PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo -> Νέα gcc+glibc -> Ναί ή όχι;



WAntilles
21-06-04, 22:01
Την καινούρια gcc + glibc να την βάλουμε τελικά στο Gentoo ή όχι (αυτές που βγήκαν πριν από καμμιά 10αριά μέρες);

Αρκεί ένα απλό emerge (env-update && source /etc/profile -> εννοείται) και μετά κατά τα γνωστά εάν μας βγάλει ειδοποίηση ένα etc-update; Ή χρειάζεται και κάτι παραπάνω;

Μετά θα χρειστούν άλλα πακέτα recompilation;

ΥΓ: Άσχετο εν μέρει. Τους καινούριους ati-drivers (3.9.0) τους έβαλε κανείς; Θέλουν κι αυτοί πέρα από τα κλασικά τίποτα ειδικότερο παραπάνω; Μήπως θέλουν ξανά configuration; Ή τίποτα σχετικό με τον kernel (για 2.6x πάντα);

yourself
22-06-04, 01:02
Την καινούρια gcc + glibc να την βάλουμε τελικά στο Gentoo ή όχι (αυτές που βγήκαν πριν από καμμιά 10αριά μέρες);

Εκτός και αν έχεις σοβαρό λόγο να το κάνεις, μην πειράζεις την glibc. Αν κάτι σου πάει στραβά και δεν πολυξέρεις, πας για reinstall. Τώρα, για τον gcc, πάλι καλύτερα να μην τον πολυπειράζεις αν δεν έχεις σοβαρούς λόγους, όμως μπορείς άνετα να έχεις πολλούς gcc να συνυπάρχουν (πχ εγώ έχω τον 3.2.3 που έρχερται με τα slack system wide και τον 3.4.0 στο /opt/gcc-3.4.0 και επιλέγω (gcc ο ένας, gcc34 ο άλλος). Βάλε και το postfix και θα είσαι τέλειος)


Αρκεί ένα απλό emerge (env-update && source /etc/profile -> εννοείται) και μετά κατά τα γνωστά εάν μας βγάλει ειδοποίηση ένα etc-update; Ή χρειάζεται και κάτι παραπάνω;


Αμάν αυτά τα emerge... :-) Κάντε και τίποτα με το χέρι... Τι θα κάνετε αν βρεθείτε σε ενα οποιδήποτε άλλο σύστημα;

sdikr
22-06-04, 01:05
Αμάν αυτά τα emerge... :-) Κάντε και τίποτα με το χέρι... Τι θα κάνετε αν βρεθείτε σε ενα οποιδήποτε άλλο σύστημα;

θα΄βάλουμε xp!!!! :shock:

WAntilles
22-06-04, 01:08
Την καινούρια gcc + glibc να την βάλουμε τελικά στο Gentoo ή όχι (αυτές που βγήκαν πριν από καμμιά 10αριά μέρες);

Εκτός και αν έχεις σοβαρό λόγο να το κάνεις, μην πειράζεις την glibc. Αν κάτι σου πάει στραβά και δεν πολυξέρεις, πας για reinstall. Τώρα, για τον gcc, πάλι καλύτερα να μην τον πολυπειράζεις αν δεν έχεις σοβαρούς λόγους, όμως μπορείς άνετα να έχεις πολλούς gcc να συνυπάρχουν (πχ εγώ έχω τον 3.2.3 που έρχερται με τα slack system wide και τον 3.4.0 στο /opt/gcc-3.4.0 και επιλέγω (gcc ο ένας, gcc34 ο άλλος). Βάλε και το postfix και θα είσαι τέλειος)


Αρκεί ένα απλό emerge (env-update && source /etc/profile -> εννοείται) και μετά κατά τα γνωστά εάν μας βγάλει ειδοποίηση ένα etc-update; Ή χρειάζεται και κάτι παραπάνω;


Αμάν αυτά τα emerge... :-) Κάντε και τίποτα με το χέρι... Τι θα κάνετε αν βρεθείτε σε ενα οποιδήποτε άλλο σύστημα;

Καλά στα λέει ο sdikr.

