PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε απόγευμα... σέρνομαι!



Σελίδες : [1] 2

Mouse Potato
25-03-13, 23:17
Από τις αρχές του έτους έχω έρθει στον ΟΤΕ. Εδώ και κανένα μήνα σχεδόν κάθε απόγευμα σέρνεται σαν ερπετό στο browsing.

Ελέγχω το smokeping, τίποτα το ανησυχητικό.
Ελέγχω το download speed μου, τίποτα το ανησυχητικό.
Ελέγχω τους DNS (stock OTE), τίποτα το ανησυχητικό.
Ελέγχω την κίνηση από τις συσκευές του δικτύου, τίποτα το ανησυχητικό.

Τέτοια προβλήματα δεν είχα με την Wind και έχω με τον ΟΤΕ. Κανένας άλλος από το dslam του Περιστερίου να μοιραστούμε εμπειρίες; :p

Bonus: Αρκετές φορές το youtube κάνει buffering ανεξαρτήτως ώρας και ημέρας.

psyxakias
25-03-13, 23:21
Μήπως το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα είναι στο facebook; Διότι έχει κάποιο πρόβλημα. :p

Helix
25-03-13, 23:21
Άλλο και τούτο... Δηλαδή σου συμβαίνει μόνο τις απογευματινές ώρες;

Mouse Potato
25-03-13, 23:25
Μήπως το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα είναι στο facebook; Διότι έχει κάποιο πρόβλημα. :p

Μακάρι να ήταν μόνο το facebook... :p


Άλλο και τούτο... Δηλαδή σου συμβαίνει μόνο τις απογευματινές ώρες;

Δεν είμαι πάντα σπίτι το απόγευμα αλλά σίγουρα 1 φορά στις 3 ημέρες που θα κάτσω στο pc έχω θέμα με το browsing...

psyxakias
25-03-13, 23:26
Απόψε πάντως παρατηρώ κάποιο πρόβλημα με το facebook εδώ και λίγη ώρα, το επιβεβαίωσα και με άλλα άτομα. Αλλού δεν έχω κάποιο θέμα.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις traceroutes σε πρωινή και απογευματινή (την ώρα που παρουσιάζεται το πρόβλημα), να δεις αν υπάρχει κάποια αύξηση latency στα πρώτα hops; Κανά dslam/bbras μπούκωμα μήπως;

Mouse Potato
25-03-13, 23:27
Απόψε πάντως παρατηρώ κάποιο πρόβλημα με το facebook εδώ και λίγη ώρα, το επιβεβαίωσα και με άλλα άτομα.

Κι εδώ μια από τα ίδια... Αλλά και αλλού... :twisted:

psyxakias
25-03-13, 23:28
Κι εδώ μια από τα ίδια... Αλλά και αλλού... :twisted:Για πες κανένα άλλο site, να δοκιμάσουμε.

Mouse Potato
25-03-13, 23:30
http://forum.xda-developers.com/

haniabal
26-03-13, 19:11
Μήπως είναι θέμα browser?

k.m.
26-03-13, 21:30
δεν κάνεις ένα speed test πρωί βράδυ για να δεις αν έχει διαφορά.

κάνε και στο http://www.speedtest.net αλλά και από εδώ http://speedtest.ftp.otenet.gr/ για να δεις αν το πρόβλημα είναι αό εσένα μέχρι τον οτε ή από εκεί και πέρα.

βλέπε και τον router που συχρονίζει, μήπως κάνει disconnect και το απόγευμα είναι πιο κάτω

Mouse Potato
26-03-13, 21:36
Με τα speedtests δεν έχω κανένα πρόβλημα όπως έγραψα. Σήμερα που είμαι περισσότερη ώρα στο pc δεν φαίνεται να έχει "μπουκώσει" till now.

Ο browser δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

k.m.
26-03-13, 23:42
όταν πήγες ΟΤΕ μήπως άλλαξες router ?

Μήπως ο νέος μπουκόνει όταν έχεις ανoιχτά πολλά connections (torrents) ?

angel_hot
27-03-13, 15:40
Κάθε απόγευμα... σέρνομαι!

παρε βιταμίνες !!

:rofl:

γιατι άκρη δύσκολα θα βρεις αν το ψάξεις σοβαρά.
Το πιο πιθανό είναι ..ξαφνικά να λυθεί το πρόβλημα...

