αν δω τα ιδια να παρω μια 4αρα?

RASTAVIPER
19-03-13, 19:15
Δηλαδη οταν θα ερθει ο τεχνικος της cyta αν δεν δουλεψει το vdsl και μου το κανει adsl να του ζητησω να μετρησουμε ποση ταχυτητα μπορω να πιασω και αναλογος να διαλεξω πακετο?

Γιατι αν θα πιανω παλι τετοιες ταχυτητες δεν υπαρχει λογος να πληρωνω 24αρα...Αν δω τα ιδια να παρω μια 4αρα?
Γιατί να πάρεις 4άρα όταν όπως σου είπαν και πριν μπορείς άνετα να έχεις τα 10mbps?
Αρκεί να στρώσει η γραμμή και να βρεθεί το πρόβλημα.
Πάρε το τεχνικό τμήμα και ζήτα έλεγχο μήπως έχει κάποιο βραχυκύκλωμα η γραμμή σου.

theopan
19-03-13, 23:38
Δηλαδη οταν θα ερθει ο τεχνικος της cyta αν δεν δουλεψει το vdsl και μου το κανει adsl να του ζητησω να μετρησουμε ποση ταχυτητα μπορω να πιασω και αναλογος να διαλεξω πακετο?


Δε μπορεί να γίνει αυτό που λες. Ο τεχνικός θα έρθει μόνο για να βρει και να συνδέσει 2 καλώδια στον κατανεμητή σου (αν πρόκειται για ανενεργό βρόχο που από όσο κατάλαβα δεν πρόκειται) αλλιώς δεν πρόκειται καν να έρθει τεχνικός! Το αν θα μπεις σε adsl ή vdsl, είναι κάτι που γίνεται από το dslam και δεν είναι κάτι που αλλάζει σε 5 λεπτά από έναν τεχνικό στο σπίτι σου. Για αυτό σου έγραψα επιβεβαίωσε την απόστασή σου με κάποιον τρόπο πριν μπεις σε περιπέτειες ζητώντας vdsl. Το πως θα το επιβεβαιώσεις είναι άλλο ζήτημα. Πες στο τμήμα πωλήσεων της Cyta αυτά που γράφεις εδώ σε εμάς, βρες και άλλον γείτονα (στο κτίριό σου καλύτερα) και δες πόσο συγχρονίζει, ρώτα σε ποιο Α/Κ ανήκεις και βρες χονδρικά την απόσταση του σπιτιού σου μέσω του google earth π.χ. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι...

angelosxs
28-03-13, 12:51
Παιδια τελικα εβαλα vdsl 35 της cyta.

Ειχες δικαιο δεν ηρθε τεχνικος στο σπιτι μου,μονος μου περασα το ρουτερ.

Το τηλεφωνο μου που ελεγα οτι ηταν νεκρο επανηλθε αμεσως.

Αλλα ειχες αδικο για το internet....Δες εδω....

http://www.speedtest.net/result/2605644833.png (http://www.speedtest.net)

Δεν ξερω τι εκανε η wind και δεν δουλευε τιποτα σε μενα,αλλα τωρα το ιντερνετ μου πεταει....Μαζι του και εγω...Δεν περιμενα τετοιες ταχυτητες :)

Μενω στον Βυρωνα για οποιον ενδιαφερεται.

RASTAVIPER
28-03-13, 14:14
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου.
Εφόσον είσαι τόσο μακριά από το κέντρο, προφανώς το VDSL για να παίζει τόσο καλά σε σένα, έρχεται από πιο κοντινή πηγή.
Μήπως η cyta υποστηρίζει δικές της καμπίνες;

theopan
28-03-13, 20:21
Η συζήτηση αυτή δεν έπρεπε να γίνεται εδώ που είναι ο τομέας της Wind αλλά στης Cyta...

angelosxs
28-03-13, 21:58
Δεν ξερω φιλε μου...Δεν γνωριζω πολλα σε αυτο τον τομεα...

Οκ απλα ηθελα να σας δειξω οτι το προβλημα μου λυθηκε

sakis.kom
03-04-13, 23:42
33.. ωραίος!!! :p

teochris
24-04-13, 08:48
Συμφωνώ απόλυτα με τον Theopan

- - - Updated - - -

Συμφωνώ απόλυτα με τον Theopan

Θα σου έλεγα να ξεχάσεις το vdsl. Αποκλείεται να είσαι ...361m απότο Α/Κ (αλήθεια αυτό το "1" πως το μέτρησες; ). Όλα συνηγορούν ότι είσαι πολύ μακρύτερα από όσο νομίζεις:
1) Στις "καλές" εποχές είχες ταχύτητα μόλις 10Mbps, άρα συγχρονισμό εκεί γύρω
2) Το attenuation σου είναι σχετικά υψηλό (25dB) για adsl και μάλιστα με το "αισιόδοξο" ρούτερ που έχεις και έως και απαγορευτικό για vdsl και παραπέμπει σε απόσταση αρκετά πάνω από 1500m από το Α/Κ.
3) Αυτή τη στιγμή ο συγχρονισμός σου έχει μαύρα χάλια πράγμα που δείχνει σοβαρά προβλήματα θορύβου στο βρόχο σου ή/και στο εσωτερικό σου δίκτυο.

theopan
24-04-13, 11:59
Συμφωνώ απόλυτα με τον Theopan


ΧΑΧΑ καλό! Κι όμως είχα άδικο, οπότε κακώς συμφωνείς μαζί μου! Έγραψε στο post 8 ότι συνδέθηκε και συγχρονίζει καλά. Προφανώς είχε μεγάλο attenuation λόγω προβλήματος στο βρόχο του και όχι λόγω απόστασης...

VASI
27-04-13, 15:09
Παιδια τελικα εβαλα vdsl 35 της cyta.

