PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος σε γραμμή Vivodi-Please Helppp



physi
20-01-07, 20:28
Χαιρετώ την παρέα. Μπαίνω αμέσως στο θέμα αρχίζοντας με λίγη ιστορία:
Είχα Forthnet 1024 με γραμμή από ΟΤΕ πριν και δεν ήμουν ευχαριστημένος. Το DSLCube είχε καλή προσφορά και το αγόρασα. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε στις 4 Ιανουαρίου (τότε στάλθηκαν οι κωδικοί) Shared LLU. Την πρώτη μέρα δεν μπορούσε να συγχρονιστεί το modem οπότε το δήλωσα σα βλάβη. Την επόμενη μέρα επικοινώνησα και μου είπαν για θόρυβο γραμμής. Οι τεχνικοί της Vivodi κατέβασαν την ταχύτητα στα 256 (για να έχω είπαν internet) και την επόμενη μέρα την ανέβασαν στα 512 και το modem συγχρονίστηκε στην ταχύτητα αυτή. Από τότε μέχρι και σήμερα έχω 512/128, έχοντας παραπλανηθεί ότι θα έχω 4096/256. Στα 7-8 τηλεφωνήματα που έχω κάνει με παραπέμπουν στο αόριστο μέλλον για τη λύση του προβλήματος.
Οι τιμές του Line attenuation και του SNR margin είναι:
SNR Margin 29.5(down) 13.0 dB(Up) Line Attenuation 52.3(down) 31.5 dB(up) Errored Seconds 0 0
Loss of Signal 0 0
Loss of Frame 0 0
CRC Errors 0 0
Data Rate 512 128 kbps
Αυτό που ρωτώ το φόρουμ είναι:
α) Υπάρχει κάποιος φίλος σε DSlam Ηλιούπολης που να μένει Ελληνικό (σύνορα Αργυρούπολης - Ελληνικού, κοντά στο Praktiker) για να μου αναφέρει τις παραπάνω τιμές και τη σύνδεση που έχει και τον παροχέα του;
β) Τα παραπάνω στοιχεία δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα; Υπάρχει δηλαδή πρόβλημα θορύβου ή είναι κάτι άλλο;
γ) Τι προτείνετε να κάνω απέναντι στι Vivodi; Τους παίρνω τηλέφωνο, ζητάω προιστάμενο και δεν δίνουν. Είναι τώρα δύο και κάτι εβδομάδες που δεν έχει γίνει τίποτα (ακόμη και ο ΟΤΕ πιο γρήγορα θα επισκεύαζε την βλάβη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση....

Y.Γ. Τo modem είναι το microcom που δίνει η Vivodi και είναι συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστή.

Yiannis32
20-01-07, 20:53
Οι τιμες που σου δειχνει το router φανερωνουν αρκετα υψηλο επιπεδο θορυβου, που δεν επιτρεπει στη γραμμη σου να συγχρονισει σε υψηλοτερη ταχυτητα. Απο τη στιγμη που εισαι με shared LLU, υπευθυνος για τη γραμμη ειναι ο πΟΤΕ. Παρε τους ενα τηλεφωνακι απο Δευτερα με το καλο και πες τους οτι η γραμμη σου εχει υπερβολικο θορυβο και να ζητησεις αλλαγη απερχομενου δικτυου. Αν θες μπορεις να επικοινωνησεις και μαζι μου να σε εγυπηρετησω οσο περνα απο το χερι μου (σου στελνω ΠΜ με στοιχεια επικοινωνιας) γιατι μπορει να σε αρχισουν στα "Η Vivodi φταιει, ποιος σας ειπε να μη παρετε ΟΤΕΝΕΤ κλπ κλπ κλπ.