Mouse Potato
27-03-13, 15:50
Απλά το κοινοποίησα μήπως υπάρχει και κάποιος άλλο ο οποίος σέρνεται σαν το φίδι... :p

Αν δε λυθεί θα αναγκαστώ να επικοινωνήσω με το CC και δεν το μπορώ καθόλου... :p

Lagman
02-04-13, 19:32
Απόψε πάντως παρατηρώ κάποιο πρόβλημα με το facebook εδώ και λίγη ώρα, το επιβεβαίωσα και με άλλα άτομα. Αλλού δεν έχω κάποιο θέμα.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις traceroutes σε πρωινή και απογευματινή (την ώρα που παρουσιάζεται το πρόβλημα), να δεις αν υπάρχει κάποια αύξηση latency στα πρώτα hops; Κανά dslam/bbras μπούκωμα μήπως;

1500 εργαζόμενοι απο τον ΟΤΕ που έφυγαν και πήραν 500 νέους λέτε να έχουν σχέση ;

Όλως τυχαίως το τελευταίο καιρό έχω και εγώ την εντύπωση ότι το youtube καθυστερεί και μπαφεριάζει!! Ποιος ο ΟΤΕ !!

psyxakias
02-04-13, 21:26
1500 εργαζόμενοι απο τον ΟΤΕ που έφυγαν και πήραν 500 νέους λέτε να έχουν σχέση ;Το έχουμε συζητήσει σε άλλο νήμα, μην αρχίζουμε πάλι. :p


Όλως τυχαίως το τελευταίο καιρό έχω και εγώ την εντύπωση ότι το youtube καθυστερεί και μπαφεριάζει!! Ποιος ο ΟΤΕ !!Χαμπάρι δεν έχω πάρει. Καλά ολόκληρος Lagman, δεν έχεις καταγράψει τίποτα; Για να ξεκινήσουμε traceroutes παρακαλώ άμεσα!!!

Lagman
08-04-13, 00:08
Πήγα να δω το συγκεκριμένο βίντεο και κόλλαγε ...

psyxakias
08-04-13, 19:47
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πρόβλημα τώρα;

nnn
08-04-13, 19:58
Έχεις κάποιο Link να δούμε αν είναι ISP specific ή όχι ?

psyxakias
08-04-13, 20:01
Είχα >30% packet loss στα πάντα που ξεκινούσε από το 2ο/3ο hop και συνεχιζόταν μέχρι το destination. Έκανα restart pc/router δεν άλλαξε κάτι (εννοείται τα πάντα κλειστά), συνέχισε για λίγη ώρα και τελικά εξαφανίστηκε μόνο του. Μάλλον κάποιο τοπικό πρόβλημα. Όλα ΟΚ τώρα.

ΥΓ. Έλεγα σήμερα σε ένα φίλο πως έχω ησυχάσει με τα προβλήματα δικτύου που είχα στη Forthnet τα απογεύματα. Οπότε αναμενόμενη η εξέλιξη αυτή. :lol:

costas11145
09-04-13, 10:04
1500 εργαζόμενοι απο τον ΟΤΕ που έφυγαν και πήραν 500 νέους λέτε να έχουν σχέση ;

Όλως τυχαίως το τελευταίο καιρό έχω και εγώ την εντύπωση ότι το youtube καθυστερεί και μπαφεριάζει!! Ποιος ο ΟΤΕ !!

Αυτή την πληροφορία ομολογώ δεν την ήξερα.... εννοώ για τις απολύσεις και τις νέες προσλήψεις.....

v4mp1r3
14-04-13, 02:15
ΥΓ. Έλεγα σήμερα σε ένα φίλο πως έχω ησυχάσει με τα προβλήματα δικτύου που είχα στη Forthnet τα απογεύματα. Οπότε αναμενόμενη η εξέλιξη αυτή. :lol:

Μια από τα ίδια...
Ηθικό δίδαγμα: κρατάμε το στοματάκι μας κλειστό :p

matelas
14-04-13, 11:13
Όλως τυχαίως το τελευταίο καιρό έχω και εγώ την εντύπωση ότι το youtube καθυστερεί και μπαφεριάζει!! Ποιος ο ΟΤΕ !!