Εάν πάψει να υφίσταται το emerge, bye-bye Tux.

yourself
22-06-04, 01:11
Αμάν αυτά τα emerge... :-) Κάντε και τίποτα με το χέρι... Τι θα κάνετε αν βρεθείτε σε ενα οποιδήποτε άλλο σύστημα;

θα΄βάλουμε xp!!!! :shock:

Ου να μου χαθείτε, windowsόπληκτοι... ;-)

sdikr
22-06-04, 01:12
Ου να μου χαθείτε, windowsόπληκτοι... ;-)

καλα μώρε θα κάνουμε και ένα yast update!!

or rpm -Uvh package name!

yourself
22-06-04, 01:23
καλα μώρε θα κάνουμε και ένα yast update!!

or rpm -Uvh package name!

Yast!?!? Ugh!
RPM!?!?!?!!?

ΟΚ, ΟΚ, χρησιμοποιείτε το emerge.
(Αλλά αυτό sdikr είναι χτύπημα κάτω από τη μέση.... :-) Άκου rpm....)

sdikr
22-06-04, 01:26
ΟΚ, ΟΚ, χρησιμοποιείτε το emerge.
(Αλλά αυτό sdikr είναι χτύπημα κάτω από τη μέση.... :-) Άκου rpm....)

συγνώμη δεν το ήθελα!!! :oops:

αλλά για πές τι άλλο υπάρχει πέραν του yast, rpm, emerge
αντε να μαθαίνουμε!!

sdikr
22-06-04, 01:27
ΟΚ, ΟΚ, χρησιμοποιείτε το emerge.
(Αλλά αυτό sdikr είναι χτύπημα κάτω από τη μέση.... :-) Άκου rpm....)

συγνώμη δεν το ήθελα!!! :oops:

αλλά για πές τι άλλο υπάρχει πέραν του yast, rpm, emerge
αντε να μαθαίνουμε!!

yourself
22-06-04, 01:36
αλλά για πές τι άλλο υπάρχει πέραν του yast, rpm, emerge
αντε να μαθαίνουμε!!

Άπειρα distribution-specific και μόνο ένα universal:
Download the source, and compile!

Και όταν λέω universal, το εννοώ: linux, {free|net|open}bsd, solaris, qnx, macos x, you name it...! (Ίσως να δουλεύει και σε εξωγήινα λειτουργικά, αν καταφέρουν να συνδεθούν στο διαδικτυο και αν έχουν έναν καλό ansi-c compiler!!)

sdikr
22-06-04, 01:40
Άπειρα distribution-specific και μόνο ένα universal:
Download the source, and compile!

Και όταν λέω universal, το εννοώ: linux, {free|net|open}bsd, solaris, qnx, macos x, you name it...! (Ίσως να δουλεύει και σε εξωγήινα λειτουργικά, αν καταφέρουν να συνδεθούν στο διαδικτυο και αν έχουν έναν καλό ansi-c compiler!!)

εδώ ανοίγεις ανοιχτές πληγές,
τα dep τι κάνουν;
ξερεις μωρε, recording στον Kde? θέλει αυτο και αυτό και εκείνο

yourself
22-06-04, 01:53
Άπειρα distribution-specific και μόνο ένα universal:
Download the source, and compile!

Και όταν λέω universal, το εννοώ: linux, {free|net|open}bsd, solaris, qnx, macos x, you name it...! (Ίσως να δουλεύει και σε εξωγήινα λειτουργικά, αν καταφέρουν να συνδεθούν στο διαδικτυο και αν έχουν έναν καλό ansi-c compiler!!)

εδώ ανοίγεις ανοιχτές πληγές,
τα dep τι κάνουν;
ξερεις μωρε, recording στον Kde? θέλει αυτο και αυτό και εκείνο

Χμ, ναι, καμιά φορά είναι λίγο κουραστικό (αν και δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που είχα πάνω από δυο τρια dependencies - με εξαίρεση τα kde και gnome που απλά κατεβάζεις τα πάντα!)...