Ειχες δικαιο δεν ηρθε τεχνικος στο σπιτι μου,μονος μου περασα το ρουτερ.

Το τηλεφωνο μου που ελεγα οτι ηταν νεκρο επανηλθε αμεσως.

Αλλα ειχες αδικο για το internet....Δες εδω....

http://www.speedtest.net/result/2605644833.png (http://www.speedtest.net)

Δεν ξερω τι εκανε η wind και δεν δουλευε τιποτα σε μενα,αλλα τωρα το ιντερνετ μου πεταει....Μαζι του και εγω...Δεν περιμενα τετοιες ταχυτητες :)

Μενω στον Βυρωνα για οποιον ενδιαφερεται.
Με την Wind έπιανες χαμηλά διοτι : παλιός αριθμός τηλεφώνου, πόσες μετακομίσεις έκανες ? με τον ίδιο αριθμό ? οπότε το καλώδιο έκανε πολλά ζινγ-ζανγ υπόγειος για το αρχικό Α.Κ

nyannaco
27-04-13, 15:43
Με την Wind έπιανες χαμηλά διοτι : παλιός αριθμός τηλεφώνου, πόσες μετακομίσεις έκανες ? με τον ίδιο αριθμό ? οπότε το καλώδιο έκανε πολλά ζινγ-ζανγ υπόγειος για το αρχικό Α.ΚΥποθέτω ότι αστειεύεσαι, ε;

VASI
27-04-13, 20:39
γιατί με το Attenuation βρίσκουμε τη σωστή απόσταση ?? Με την hol είχα 15, πάω στον οτε και διαπιστώνω προβλήματα !! αλλάζουν την πόρτα και το Attenuation εγινε 10 !! στα πόσα μέτρα είμαι ?? όταν η cyta υπολογίζει με άλλον μαθηματικό τρόπο την απόσταση?? όλα τα Α.Κ είναι στο ίδιο σημείο? !! έχουν τον ίδιο εξοπλισμό ?? Γιατί η Hol δεν δίνει vdsl ??
Σε μια μεγάλη πόλη που έχει πολλά Α.Κ, αν κάνεις μετακόμιση, και μεταφορά του παλιού αριθμού σου, αλλά να παραμείνει η ίδια πόρτα από το παλιό Α.Κ δεν θα έχεις πρόβλημα ??

Τωρα έβαλε αλλά στην Βέροια που είμαι δεν λέει τίποτα!!! δεν παρέχει, πλάκα-πλάκα το vdsl μας έχει κάνει να έχουμε στα χέρια μας την κορδέλα και μετράμε αποστάσεις !!

theopan
27-04-13, 20:59
Με την Wind έπιανες χαμηλά διοτι : παλιός αριθμός τηλεφώνου, πόσες μετακομίσεις έκανες ? με τον ίδιο αριθμό ? οπότε το καλώδιο έκανε πολλά ζινγ-ζανγ υπόγειος για το αρχικό Α.Κ

Δηλαδή αν π.χ. ζητήσω μεταφορά ενός αριθμού από τον Ασπρόπυργο στη Βάρκιζα (μπορώ 21- έχουν και οι 2 περιοχές) θα φτάσει ο βρόχος καμιά 60αριά χλμ. σε μήκος; :-D Κι εγώ πιστεύω ότι κάνεις πλάκα...

VASI
27-04-13, 21:34
δεν εννοω τα
θα φτάσει ο βρόχος καμιά 60αριά χλμ. σε μήκος; :-D Κι εγώ πιστεύω ότι κάνεις πλάκα...
και δεν διάβασες την επόμενη απάντηση μου

nyannaco
27-04-13, 22:50
OK, δεν κάνεις πλάκα, οπότε μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Αλλο η φορητότητα αριθμού και άλλο ο τοπικός βρόχος. Σε κάθε οικοδομή φτάνουν ζεύγη (καλώδια, τοπικοί βρόχοι) από το κοντινό Kv από ένα ΑΚ. Αν μετακομίσεις και κάνεις φορητότητα σε περιοχή άλλου ΑΚ, παίρνεις από το νέο ΑΚ, εννοείται από άλλη πόρτα, και μέσω άλλου Kv και άλλου βρόχου. Αν μείνεις στην περιοχή του ίδιου AK, πιθανότατα αλλάζεις Kv (συνακόλουθα και πόρτα) και βρόχο. Ακόμη κι αν μετακομίσεις στο διπλανό κτίριο, και παίρνεις από το ίδιο AK και το ίδιο Kv, πάλι αλλάζεις βρόχο. Η φορητότητα στην πράξη είναι απλά η αλλαγή της αντιστοίχισης του αριθμού κλήσης στον αριθμό βρόχου στο σύστημα δρομολόγησης του παρόχου - σε επίπεδο masterdata στο software, ούτε καν κατσαβίδι δεν μπαίνει.

theopan
28-04-13, 00:56
δεν εννοω τα
και δεν διάβασες την επόμενη απάντηση μου

Φυσικά τη διάβασα, αλλά δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στη στήριξη του πρώτου σου ποστ. Είναι πέρα για πέρα λάθος η εντύπωση που είχες. Το γιατί σου το εξηγεί καλύτερα ο nyannaco.
Το Α/Κ είναι πάντα ένα ανά περιοχή και καλύπτει τη συγκεκριμένη περιοχή και μόνο. Σε αυτό μέσα (ή το πολύ λίγα μέτρα εκτός) κάνουν τη συνεγκατάσταση οι πάροχοι (βάζουν τα dslam τους). Το attenuation δεν είναι μονάδα μέτρησης αποστάσεων.

teochris
30-04-13, 09:20
χαχαχαχα

@ ADSLgr.com All rights reserved.