Το έχω παρατηρήσει κ' εγώ, δεν καθυστερεί πάντα, το κάνει σε τυχαίους χρόνους. Ρώτησα κ' άλλους και έχουν το ίδιο πρόβλημα. Καθυστερήσεις παρατηρώ και στο facebook (στα cdn για την ακρίβεια που είναι στην akamai) αλλά facebook είναι αυτό μπορεί να φταίει αυτό και μόνο αυτό.

jsrory
15-04-13, 12:25
Φίλε και γώ απο περιστέρι και αντιμετωπίζω το ιδιο πρόβλημα !απογευματινές ώρες σέρνεται....οχι μόνο στο Pc αλλα και στο ps3 για να παιξω online κλείνω τον κεντρικό διακόπτη pc και κάνω restart router και speedtest στο ps3 !!!

Mouse Potato
15-04-13, 14:27
Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. Τις τελευταίες ημέρες που είμαι και κάποια πρωινά στο σπίτι, έχω σίγουρα θέμα με το youtube σε αρκετές των περιπτώσεων. Το browsing δεν μπορώ να πω πως έχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

@jsrory το πρόβλημα υπάρχει και μετά το restart του router;

tsack
17-04-13, 16:31
Και εγώ απο Περιστέρι εχω θεμα και οχι μόνο απογεύματα. Αρχίζει με packet loss και μετά απο κανα 10λεπτο πεφτει. Επίσης εχει πέσει και η ταχύτητα απο 16mbps στα 7.

Mouse Potato
18-04-13, 14:31
Μιας και το πέτυχα:

http://www.youtube.com/watch?v=FY8pcsSDup8

Σε 1080p ούτε κατά διάνοια! Μιλάμε για πολύ σύρσιμο.

Πλέον δεν παρατηρώ κάποιο κόλλημα στο browsing αλλά 7/10 φορές το youtube (πάντα HD) έχει θέμα εδώ όλες τις ώρες και τις ημέρες.

psyxakias
18-04-13, 14:59
Μιας και το πέτυχα:

http://www.youtube.com/watch?v=FY8pcsSDup8

Σε 1080p ούτε κατά διάνοια! Μιλάμε για πολύ σύρσιμο.

Πλέον δεν παρατηρώ κάποιο κόλλημα στο browsing αλλά 7/10 φορές το youtube (πάντα HD) έχει θέμα εδώ όλες τις ώρες και τις ημέρες.Το φόρτωσα καμια 10αρια φορές σε 1080p και κάθε φορά μου δίνει 15+ Mbps. Μπορείς να κοιτάξεις σε ποιον mirror συνδέεσαι και να κανεις κανά traceroute; Μήπως για κάποιο λόγο δεν σε πηγαίνει στους σωστούς mirrors; :hmm:

- - - Updated - - -

Ίσως να συμβαίνει και για το καλό σου πάντως, το είδα full screen και ζαλίστηκα. :lol:

matelas
20-04-13, 00:06
Εδώ και μέρες υπάρχει πρόβλημα με το youtube σε εμένα πάντως, πολλά βίντεο απλά δεν φορτώνουν με τίποτα.

Lagman
20-04-13, 12:02
Είχα ενημέρωση από τον ΟΤΕ ότι το πρόβλημα είναι του youtube . Έχει κανείς την δυνατότητα να δοκιμάσει με άλλο πάροχο ;

matelas
21-04-13, 18:58
Μπορεί όντως το πρόβλημα να είναι του youtube. Σε κάποια βίντεο που μπορεί να είναι πχ 10 λεπτά ενώ φορτώνει ξαφνικά σταματάει (λες και τέλειωσε) και ξαφνικά εκεί που βλέπεις πως είναι 10 λεπτά μπορεί να λέει 3.

Τις περισσότερες φορές που βλέπω βίντεο πάντως η ταχύτητα έχει μεγάλες διακυμάνσεις και μπορεί να σταματήσει, με ανανέωση μπορεί να παίξει η μπορεί να κάνει τα ίδια.

Mouse Potato
21-04-13, 21:46
Μπορεί όντως το πρόβλημα να είναι του youtube. Σε κάποια βίντεο που μπορεί να είναι πχ 10 λεπτά ενώ φορτώνει ξαφνικά σταματάει (λες και τέλειωσε) και ξαφνικά εκεί που βλέπεις πως είναι 10 λεπτά μπορεί να λέει 3.