Anyway, όλα θέμα προτίμησης είναι, αλλά όταν δεσμεύεσαι σε ένα "κλειστό" σύστημα (πρόσεχε τα εισαγωγικά, μην το παρεξηγήσεις), περιορίζεσαι... (Πχ, αν ο τύπος που φτιάχνει το build στο gentoo είναι βλάκας; Αν απλά δεν ασχολήθηκαν; Αν έχεις και μερικά BSD;)... Μάλιστα πρόσφατα διάβασα για το πρόσφατο πρόβλημα του πυρήνα ότι μερικοί πυρήνες της gentoo δεν το είχαν... Καλό από τη μία, αλλά δεν ακυρώνει το γεγονός ότι βάζουν χέρι...

Slammer
22-06-04, 08:43
Αναβάθμισα την glibc και gcc χωρις προβλημα. Η διαδικασια ειναι απλή

emerge gcc glibc

Το μονο προβλημα που ειχα ήταν οτι δεν ξεκιναγαν τα Χ, ήθελε ξανα compilation το nvidia-kernel.

WAntilles
24-06-04, 17:33
Το



emerge -uUnDpv --columns system


δίνει τα παρακάτω:




These are the packages that I would merge, in order:

Calculating system dependencies  ...done!
[ebuild U ] x11-base/opengl-update [1.7.1] [1.5] [empty/missing/bad digest]
[ebuild U ] sys-devel/gcc-config [1.3.5] [1.3.4] [empty/missing/bad digest]
[ebuild U ] sys-devel/gcc [3.3.3-r6] [3.3.2-r5] +X -bootstrap -build -debug -debug -f77 -gcj -hardened +java -multilib +nls -objc -pic -static -(uclibc) 23,203 kB
[ebuild U ] sys-libs/glibc [2.3.3.20040420] [2.3.2-r9] -build -debug -debug -erandom +nls -nptl -pic 15,671 kB

Total size of downloads: 38,874 kB


Θα τα κάνω με την εξής σειρά:

1. gcc
2. gcc-config
3. glibc
4. opengl-update

Ήδη αυτή τη στιγμή γίνεται η gcc.

Και ο Jedi βοηθός.

Και μετά το



emerge -unDpv --columns world


δίνει τα παρακάτω:




These are the packages that I would merge, in order:

Calculating world dependencies  ...done!
[ebuild U ] x11-base/opengl-update [1.7.1] [1.5] [empty/missing/bad digest]
[ebuild U ] sys-devel/gcc-config [1.3.5] [1.3.4] [empty/missing/bad digest]
[ebuild U ] sys-devel/gcc [3.3.3-r6] [3.3.2-r5] +X -bootstrap -build -debug -debug -f77 -gcj -hardened +java -multilib +nls -objc -pic -static -(uclibc) 23,203 kB
[ebuild U ] sys-libs/glibc [2.3.3.20040420] [2.3.2-r9] -build -debug -debug -erandom +nls -nptl -pic 15,671 kB
[ebuild N ] sys-kernel/gentoo-dev-sources [2.6.7-r5] -build 34,420 kB
[ebuild N ] media-video/ati-drivers [3.9.0-r1] +gnome +kde +qt 4,184 kB
[ebuild N ] media-video/ati-drivers-extra [3.9.0] +gnome +kde +qt 4,184 kB

Total size of downloads: 118,980 kB


Με τα πρώτα 4 να είναι ίδια.

Θα γίνουν και αυτά μετά.

Και ξανά και ο Jedi βοηθός.

EDIT-3:

Έγιναν, κατά σειρά, μέχρι τώρα:

1. gcc
2. gcc-config
3. glibc
4. opengl-update
5. ati-drivers
6. ati-drivers-extra
7. alsa-drivers
8. alsa-utils
9. gentoo-dev-sources 2.6.7-r1 (με τη μέθοδο sandman με το make oldconfig)

Κανένα πρόβλημα.

Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να ξαναδηλώσω στο /etc/alsa.d/modules την κάρτα ήχου (η ALSA έκανε την πατάτα - όχι τα άλλα) και το ALSA_CARD στο /etc/make.conf.

Και μετά modules-update και reboot.

