PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι whatever-diet και υγιεινής διατροφής γενικότερα



AsGoodAsItGets
21-06-04, 16:20
Δεν ξέρω πόσοι εδώ μέσα έχουν την ευτυχία να τρώνε το φαγητό της μαμάς τους ή της γυναίκας τους, αλλά στους υπόλοιπους σκληρά εργαζόμενους και άσχετους με την κουζίνα, απευθύνω το εξής ερώτημα:

Τι κάνετε για την διατροφή σας; Και δε θέλω να μου απαντήσουν αυτοί που τρώνε μονίμως σουβλάκια/πίτσες κλπ. εννοώ αυτούς που έχουν να προτείνουν μια βιώσιμη (διατροφικά, χρονικά και οικονομικά) λύση.

Έχει δοκιμάσει κανείς λύσεις τύπου Gilli-diet, Taste'n'diet, κλπ.; Και δε θέλω να μάθω τι έχετε ακούσει, αλλά προσωπικές εμπειρίες.[/list]

pelasgian
21-06-04, 17:42
Εγώ έμαθα να μαγειρεύω (στην Αγγλία η πίτσα είναι 10 λίρες! -> 6.000δρχ)

Πάντως παρόλο που εδώ θα σου πούμε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του, η άποψή μου είναι να πας σε διαιτολόγο (ο οποίος δεν είναι μόνο για παχύσαρκους!)

Εξυπακούεται ότι αν καπνίζεις, πίνεις πολύ αλκοολ, δεν γυμνάζεσαι κλπ, το να αλλάξεις τη διατροφή σου ελάχιστα θα βελτιώσει τη κατάστασή σου.

Να σου πω τώρα μία λύση για το πρόβλημα της μαγειρικής που ακολούθησαν με επιτυχία δισεκατομύρια άντρες από τον πρώτο άντρα στη γη: ΒΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ! :mrgreen:

BeholderX
21-06-04, 18:13
...στους υπόλοιπους σκληρά εργαζόμενους και άσχετους με την κουζίνα , απευθύνω το εξής ερώτημα . Τι κάνετε για την διατροφή σας; Eννοώ αυτούς που έχουν να προτείνουν μια βιώσιμη (διατροφικά, χρονικά και οικονομικά) λύση.


Η υγιεινή διατροφή είναι απλή υπόθεση. Αρκεί κανείς να έχει κάποιες πολύ βασικές γνώσεις και μπορεί να προστατεύσει έτσι την υγεία του (και το πορτοφόλι του) απλά και διαχρονικά. Και δεν χρειάζεται ούτε ιδιαίτερο χρόνο για μαγείρεμα. Περισσότερο είναι θέμα θέλησης και απόφασης να ασχοληθεί κανείς με το θέμα, παρά οτιδήποτε άλλο.

Προσωπικά 'μαγειρεύω' χρόνια μόνος. Ο Μαμαλάκης θα μου έβαζε κάτω από τη βάση στη γεύση, αλλά άριστα στη διατροφή, στο 'χρόνο' και στο χρήμα που ξοδεύω. Βέβαια, ούτε η γεύση είναι απαραίτητο να θυσιαστεί.

Οσον αφορά την υγεία που σε απασχολεί, το θέμα είναι :

1. Κόψιμο τσιγάρου (ναι, άσχετο θέμα, αλλά το νούμερο ΕΝΑ που πρέπει να κοπεί). Και όποια περιττά κιλά πάρει κανείς λόγω της αποχής, δεν συγκρίνονται με τα κέρδη στην υγεία από την αποφυγή του καπνίσματος.
2. Οχι τηγανιτά φαγητά.
3. Περιορισμός λιπών (ζωϊκών κυρίως) και απλών υδατανθράκων (ζάχαρη, γλυκά, αναψυκτικά).
4. Αποφυγή των κατεργασμένων και συσκευασμένων τροφίμων, καθώς και αλατιού.
5. Γυμναστική (και ένα 15' λεπτο την ημέρα κάνει θαύματα).
6. Εφόσον το σηκώνει το πορτοφόλι, προτίμηση 'βιολογικών' τροφίμων.
7. Οσον αφορά το καθημερινό διαιτολόγιο, υπάρχει η γνωστή ‘πυραμίδα’ με προτεινόμενες ποσότητες για κάθε είδος τροφίμου (παρόλο τις όποιες επιμέρους διαφωνίες επιστημόνων).

Είναι θέμα να ξέρει κανείς τι πρέπει να τρώει και κυρίως το τι να αποφεύγει. Το να συζητήσουμε εδώ ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο ξεφεύγει νομίζω σε λεπτομέρεια της παρούσας συζήτησης, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.

Οσον αφορά τα Gilli-diet, Taste'n'diet , κτλ (που αν είναι σωστές οι πληροφορίες μου, ο ιδιοκτήτης όλων είναι το ίδιο πρόσωπο) έχω προσωπική εμπειρία από δικό μου πρόσωπο. Εγώ διαφωνούσα τότε (γιατί αν ξέρεις τι πρέπει να φας, είναι θέμα επένδυσης λίγου χρόνου), αλλά εκείνη ήθελε να τα δοκιμάσει γιατί κουραζόταν ιδιαίτερα λόγω δουλειάς, και δεν ήθελε να αφιερώνει ούτε 10 λεπτά στο μαγείρεμα.

Ουσιαστικά πρόκειται για φαγητά μαγειρεμένα χωρίς λίπη, και γενικότερα με λιγότερες θερμίδες έτσι ώστε να αδυνατίζει κανείς. Εχουν μια ποικιλία στα τρόφιμα και ένα γενικά ισορροπημένο διαιτολόγιο. Εχουν και μερικά 'light' γλυκά που συνοδεύουν τα πιάτα. Η γεύση είναι 'οκ', χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Θα προτιμούσα να έχουν περισσότερη πρωτεϊνη και φρέσκα λαχανικά. Σε κάποιον που τρώει όπως ο μέσος σημερινός έλληνας, συνηθισμένος στα λίπη και στο αλάτι και στα καρυκεύματα, στην αρχή όλα τα ‘υγιεινά’ πιάτα φαίνονται άνοστα. Σιγά σιγά όμως συνηθίζουν οι υποδοχείς στο νέο διαιτολόγιο, και αλλάζει η κατάσταση. Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι γίνεται κακή συντήρηση των τροφίμων κατά τη διανομή. Πάντως, τα ημερήσια γεύματα τα φέρνανε στη δουλειά της ή στο σπίτι (όπου εκείνη ήθελε) και το ΠΣΚ φέρνανε για όλο το τριήμερο. Αυτό ήταν αρκετά εξυπηρετικό. Εχασε κάποια κιλά για το δίμηνο που έκανε τη συγκεκριμένη διατροφή, αν αυτό ενδιαφέρει τους πολλούς.

Πάντως για μεγάλο διάστημα, ούτε οικονομικό, ούτε υγιεινό είναι να τρέφεται κανείς έτσι. Επίσης, για να αδυνατήσει κανείς και να τρώει υγιεινά είναι πολύ εύκολο, δεν χρειάζεται να καταφύγει κανείς σε τέτοιες λύσεις. Υπάρχουν βασικοί κανόνες διατροφής που πανεύκολα μαθαίνει κανείς, και μετά είναι θέμα θέλησης να τους εφαρμόσει. Το μαγείρεμα παίρνει μισή ώρα κάθε μέρα (υπάρχουν ειδικές συσκευές αξίας 60 ευρό, που κάνουν το μαγείρεμα παιχνίδι).

Αυτά εν ολίγης για αρχή του θέματος.



Πάντως παρόλο που εδώ θα σου πούμε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του, η άποψή μου είναι να πας σε διαιτολόγο (ο οποίος δεν είναι μόνο για παχύσαρκους!)

Εξυπακούεται ότι αν καπνίζεις, πίνεις πολύ αλκοολ, δεν γυμνάζεσαι κλπ, το να αλλάξεις τη διατροφή σου ελάχιστα θα βελτιώσει τη κατάστασή σου.


Σωστά και τα δύο. Εγώ τα παραπάνω τα έγραψα με την ιδιότητα του ιατρού/βιοχημικού...



Να σου πω τώρα μία λύση για το πρόβλημα της μαγειρικής που ακολούθησαν με επιτυχία δισεκατομύρια άντρες από τον πρώτο άντρα στη γη: ΒΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ!


Αδύνατο σχεδόν να πείσεις μια γυναίκα να μαγειρεύει 'υγιεινά'. Τις υπέροχες μαμάδες ξεχάστε τες, δεν μπορούν να συλλάβουν καθόλου το θέμα της υγείας μπρος στη 'θυσία' της γεύσης (δεν μπορούν να ξεφύγουν από τις 'παραδοσιακές' συνταγές δλδ), και όσο για τις νεότερες... καλά κρασιά με τα μυαλά που κουβαλάνε (αν κουβαλάνε).

AsGoodAsItGets
21-06-04, 18:35
Εξυπακούεται ότι αν καπνίζεις, πίνεις πολύ αλκοολ, δεν γυμνάζεσαι κλπ, το να αλλάξεις τη διατροφή σου ελάχιστα θα βελτιώσει τη κατάστασή σου.

Δεν καπνίζω, δεν πίνω πολύ και τον τελευταίο καιρό γυμνάζομαι σχεδόν καθημερινά.
Δεν έχω πρόβλημα παχυσαρκίας, απλά με απασχολεί πολύ το θέμα της ισορροπημένης διατροφής. Η λύση του μαγειρέματος αποκλείεται, γιατί δε μου αρέσει, δεν έχω τη διάθεση και το χρόνο να αφιερώσω, κι όσες φορές προσπάθησα τα αποτελέσματα ήταν το λιγότερο αποθαρρυντικά.



Να σου πω τώρα μία λύση για το πρόβλημα της μαγειρικής που ακολούθησαν με επιτυχία δισεκατομύρια άντρες από τον πρώτο άντρα στη γη: ΒΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ!

Αυτό μου λέει και η μάνα μου, αλλά πόσες νέες κοπέλες ξέρεις σήμερα που μαγειρεύουν; Ή ακόμα κι αν ξέρουν, που να έχουν τη διάθεση (ειδικά άμα δουλεύουν 9-5) να μαγειρέψουν;
Και εν πάσει περιπτώσει, μέχρι να βρούμε τη Βέφα με το κορμί της Τσιντικίδου (λέμε τώρα :mrgreen: ) τι κάνουμε;

AsGoodAsItGets
21-06-04, 18:45
Να σημειώσω (εάν δεν είναι ακόμα προφανές) ότι με ενδιαφέρουν πολύ οι εμπειρίες σας με υπηρεσίες τύπου Gilli-diet αλλά καθαρά για διατροφικούς λόγους και όχι διαιτητικούς. Νομίζω άλλωστε ότι υπάρχουν και τέτοιες υπηρεσίες για ανθρώπους που απλά δε θέλουν ή δεν έχουν το χρόνο να μαγειρεύουν.

lazar
21-06-04, 19:02
Και εν πάσει περιπτώσει, μέχρι να βρούμε τη Βέφα με το κορμί της Τσιντικίδου (λέμε τώρα Mr. Green ) τι κάνουμε;


ε.. μα... τελικά κι εσύ τι θέλεις; Να τρως ή να ....;

aesir
21-06-04, 19:18
lazar μα από το στομάχι δεν λένε οτι περνάει και αυτή η όρεξη; Πάντως το αν και σπάνια την έχω δει γιατί μου την σπάει, το στυλ μαγειρέματος της Βέφας δεν θα έλεγα οτι είναι και ότι το καλύτερο όσον αφορά την διατροφή.

zouzouni
21-06-04, 19:28
Ο BeholderX έδωσε την πληρέστερη απάντηση.