Τις περισσότερες φορές που βλέπω βίντεο πάντως η ταχύτητα έχει μεγάλες διακυμάνσεις και μπορεί να σταματήσει, με ανανέωση μπορεί να παίξει η μπορεί να κάνει τα ίδια.

Αντίστοιχη συμπεριφορά παρατηρώ κι εγώ.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

Lagman
22-04-13, 00:52
Ρώτησα φίλο με 4net και μου είπε ότι το εχει προσέξει, μάλιστα λέει πως με ie 10 εχει διάφορα.

Mouse Potato
22-04-13, 22:30
Τελικά σέρνομαι 24/24. Στο δε youtube τα πράγματα είναι τραγικά πλέον... 4/5 βίντεο φρακάρουν... Και δεν μιλάμε για HD...

Μπράβο ο ΟΤΕ.

matelas
22-04-13, 23:11
Τα ίδια και εδώ, τα περισσότερα βίντεο δεν φορτώνουν. Το πρόβλημα μου είναι μόνο στο youtube πάντως.

Rebel Scum
23-04-13, 10:53
Γενικά θα συμφωνήσω ότι ανάλογαμε το κέντρο έχει θέματα ο ΟΤΕ. Στη δουλειά στο κέντρο στον ίδιο συγχρονισμό με το σπίτι (κάπου στα 12-13) η διαφορά στην ταχύτητα είναι όχι μεγάλη αλλά εμφανής. Υπόψιν ότι ο συγχρονισμός σταδιακά και σε περίοδο 3-4 ετών από τα 18Mbps έχει πέσει στα 13. Όλα αυτά με attenuation 17 (αν θυμάμαι καλά γιατί σε αυτό το HG530 δεν βρίσκω που το έχει).

Κάτι άσχετο.

Χτες το βράδυ στο σπίτι (εκεί έχω το Sagem 2404) ενώ είχα κανονικά συγχρονισμό και το OTE TV λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα δεν είχα ιντερνετ. Αρχικά δεν έπαιρνε IP και μου έλεγε waiting for ISP, μετά έδειχνε ότι είναι connected με IP κτλ αλλά πάλι νετ γιοκ. Με reboot (cold/warm) για λίγο επανερχόταν αλλά μετά πάλι off. Μέχρι και reset έκανα (από το μενού) αλλά τίποτα.

kwstas mixaletos
23-04-13, 11:09
[QUOTE=Lagman;5049595]Ρώτησα φίλο με 4net και μου είπε ότι το εχει προσέξει, μάλιστα λέει πως με ie 10 εχει διάφορα.[/QUOTE

Οχι ότι ο ΟΤΕ δε χαζοσἐρνεται... αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση κι εγώ καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι του youtube...έχει και στο fb καμια φορά θέμα...

argiriou77
24-04-13, 21:53
Aν και συγχρονίζω αρκετά χαμηλά (4-5Mbps) γενικά δεν είχα παράπονο. Τελευταία όμως έχω και όχι μόνο στο Youtube. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι με ΙΕ10 τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απ΄ότι με τον Chrome.

Lagman
25-04-13, 21:27
Εγώ firefox δεν τον αλλάζω με τίποτα.

argiriou77
17-05-13, 23:53
Δήλωσα βλάβη και τελικά χθές ήρθε τεχνικός και αφού έκανε κάτι μετρήσεις έξω από το σπίτι, μου είπε ότι μια χαρά είμαι και δεν γίνεται να πάει παραπάνω ταχύτητα η γραμμή. Μια και το ανέφερε τον ρώτησα γιατί γίνεται αυτό αφού δεν είμαι μακριά από το κέντρο και μου είπε ότι απλά πρέπει να είναι χάλια ο χαλκός. Δεν επέμεινα γιατί αυτό το έχω συνηθίσει και δεν με πειράζει.
Του υπενθύμισα όμως ότι το πρόβλημά μου δεν είναι το ύψος της ταχύτητας, αλλά οι αποσυνδέσεις που έχω εδώ και κάποιο διάστημα και τα κολλήματα που παρατηρώ συνέχεια στο Youtube. Μου είπε ότι έτσι συμβαίνει με όλους τον τελευταίο καιρό, άσχετα με τον πάροχο που έχουν γιατί έχουν μπουκώσει οι γραμμές με το vdsl. Τι να του πω; Ίσως και να έχει δίκιο ο άνθρωπος. Είναι όμως τόσοι πολλοί αυτοί που βάζουν τέτοιες ταχύτητες;

