PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL με FritzBOX



BFN
23-03-13, 19:41
Γεία χαρα,
Θα ήθελα να συνδεσω ενα FritzBoX κατευθειαν με την γραμμη της HOL (αναλογική γραμμή/δυστυχως οχι ISDN) που εχω, επειδη το NetFaster μου εχει σπάσει κυριολεκτικα τα νευρα (κολλαει συνεχως, μπλοκαρει τις κλισεις (VOIP) ενω δεν μπορω εγω να μπλοκαρω κλισεις, εχει ενα τελιως ασχετο μενου κ απο ρυθμισεις δεν συκρινεται με το Fritz). Τελοσπαντον προσπαθησα να συνδεσω το Fritz κατευθειαν με την γραμμη μου, αλλα δεν μπορω να το συχρονίσω με καμια δύναμη. Ζηταει username και password, τα οποια εγω δεν τα εχω, αλλα νομιζω πως δεν χρειαζονται. Ενω και στην δευτερη μεθοδο (ενα ειδος autodetect) δεν συχρονιζεται. Που μπορω να βρω αυτές τις ρυθμισεις;

Γι αυτο αν καποιος εχει εμπειριες με αυτο το θεμα, θα ημουν ευγνομων αν μπορεί να βοηθησει.

alxandros
23-03-13, 19:57
Τι ακριβως εννοείς οτι δεν μπορείς να το συγχρονίσεις; Τα username/password δεν χρειάζονται για να συγχρονισει κάποιο router στη γραμμή. Είναι μόνο για να συνδεθείς αλλα στην HOL δεν τα χρειάζεσαι.

Το λαμπάκι power αναβοσβήνει ή είναι σταθερά αναμένο; Η γραμμή σου είναι Annex A; Είναι και το fritz Annex A;

BFN
23-03-13, 20:15
Γεια σου alxandros,
εννοώ να το συνδέσω, δλδ δεν μπορεί να συνδεθεί με την γραμμή.
Το "power" αναβοσβήνει συνεχώς, μια γρήγορα, μια πιο αργα.
Το modem γράφει πάνω "Annex A". Η γραμμή δεν ξέρω τι είναι. Πάντος πριν το "NetFaster"-modem η HOL λειτουργούσε με FritzBox, γι αυτο τον λογο δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα συμβατότητας.

alxandros
23-03-13, 20:22
Το netfaster που χρησιμοποιείς τώρα είναι και αυτό Annex A;

jkoukos
23-03-13, 20:25
To ότι είχες Netfaster και Fritz προηγούμενα στη γραμμή δεν δηλώνει κάτι για το Annex της γραμμής.
Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε, καθώς υπάρχουν οι παραπάνω συσκευές και για τα 2 Annex.
Το θέμα είναι τι γραμμή έχεις; Δες το ταμπελάκι του Netfaster.

Μπορεί στη HOL να μην χρειάζονται στοιχεία σύνδεσης, αλλά τουλάχιστον πρέπει να γράφει κάτι στα αντίστοιχα πεδία του modem.
Στο δικό μου Fritz δίνω "Oti_onoma_thelo@hol.gr" και "password".

BFN
23-03-13, 21:01
Γεία σου jkoukos,
Στο ταμπελάκι του Netfaster γραφει απλά "Netfaster IAD 2 (PSTN)".

Δηλαδή μου λες να βάλω απλά οποιοδήποτε user και pass στο πεδίο του fritz..?

alxandros
23-03-13, 21:08
Απο τη στιγμή που το power αναβοσβήνει σημαίνει οτι δεν εχει συγχρονίσει οπότε ότι και να βάλεις δεν έχει νοημα. Πρέπει πρώτα να μείνει σταθερό το Power.

jkoukos
23-03-13, 22:12
Γεία σου jkoukos,
Στο ταμπελάκι του Netfaster γραφει απλά "Netfaster IAD 2 (PSTN)".

Δηλαδή μου λες να βάλω απλά οποιοδήποτε user και pass στο πεδίο του fritz..?
Ναι.

Δεν ξέρω ποιο Fritz έχεις, αλλά υπόψιν τουλάχιστον από το 7140 και μετά όσα πέρασαν από τα χέρια μου θέλουν το ειδικό Υ καλώδιο, το οποίο μάλιστα επειδή έχει διαφορετική συνδεσμολογία έρχεται μαζί με 2 αντάπτορες.

BFN
23-03-13, 23:17
Όχι, δυστυχώς το fritz αυτό είναι παλιό και δεν συνδέεται με το Y καλώδιο που λές (Αν κατάλαβα καλά αυτό που εννωείς εσί είναι, ότι απο το Splitter φεύγει ενα καλώδιο, το οποίο έχει στο ένα ακρο δύο υποδοχές (DSL/Phone) και στο άλλο άκρο μία υποδοχή, η οποία παεί κατευθείαν στο modem).
Το συγκεκρημένο modem όμως είναι πιο παλιό ...δεν έχει καν WLAN και η έχει μόνο μια υποδοχη LAN, δλδ μόνο για ενα PC... απλά εγώ θέλω οπωσδηποτε να χρησιμοποιήσω το fritz ώς κύριο modem και πάνω σε αυτό να συνδέσω το Netfast η μπορεί κ κάποιο άλλο modem, ώστε να επεκτέινω το δύκτιο ωσπου να αγοράσω ένα modem καλύτερο (εννωείτε οτι θα είναι fritz).
Τελός παντος, το θέμα είναι οτι αυτό το fritz έχει πίσω δύο υποδοχές (ένα DSL και ένα που λεέι ISDN/analog)...αρα από το splitter φεύγουν αναγκαστηκα δύο καλώδια που πάνε στο μόντεμ.
Εύχομαι να κατάλαβες τι εννοώ...θα το ξαναπροσπαθήσω αργότερα η αύριο ξανά μήπως έκανα κατί λάθος.