Το μόνο σημείο που δεν γνωρίζω είναι κατά πόσο (εφ΄όσον δεν τίθεται θέμα απώλειας βάρους, αλλά κάλυψη απλών διατροφικών αναγκών), διατροφή τύπου Gilli/Taste'n Diet/κλπ όπου χρησιμοποιούνται light προϊόντα είναι ότι το καλύτερο, κι θα ήταν ενδιαφέρουσα η άποψη του BeholderX ως ειδικού.

Δηλαδή, πόσο καλό είναι για τον οργανισμό η κατανάλωση τέτοιων light προϊόντων, σε αντίθεση με προσεγμένη διατροφή όπου χρησιμοποιούνται βιολογικά, αγνά, παραδοσιακά προϊόντα (αγνό παρθένο ελαιόλαδο π.χ., παραδοσιακή φέτα κι όχι φέτα light, κλπ) σε μικρότερες ποσότητες ώστε να υπάρχει ισορροπία.

AsGoodAsItGets Βέφα με το κορμί της Τσιντικίδου, δύσκολο να βρεις, γιατί η καλή μαγείρισσα (κι ο καλός μάγειρας) πάντα δοκιμάζει αυτό που μαγειρεύει! :wink:

(Συμφωνώ με τον aesir τόσο για το στύλ της εν λόγω τηλεοπτικής μαγείρισσας, όσο κι για τις συνταγές της.)

sotiriskakos
21-06-04, 19:49
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν το κάτι παραπάνω, τι προτείνουν και για τις μικρότερες ηλικίες.Δεν ξέρω τι ηλικίας είναι το παιδί που έφτιαξε το θέμα, αλλά νωμίζω πως αν είσαι 20 χρονών δε στεριώνεσαι με χόρτα.Αλλά τι να κάνεις;Αυτό λοιπόν με ενδιαφέρει πιο πολύ εμένα, δηλαδή και ηλικίες από 15 έως 25.

Ζουζούνι αυτό που λες έχει πολύ πλάκα, αλλά δε νομίζω ότι έπρεπε να συμβαίνει.Ο καλός ο μάγειρας δεν πρέπει ποτέ να δοκιμάζει τα δημιουργήματά του, είναι τόσο σίγουρος που δε χρειάζεται.Πάντως όντως ισχύει.Και μένα η μάνα μου, όχι απλώς τα δοκιμάζει, μάλλον τα αφανίζει από το μαγείρεμα κιόλας! :oops:
Τώρα για την κ. Βέφα εγώ δεν ξέρω για την ποιότητα των συνταγών της.Ξέρω μόνο ότι είναι από τις πιο απρόσεκτες (και αυτό μετρά πολύ) και απορώ πως κατάφερε έτσι να γίνει τόσο διάσημη έτσι.Δείτε μόνο λίγο Θέμο να μάθετε τι έχει κάψει αυτή η γυναίκα...

zouzouni
21-06-04, 19:58
Δεν γίνεται να μην δοκιμάσεις αυτό που μαγειρεύεις, πως θα ξέρεις αν χρειάζεται κάτι παραπάνω ή διαφορετικό? Δεν είναι τυφλοσούρτης η μαγειρική. Είναι τέχνη.
Κι άμα το δοκιμάζεις, κρίνεις κι συνεχίζεις αναλόγως.
Εντάξει, όχι κι να το αφανίζεις, γιατί τότε τι χαρά & απόλαυση θα προσφέρεις σ'αυτούς για τους οποίους το ετοιμάζεις? :wink:
Θέλει αυτοσυγκράτιση. :oops:

(Από άποψη συνταγών, το καλύτερο βιβλίο που έχω βρει - κι δοκιμασμένο όχι μόνο από μένα αλλά κι πάμπολλες φίλες που τους δάνεισα συνταγές του, είναι ο Οδηγός μαγειρικής της Χρύσας Παραδείση.
Κι σε φίλους που είχα δώσει συνταγές του το είχαν βρει απλούστατο να μαγειρέψουν, ακόμη κι αν δεν είχαν ξαναδοκιμάσει ποτέ, γιατί για τη μέτρηση των υλικών κάθε συνταγής, δεν χρησιμοποιεί γραμμάρια, κυβικά εκατοστά κλπ, αλλά κουτάλια, φλυτζάνια, κλπ.)

ALiTiS
21-06-04, 20:05
...Να με παίρνανε τα σύννεφα, οι άνεμοι, τα κύματα...........

ετσι το λεμε τωρα? :shock: :roll:

aesir
21-06-04, 20:11
Να πω και το εξής που πολλοί το αγνοούν, μια ισορροπημένη/υγειινή διατροφή περιλαμβάνει και κλασικά συστατικά που οι πιο νέοι ιδιαίτερα τα αποστρέφονται. Βλέπω για παράδειγμα οτι ακούνε για όσπρια και χαλάνε την μούρη τους, την στιγμή που τα όσπρια έχουν άψογη κατανομή πρωτεϊνων/υδατατανθρακων/λιπαρών και πρέπει να είναι απαραίτητο μέρος της διατροφής. Το ίδιο γίνεται και όταν ακούνε για σπανάκι, κουνουπίδι, μπρόκολλο και πάει λέγοντας.

opimis
21-06-04, 20:21
...Ο καλός ο μάγειρας δεν πρέπει ποτέ να δοκιμάζει τα δημιουργήματά του, είναι τόσο σίγουρος που δε χρειάζεται...

Εντελώς λάθος αυτό που έγραψες!
Ένας μάγειρας για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δοκιμάζει τα πάντα. Αυτό δεν πάει να πει ότι αν δοκιμάζει τα φαγητά που μαγειρεύει τον παχαίνουν κιόλας, απλά οι περισσότεροι μάγειροι τρώνε περισσότερο από ότι πρέπει και έχουν άτακτες ώρες φαγητού λόγου ωραρίου.
Ύστερα μια κουζίνα, δεν αποτελείται από έναν και μόνο μάγειρα, αλλά και από βοηθητικά άτομα (βοηθοί μάγειρες), οι οποίοι δεν είναι ανεξέλεγκτοι, αλλά το αντίθετο ελεγχόμενοι από τον υπεύθυνο της κουζίνας (αρχιμάγειρα /σεφ).
Αλίμονο στον αρχιμάγειρα που θα αφήσει να βγει ένα πιάτο στο σαλόνι και δεν το έχει δοκιμάσει!
Και τέλος, δοκιμάζω, δεν σημαίνει τρώω μια κατσαρόλα, αλλά μια ελάχιστη ποσότητα (και κυρίως φαγητά που έχουν σάλτσες).

potis21
21-06-04, 20:33
αλλά πόσες νέες κοπέλες ξέρεις σήμερα που μαγειρεύουν;

ασε, μετα την ισοτητα το χαος.

Μαλλον Εγω θα κανω το μαγειρεμα και οταν παντρευτω.


ε.. μα... τελικά κι εσύ τι θέλεις; Να τρως ή να ....;

...κατι ξεχασες. Input, output, reproduce. :lol:



γιατί τότε τι χαρά & απόλαυση θα προσφέρεις σ'αυτούς για τους οποίους το ετοιμάζεις?


Διάφορες.... :wink: Αλλα αυτοι δεν θα θεν γιατι μετα δεν θα βλεπομαι... :cry: :D

sotiriskakos
21-06-04, 20:55
Δηλαδή οι μάγειρες στα εστιατόρια δοκιμάζουν απ' όλα τα πιάτα;Πρέπει να τρώνε ανελέητα τότε :lol: !Εντάξει ντε μη με δείρετε κιόλας.Εγώ ξέρω και μερικές καταπληκτικές μαγείρισες όμως που ποτέ δε δοκιμάζουν τίποτα.Πρώτη και καλύτερη μια θεία μου που φτιάχνει με διαφορά τα καλύτερα φαγητά που έχω δοκιμάσει.Ούτε τόσο μιλάμε.Αλλά δεν το πάω σε επαγγελματικό επίπεδο.Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί, αν και νομίζω πως αν είσαι επαγγελματίας 10 - 15 χρόνια δε θα κάθεσαι να δοκιμάζεις τι σάλτσα έφτιαξες, μάλλον κάτι δεν έχεις μάθει καλά τόσα χρόνια.Γνώμη μου πάντως, κάποιοι ίσως να τα ξέρετε καλύτερα.

opimis
21-06-04, 20:55
Η λύση του μαγειρέματος αποκλείεται, γιατί δε μου αρέσει, δεν έχω τη διάθεση και το χρόνο να αφιερώσω, κι όσες φορές προσπάθησα τα αποτελέσματα ήταν το λιγότερο αποθαρρυντικά.

Αν και μόνο που έγραψες ότι δεν σου αρέσει να μαγειρεύεις, με κάλυψες. Αλλά είπες κιόλας ότι δοκίμασες να μαγειρέψεις και τα αποτελέσματα ήταν αποθαρρυντικά! Αλήθεια, τι είχες προσπαθήσει να μαγειρέψεις για πρώτη φορά;

Yngwiedis
21-06-04, 21:02
Ναι αλλά δεν προσέχεις τι γράφει ο opimis.
Οι επαγγελματίες μάγειρες ( σεφ ) έχουν άλλους να μαγειρεύουν ( βοηθούς μάγειρες κλπ ).
Επειδή λοιπόν πρέπει να προσέχουν μήπως κάνουν καμμιά χοντρή μαμακία οι βοηθοί και δώσουν κανένα φαγητό λύσσα στο αλάτι ας πούμε, δοκιμάζουν πάντα όλα τα πιάτα πριν καταλήξουν στο τραπέζι του πελάτη.

sotiriskakos
21-06-04, 21:04
Καλά και μεις τώρα πιάσαμε τα πρωτοκλασάτα εστιατόρια που έχουν και ολόκληρα επιτελεία...
Και πάλι όμως μάλλον εσείς μου φαίνεται έρχεστε σε αντίφαση.Δέχομαι ότι είναι έτσι, αλλά το φαγητό τότε δεν είναι του καλού, του επικεφαλής μάγειρα, αλλά των μαθητευόμενων.Άρα ο καλός ο μάγειρας δεν δοκιμάζει το φαγητό του.

Αλλά ας τ αφήσουμε αυτό γιατί μου φαίνεται ξεφεύγουμε επικίνδυνα.

zouzouni
21-06-04, 21:23
***άσχετο..........



...Να με παίρνανε τα σύννεφα, οι άνεμοι, τα κύματα...........

ετσι το λεμε τωρα? :shock: :roll:

Το ρεφραίν του τραγουδιού αυτού έτσι το λέγανε από τότε.