Φιλικα Γιαννης

physi
20-01-07, 21:23
Αγαπητέ Γιάννη, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου και το ενδιαφέρον σου για τη λύση του προβλήματος που με ταλαιπωρεί. Η σύνδεση είναι shared LLU (μιας και έχω τηλεφωνική γραμμή από ΟΤΕ). Θα πάρω τηλέφωνο στις βλάβες του ΟΤΕ για να δούμε τι θα γίνει. Είμαι έτοιμος να διαπληκτιστώ..:evil:

Gordito
20-01-07, 22:00
Φιλε physi μενω ακριβως στην περιοχη που λες (Ιωσηφιδου για την ακριβεια.)
Εμεις εχουμε το προβλημα οτι υπαγομαστε στο DLAM της Ηλιουπολης που ειναι πολυ μακρια και ετσι αναποφεκτα εχουμε θορυβο.Δες στο συννημενο παραθετω τα στατιστικα της γραμμης μουΕγω παντως αλλαξα την καλωδιωση του σπιτιου και ειδα τρομερη διαφορα-τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα πριν.
Κοιτα μηπως φταει κατι αναλογο και σε σενα,δηλαδη μηπως υπαρχει καποιο "σαπιο" σημειο στο τηλεφωνικο σου καλωδιο.

Υ.Γ. Τωρα που βλεπω τα στατιστικα σου ειναι πολυ χαλια. Πρεπει οπωσδηποτε να σιγουρευτεις οτι ο θορυβος δεν δημιουργειται απο σενα και μετα να κανεις τις οποιες ενεργειες(δεν ξερω τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις.)
Παντως αποκλειεται να ειναι μονο η αποσταση που "φταει" κατι αλλο ειναι.

physi
20-01-07, 22:10
Φιλε physi μενω ακριβως στην περιοχη που λες (Ιωσηφιδου για την ακριβεια.)
Εμεις εχουμε το προβλημα οτι υπαγομαστε στο DLAM της Ηλιουπολης που ειναι πολυ μακρια και ετσι αναποφεκτα εχουμε θορυβο.Δες στο συννημενο παραθετω τα στατιστικα της γραμμης μουΕγω παντως αλλαξα την καλωδιωση του σπιτιου και ειδα τρομερη διαφορα-τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα πριν.
Κοιτα μηπως φταει κατι αναλογο και σε σενα,δηλαδη μηπως υπαρχει καποιο "σαπιο" σημειο στο τηλεφωνικο σου καλωδιο.

Φίλε nikchris μένω στην Υμηττού ένα στενό πιο κοντά από σένα στο Dslam Ηλιούπολης. Ρωτάω όμως: line attenuation δεν σημαίνει εξασθένιση του σήματος λόγω απόστασης; Θόρυβος δεν είναι αυτή η τιμή αλλά το SNR margin (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Σύμφωνα με το thread: FAQ για θόρυβο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205&highlight=%C8%FC%F1%F5%E2%EF%F2+%E3%F1%E1%EC%EC%DE%F2) το δικό μου SNR margin είναι άριστο (εκτός και αν διαβάζω ρε γαμώτο μου λάθος - δεν είμαι και ειδικός).
Δεν θα έπρεπε λοιπόν στους όρους να αναγράφεται ότι εφόσον είσαστε πολύ μακριά από το Dslam δεν έχετε τη δυνατότητα των 4Mbps αλλά μία χαμηλότερη τιμή;

Το σπίτι είναι καινούριο (3 χρόνων). Το modem παίρνει κατευθείαν από τό κεντρικό σημείο (μπρίζα). Έριξα μια ματιά στην πρίζα, την αποσύνδεσα και την ξανασύνδεσα αλλά τίποτα. Που αλλού να ψάξω;

