PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Άνοιγμα του PC μόνο από το τροφοδοτικό!



marvin
25-03-13, 18:00
Καλησπέρα παιδιά!

Πρόσφατα προχώρησα στην αγορά μιας σύνθεσης υπολογιστή την οποία συναρμολόγησα μόνος μου (πρώτη φορά). Παρουσιάστηκε όμως το εξής πρόβλημα: Ανοίγωντας το τροφοδοτικό ξεκινά ο υπολογιστής κανονικά ΧΩΡΙΣ να πατήσω το κουμπί!!
Κάνοντας έναν έλεγχο μόνος μου αποσυνέδεσα ολα τα καλώδια από το system panel header της μητρικής για να δω αν το πρόβλημα θα επαναληφθεί και όντως επαναλήφθηκε... Θεωρητικά δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αφού δίνει σήμα στην οθόνη κανονικά και δεν φαίνεται να έχει άλλο θέμα με τις λειτουργίες, αλλά ανησυχώ για πιθανό ελλάττωμα μητρικής ή τροφοδοτικού (ή άλλο) και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και τι πρέπει να κάνω??

Η μητρική είναι αυτή
http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme3/?cat=Specifications

και το τροφοδοτικό
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27538&cat=17

Vtester
25-03-13, 18:46
πιο πιθανό για μένα είναι το τροφοδοτικό , αν έχεις άλλο δοκίμασε πρώτα αυτό. Αλλιώς βγάλε τα εκτός κουτιού και κάνε δοκιμή.

nikraven
25-03-13, 20:21
πιο πιθανό για μένα είναι το τροφοδοτικό , αν έχεις άλλο δοκίμασε πρώτα αυτό. Αλλιώς βγάλε τα εκτός κουτιού και κάνε δοκιμή.

και εγώ θα συμφωνήσω και στα δύο.:oneup:
1)Μεγάλη πιθανότητα να φταίει το τροφοδοτικό
2)Δοκιμή με όλα τα κομμάτια εκτός κουτιού πάνω σε κάτι αντιστατικό.

goku
25-03-13, 20:30
Εσύ κλείνεις εντελώς το τροφοδοτικό από το κουμπάκι που έχει από πίσω; ή μήπως έχεις πολύπριζο με κουμπί και το ανοιγοκλείνεις από εκεί; Κάποιες μητρικές έχουν την δυνατότητα να εκκινούν τον υπολογιστή μετά από επαναφορά ρεύματος. Ίσως να είναι ενεργοποιημένη αυτή την επιλογή, μπες στο bios της μητρικής και τσεκαρέ το. η συγκεκριμένη ρύθμιση αλλάζει από μητρική σε μητρική (αναλόγως τον κατασκευαστή της) αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ (http://www.instructables.com/id/Automatically-Shut-down-and-Power-up-your-computer/step1/Restore-on-ACPower-Loss/).

MultiDoc
25-03-13, 20:37
Αφού τσεκάρεις τα παραπάνω, δες στο BIOS μήπως έχεις κάποιο WAKE ON xxxxx ενεργό (πιθανά σε κάποια usb θύρα), οπότε με το που παίρνει ρεύμα "ξυπνάει"/ανοίγει ο υπολογιστής.

Dark_Nightfall
26-03-13, 18:41
Κανε κανε bios update (εαν δεν "φορας" ηδη το τελευταιο).

marvin
27-03-13, 00:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μέχρι στιγμής είδα τις τρέχουσες ρυθμίσεις στα bios(είναι τα uefi bios συγκεκριμένα, διαφορετικά για μένα) όπου η επιλογή 'restore on ac power loss' = power off. Άρα δεν πρέπει να φταίει αυτό γιατί πρέπει να πηγαίνει στην κατάσταση power off μετά από επαναφορά. Παρόλα αυτά θα κάνω κ bios update σε περίπτωση που βοηθήσει.
Σχετικά με το τροφοδοτικό έχω ένα 450W από τον παλιό μου υπολογιστή που μπορώ να δοκιμάσω αλλά επειδή το παλιό pc παρουσιάζει προβλήματα (κλείνει συνέχεια μετά από μερικά λεπτά και επανεκκινεί ή κολλάει η οθόνη) είμαι λίγο επιφυλακτικός. Μπορεί αν είναι ελατωματικό και το συνδέσω να προκαλέσω περαιτέρω προβλήματα με κάνα κάψιμο μητρικής πχ? (αναλυτικότερα για το πρόβλημα του παλιού pc είχα αλλάξει τροφοδοτικό το καλοκαίρι γιατί μου είπαν ότι αυτό έφταιγε αλλά δυστυχώς τα προβλήματα μετά από λίγο επαναλήφθηκαν οπότε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το τροφοδοτικό (του παλιού) ή καμμιά μητρική / κάρτα γραφικών.)
Τέλος, σχετικά με το κουτί υπάρχει περίπτωση για κακή γείωση να φανταστώ ή κάτι τέτοιο? Το λέω γιατί έβγαλα μερικές παραπάνω θέσεις πίσω για την κάρτα γραφικών και τις είχα κολλήσει με σελοτέιπ :oops: αλλά τώρα το έβγαλα και δεν πρέπει να επηρέασε αυτό...
Αα και ναι το ανοίγω από το τροφοδοτικό και όχι από το πολύμπριζο...