663 posts έχουν γίνει, τώρα το εντόπισες? :lol:

****τέλος του άσχετου σχολίου..... :oops:

sdikr
21-06-04, 21:25
Δηλαδή οι μάγειρες στα εστιατόρια δοκιμάζουν απ' όλα τα πιάτα;Πρέπει να τρώνε ανελέητα τότε !Εντάξει ντε μη με δείρετε κιόλας.Εγώ ξέρω και μερικές καταπληκτικές μαγείρισες όμως που ποτέ δε δοκιμάζουν τίποτα.Πρώτη και καλύτερη μια θεία μου που φτιάχνει με διαφορά τα καλύτερα φαγητά που έχω δοκιμάσει.Ούτε τόσο μιλάμε.Αλλά δεν το πάω σε επαγγελματικό επίπεδο.Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί, αν και νομίζω πως αν είσαι επαγγελματίας 10 - 15 χρόνια δε θα κάθεσαι να δοκιμάζεις τι σάλτσα έφτιαξες, μάλλον κάτι δεν έχεις μάθει καλά τόσα χρόνια.Γνώμη μου πάντως, κάποιοι ίσως να τα ξέρετε καλύτερα.

για το κάθε πιάτο δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα φάει μια πατάτα πχ απο τις πατάτες φούρνου, θα δοκιμάσει λίγο τα σουτζουκάκια κλπ, αυτό βέβαια την στιγμή που θα βγάλει το ταψι απο τον φούρνο.

Οσο καλό χέρι και να έχει, και να λέει πχ πιάνω τώρα 10γρ αλάτι εεε θα είναι 11 θα είναι 9, άνθρωπός έιναι μπορεί να ξεχάσει να βάλει και κάτι!

Στην διατροφή τώρα, δυστήχως δεν είμαι προσεχτικός, (ξερείς γυρους κλπ) αλλά προσπαθώ να μην τρώω κάθε μέρα(γύρους), κανα σάντουιτς με ζαμπόν και φέτα απο το σπίτι, μια στάση στα sandwithland.

zouzouni
21-06-04, 21:27
αλλά πόσες νέες κοπέλες ξέρεις σήμερα που μαγειρεύουν;

ασε, μετα την ισοτητα το χαος.

Μαλλον Εγω θα κανω το μαγειρεμα και οταν παντρευτω.


Τότε θα είσαι περιζήτητος γαμπρός!
:lol: Είδες πως αλλάζουν τα πράγματα χάρη στην ισότητα? :lol: :lol:





γιατί τότε τι χαρά & απόλαυση θα προσφέρεις σ'αυτούς για τους οποίους το ετοιμάζεις?


Διάφορες.... :wink: Αλλα αυτοι δεν θα θεν γιατι μετα δεν θα βλεπομαι... :cry: :D

Μην ανησυχείς....γιατί θα ισχύει το προηγούμενο σχόλιο! :wink: :lol:
Χώρια που λένε (κι το βεβαιώνουν πολλοί - για τις πολλές δεν ξέρω αν ισχύει :wink: :roll: ) ότι ο έρωτας περνάει πρώτα απ'το στομάχι! :lol:

BeholderX
21-06-04, 21:28
@AsGoodAsItGets wrote:
με απασχολεί πολύ το θέμα της ισορροπημένης διατροφής. Με ενδιαφέρουν πολύ οι εμπειρίες σας με υπηρεσίες τύπου Gilli-diet αλλά καθαρά για διατροφικούς λόγους και όχι διαιτητικούς.


Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι καλά για μικρό χρονικό διάστημα, σε περιπτώσεις ανθρώπων που για επαγγελματικούς λόγους ή λόγω παντελής άγνειας δεν μπορούν να ασχοληθούν με τη διατροφή τους. Ασε δε που είναι οικονομικά ασύμφορα.

Μια προσωπική ερώτηση: αυτό το ενδιαφέρον για τη διατροφή, παρουσιάστηκε τώρα, με την έναρξη πχ κάποιου προγράμματος γυμναστικής εν’όψει καλοκαιριού, ή είναι πιο μακροχρόνιο ενδιαφέρον ? Και ηλικία αν επιτρέπεται ?

Το λύση της ισορροπημένης διατροφής δεν θα τη βρεις σε κανένα XXX-Diet. Η μόνη λύση ισορροπημένης διατροφής είναι να μάθεις πρώτα τι τρώς, και δεύτερον να τα ετοιμάζεις μόνος (διαδικασία πολύ πολύ σύντομη, απλώς την έχεις πάρει με κακό μάτι).



@AsGoodAsItGets wrote:
Η λύση του μαγειρέματος αποκλείεται, γιατί δε μου αρέσει, δεν έχω τη διάθεση και το χρόνο να αφιερώσω, κι όσες φορές προσπάθησα τα αποτελέσματα ήταν το λιγότερο αποθαρρυντικά.


Πόσο χρόνο νομίζεις ότι χρειάζεσαι για να ετοιμάσεις τα γεύματα της ημέρας ? Είναι δύσκολο δηλαδή να πετάξεις μέσα σε ένα φουρνάκι (άψογο, κόστους 60 ευρό) ένα φιλέτο καθαρό κοτόπουλο/ψάρι και να το αφήσεις να ψηθεί για 25 λεπτά ? Ούτε 2 λεπτά δεν παίρνει η ετοιμασία, και δεν υπάρχει τίποτα πιο υγιεινό.
Το ίδιο ισχύει και για μακαρόνια/ρύζι/πατάτες φούρνου, κτλ. Τα πετάς σε μια κατσαρόλα, βράζουν 20 λεπτά, μαζί με ότι (κατεψυγμένα ή φρέσκα εποχής) λαχανικά, και έχεις μια χαρά γεύμα.



@zouzouni wrote:
Δηλαδή, πόσο καλό είναι για τον οργανισμό η κατανάλωση τέτοιων light προϊόντων, σε αντίθεση με προσεγμένη διατροφή όπου χρησιμοποιούνται βιολογικά, αγνά, παραδοσιακά προϊόντα (αγνό παρθένο ελαιόλαδο π.χ., παραδοσιακή φέτα κι όχι φέτα light, κλπ) σε μικρότερες ποσότητες ώστε να υπάρχει ισορροπία.


Τα light προϊόντα (0% λίπος) επίσης καλό είναι να χρησιμοποιούνται είτε για λίγο διάστημα από άτομα που θέλουν να χάσουν λίγα κιλά, είτε με πολύ σύνεση, είτε από ανθρώπους με πρόβλημα υγείας (πολύ υψηλή χοληστερίνη, καρδιοαγγειοπάθειες, σακχαρώδης διαβήτης, κτλ, κτλ)
Τα ΧΧΧ-Diet γεύματα δεν είναι ‘light’ από την πλευρά της περιεκτικότητας των ίδιων των τροφίμων (δεν είναι δλδ πεπεξεργασμένα 0%), αλλά από τον τρόπο μαγειρέματος (με εξαίρεση τα όποια γλυκά δίνουν). Δηλαδή δεν έχουν λάδια, μαργαρίνες, βούτυρο.



@ sotiriskakos wrote:
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν το κάτι παραπάνω, τι προτείνουν και για τις μικρότερες ηλικίες.Δεν ξέρω τι ηλικίας είναι το παιδί που έφτιαξε το θέμα, αλλά νωμίζω πως αν είσαι 20 χρονών δε στεριώνεσαι με χόρτα.Αλλά τι να κάνεις;Αυτό λοιπόν με ενδιαφέρει πιο πολύ εμένα, δηλαδή και ηλικίες από 15 έως 25.


Παν μέτρον άριστον. Αυτό να θυμάσαι. Και την τηγανιτή πατατούλα σου θα φάς, και τη σοκολάτα σου, και το ποτάκι σου θα πιεις. Αλλά με μέτρο.
Προσπάθησε να τρως στο σπίτι, και να πείσεις τη μητέρα να χρησιμοποιεί όσον το δυνατόν λιγότερο λίπος (λάδι, βούτυρο) και να κόψει τα τηγανιτά.
Πάνω-κάτω δηλαδή τα όσα που έχω γράψει αρχικά αρκούν.
Οχι κρέας κάθε μέρα (και ιδίως κόκκινο). Πχ σε μια εβδομάδα κοτόπουλο x2, ψάρι x2-3, όσπρια x2, γαλακτοκομικά x1. Αφθονα λαχανικά εποχής, και φρούτα.

Και όχι τρελή ποσότητα πρωτεϊνης. Οι ανάγκες του οργανισμού σε πρωτεϊνη είναι της τάξεως του 0.8-1.0 gr πρωτεϊνης / kg βάρους. Και αυτή η πρωτεϊνη αναφέρεται σε μικτή πρωτεϊνη (φυτικής και ζωϊκής προέλευσης). Που σημαίνει ότι 80gr πρωτεϊνης είναι υπεραρκετά για όλους (αυτή η ποσότητα πρωτεϊνη περιέχεται σε 250-300 gr κοτόπουλο/ψάρι). Μην ακούτε τα όσα λένε στα γυμναστήρια για τρελές ποσότητες πρωτεϊνης. Αυτά είναι για επαγγελματίες αθλητές που κάνουν σκληρή προπόνηση άνω των 4 ωρών καθημερινά.



@aesir wrote:
…τα όσπρια έχουν άψογη κατανομή πρωτεϊνων/υδατατανθρακων/λιπαρών και πρέπει να είναι απαραίτητο μέρος της διατροφής.


‘Αψογη’ κατανομή δεν υπάρχει όπως την εννοείς. Υπάρχουν τρόφιμα με διαφορετική περιεκτικότητα, και το καθένα έχει το σκοπό και την χρησιμότητά του. Σίγουρα τα όσπρια πρέπει να αποτελούν μέρος της διατροφής πάντως όπως γράφεις.

Λίγα λόγια για τις πρωτεϊνες: κρέας, ψάρι, αυγά, γαλακτοκομικά, σόγια, όσπρια .
Η διατροφική αξία των ζωϊκών πρωτεϊνών είναι μεγαλύτερη από αυτή των φυτικών πρωτεϊνών. Αυτό συμβαίνει λόγω της διαφορετικής αναλογίας και περιεκτικότητας των διαφόρων αμινοξέων που υπάρχουν στα ζώα/φυτά. Αμινοξέα είναι τα ‘κομμάτια’ από τα οποία αποτελείται μια πρωτεϊνη. Η ενέργεια που προέρχεται από την καύση των πρωτεϊνών είναι 4 kcal/gr.
Λιπαρά ψάρια: σκουμπρί, σολωμός, ρέγγα, γάβρος, κέφαλος, λακέρδα, μαρίδα, σαρδέλλα. Καλό είναι μία φορά την εβδομάδα να λαμβάνουμε ένα γεύμα με λιπαρά ψάρια, γιατί περιέχουν πολυακόρεστα λίπη και ω3-λιπαρά οξέα τα οποία ευνοούν το καρδιαγγειακό μας σύστημα.
Λευκά ψάρια: βακαλάος, γαλαίος,γλώσσα,ζαργάνες, λιθρίνι, ξιφίας, πέστροφα, πέρκα, φαγγρί, τόνος, τσιπούρα



Για να μην μπλέκουμε πολύ τα πράγματα, και επειδή η εποχή είναι δύσκολη, να καταλήξουμε σε ορισμένα σημεία:

Μην τρέφετε αυταπάτες ότι τρέφεστε υγιεινά. Τα τρόφιμα σήμερα είναι για τα μπάζα (λιπάσματα, ψεκάσματα, αντιβιοτικά, κτλ), με την εξαίρεση των λεγόμενων βιολογικών προϊόντων, τα οποία είναι σε σαφώς καλύτερη μοίρα, αλλά και πάλι, μακράν του 100% αγνά. Αφήστε δε πλέον με τα μεταλλαγμένα που ο Κύριος οίδε τι θα επιφέρουν...