spartacus
20-01-07, 22:24
Χαιρετώ την παρέα. Μπαίνω αμέσως στο θέμα αρχίζοντας με λίγη ιστορία:
Είχα Forthnet 1024 με γραμμή από ΟΤΕ πριν και δεν ήμουν ευχαριστημένος. Το DSLCube είχε καλή προσφορά και το αγόρασα. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε στις 4 Ιανουαρίου (τότε στάλθηκαν οι κωδικοί) Shared LLU. Την πρώτη μέρα δεν μπορούσε να συγχρονιστεί το modem οπότε το δήλωσα σα βλάβη. Την επόμενη μέρα επικοινώνησα και μου είπαν για θόρυβο γραμμής. Οι τεχνικοί της Vivodi κατέβασαν την ταχύτητα στα 256 (για να έχω είπαν internet) και την επόμενη μέρα την ανέβασαν στα 512 και το modem συγχρονίστηκε στην ταχύτητα αυτή. Από τότε μέχρι και σήμερα έχω 512/128, έχοντας παραπλανηθεί ότι θα έχω 4096/256. Στα 7-8 τηλεφωνήματα που έχω κάνει με παραπέμπουν στο αόριστο μέλλον για τη λύση του προβλήματος.
Οι τιμές του Line attenuation και του SNR margin είναι:
SNR Margin 29.5(down) 13.0 dB(Up) Line Attenuation 52.3(down) 31.5 dB(up) Errored Seconds 0 0
Loss of Signal 0 0
Loss of Frame 0 0
CRC Errors 0 0
Data Rate 512 128 kbps
Αυτό που ρωτώ το φόρουμ είναι:
α) Υπάρχει κάποιος φίλος σε DSlam Ηλιούπολης που να μένει Ελληνικό (σύνορα Αργυρούπολης - Ελληνικού, κοντά στο Praktiker) για να μου αναφέρει τις παραπάνω τιμές και τη σύνδεση που έχει και τον παροχέα του;
β) Τα παραπάνω στοιχεία δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα; Υπάρχει δηλαδή πρόβλημα θορύβου ή είναι κάτι άλλο;
γ) Τι προτείνετε να κάνω απέναντι στι Vivodi; Τους παίρνω τηλέφωνο, ζητάω προιστάμενο και δεν δίνουν. Είναι τώρα δύο και κάτι εβδομάδες που δεν έχει γίνει τίποτα (ακόμη και ο ΟΤΕ πιο γρήγορα θα επισκεύαζε την βλάβη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση....

Y.Γ. Τo modem είναι το microcom που δίνει η Vivodi και είναι συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστή.


Line Attenuation 52.3(down) Αυτό τα λέει όλα, είσαι μακριά από το πλησιέστερο τηλεφωνικό κέντρο αν πας στα 1024/256 το sn/margin θα πέσει ακόμη πιο κάτω, δοκίμασε όμως να πας, πιστεύω θα τα πας αρκετά καλά με θόρυβο κοντά στα 15 db τα οποία για την απόστασή σου θα είναι καλά, ήδη έχεις καλό db στα 29, σύμφωνα πάντα με την απόσταση που όπως προείπαμε για να μην ξεχνιόμαστε είσαι μακριά

δες τα δικά μου
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 288 / 2.112
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,30 / 23,01
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,5 / 56,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 9,0

επίσης θα σου συνιστούσα να πάρεις speed touch τα οποία συμπεριφέρονται πολύ καλά σε μακρινές αποστάσεις

spartacus
20-01-07, 22:28
Οι τιμες που σου δειχνει το router φανερωνουν αρκετα υψηλο επιπεδο θορυβου, που δεν επιτρεπει στη γραμμη σου να συγχρονισει σε υψηλοτερη ταχυτητα. Απο τη στιγμη που εισαι με shared LLU, υπευθυνος για τη γραμμη ειναι ο πΟΤΕ. Παρε τους ενα τηλεφωνακι απο Δευτερα με το καλο και πες τους οτι η γραμμη σου εχει υπερβολικο θορυβο και να ζητησεις αλλαγη απερχομενου δικτυου. Αν θες μπορεις να επικοινωνησεις και μαζι μου να σε εγυπηρετησω οσο περνα απο το χερι μου (σου στελνω ΠΜ με στοιχεια επικοινωνιας) γιατι μπορει να σε αρχισουν στα "Η Vivodi φταιει, ποιος σας ειπε να μη παρετε ΟΤΕΝΕΤ κλπ κλπ κλπ.

Φιλικα Γιαννης


από πότε το sn/margin στα 29 db θεωρείται κακό όταν έχεις Line Attenuation 52.3(down) μην τον ξεσηκώνεις δίχως λόγο και τρέφει αυταπάτες ότι μπορεί να γίνει καλύτερο, είναι ήδη καλά σε σχέση με το Line Attenuation του

physi
20-01-07, 22:44
Line Attenuation 52.3(down) Αυτό τα λέει όλα, είσαι μακριά από το πλησιέστερο τηλεφωνικό κέντρο αν πας στα 1024/256 το sn/margin θα πέσει ακόμη πιο κάτω, δοκίμασε όμως να πας, πιστεύω θα τα πας αρκετά καλά με θόρυβο κοντά στα 15 db τα οποία για την απόστασή σου θα είναι καλά, ήδη έχεις καλό db στα 29, σύμφωνα πάντα με την απόσταση που όπως προείπαμε για να μην ξεχνιόμαστε είσαι μακριά