Απάντησα σε όλα τα καινούρια no και κανένα πρόβλημα.

Μόνο μία λεπτομέρεια.

Τρέχω GNOME και kdm.

Και πριν, πατώντας Log Out από το GNOME μου ξανάβγαινε ο kdm όπου είχα δυνατότητα για νέο login είτε ως άλλος user ή/και σε άλλο desktop (KDE) ή shutdown/reboot.

Τώρα, βγαίνει full screen κονσόλα, χωρίς GUI, που ζητά login. Δηλαδή σαν να μην υπήρχαν καθόλου X.

Πώς το διορθώνω αυτό;

Επαναλαμβάνω, δεν συμβαίνει αυτό κατά την εκκίνηση αλλά μόνο εάν από το GNOME (όπου μπαίνω κανονικότατα όπως και πριν με auto-login) κάνω Log out.

WAntilles
24-06-04, 21:05
Καμμιά ιδέα κανείς;

Kerl
24-06-04, 21:44
cat /etc/inittab , ποιο είναι το default init id ; (initdefault)
Κανονικά πρέπει να είναι 4.

Τα logs του Xserver επίσης ίσως φανούνε χρήσιμα.

sdikr
24-06-04, 21:46
Τώρα, βγαίνει full screen κονσόλα, χωρίς GUI, που ζητά login. Δηλαδή σαν να μην υπήρχαν καθόλου X.

Πώς το διορθώνω αυτό;

Επαναλαμβάνω, δεν συμβαίνει αυτό κατά την εκκίνηση αλλά μόνο εάν από το GNOME (όπου μπαίνω κανονικότατα όπως και πριν με auto-login) κάνω Log out.

έβαλες το xdm στο rc-updaye?

Slammer
24-06-04, 22:52
WAntilles, Κανονικά το kdm τρεχει πάντα από πισω... για δες με το system monitor (all processes) αν υπάρχει στη λιστα ενω εισαι σε gnome.
Οταν βγαινεις απο το gnome και επιστρεφεις στη κονσολα, τρεξε kdm και ξαναμπές στο gnome και δοκιμασε να ξαναβγεις να δεις τι συμβαινει....

WAntilles
25-06-04, 02:56
WAntilles, Κανονικά το kdm τρεχει πάντα από πισω... για δες με το system monitor (all processes) αν υπάρχει στη λιστα ενω εισαι σε gnome.

Τρέχει κανονικά.


Οταν βγαινεις απο το gnome και επιστρεφεις στη κονσολα, τρεξε kdm και ξαναμπές στο gnome και δοκιμασε να ξαναβγεις να δεις τι συμβαινει....

Για να το τρέξω από κονσόλα μόνο εάν κάνω login ως root μπορώ. Εάν κάνω login σαν απλός user μου λέει only root wants to run kdm.

Κάνω logout και login σαν root.

Τρέχω kdm.

Φορτώνει κανονικά, με κάνει auto-login σαν απλό user (ίσως 2ο, 3ο χρήστη ταυτόχρονα logged-in, δεν ξέρω) και με βάζει στο GNOME. Εάν δε ξανακοιτάξω, τρέχει κανονικά το kdm.

Το μόνο σπαστικό αυτού, είναι ότι λόγω και του auto-login (που σε ομαλή χρήση το θέλω) δεν μπορώ ποτέ να δω το interface του kdm ώστε να επιλέξω γραφικό login ως root (ευτυχώς χρειάζεται από σπανιότατα έως ποτέ) ή/και login στο KDE (ευτυχώς χρειάζεται από σπανιότατα έως ποτέ).

Απλά ανησυχώ να μην ξέρω τί γίνεται και να χάνω τον έλεγχο. Ειδικά σε σύστημα (Gentoo) που δεν μπορώ να πω ότι ούτε καν έχω ξύσει την επιφάνεια αφού το δουλεύω μόνο 1.5 μήνα.

sandman
25-06-04, 04:52
Εμένα με ανησυχεί το γεγονός πως μετά το emerge world κράτησες τα παλιά configuration files. Κατά την γνώμη μου μια καλύτερη στρατηγική είναι στο etc-update να λες "no" μόνο στα αρχεία που έχεις πειράξει με το χέρι (δεν πρέπει να είναι και πολλά) και για όλα τα υπόλοιπα να του πεις να κάνει automerge, που ουσιαστικά αντικαθιστά τα παλιά αρχεία με τα καινούργια. Για δοκίμασε να κάνεις ένα emerge kdm και στο etc-update να του πεις του να χρησιμοποιήσει το νέο configuration file.