To θέμα είναι ανεξάντλητο. Αν ακολουθείτε αυτά που έγραψα στο πρώτο μύνημα, θα είσαστε υγιείς και να είσαστε ευτυχισμένοι. Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο.

opimis
21-06-04, 21:32
Καλά και μεις τώρα πιάσαμε τα πρωτοκλασάτα εστιατόρια που έχουν και ολόκληρα επιτελεία...
Και πάλι όμως μάλλον εσείς μου φαίνεται έρχεστε σε αντίφαση.Δέχομαι ότι είναι έτσι, αλλά το φαγητό τότε δεν είναι του καλού, του επικεφαλής μάγειρα, αλλά των μαθητευόμενων.Άρα ο καλός ο μάγειρας δεν δοκιμάζει το φαγητό του.

Αλλά ας τ αφήσουμε αυτό γιατί μου φαίνεται ξεφεύγουμε επικίνδυνα.

Η πιο απλή οικογενειακή ταβέρνα, δεν μπορεί να αποτελείται μόνο από ένα άτομο μέσα στη κουζίνα, εκτός κι αν δεν έχει καθόλου δουλειά .
Όταν λέμε ότι επιβλέπουν και δοκιμάζουν τα πιάτα, δεν εννοώ ότι κάθε πιάτο που θα βγει στο σαλόνι, θα πάρει και από μια μπουκιά!
Οι βάσεις σε μια κουζίνα μπορεί να είναι 10-15 αναλόγως, οι παραλλαγές όμως των έτοιμων φαγητών από τις 10 βάσεις μπορεί να είναι 50 και παραπάνω. Επομένως αν ξέρει τις βάσεις ξέρει και το αποτέλεσμα στο πιάτο. Μην μπερδεύεσαι!
Επίστρεψε μου εμένα προσωπικά να αμφιβάλω το αν η θεια σου δοκιμάζει τα φαγητά της η όχι.. και αν δεν το κάνει η ίδια γιατί θέλει να το αποφύγει λόγο υγείας, σίγουρα θα έχει πει το κλασσικό «…για δοκίμασε λίγο, είναι καλό στο αλάτι;»
Άλλη περίπτωση είναι να δουλεύει με γραμμάρια τα υλικά, που και εκεί ακόμη το αποτέλεσμα δεν θα είναι πάντα το ίδιο, γιατί εκτός από τα υλικά, στο αποτέλεσμα μετράνε και άλλοι παράγοντες όπως η φωτιά/ εστία τα σκεύη.

Η μαγειρική όπως είπε το ζουζούνι, είναι τέχνη και πρέπει ο μάγειρας να χρησιμοποιεί όλες τις αισθήσεις του… όραση, όσφρηση, αφή, γεύση και μην γελάσεις (το έκανα κι εγώ όταν μου το πρωτοείπε μάγειρας) και την ακοή !!!

zouzouni
21-06-04, 21:38
AsGoodAsItGets Όπως σωστά σχολίασαν κι οι προηγούμενοι, είναι θέμα οργάνωσης το μαγείρεμα - ή όπως λέει το γνωστό σλόγκαν - δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο! :lol:
Πέρα από το ψήσιμο στον φούρνο, είτε τον συνηθισμένο, είτε μικροκυμάτων, μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ατμομάγειρα, στον οποίο απλά βάζεις τα λαχανικά, ρύζι, ή ό,τι άλλο θες να μαγειρέψεις, προσθέτεις το νερό, ρυθμίζεις το χρονόμετρο σύμφωνα με τις οδηγίες, κι το αφήνεις κι γίνεται.
Κι από άποψη γεύσης τα λαχανικά μαγειρεμένα κατ'αυτό τον τρόπο, προσωπικά τα βρίσκω απερίγραπτα γευστικότατα σε σχέση με το βράσιμο.

opimis
21-06-04, 21:38
Καλά και μεις τώρα πιάσαμε τα πρωτοκλασάτα εστιατόρια που έχουν και ολόκληρα επιτελεία...
Και πάλι όμως μάλλον εσείς μου φαίνεται έρχεστε σε αντίφαση.Δέχομαι ότι είναι έτσι, αλλά το φαγητό τότε δεν είναι του καλού, του επικεφαλής μάγειρα, αλλά των μαθητευόμενων.Άρα ο καλός ο μάγειρας δεν δοκιμάζει το φαγητό του.

Αλλά ας τ αφήσουμε αυτό γιατί μου φαίνεται ξεφεύγουμε επικίνδυνα.

Όταν λέμε «βοηθός ΜΑΓΕΙΡΑΣ» δεν εννοούμε μαθητευόμενος μάγειρας, αλλά μάγειρας.

Δεν μιλάω επομένως για το υπόλοιπο βοηθητικό προσωπικό μιας κουζίνας. Οι μαθητευόμενοι σήμερα σε μια κουζίνα να είσαι σίγουρος ότι το τελευταίο πράγμα που κάνουν είναι να μαγειρεύουν!

sotiriskakos
21-06-04, 21:40
opimis

Όταν λέμε ότι επιβλέπουν και δοκιμάζουν τα πιάτα, δεν εννοώ ότι κάθε πιάτο που θα βγει στο σαλόνι, θα πάρει και από μια μπουκιά!
:lol: :lol: :lol:


Εντάξει, δεν επιμένω άλλο.Κάτι παραπάνω θα ξέρετε.
Δεν πιάνουμε την ουσιά όμως και να αφήσουμε τι δοκιμάζει ο μάγειρας;

aesir
21-06-04, 22:37
[quote]
@aesir wrote:
…τα όσπρια έχουν άψογη κατανομή πρωτεϊνων/υδατατανθρακων/λιπαρών και πρέπει να είναι απαραίτητο μέρος της διατροφής.


‘Αψογη’ κατανομή δεν υπάρχει όπως την εννοείς. Υπάρχουν τρόφιμα με διαφορετική περιεκτικότητα, και το καθένα έχει το σκοπό και την χρησιμότητά του. Σίγουρα τα όσπρια πρέπει να αποτελούν μέρος της διατροφής πάντως όπως γράφεις.

Τα όσπρια σου δίνουν πάνω κάτω 20% πρωτεϊνη, 60% υδατάνθρακες, και 2-4% λιπαρά. Τα ποσοστά πρωτεϊνης/υδατανθράκων τους είναι αυτά που συστήνουν όλοι για μια normal διατροφή. Δεν σημαίνει προς θεού οτι ζεις μόνο με όσπρια. Και επίσης δεν μιλάμε ουτέ για αθλητισμό ούτε για άλλες ανάγκες που εκει τα προσαρμόζεις τα ποσοστά.

BeholderX
21-06-04, 22:46
Εξήγησα νωρίτερα ότι άλλη η διατροφική αξία των φυτικών και άλλη των ζωϊκών πρωτεϊνών. Αλλα τρόφιμα για να καλύψεις τις ημερήσιες ανάγκες σε πρωτεϊνη, άλλα για υδατάνθρακες. Δεν είναι θέμα απολύτων τιμών, αλλά πολύ πιο σύνθετο.

del_ahmettt
21-06-04, 23:08
BeholderX,σ' ευχαριστω που με απαλλαξες απο τον κόπο να γραψω ακριβώς τα ίδια πράγματα! :) :) :)

Πρωτα απ' ολα να συμμεριστώ την αγωνία ολων αυτων που πραγματικά τους απασχολει το ζήτημα "διατροφή" και να ανησυχίες τους.Πραγματικά ετσι οπως εχουμε γίνει πλέον :x ,το "τί θα φάμε σήμερα" είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της καθημερινότητας! :?

Για οσους σκεφτονται να αλλαξουν τις διατροφικές τους συνήθειες, τους συνιστώ να "ψαχτουν" ,γιατί θέλουν να το κάνουν?
θέλουν να βελτιώσουν την εξωτερική τους εμφάνιση, θελουν να θωρακίσουν την υγεία τους, εχουν πιθανόν καποιο πρόβλημα υγειας που το επιβαλλει, ή απλα επειδή είναι γενικότερη "μόδα"?

Αν ξεκαθαρίσουν με τον εαυτο τους,τους λογους,τοτε θα εχουν και μεγαλύτερες πίθανοτητες να παραμεινουν στις νεες τους διατροφικές συνήθειες :wink: !

Φυσικα ο παραγων ΥΓΕΙΑ πρεπει να ειναι η πρωτη και η τελευταια σκεψη!
Αναμφισβήτητα το να φτιαχνεις μόνος σου ότι βάζεις στο τραπέζι σου είναι το ιδανικό!Μα θα μου πείτε, πρεπει να γίνω σε μια μερα μαγειρας?Δεν τα μπορω εγώ αυτά τα πραματα...κτλ κτλ
Μεταξύ του "Μαμαλάκη" και του "νιοπαντρου μου δεν ξερει ουτε πως αναβει ο φουρνος" υπαρχουν πολλες ενδιαμεσες "βαθμίδες" για να χωρεσετε!
Το παν είναι η ΘΕΛΗΣΗ!

Θα ελεγα ψέματα αν ισχυριζόμουν οτι το μαγειρεμα ειναι απλή υποθεση!
ΟΧΙ δεν είναι,ωστοσο η δυσκολιες είναι περισσότερο "τεχνικες" και οχι θεμα γνώσης.Ωστοσο με καλο προγραμματισμο το αποτελεσμα συντομα θα σας ανταμείψει...

Μερικες χρησιμες συμβουλες μου(Δεκαλογος) :wink:

1)Mην καταπιάνεστε απο την πρώτη μερα με πολυπλοκες συνταγες.Ξεκινηστε με απλα καθημερινά φαγητα, που τα ξερει ολος ο κοσμος!

2)Μην αποθαρρυνεστε στις αποτυχίες.Είναι δεδομενο οτι θα υπαρξουν και καποιες!Ουδεις αλαθητος!

3)Χρησιμοποειστε τη λογικη σας.Μην καταφευγετε σε υπερβολές οσον αφορα τις δοσολογίες!

4)Η ποιοτητα των υλικών που θα χρησιμοποιησετε ειναι το κλειδί στη ολη υποθεση και ειδικά στο θεμα "γευση".Μερικες φορες καποια φαγητα γίνονται αντιπαθη, μονο και μονο επειδη τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ηταν β' ποιοτητας(πχ οσπρια)
Δοκιμαστε και "βιολογικα προϊοντα" τα οποια είναι σαφως ανωτερης ποιοτητας και διατροφικης αξιας.Η τιμες σε βασικα ειδη τους εχουν γινει συγκλινει αρκετα πλεον σ' αυτες των "συμβατικών".

5)Προτιμηστε τα ψητα.Τα περισσοτερα τηγανητα φαγητα συνηθως γινονται και ψητα χωρις να "χανουν" σε γευση!