Edit..:
Αυτο είναι το μοντεμ ... http://media.dsl-magazin.de/31/38/87/91.jpg

alxandros
23-03-13, 23:26
Αν το συνδεσεις με ενα απλο καλώδιο τηλεφώνου απο την πρίζα του Οτε στην υποδοχή dsl συνεχίζει ακόμα και αναβοσβήνει το power;

BFN
24-03-13, 00:48
Τελικά συχρονίστηκε, δεν ξέρω γιατι δεν το έκανε αυτο πιο πρίν. Δεν άλλαξα τίποτα στην εγκατάσταση.

Αλλά τώρα υπάρχουν δύο πρβλήματα:
1. Δυστύχώς δεν δουλεύουν τα τηλέφωνα όταν τα συνδέσω στο Modem, ενώ το Internet λειτουργεί κανονικά.
2. Δεν ξερώ γιατί, αλλα παρατήρησα, ότι το internet "πιάνει" την μισή ταχύτητα με το fritz modem εν συγκρήση με το Netfaster και αυτπο μου φαίνεται περιέργο. Συγκεκρημένα σε ένα απλό τεστ που έκανα με το fritz η ταχύτητα είανι 1,4 ενώ με το Netfaster 4,5. Που μπορεί να οφείλεται αυτό; Εύχομαι να μην φταίει η εταίρια, διότι όπως είπα εχω σκοπό να αγοράσω modem fritz και πάλι.

dkmaster
24-03-13, 12:34
Αν τα τηλέφωνα είναι voip τότε δεν θα παίξουν με αυτό το fritz. Όταν λες test τι εννοείς; Κατέβασες κάποιο αρχείο; Μπορείς να μας πεις τι ταχύτητα σου δίνει το fritz μέσα από το ρούτερ;

jkoukos
24-03-13, 13:14
Αν έχεις Voip τηλεφωνία υπάρχει (http://www.adslgr.com/forum/threads/553073-%CE%9E%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-factory-reset!) τρόπος να παίξει αυτή στο Fritz.
Γενικά πάντως να ξέρεις ότι τα Fritz, λόγω chipset, συγχρονίζουν λόγο χαμηλότερα από τα Netfaster αλλά είναι σταθερότερα και περισσότερες ευκολίες.
Ποια είναι τώρα τα στατιστικά της γραμμή σου;

dkmaster
24-03-13, 14:22
Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να μπει σε αυτή τη διαδικασία, για αυτό το μοντέλο του fritz. Άσε πάνω το netfaster μέχρι να μπορέσεις να πάρεις ένα fritzbox της προκοπής. *Εφόσον το netfaster έχει τα προβλήματα που αναφέρεις κάλεσε στη HOL και ζήτα τους αντικατάσταση.

jkoukos
24-03-13, 18:38
Πάντως πριν κάνει οποιαδήποτε αγορά Fritz να έχει υπόψη ότι (εξόσον γνωρίζω) δεν υπάρχει καμία αναφορά ότι τα Fritz στην HOL συγχρονίζουν καλύτερα από τα Netfaster.
Σε γραμμές χωρίς πρόβλημα και πλησίον του εκάστοτε κέντρου οι διαφορά είναι πολύ μικρή έως ελάχιστη.
Ωστόσο σε προβληματικές γραμμές ή μακρυά από το κέντρο οι διαφορά ανεβαίνει τουλάχιστον στα 1-2Mbps.
Βέβαια τα Fritz υπερτερούν σε όλες τις άλλες λειτουργίες με βασικό ότι είναι βράχος και από τη στιγμή που τα ρυθμίσεις απλά τα ξεχνάς.

BFN
24-03-13, 21:38
Το τεστ το έκανα μέσο ενος site που απλά μετράει την ταχύτητα, ξέρω σιγουρα δεν ειναι ο καλύτερος τρόπος και δεν φέρνει ακριβές αποτελέσματα, αλλα σχετικά γρήγορος. Το fritz μου έδειχνε γύρω στα 1.8 Mbps για down. Που μπορεί να οφείλεται αυτό;
Γενικά στατιστηκά για την μέση ταχύτητα που έχω με το NetFaster είναι περίπου στα 6 Mbps...ενώ ώς ανώτερη ταχύτητα θα έλεγα 8 Mbps, διότι έχω παρατηρήσει,ότι σε ορισμένα downloads φτάνει το 1 MB/s δηλαδή 8 Mbps.
Δυστυχώς εγώ μένω αυτήν την στιγμή στο Ν.Ιρακλείο και αν είναι η ταχύτητα με ένα νέο Fritz θα χάνει τόσο πολύ, τότε δεν θα άξιζε να το αγοράσω, παρόλο που πιστεύω ότι αυτό το modem (μάλλον αυτή η εταιρία) είναι κορυφή στην κατηγορία της.

Όπως φάινετε θα πρέπει να πάρω τηλ την hol (όπως αναφέρει κ ο dkmaster), ασε που δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.