Επίσης κάτι άσχετο, για το kernel νομίζω πως είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς vanilla-sources και όχι gentoo-sources. Τα gentoo-sources είναι τα vanilla-sources μόνο που έχουν κάνει merge και patches που δεν έχει εγκρίνει ακόμα ο Linus Torvalds. Και όπως και να το κάνουμε εμπιστεύομαι περισσότερο τον Linus Torvalds από τους developers του gentoo.

Slammer
25-06-04, 08:36
sandman, το kdm ειναι μερος του kdebase και δεν μπορει να το κανεις emerge μονο του. Σωστη η αντιμετωπιση σου στο θεμα του etc-update, ουσιαστικά ελάχιστα ειναι τα αρχεια που αλλαζουν με το χερι. Καλο θα ειναι και ενα αντιγραφο του /etc στο /etc2 πριν ενα σημαντικο etc-update.
Αναμεινατε για το KDE... εντος των ημερων ερχεται το 3.2.3!

WAntilles
25-06-04, 11:50
Για σβήσιμο.

WAntilles
25-06-04, 11:53
Εμένα με ανησυχεί το γεγονός πως μετά το emerge world κράτησες τα παλιά configuration files. Κατά την γνώμη μου μια καλύτερη στρατηγική είναι στο etc-update να λες "no" μόνο στα αρχεία που έχεις πειράξει με το χέρι (δεν πρέπει να είναι και πολλά) και για όλα τα υπόλοιπα να του πεις να κάνει automerge, που ουσιαστικά αντικαθιστά τα παλιά αρχεία με τα καινούργια.

Μα έκανα etc-update.

Πάντα σε κάθε emerge, αν αλλάζουν conf files μου το λέει με κίτρινα αστεράκια στην αρχή "κάνε etc-update".

Όταν μου το πει αυτό, πάντα κάνω etc-update.


Επίσης κάτι άσχετο, για το kernel νομίζω πως είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς vanilla-sources και όχι gentoo-sources. Τα gentoo-sources είναι τα vanilla-sources μόνο που έχουν κάνει merge και patches που δεν έχει εγκρίνει ακόμα ο Linus Torvalds. Και όπως και να το κάνουμε εμπιστεύομαι περισσότερο τον Linus Torvalds από τους developers του gentoo.

Δεν είχα μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα με τα gentoo-dev-sources και έχω φοβερή αποκρισιμότητα-multitasking.

Πάντως ακόμα και όταν με βγάζει στην full screen κονσόλα, πρέπει να τρέχει ακόμα στο background το kdm γιατί άμα κάνω login ως root και κάνω reboot (reboot) ή shutdown (shutdown -t now), σε όλα τα tasks κλεισίματος που κάνει βγάζει πράσινα [Ok] και μόνο στο kdm βγάζει unable to stop kdm και μετά κόκκινα θαυμαστικά [!!].

WAntilles
25-06-04, 12:00
cat /etc/inittab , ποιο είναι το default init id ; (initdefault)
Κανονικά πρέπει να είναι 4.

Τα logs του Xserver επίσης ίσως φανούνε χρήσιμα.

Εδώ βλέπω ότι έχει 3.



# Default runlevel.
id:3:initdefault:


Πριν πάντως δεν είχα πρόβλημα.

Λες κάποιο από τα πολλά emerge στο etc-update να μου άλλαξε αυτό εδώ; Δεν ξέρω.

Υπόψιν, ότι το έχω βάλει να τρέχει αυτόματα (το kdm) στην αρχή με rc-update add κλπ. (και τρέχει αυτόματα και κανονικότατα) και να με κάνει (εμένα kadronarxis το απλό μου user account και όχι για λογαριασμό μου) auto-login, όπως και με κάνει.