6)Αγοραστε πλυντηριο πιάτων,αν δεν εχετε ηδη.
Αντι να αγορασετε τη νεα GForce καρτα ισως θα ηταν προτιμοτερο να βαλετε μερικα λεφτα ακομη και να απαλλαγειτε απο κατι (πλυσιμο σκευων) που αποθαρρυνει πολλους ν' ασχοληθουν με το μαγείρεμα :wink:

7)Αφηστε κατα μερους καποιες "προκαταλήψεις" για συγκεκριμενα φαγητα (μα ειναι ανοστο...κτλ).Δοκιμαστε αλλους τροπους και αλλους συνδυασμους μαγειρεματος!

8)Μην κλείσετε εντελως την πορτα στα "ανθυγιεινα",τα "βρωμικα" (οπως θελετε πείτε τα :D )Με μετρο και απ' αυτα!Είναι στιγμες που "λύνουν" τα χερια και προσφερουν και ψυχολογικη ευχαρίστηση!

9)Εφαρμοστε δυο εννοιες των υπολογιστων στην καθημερινότητά σας:(προγραμματισμος & πολυνηματωση-multithreading)
Μπορειτε πχ την ωρα που κανετε κατι αλλο, να βαλετε και στην κατσαρόλα να βραζει...

10)Χρησιμοποιηστε το Internet και για να βοηθεια.Θα βρειτε απο θερμιδομετρητες,συνταγες,αρθρα ειδικών κτλ

Είναι νομιζω αυτονόητο οτι οι παραπανω συμβουλες προοριζονται πιο πολύ για εργενηδες,παρα για οικογενειες οπου ειμαι της αποψης οτι "σπιτικο" φαγητο πρεπει να υπαρχεο παση θυσια, ειδικα αν υπαρχουν και παιδιά-μελη.

chat1978
22-06-04, 14:23
Η μαγειρική μπορεί να είναι από πολύ απλή ώς πολύ δύσκολη.
Μιλάω και για το μεγείρεμα αλλά και για το πλύσιμο πιάτων.

Εσύ επιλέγεις. Προσωπική συμβουλή είναι να μαγειρεύεις απλά και χαλαρά και να τρως τα καλά στην μαμά.

Γυναίκες που να μαγειρεύουν είναι ανέκδοτο. Μόνο όταν παντρεύονται μαθαίνουν και αυτό για καθαρό συμφερον.

Εγώ αυτό κάνω εκτός από το θέμα γυναίκα. ΧΕΧΕ

AsGoodAsItGets
22-06-04, 14:29
Μια προσωπική ερώτηση: αυτό το ενδιαφέρον για τη διατροφή, παρουσιάστηκε τώρα, με την έναρξη πχ κάποιου προγράμματος γυμναστικής εν’όψει καλοκαιριού, ή είναι πιο μακροχρόνιο ενδιαφέρον ? Και ηλικία αν επιτρέπεται ?

Αυτό το ενδιαφέρον για τη διατροφή το είχα πάντα, απλά ακόμα δεν έχω βρει λύση. Επιπλέον, εδώ και 2 περίπου μήνες εφαρμόζω ένα πρόγραμμα δικής μου εμπνεύσεως και υλοποίησης, το οποίο συνδυάζει σχεδόν καθημερινή γυμναστική (κυρίως αερόβια-ποδήλατο, έχω αγοράσει όργανα για το σπίτι) και ελάττωση της "κακής" διατροφής (δεν έχω φάει σουβλάκια, πίτσες, κλπ. όλο αυτό το διάστημα). Δεν είναι πάντως εν όψει καλοκαιριού μόνο, ιδάλλως θα έψαχνα για πιο ριζικές λύσεις. Προσπαθώ να ενσωματώσω στην καθημερινότητά μου κάποια πράγματα τα οποία θα μπορώ να τα κάνω και μετά από 1 χρόνο.

Είμαι 30 χρονών και δουλεύω σε γραφείο, δηλ. το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας το περνάω καθιστός. Πριν εφαρμόσω το προαναφερθέν πρόγραμμα, ερχόμουν στη δουλειά, έπινα ένα καφέ για πρωινό (και μη μου πείτε ότι το πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας, το ξέρω, αλλά ποιος κάθεται με τη τσίμπλα στο μάτι να φτιάξει ομελέτα και να αλοίψει μέλι στο ψωμί-ποιό ψωμί;) και κατά το μεσημέρι πεταγόμουν σε ένα κοντινό φούρνο και έπαιρνα σάντουιτς, κρουασανάκια, κλπ. Και το απόγευμα-βράδυ στο σπίτι συνήθως έτρωγα από delivery, σουβλάκια, πίτσες, μακαρονάδες, κλπ.

Τώρα τρώω στη δουλειά μόνο ένα γιαούρτι (πλήρες Total) με μέλι και στο σπίτι το απόγευμα θα φτιάξω είτε ένα σάντουιτς με αραβική πίτα, σαλάτα/ντομάτα, τυρί και παριζάκι Creta Farm ή καμιά σαλάτα. Αργότερα μπορεί να τσιμπήσω και κανά φρούτο. Σπανίως δε, μπορεί να βράσω τορτελίνια ή μακαρόνια και να ρίξω έτοιμες σάλτσες Barilla.



Πόσο χρόνο νομίζεις ότι χρειάζεσαι για να ετοιμάσεις τα γεύματα της ημέρας ? Είναι δύσκολο δηλαδή να πετάξεις μέσα σε ένα φουρνάκι (άψογο, κόστους 60 ευρό) ένα φιλέτο καθαρό κοτόπουλο/ψάρι και να το αφήσεις να ψηθεί για 25 λεπτά ? Ούτε 2 λεπτά δεν παίρνει η ετοιμασία, και δεν υπάρχει τίποτα πιο υγιεινό.
Το ίδιο ισχύει και για μακαρόνια/ρύζι/πατάτες φούρνου, κτλ. Τα πετάς σε μια κατσαρόλα, βράζουν 20 λεπτά, μαζί με ότι (κατεψυγμένα ή φρέσκα εποχής) λαχανικά, και έχεις μια χαρά γεύμα.

Όταν ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα που είπα, είχα σκοπό να ασχοληθώ και με τη μαγειρική. Πήρα λοιπόν ένα βιβλιαράκι με συνταγές οι οποίες απευθύνονταν ακριβώς σε εργένηδες που δεν έχουν πολύ χρόνο, κλπ. Ε, λοιπόν, ενώ όλα στο χαρτί φαίνονταν εξαιρετικά απλά, σε πληροφορώ ότι στην πράξη για μένα αποδείχτηκαν εξαιρετικά δύσκολα και χρονοβόρα. Και την καλύτερη απάντηση σε αυτό μου την έδωσε μια κυρία σε μια έκθεση βιβλίου, που ενώ κοίταγα κάποια βιβλία μαγειρικής και παραπονέθηκα ότι τίποτα από αυτά που γράφουν δε με βοήθησε, μου είπε ότι όπως όλα τα πράγματα, έτσι και η μαγειρική πρέπει να σου αρέσει για να ασχοληθείς μαζί της ("Όποιος δε θέλει να ζυμώσει...").

zouzouni
22-06-04, 16:02
....
Σπανίως δε, μπορεί να βράσω τορτελίνια ή μακαρόνια και να ρίξω έτοιμες σάλτσες Barilla.
Δοκίμασε αντί για τέτοια έτοιμη σάλτσα, να φτιάξεις τη δική σου, ακόμη κι χρησιμοποιοώντας φρέσκια ντομάτα (χωρίς να την μαγειρέψεις), φύλλα φρέσκου βασιλικού, κι ελαιόλαδο (όλα ωμά). Είναι διαφορετικό στην γεύση, αλλά νομίζω αρκετά νόστιμο,!


Όταν ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα που είπα, είχα σκοπό να ασχοληθώ και με τη μαγειρική. Πήρα λοιπόν ένα βιβλιαράκι με συνταγές οι οποίες απευθύνονταν ακριβώς σε εργένηδες που δεν έχουν πολύ χρόνο, κλπ. Ε, λοιπόν, ενώ όλα στο χαρτί φαίνονταν εξαιρετικά απλά, σε πληροφορώ ότι στην πράξη για μένα αποδείχτηκαν εξαιρετικά δύσκολα και χρονοβόρα. Και την καλύτερη απάντηση σε αυτό μου την έδωσε μια κυρία σε μια έκθεση βιβλίου, που ενώ κοίταγα κάποια βιβλία μαγειρικής και παραπονέθηκα ότι τίποτα από αυτά που γράφουν δε με βοήθησε, μου είπε ότι όπως όλα τα πράγματα, έτσι και η μαγειρική πρέπει να σου αρέσει για να ασχοληθείς μαζί της ("Όποιος δε θέλει να ζυμώσει...").

Δεν είναι θέμα διάθεσης.
Κι αυτά που σου είπε η κυρία δεν ευσταθούν.

Βιβλια μαγειρικής υπάρχουν περισσότερα απ'όσα χρειαζόμαστε, μιας κι δυστυχώς πολλά από αυτά απλώς ΜΟΙΑΖΟΥΝ ότι παρουσιάζουν ωραίες ή απλές συνταγές, κι στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

Αν το βιβλίο που δοκίμασες έχει λάθη μαγειρικά, τα οποία εσύ σαν αρχάριος δεν μπορείς να εντοπίσεις, σε μπερδεύει, κι τα φαγητά σου βγαίνουν....νια-νια, ενώ εσύ προσπαθείς κι άρα θέλεις να ασχοληθείς, δεν φταις εσύ μόνο!

Δεν λένε άλλωστε ότι τις περισσότερες φορές η κακή επίδοση ενός μαθητή σημαίνει ότι υπάρχει ένας κακός δάσκαλος?

Έμαθα να μαγειρεύω στην Αγγλία φοιτήτρια, χρησιμοποιοώντας τον οδηγό μαγειρικής της Χρύσας Παραδείση, κι στον προτείνω ανεπιφύλακτα, όπως τον πρότεινα κι σε πολλές φίλες κι φίλους, που είχαν πάθει το ίδιο ακριβώς με σένα, χρησιμοποιώντας άλλα πολύ γνωστά βιβλία μαγειρικής.

Πάμπολλες φορές, ειδικά σε γιορτές, πήρα συγχαρητήρια για την μαγειρική μου, παρότι ήταν η πρώτη φορά που έφτιαχνα τις συνταγές για τις οποίες μου δίνανε συγχαρητήρια (μουσακά, γαλακτομπούρεκο, κρεμ-καραμελέ, παραδοσιακά Χριστουγεννιάτικα & Πασχαλικά γλυκά & φαγητά, κ.ο.κ.)

Κι αυτό που παρατήρησα μ'αυτό τον οδηγό, είναι ότι σε όλα τα άτομα που έδωσα φωτοτυπίες από τις ίδιες περίπου συνταγές, όλοι, ανεξαιρέτως πείρας στην μαγειρική, είχαν όλοι πολύ καλά ως άριστα αποτελέσματα!