Dark_Nightfall
27-03-13, 19:07
Ξηλωσε τα ολα εκτος κουτιου και κανε τις δοκιμες (μητρικη-τροφοδοτικο-ram-vga),και κανε load Defaults το bios.

marvin
29-03-13, 00:42
Ένα μικρό update για τη φύση του προβλήματος: Τελικά ο υπολογιστης δεν κλείνει τελειώς!! Πρόσεξα ότι το num lock παραμένει αναμένο αφού κάνω "Shutdown" και όταν πατήσω ένα πλήκτρο στο πληκτρολόγιο ο υπολογστής ξεκινά!! Κοίταξα πάλι τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στα bios και τα έκανα και restore to default και δεν θα έπρεπε αλλά το κάνει (windows 8 έχω btw).
Επίσης έχω την έκδοση uefi bios 1,70 και για το μοντέλο της μητρικής μου είναι updated απότι είδα (νομίζω τουλάχιστον από εδώ http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme3/?cat=Download&os=BIOS ). Για να τρέξω μόνο με μητρικη-τροφοδοτικο-ram-vga δεν έχω προλάβει ακόμα αλλά θα το προσπαθήσω αύριο...

Dark_Nightfall
29-03-13, 22:05
Ένα μικρό update για τη φύση του προβλήματος: Τελικά ο υπολογιστης δεν κλείνει τελειώς!! Πρόσεξα ότι το num lock παραμένει αναμένο αφού κάνω "Shutdown" και όταν πατήσω ένα πλήκτρο στο πληκτρολόγιο ο υπολογστής ξεκινά!! Κοίταξα πάλι τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στα bios και τα έκανα και restore to default και δεν θα έπρεπε αλλά το κάνει (windows 8 έχω btw).
Επίσης έχω την έκδοση uefi bios 1,70 και για το μοντέλο της μητρικής μου είναι updated απότι είδα (νομίζω τουλάχιστον από εδώ http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme3/?cat=Download&os=BIOS ). Για να τρέξω μόνο με μητρικη-τροφοδοτικο-ram-vga δεν έχω προλάβει ακόμα αλλά θα το προσπαθήσω αύριο...

Δοκιμασε τα ολα εκτος κουτιου κανε shutdown βραχυκυκλωνωντας τα αντιστοιχα pins.

marvin
07-04-13, 17:13
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!!

Τελικά τα έβγαλα όλα εκτός κουτιού και δεν άνοιγε οπότε τα έβαλα στο κουτί ξανά και άρχισα να συνδέω ένα ένα τα υπόλοιπα για να δω τι φταίει...τελικά όταν συνέδεσα το πληκτρολόγιο (!!) παρουσίασε το πρόβλημα...Δοκίμασα ένα άλλο πληκτρολόγιο(ps2) αλλά ίδιο μοντέλο και πάλι τα ίδια...έπειτα δοκίμασα ένα πληκτρολόγιο με usb αντι για ps2 και ο υπολογιστής άνοιγε και έκλεινε κανονικά. Πιστεύω εν τέλει είναι ένα από τα 3 ενδεχόμενα
1)τα πληκτρολόγια ps2 που είχα ήταν χαλασμένα ή έχουν κάποια ασυμβατότητα με τη motherboard
2) η motherboard είναι χαλασμένη στη θύρα ps2 πληκτρολογίου
3)η motherboard κάνει κάποια περίεργη επαφή με το κουτί και το panelακι που μπαίνει γύρω από τις θύρες με αποτέλεσμα να έχει το πρόβλημα..Αυτό το λέω γιατί δεν δοκίμασα να συνδέσω το πληκτρολόγιο όταν είχα τα εξαρτήματα εξω από το κουτί...

Σε κάθε περίπτωση λέω να κρατήσω usb πληκτρολόγιο και να μην ασχοληθώ με το θέμα γιατί δεν προκαλεί κάποια άλλη ενόχληση... (Θα μου πείτε αν είναι δείγμα χαλασμένης motherboard ή κάτι άλλο δεν πρέπει να το κοιτάξω?αλλά νομίζω μάλλον είναι πολύ κακό για το τίποτα....)

icsd08063
07-04-13, 17:24
Δοκίμασε αν θες PS2 to usb adapter. Θα επιβεβαιώσεις νομίζω έτσι το τι ακριβώς φταίει.

masterfaster
07-04-13, 22:09
ή γινεται καποιο βραχυκυκλωμα στη ps/2, ισως λογω καποιο λαθους στη εγκατασταση

marvin
13-04-13, 13:17
Δοκίμασα το πληκτρολόγιο με αντάπτορα ps/2 σε usb και το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται άρα είναι μάλλον κάποιο βραχυκύκλωμα ή βλάβη στην ps/2 θύρα. (τώρα τι λάθος μπορεί να έχω κάνει στην εγκατάσταση ή αν είναι εξαρχής χαλασμένη η motherboard δεν ξέρω). Πάντως δεδομένου ότι κατά τ' άλλα ο υπολογιστής είναι λειτουργικός, είναι σωστό να νομίζω ότι δεν είναι βασικό πρόβλημα και ότι δεν επηρεάζει κάτι άλλο?

nikraven
13-04-13, 14:07
Δοκίμασα το πληκτρολόγιο με αντάπτορα ps/2 σε usb και το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται άρα είναι μάλλον κάποιο βραχυκύκλωμα ή βλάβη στην ps/2 θύρα. (τώρα τι λάθος μπορεί να έχω κάνει στην εγκατάσταση ή αν είναι εξαρχής χαλασμένη η motherboard δεν ξέρω). Πάντως δεδομένου ότι κατά τ' άλλα ο υπολογιστής είναι λειτουργικός, είναι σωστό να νομίζω ότι δεν είναι βασικό πρόβλημα και ότι δεν επηρεάζει κάτι άλλο?

Οπότε αφήνεις το πληκτρολόγιο με τον αντάπτορα...είσαι μια χαρά και να μην ανησυχείς.
Αν σου πέσει το τζόκερ τότε άλλαξε μια μητρική και πάρε μια καινούρια..επενδεδυμένη με κρύσταλλα σβαρόφσκι.:p:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.