Kerl
25-06-04, 13:26
άλλαξε το 3 σε 4 και γράψε init q (σαν root)

sandman
25-06-04, 15:09
Το gentoo τρέχει με default runlevel 3, οπότε καλύτερα μην το αλλάξεις. Κάτι άλλο φταίει.

sandman
25-06-04, 15:26
Εμένα με ανησυχεί το γεγονός πως μετά το emerge world κράτησες τα παλιά configuration files. Κατά την γνώμη μου μια καλύτερη στρατηγική είναι στο etc-update να λες "no" μόνο στα αρχεία που έχεις πειράξει με το χέρι (δεν πρέπει να είναι και πολλά) και για όλα τα υπόλοιπα να του πεις να κάνει automerge, που ουσιαστικά αντικαθιστά τα παλιά αρχεία με τα καινούργια.

Μα έκανα etc-update.

Πάντα σε κάθε emerge, αν αλλάζουν conf files μου το λέει με κίτρινα αστεράκια στην αρχή "κάνε etc-update".

Όταν μου το πει αυτό, πάντα κάνω etc-update.

Ναι, όμως σημασία έχει τί θα επιλέξεις μέσα από το etc-update, όχι αν απλά το τρέξεις. Σε ένα προηγούμενό σου post αν δεν κάνω λάθος είπες πως στο etc-update είπες σε όλα "no" ή κάτι τέτοιο. Οπότε αν κατάλαβα καλά σε όλα τα νέα προγράμματα κράτησες το παλιό configuration file, εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο.

Το etc-update για κάθε ένα πρόγραμμα σου δίνει την επιλογή να κρατήσεις το παλιό configuration, να βάλλεις το νέο ή να κάνεις merge με το χέρι. Αν επιλέξεις σε όλα να κρατήσεις τα παλιό τότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έτρεξες το etc-update καθόλου, με την διαφορά βέβαια ότι πλέον δεν θα βλέπεις το warning στο emerge.

Το σκριπτάκι του kdm, αν είναι όπως ο gdm που χρησιμοποιώ εγώ, έχει μικρο-αλλαγές από έκδοση σε έκδοση και αν τρέχεις τον νέο kdm με το παλιό σκριπτάκι μπορεί να δημιουργηθούν μικρο-προβλήματα όπως αυτό που έχεις.

WAntilles
25-06-04, 21:42
Τελικά η λογική λέει ότι φταίει ο καινούριος kernel ο 2.6.7.

Ο παλιός δεν το έκανε αυτό (ο 2.6.5) το δοκίμασα.

Εν τω μεταξύ, από βλακεία έσβησα τον παλιό, οπότε αναγκάστηκα να τον κάνω ξανά compile (ευτυχώς είχα κρατήσει το config του) αλλά αυτή τη φορά έγινε το compilation (αναγκαστικά αφού τις είχα ανανεώσει) με τις καινούριες gcc και glibc (όπως είναι δηλαδή και ο καινούριος 2.6.7). Και πάλι δουλεύει ο παλιός, άρα δεν φταίνε ούτε οι καινούριες gcc + glibc.

Σημ: Τον καινούριο τον έφτιαξα με το config του παλιού κάνοντας make oldconfig και απαντώντας σε όλα NO.

Λοιπόν, με τον καινούριο (λόγω καινούριας gcc + glibc) παλιό (2.6.5) πάλι λειτουργεί αυτή η λεπτομέρεια σωστά.

Καμμιά ιδέα κανείς πώς να δουλέψει και με τον 2.6.7;

Λέτε να έχει να κάνει με τις επιπλέον επιλογές;

Τις έβλεπα με το μάτι όσο απαντούσα τα NO και δεν φαινόταν καμμία να έχει σχέση με αυτό (τον kdm).

Άσχετο: Παίζει ρόλο γι' αυτό το framebuffer support; Υποθέτω πως όχι αφού όλα λειτουργούν με τα ati-drivers.

a_x
26-06-04, 10:51
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τον gdm του gnome και δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.