Φυσικά ξεκινάς με κάτι απλό.
Διαβάζεις πρώτα την συνταγή 1-2 φορές να εντοπίσεις τι θα κάνεις κι μετά... :roll:...σηκώνεις τα μανίκια, βάζεις την ποδιά (αναγκαία για να μην λερωθούν τα ρούχα) κι μαγειρεύεις! :D

Μην το βάζεις κάτω! :wink:
Που ξέρεις?
Μπορεί να κρύβεται ένας μεγάλος μάγειρας μέσα σου! :D

AsGoodAsItGets
22-06-04, 18:03
Μην το βάζεις κάτω!
Που ξέρεις?
Μπορεί να κρύβεται ένας μεγάλος μάγειρας μέσα σου!
Καλά λοιπόν, με έπεισες, θα αγοράσω το βιβλίο της Παραδείση και το κρίμα στο λαιμό σου!
Χεχε, στη χειρότερη περίπτωση θα το κάνω δώρο στη μάνα μου! :mrgreen:

Αλλά πραγματικά ήλπιζα σε μια λύση που θα ελαχιστοποιούσε την ενεργή μου ανάμιξη στο θέμα. :? :roll:

sdikr
22-06-04, 20:28
Αλλά πραγματικά ήλπιζα σε μια λύση που θα ελαχιστοποιούσε την ενεργή μου ανάμιξη στο θέμα.

μα αυτό δεν είναι σωστό!!
αλλιώς είναι το φαί απο τα χεράκια σου και αλλιώς τα έτοιμα!

προσπάθησε λίγο παραπάνω!

ειμαί τυχερός που αν και τώρα είμαι τις πιο πολλές ώρες σε γραφείο ή πάνω απο εναν υπολογιστή, είχα δουλέψει σε πιτσαρία, και μου έχουν μείνει μερικά

zouzouni
22-06-04, 20:33
Μην το βάζεις κάτω!
Που ξέρεις?
Μπορεί να κρύβεται ένας μεγάλος μάγειρας μέσα σου!
Καλά λοιπόν, με έπεισες, θα αγοράσω το βιβλίο της Παραδείση και το κρίμα στο λαιμό σου!
Χεχε, στη χειρότερη περίπτωση θα το κάνω δώρο στη μάνα μου! :mrgreen:

Αλλά πραγματικά ήλπιζα σε μια λύση που θα ελαχιστοποιούσε την ενεργή μου ανάμιξη στο θέμα. :? :roll:

:oops:
Καλοφάγωτα τα όσα μαγειρέψεις λοιπόν! :wink: :D
Όσο για απλή κι εύκολη λύση, φούρνος, ατμομάγειρας, κι τα όσα πρότεινε κι ο del_ahmett για αρχή, κι θα πας μια χαρά. :D

del_ahmettt
22-06-04, 21:29
zouzouni, και εγω εχω ακουσει πολύ καλες αποψεις γι' αυτο το βιβλιο!Λεγεται οτι εχει "αναθρέψει" στρατιές φοιτητών και εργενηδων!Κριμα που δεν τοήξερα και 'γω παλιότερα, που είμουν στα πρωτα μου βήματα. :(
(Το "κλασσικο" μάλλον πρεπει να λες, γιατι εχω την εντυπωση οτι εχει βγαλει και τόμους ολόκληρους, μετεπειτα)

AsGoodAsItGets, καλο είναι να μπεις σιγα σιγα στο νέο μοντελο διατροφής.Μην ξυπνησεις ενα πρωί και πεις,απο σημερα delivery TΕΛΟΣ!
Υπαρχει κίνδυνος να βαρεθεις και να τα παρατήσεις!

Αντε και καλή επιτυχία και από μενα! :D

BeholderX
22-06-04, 22:11
@AsGoodAsItGets wrote:
Τώρα τρώω στη δουλειά μόνο ένα γιαούρτι (πλήρες Total) με μέλι και στο σπίτι το απόγευμα θα φτιάξω είτε ένα σάντουιτς με αραβική πίτα, σαλάτα/ντομάτα, τυρί και παριζάκι Creta Farm ή καμιά σαλάτα. Αργότερα μπορεί να τσιμπήσω και κανά φρούτο. Σπανίως δε, μπορεί να βράσω τορτελίνια ή μακαρόνια και να ρίξω έτοιμες σάλτσες Barilla.

Αν αυτό αποτελεί το σύνολο του καθημερινού σου διαιτολογίου, υποσιτίζεσαι.
Χρειάζεσαι οποσδήποτε 0.8-1.0 gr πρωτεϊνης/kg βάρους, που σημαίνει τουλάχιστον 200 gr κοτόπουλο/ψάρι/γαλοπούλα καθημερινώς (συν την όποια φυτική πρωτεϊνη).

Επίσης τουλάχιστον 100gr υδατανθράκων ( = 400 kcal) για να αποφύγεις την κέτωση.

Τα παραπάνω (εν συντομία έχουν ως εξής):
75 gr πρωτεϊνης x 4 Kcal = 300 Kcal
100 gr υδατανθράκων x 4 Kcal = 400 Kcal
30 gr λιπών (της πρωτεϊνης και όλων των υπολοίπων τροφών) = 270 Kcal
Σύνολο δηλαδή 1000 Kcal ως minimum σε κάθε δίαιτα.
Η απώλεια βάρους πρέπει να περιορίζεται σε 1 kg/εβδομάδα, που σημαίνει περίπου 7500 Kcal έλλειμα την εβδομάδα (αντί 9000 Kcal, λόγω νερού)

Τα παραπάνω είναι πολύ στρογγυλοποιημένα νούμερα και οι κανόνες χονδροειδείς. Αλλά σώζουν...




@AsGoodAsItGets wrote:
Πήρα λοιπόν ένα βιβλιαράκι με συνταγές οι οποίες απευθύνονταν ακριβώς σε εργένηδες που δεν έχουν πολύ χρόνο, κλπ. Ε, λοιπόν, ενώ όλα στο χαρτί φαίνονταν εξαιρετικά απλά, σε πληροφορώ ότι στην πράξη για μένα αποδείχτηκαν εξαιρετικά δύσκολα και χρονοβόρα.


Δεν χρειάζεσαι συνταγές. Απλά εντελώς τα τρόφιμα, έχουν μια χαρά γεύση. Αφού ήδη έχεις αποφασίσει να ασχοληθείς με τη διατροφή σου, δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το μαγείρεμα (απλό μαγείρεμα, το βασικό βράσιμο/ψήσιμο δηλάδή). Οπως λέμε ‘πατάτες μπλουμ’ για το στρατό, έτσι και όλα τα υπόλοιπα. Τα πετάς στο φούρνο/κατσαρόλα όπως είναι και σε λιγάκι είναι έτοιμα. Αν θες βάζεις και κανένα φρέσκο μυρωδικό (οι κύβοι Knor, κτλ, έχουν λίπος αρκετό).

Αυτά που σου λέω είναι δοκιμασμένα χρόνια και σε διαβεβαιώνω ότι δεν χρειάζεσαι καθόλου χρόνο.

pelasgian
22-06-04, 23:27
Να σου πω τώρα μία λύση για το πρόβλημα της μαγειρικής που ακολούθησαν με επιτυχία δισεκατομύρια άντρες από τον πρώτο άντρα στη γη: ΒΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ!

Αυτό μου λέει και η μάνα μου, αλλά πόσες νέες κοπέλες ξέρεις σήμερα που μαγειρεύουν; Ή ακόμα κι αν ξέρουν, που να έχουν τη διάθεση (ειδικά άμα δουλεύουν 9-5) να μαγειρέψουν;
Και εν πάσει περιπτώσει, μέχρι να βρούμε τη Βέφα με το κορμί της Τσιντικίδου (λέμε τώρα :mrgreen: ) τι κάνουμε;

Άκουσα κάπου ότι για να έχεις έξυπνη, όμορφη και πλούσια γυναίκα πρέπει να κάνεις τρεις γάμους!

Πάντως όταν πήγα στην Αγγλία, λόγω κακής διατροφής είχαμε γίνει όλοι χάλια σε εκείνο το σπίτι με τα έτοιμα. Επειδή ήταν μακροχρόνια η παραμονή (κάπου 5.5 χρόνια) αποφάσισα να μάθω να μαγειρεύω φρέσκα και υγιεινά. Η πλήρης έλειψη λαδιού (ειδικά ηλιέλαιου) έχει καταστροφικά αποτελέσματα όπως διαπίστωσα και όταν κάπως διαβάζοντας βρήκα το τι είναι η ισοροπία Ω-6 και Ω-3, έβαλα ηλιέλαιο στη διατροφή και κάπως φτιάξαν τα πράγματα όσον αφορά δέρμα, μαλλιά κλπ. Νομίζω ότι φταίει για πολλά προβλήματα, κάποιος ειδικός να μας πει. Επίσης έκοψα όπου ήταν δυνατό το αλάτι και τη ζάχαρη. Ειδικά στην Αγγλία το αλάτι ανεβάζει τη πίεση, ενώ η ζάχαρη κάνει κάποιον νευρικό.

Τα έτοιμα κάτι κρέατα αλεσμένα τιγκαρισμένα σε λάδια ... μηχανής με κάτι άμυλα και διάφορες πάστες σα ζελατίνες ΜΑΚΡΥΑ!
Στην αγορά έβρισκα διάφορα λαχανικά με πράσινα φύλλα (watercrest, mint, iceberg lettuce, καροτάκια, μανιταράκια, ωραία μήλα -> δοκίμασε μήλο σε πατατοσαλάτα!) και τρώγαμε ωραία και ΦΤΗΝΑ!

Σε εμένα δούλεψε:
1) κόψιμο τσιγάρο μαχαίρι
2) κόψιμο όλα αυτά τα "πλαστικά" αναψυκτικά
3) κόψιμο όλα τα "βρώμικα"
4) κόψιμο αλάτι και ζάχαρη

4) αύξηση φυτικών πρωτεϊνών (closed cups mushrooms)
5) αντικατάσταση κόκκινων κρεάτων με γαλοπούλα (πάμφτηνη εκεί)
6) αντικατάσταση μοσχάρι με χοιρινό (καλύτερη χοληστερήνη)
7) αρκετά ψαράκια (έχει πάμφτηνη αθερίνα εκεί!)
8) μερική υποκατάσταση ελαιόλαδου (πανάκριβο) με ηλιέλαιο
9) αντικατάσταση βούτηρο με Becel

Ακολούθησα το αγγλικό πρωϊνό, γιατί στην Αγγλία με ελληνικό πρωϊνό (καφέ και τσιγάρο) δεν πας ένα τετράγωνο το χειμώνα.
Οπότε έπεφταν αυγά, λουκάνικα, μπέηκον, μανιτάρια, φασόλια το πρωί τρώγαμε του σκασμού! Μεσημέρι κάτι σαντουϊτσάκια με μαρούλια και τόνο, στις 5 το απόγευμα τσαγάκι σκέτο με λεμόνι με παξιμαδάκι κρητικό που έφερνε μία φίλη και στις 7 το βράδυ γινόταν το κυρίως γεύμα. Περιέργως, το αγγλικό πρωϊνό αν το κάνεις ελαφρύ (δηλαδή δεν είναι τηγανιτά όλα, αλλά βραστά φτιάχνει στομάχι και είσαι ήρεμος και δυνατός όλη τη μέρα.)
Αυτοί που λένε ότι το αγγλικό φαγητό δεν είναι καλό, δεν ξέρουν τι λένε. Φτιάχνουν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ κρέατα κατσαρόλας (βραστά) και ωραία ψητά με μπόλικα ζαρζαβάτια ΧΩΡΙΣ αλάτι και με πολλά βοτανα μπαχάρια. Μία θεωρία που έχω για το αλάτι είναι ότι επειδή είναι ψυχρό το κλίμα τους και δεν ιδρώνουν, δεν το τρώνε για να μην ανεβαίνει η πίεση. Ίσως αυτό να τους κάνει και ... χαζούς χεχεχεχε (τρώνε ορυκτό, όχι θαλλάσας)

Όταν μου χάλαγε το κέφι (συχνά) έτρωγα πατάτες βραστές, μπανάνες, λίγο πικρή σοκολάτα, γαλατάκι κλπ.