Kaizokugari
19-05-13, 16:52
Σε αντιστοιχο νημα το ειχα γραψει κι εγω, μου ειπε κατα λεξη οτι ειναι πολυ μπουκωμενο το δικτυο. Εμμεσως παραδεχτηκε οτι οι αλλοι παροχοι χρηισμοποιουν διαφορετικες ρυθμισεις και περπαταει καλυτερα το πραγμα.
Φορ δε ρεκορντ κι εγω Περιστερι ειμαι ... Και παρατηρω τα ιδια που παρατηρειτε κι εσεις .. Υπαρχουν στιγμες που ειδικα στο facebook ανοιγω καποιο application και αποσυνδεεται συνεχεια

sdikr
19-05-13, 16:54
Δήλωσα βλάβη και τελικά χθές ήρθε τεχνικός και αφού έκανε κάτι μετρήσεις έξω από το σπίτι, μου είπε ότι μια χαρά είμαι και δεν γίνεται να πάει παραπάνω ταχύτητα η γραμμή. Μια και το ανέφερε τον ρώτησα γιατί γίνεται αυτό αφού δεν είμαι μακριά από το κέντρο και μου είπε ότι απλά πρέπει να είναι χάλια ο χαλκός. Δεν επέμεινα γιατί αυτό το έχω συνηθίσει και δεν με πειράζει.
Του υπενθύμισα όμως ότι το πρόβλημά μου δεν είναι το ύψος της ταχύτητας, αλλά οι αποσυνδέσεις που έχω εδώ και κάποιο διάστημα και τα κολλήματα που παρατηρώ συνέχεια στο Youtube. Μου είπε ότι έτσι συμβαίνει με όλους τον τελευταίο καιρό, άσχετα με τον πάροχο που έχουν γιατί έχουν μπουκώσει οι γραμμές με το vdsl. Τι να του πω; Ίσως και να έχει δίκιο ο άνθρωπος. Είναι όμως τόσοι πολλοί αυτοί που βάζουν τέτοιες ταχύτητες;

Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις το πρόβλημα με τον παρόχο σου και όχι με τον ΟΤΕ, ειδικά δε για το Youtube

mikroman
20-05-13, 17:27
Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις το πρόβλημα με τον παρόχο σου και όχι με τον ΟΤΕ, ειδικά δε για το Youtube

αν το γράφει σωστά στα info του,ΟΤΕ έχει

matelas
27-05-13, 15:35
Το youtube συνεχίζει να σέρνεται σε τυχαίες ώρες. Διαβάζω παράπονα και απο άλλους παρόχους οπότε υποθέτω πως το πρόβλημα ειναι στο youtube.

Helix
27-05-13, 15:39
Αν το πρόβλημα είναι στο YouTube γιατί δεν σέρνεται και σε 'μένα π.χ.;

matelas
27-05-13, 16:06
Υπάρχουν αναφορές και απο άλλους πελάτες ΟΤΕ (http://www.adslgr.com/forum/threads/731973-Youtube-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%A4%CE%95-VDSL2?p=5083621) και απο forthnet (http://www.adslgr.com/forum/threads/727525-YouTube-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BC%CE%AE%CF%82)

Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Helix
27-05-13, 16:21
Εγώ (με πΟΤΕ) δεν έχω το συγκεκριμένο θέμα πάντως

geolig
28-05-13, 12:43
Και εμένα πάντως σέρνεται εδώ και αρκετό καιρό...

npil
06-06-13, 01:49
εμενα το youtube σερνεται εδω και 1 βδομαδα ,το περιεργο ειναι οτι οταν το συνδεω με το κινητο παει σφαιρααααα με το ιδιο ρουτερ που ο υπολιστης στο youtube κολλαει ....μαλλον δεν φταιει η γραμμη ...
? τι λετε?

argiriou77
10-06-13, 22:55
Δοκίμασε να δεις αν σου κάνει διαφορετική συμπεριφορά όταν είσαι απ' ευθείας στο router σε σχέση με όταν είσαι σε ασύρματο δίκτυο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.