Η διαφορά με τα έτοιμα και χωρίς τσιγάρο ήταν απίστευτη. Έκανα όμως και 8 μίλια ποδήλατο κάθε μέρα (με βροχή, χιόνι, ζέστη, κρύο) αλλά στο πανεπιστήμιο είχαμε ντουσιέρες που μπορείς να πάς λεχρίτης και σε μισή ώρα να βγεις του κουτιού.

Δεν ξέρω ποια είναι η όποια επιστημονική βάση των παραπάνω, καθότι εγώ είμαι ένας απλός μηχανολόγος, σε εμένα δούλεψαν για το είδος της δουλειάς που έκανα (πνευματική-καθιστική). Εκείνο που με έφτιαξε άνθρωπο ήταν το τσάι αντί για καφέ φίλτρου ή σκόνη. Έφτιαχνα για χάρη παραδόσεως ελληνικό καφεδάκο σε μπρίκι και με ματάκι (import model :mrgreen:)

Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι στους ανθρώπους, όπως και στα αυτοκίνητα πρέπει να προσέξεις το νερό τους, το λάδι τους και τη μπαταρία (ύπνο και ψυχαγωγικές δραστηριότητες). Επίσης όταν τα έχει αφήσεις πολύ καιρό να «κάτσουν» ότι θέλουν «ξεμπούκωμα» (π.χ. ποδήλατο 30μίλια, σκάλες, μακρυνές εκδρομές, σεξ κλπ.) Να εύχεσαι μόνο να μην χρειαστεί να σου τρίψουν βαλβίδες ποτέ! Για να μην πιάσουν κάπνα, πρόσεχε τα λάδια και να μην το πας μόνο ρελαντί το μηχάνημα! να τρελαίνεται που και που το "στροφόμετρο" -> 120+. Κοίτα μη κάψεις καμιά φλάτζα, οπότε πίνε πολύ νερό!

Ένας απλός κανόνας: αν το λίπος σε θερμοκρασία 25 βαθμών είναι στέρεο, μην το φάς, έτσι θα γίνει και μέσα στα αγγεία σου φαντάζομαι. Επίσης μην το κακοποιήσεις σε υψηλές θερμοκρασίες. Αν στο αμάξι σου έχεις ψυγείο λαδιού, γιατί στο δικό σου σύστημα θες να το κάψεις για να το φας πρώτα;

(εντέλει ο Θεός πρέπει να είναι μηχανολόγος :mrgreen:)

BeholderX
12-09-04, 08:48
Μου ανέφεραν τις προηγούμενες ημέρες το εξής τραγικό:

Τα προιόντα γάλατος μειωμένων λιπαρών 1-3% φτιάχνονται ως εξής: αφαιρείται αρχικώς όλο το λίπος του γάλατος με χημικές διαδικασίες φυσικά, και στη συνέχεια, προστίθεται ζωϊκό λίπος από κοτόπουλο (λαρύγγι) για να φτάσει η συγκέντρωση του λίπους στην επιθυμητή !!! Αν ισχύει αυτό (το άτομο που το ανέφερε υποτίθεται ότι εχει πληροφορίες εκ των έσω) τότε ξεχάστε τα αυτά τα προϊόντα... Θα προσπαθήσω να ζητησω περισσότερες πληροφορίες και να το διασταυρώσω (ολίγον δύσκολο βέβαια).

Επίσης και για τα σοκολατούχα γάλατα (στα οποία έχω μεγάλη αδυναμία :) )μου είπαν τα χειρότερα. Οτι πρόκειται δηλαδή για τα χειρότερα/ληξηπρόθεσμα γάλατα, στα οποία ρίχνουν τη χειρότερη σοκολάτα. Τα ανέφεραν σαν 'ότι χειρότερο' κυκλοφορεί από γάλα. Και για τις σοκολάτες, μόνο η σοκολάτα υγείας είναι ΟΚ. Τις άλλες ξεχάστε τες.

Σοκολατομανείς (myself included) όλου του κόσμου ενωθείτε !

iron_gr
12-09-04, 12:53
Υγιεινή διατροφή=Αλόη Βέρα

Από το βιβλίο του Δρ. Γιώργου Αλεξανδράκη:

ΑΝΤΙΤΟΞΙΚΗ ΔΡΑΣΗ
Η δράση αυτή ασκείται με τα πόσιμα διαλύματα. Παρ' όλο που στα έτοιμα βιομηχανοποιημένα διαλύματα έχει αφαιρεθεί η αλοΐνη, που έχει ισχυρή καθαρτική δράση, φαίνεται πως η αλόη έχει μια δράση «καθαρισμού» του σώματος από τοξίνες. Στην Ιαπωνία, που είναι μια από τις μεγαλύτερες αγορές αλόης, έχει βρεθεί ότι η αλόη δρα κατευθείαν στο πεπτικό σύστημα και ασκεί τη δράση της μέσω των επιθηλιακών και ενδοθηλιακών κυττάρων του σώματος. Έχει την ικανότητα να «ξεπλένει» τα νεκρά κύτταρα και να βοηθά στην αναπαραγωγή νέων κυττάρων προάγοντας με αυτό τον τρόπο την επούλωση. Η δράση αυτή είναι βέβαια εμφανέστερη στην εξωτερική της χρήση.
ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΠΕΠΤΙΚΟ
Αν αναλογιστεί κανείς τον τρόπο διατροφής και τα είδη τροφής των δυτικών κοινωνιών, δε θα εκπλαγεί για το μεγάλο αριθμό ατόμων που πάσχουν από διαταραχές του πεπτικού και ιδιαίτερα από ευερέθιστο έντερο. Από στοιχεία της Μεγάλης Βρετανίας προκύπτει ότι ένας στους πέντε πάσχει από νόσημα του πεπτικού, όπως έλκος, κολίτιδα, ελκωτική κολίτιδα, εκκολπωματίτιδα, νόσο του Crohn κτλ.
Η επικρατούσα σήμερα αντίληψη είναι ότι το πόσιμο διάλυμα αλόης είναι ευεργετικό στο σύνολο του γαστρεντερικού συστήματος. Από τα δημοσιεύματα γιατρών που ασχολήθηκαν με τη δράση της αλόης στο γαστρεντερικό σύστημα προκύπτει ότι:
1. Βοηθάει στην καλύτερη πέψη χωρίς να προκαλεί διάρροια.
2. Δρα σαν ισορροπιστικός παράγοντας που τείνει να κάνει φυσιολογικό το ΡΗ (μάλλον σαν αλκαλική βάση).
3. Μειώνει την παρουσία μυκήτων και δημιουργεί ισορροπία στη συμ-
βίωση των βακτηριδίων στο πεπτικό σύστημα.
4. Βοηθάει ειδικότερα διαταραχές που αφορούν το ευερέθιστο έντερο,
τη σπαστική κολίτιδα και την αυξημένη οξύτητα του στομάχου.
5. Συμβάλλει στην επούλωση ελκών τόσο του εντέρου όσο και του στο-
μάχου.
6. Συνιστάται σαν προληπτικό προστατευτικό μέσο σε ασθενείς που κάνουν θεραπεία με αντιφλεγμονώδη φάρμακα και είναι γνωστό ότι κινδυνεύουν από γαστρορραγία και αναζωπύρωση ελκών.
Στην περίπτωση του έλκους του στομάχου, τα σύγχρονα φάρμακα έχουν σκοπό τη μείωση της δράσης του υδροχλωρικού οξέος. Σε εργασίες όπου έχει δοκιμαστεί η χρήση του carrysin διαπιστώθηκε διέγερση και δημιουργία του προστατευτικού στρώματος που από τη φύση του προστατεύει το βλεννογόνο του στομάχου. Διαπιστώθηκε επίσης ότι, εκτός από το επουλωτικό αποτέλεσμα που έχουν τα παρασκευάσματα της αλόης λόγω της περιεκτικότητας τους σε carrysin, εξασκούν και διεγερτική δράση στο ανοσοποιητικό σύστημα.
Υπάρχουν επίσης μελέτες από τις οποίες προκύπτει η ανασταλτική δράση των εκχυλισμάτων αλόης στην ανάπτυξη του ελικοβακτηριδίου του πυλωρού, το οποίο θεωρείται ως η κατεξοχήν αιτία για τη δημιουργία έλκους του δωδεκαδάκτυλου.

Γ. Αλεξανδράκης (Διδάκτωρ του Πανεπ. Αθηνών, μέλος του Δ.Σ. του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών και Διευθυντής του τμήματος Ιατρικής του εμβρύου του Νοσοκομείου ΙΑΣΩ)

Μπορώ να ποστάρω και άλλα που εξηγεί τη δράση της αλόης στη πέψη και το πως οι τροφές που τρώμε έχουν ένα αποτέλεσμα: την εξασθένηση του ανοσολογικού συστήματος.
Η αλόη φαίνεται ότι περιέχει στοιχεία τα οποία μπορεί να παίξουν ένα ρόλο-κλειδί σε πολλαπλά επίπεδα με τελικό αποτέλεσμα τη διέγερση του ανοσολογικού συστήματος.

AsGoodAsItGets
12-09-04, 13:12
Και που τη βρίσκουμε αυτή την Αλόη; Κι άλλα σκευάσματα από το φαρμακείο;

BeholderX
12-09-04, 15:13
Λοιπόν παιδιά... υπάρχουν άπειρες ουσίες στη φύση οι οποίες προσφέρουν στον άνθρωπο με τον ένα ή άλλο τρόπο (ενισχύοντας διαφορετικά συστήματα).
Δεν είναι μόνο η Αλόη λοιπόν, αλλά πολλές ακόμα που έχει ανακαλύψει ο άνθρωπος (πχ Echinacea). Υπάρχουν άπειρα βιβλία και studies για δεκάδες ουσίες.
Αν παίρνετε κατά γράμμα αυτά που διαβάζετε, θα καταλήξετε να παίρνετε δεκάδες χάπια κάθε μέρα...

Η προσωπική μου συμβουλή, εφόσον θέλετε να πάρετε κάτι, είναι να ρωτήσετε γιατρό ο οποίος ασχολείται με αυτά τα θέματα και έχει εμπειρία επί του θέματος της εναλλακτικής ιατρικής (όπως ονομάζεται σήμερα), και όχι με βάση κάποια βιβλία να κάνετε πειράματα στον εαυτό σας. Ειναι πολλά που πρέπει να συνυπολογίσει κανείς.

Και η ύλη ακολουθεί του πνεύματος, δεν προηγείται. Οποιος είναι υγιής πνευματικώς, λίγες ανάγκες και προβλήματα έχει.

del_ahmettt
12-09-04, 15:49
Πράγματι υπάρχουν παρα πολλά που η φύση προσφέρει στον άνθρωπο, ειτε σε πρωτογενή (ακατέργαστη) μορφή είτε επειτα από κάποια επεξεργασία.
Ωστόσο προσοχή: ο,τιδήποτε το φυσικό δεν είναι και ωφέλιμο/αβλαβές, για τον άνθρωπο, οπως λαθεμένα πιστευουν κάποιοι. Όλα τα αγαθα της φύσης δεν προορίζονται αποκλειστικά για τον άνθρωπο!

Φυσικά δεν αναφέρομαι, στην αλόη, που ανεφερε ο φίλος παραπάνω και η οποία είναι όντως ιδιαίτερα ευεργετικό φυτο. Ιδιαίτερα ενδιαφερον είναι ο χυμός της αλόης, που μπορειτε να βρειτε σε καταστηματα φυσικών ή βιολογικών προϊόντων και ίσως σε καποια φαρμακεία.
Ωστόσο δε βλέπω το λόγο κάποιος να καταφευγει γενικα και αόριστα σε ανάλογα σκευάσματα, απλά και μόνο επειδή "κάνουν καλο". Οταν το κάνει να εχει συγκεκριμένο θεραπευτικό στόχο και οταν το προβλημα υγείας του δε φαίνεται ασήμαντο, να συμβουλευεται κάποιον γιατρό (όχι "μαϊμού" γιατρο), αλλα κανονικό γιατρό που εχει εξειδικευτει σε εναλλακτικες μεθόδους.

Eιναι πρωτα απ' ολα θέμα οικονομικό. (Τα φυσικά προϊοντα, επειδή δεν μπορουν να "βιομηχανοποιηθούν" απόλυτα, εχουν συνήθως υψηλές τιμές) και κατ δευτερον καμια φορα μπορει να εμφανιστουν ανεπιθυμητες δρασεις (πχ αλλεργίες)

Τελος καλο είναι να ξεκαθαρισουμε τη διαφορα μεταξύ "τροφιμου" και "σκευάσματος". "Τρόφιμο" (φυσικό, όχι βιομηχανοποιημένο) είναι οτιδήποτε πέρνουμε απο τη φύση χωρίς χημική κατεργασία. "Σκέυασμα" (φυτικό στην περιπτωση μας) είναι ότι περνουμε απο το φυσικό τροφιμο, αφου κρατησουμε τις ουσίες που μας ενδιαφερουν και διώξουμε περιττα στοιχεία, πχ νερό κτλ.
Η διαφορα εγκειται στις συγκεντρώσεις των δραστικών ουσιών, για αυτο και στην περίπτωση των φυτικών σκευασμάτων πρεπει να δειχνουμε κάποια προσοχή!

Tελοσπάντων, επειδή δεν είμαι επιστημονας του αντκειμένου, το καλύτερο είναι να εφαρμόζουμε τον χρυσό κανόνα των ημετερων προγόνων: "Παν μετρον, αριστον!"

iron_gr
12-09-04, 17:56
Ναι παιδιά, συμφωνώ σε κάποια, αλλά επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα, υπάρχουν τα βότανα, υπάρχει και η αλόη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Καμία σχέση. Η αλόη είναι ένα λαχανικό, χωρίς καθόλου παρενέργειες (σπάνια δεν πρέπει να χρησιμοποιείται, ξέρω που).

Σε λίγα χρόνια θα γίνει πολύ γνωστή, να το θυμάστε. Είδη γίνονται έρευνες για καρκίνο και AIDS. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά όπως καταλαβαίνετε.

Οι φαρμακευτικές έχουν το πάνω χέρι και θα πολεμήσουν πολύ την αλόη, αλλά και άλλες ουσίες. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ, που έχουν παρουσιαστεί σε κανάλια κάποιες φορές. Αναφέρομαι σε επίσημες έρευνες και μελέτες.

Έχω και ένα σχετικό άρθρο σε φωτοτυπία από το "τρίτο μάτι" για τη δράση των φαρμακευτικών. Από την εποχή του Χίτλερ έκαναν πειράματα. Έχει γίνει και μηνυτήρια αναφορά στο δικαστήριο της Χάγης που αποσιωπάται από τα ΜΜΕ.

Από εδώ και πέρα όμως, όταν πάω σε γιατρό, θα τον αντιπετωπίζω ως έναν κοινό πωλητή φαρμάκων, ο οποίος έχει στόχο να κερδίσει τα ταξιδάκια των φαρμακευτικών και όχι να με βοηθήσει, όπως έχει ορκιστεί. :arrow: Προσωπική γνώμη
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός είναι ο ειδικός, αυτός ξέρει και αυτόν πρέπει να συμβουλευόμαστε πρώτα.

Ίσως θα πρέπει να γίνει άλλο thread με θέμα την Αλόη Βέρα, δε ξέρω :?
Εγώ πάντως έχω πολλά να πω και μπορώ να υπερασπιστώ μέχρι τέλους την αλόη και να αποδείξω ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

BeholderX, κανένας δε μίλησε για πειράματα. Είναι πράγματα αποδεδειγμένα, άλλο αν εσύ δεν τα πιστεύεις. Και φυσικά, δε βασίζομαι μόνο σ' ένα βιβλίο. Έχω έναν μεγάλο όγκο με πληροφορίες. :wink:

(γιατί πέρα απ' τους Maiden, υπάρχει και η υγεία :mrgreen: )

BeholderX
12-09-04, 18:13
BeholderX, κανένας δε μίλησε για πειράματα. Είναι πράγματα αποδεδειγμένα, άλλο αν εσύ δεν τα πιστεύεις. Και φυσικά, δε βασίζομαι μόνο σ' ένα βιβλίο. Έχω έναν μεγάλο όγκο με πληροφορίες.


Δεν κατάλαβες σωστά. Μίλησα για πειραματισμούς στον εαυτό, όσον αφορά τη δοσολογία & διαλογή βοτάνων (ή λαχανικών όπως το ονόμασες). Δεν αμφισβήτησα τη δράση τους, αλλά τον τρόπο (κατά)χρήσης τους χωρίς την καθοδήγηση ειδικού στο θέμα.

Γιατρός είμαι, με πολύ καλή γνώση εναλλακτικής ιατρικής.
Απλώς θα σου πω ότι καλά όλα αυτά μέσω διατροφής, υπάρχουν όμως πολύ καλύτερα συστήματα (πολύ πιο δραστικά, και με πιο παρατεταμένα αποτελέσματα, και πιο οικονομικά ταυτόχρονα...)

iron_gr
12-09-04, 20:59
Ελπίζω φίλε BeholderX, να μην σε προσέβαλα με αυτά που είπα πριν για τους γιατρούς. Τα είπα με μεγάλη λίπη.
Φυσικά δεν ισχύουν για όλους και δεν ξέρω αν είναι η μειονότητα ή η πλειονότητα των γιατρών, που δεν νοιάζονται για τους ασθενείς, παρά μόνο για την τσέπη τους.

(Μπορώ να διηγηθώ ιστορία φίλης μου με γιατρό, φάρμακο(Νέξιουμ), αλόη)

Δε νομίζω ότι χρειάζεται καθοδήγηση ειδικού για την αλόη. Τη δοκιμάζεις και βλέπεις, αφού πρώτα έχεις δεχτεί συμβουλή γιατρού.

Τί εννοείς όμως "καλύτερα συστήματα";

BeholderX
26-09-04, 10:41
Ελπίζω φίλε BeholderX, να μην σε προσέβαλα με αυτά που είπα πριν για τους γιατρούς. Τα είπα με μεγάλη λίπη.
Φυσικά δεν ισχύουν για όλους και δεν ξέρω αν είναι η μειονότητα ή η πλειονότητα των γιατρών...


Και οι γιατροί άνθρωποι είναι, όπως όλοι (συμπεριλαμβανομένων και των ιερέων)... και ως άνθρωποι έχουν αδυναμίες και ελαττώματα.

Οσον αφορά όμως και την άλλη πλευρά, πολύ λίγοι ασθενείς 'ακούνε' πραγματικά ή μπορείς να συνενοηθείς μαζί τους. Οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι να πάρουν ένα (ή περισσότερα) χάπι την ημέρα, και νομίζουν ότι η ιστορία τελειώνει εκεί.



Τί εννοείς όμως "καλύτερα συστήματα";


Mε μία λέξη, Ομοιοπαθητική. Πανίσχυρη και ανέξοδη, σχεδόν πανάκεια θα έλεγα...

iron_gr
26-09-04, 12:09
Είσαι ομοιοπαθητικός;

Κάνουν η μαμά κι ο αδερφός μου, με εξαιρετικά αποτελέσματα! :wink:

ReverseR
26-09-04, 18:19
Mε μία λέξη, Ομοιοπαθητική. Πανίσχυρη και ανέξοδη, σχεδόν πανάκεια θα έλεγα...


Δυστυχώς η σύγχρονη ιατρική επικεντρώνεται στην επίλυση προβλημάτων με επεμβατικό τρόπο και όχι απλά βοηθώντας τον ανθρώπινο οργανισμό να αντιδράσει σωστά για την αντιμετωπισή τους. Αυτός όμως ο τρόπος είτε αφήνει "σημάδια" χώρις να λύνει εντελώς το πρόβλημα είτε δημιουργεί άλλα προβλήματτα...τεσπ

Ο πατέρας μου είχε άσθμα(συνέχεια με το σπρέι στο χέρι ήταν) αλλά το έχει σχεδόν ξεπεράσει χάρην ομοιοπαθητικής

ΠΣ: Τα προβλήματά μας με το adsl τα έχουμε λύσει εε????Το τελευταίο καίρο το φορουμ έχει μετατραπεί σε χώρο παντώς είδους φιλοσοφικης αναζήτησης και σχολιασμού της καθημερινοτητας :mrgreen:

BeholderX
28-11-04, 14:02
Λοιπόν, για γερά στομάχια και για όσους ενδιαφέρονται για την υγεία τους.

Υπάρχει sto http://www.meetyourmeat.com/ ένα video διάρκειας 12 λεπτών, σχετικό με τo growth & slaughter των ζώων, που καταλήγουν στο πιάτο μας... Είναι free για download από το site τους ( http://www.petatv.com/downloads/mym2002.zip 153 Μb), και υπάρχει και στο ed2k network (*.iso, 392 Mb)
ed2k://|file|meet.your.meat.(ntsc.dvd.ac3).peta.iso|392642560|992eb76e0a035c3e963c4a657435f96e|

Προσωπικά κατέβασα το ed2k αρχείο, όχι το *.zip, δεν ξέρω γιατί διαφέρουν σε filesize, φαντάζομαι στην ανάλυση.

Δείτε το, για να δείτε τι συμβαίνει με τα meat & dairy products που τρώμε (και όχι για να κρίνουμε φιλοσοφίες θρησκειών ή τo αν πρέπει κανείς ή όχι να είναι vegeterian). Χαθήκαμε πάντως αν αυτός είναι ο κανόνας συνθηκών σε όλες τις μεγάλες εταιρίες του χώρου παραγωγής κρέατος & γάλακτος. Αναρωτιέμαι επίσης γιατί κάποιος δημοσιογράφος δεν κάνει ένα τέτοιο ρεπορταζ, να κινητοποιηθούν οι υπηρεσίας υγείας επιτέλους.


PS. Οσο για την Ομοιοπαθητική, θα αρχίσω ένα topic λίγο αργότερα, γιατί είναι μείζωνος σημασίας για την υγεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.