δες τα δικά μου
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 288 / 2.112
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,30 / 23,01
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,5 / 56,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 9,0

επίσης θα σου συνιστούσα να πάρεις speed touch τα οποία συμπεριφέρονται πολύ καλά σε μακρινές αποστάσεις

Φίλε Spartacus ευχαριστώ για την απάντηση. Ο nickcris μένει ένα στενό πιο μακριά από εμένα σε σχέση με το Dslam και όμως έχει καλύτερο line attenuation. Μήπως φταίει και κάτι άλλο; Παρακάτω παραθέτω σε συννημένο τις μετρήσεις του modem μου. Δικαιολογείται να μεταβάλλεται το line attenuation με reset του modem;

physi
20-01-07, 22:48
Έχω κάνει και μέτρηση με speedtouch 530i.
Είναι:
output power (down/up): 14,5/11,
attenuation (down/up): 50/30,5
Νoise margin(down/up): 25,5/17
Χάλια και αυτές :(

spartacus
21-01-07, 00:23
Έχω κάνει και μέτρηση με speedtouch 530i.
Είναι:
output power (down/up): 14,5/11,
attenuation (down/up): 50/30,5
Νoise margin(down/up): 25,5/17
Χάλια και αυτές :(

για attenuation (down/up): 50/30,5 το Νoise margin(down/up): 25,5/17 είναι όχι καλό αλλά τρίκαλο.

προσπάθησε να υπολογίσεις πόσο απέχεις απο το πλησιέστερο τηλεφωνικό κέντρο τότε μόνο θα καταλάβεις αν το υψηλό attenuation οφείλεται στην μεγάλη απόσταση ή την κακή γραμμή

incisiv
21-01-07, 11:29
Τι χαλια ρε παιδια εγω ειναι με Signal/Noise tolerance dB 7 και 8 και η γραμμη συχρονιζει ακομη.

physi
21-01-07, 12:06
Τι χαλια ρε παιδια εγω ειναι με Signal/Noise tolerance dB 7 και 8 και η γραμμη συχρονιζει ακομη.

Φίλε incisiv τι line attenuation έχεις;
Απ' ότι καταλαβαίνω αυτη η παράμετρος εξαρτάται κυρίως από την απόσταση από το Dslam. Βάζοντας το speedtouch (ακολουθώντας τη συμβουλή του Spartacus), έχω τις παρακάτω μετρήσεις που φαίνονται στο συννημένο. Πόσο μπορεί να φτάσει η μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης που μπορώ να έχω; Ξέρει κανείς; Επίσης, παρατηρώ τώρα με τις αποσυνδέσεις και τις επανασυνδέσεις που κάνω στο speedtouch (αλλάζω το καλώδιο του μετασχηματιστή που έχει) ότι το line attenuation καθώς και το SNR margin παίζουν 1 - 1,5 περίπου πάνω ή κάτω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Yiannis32
21-01-07, 15:14
Αγαπητοι μου φιλοι, ο λογος εξασθενηση προς θορυβο με κανει οπως προαναφερα να υποψιαζομαι, εκτος απο την αποσταση απο το DSLAM (το οποιο στη περιπτωση της Ηλιουπολης βρισκεται στο κτηριο του πΟΤΕ που ειναι δεξια ανεβαινοντας τη Βενιζελου) οτι υπαρχει θορυβος στη γραμμη. Αν ηταν μονο η εξασθενηση μεγαλη με μικροτερη σταθμη θορυβου ισως να ηταν μονο η αποσταση που παιζει ρολο, αν και στο ADSL μπορουμε να λαβουμε ταχυτητες της ταξης των 4Mbps σε απσταση ~4Km απο το DSLAM. Η αποσταση σου απο το DSLAM, (τουλαχιστον σε διαδρομη χαρτη) ειναι 3Κm, παντως ειναι σιγουρα κατω απο 4Km. Για αυτο επιμενω φιλε μου πως ειναι προβλημα του απερχομενου δικτυου. Κρατησε μας ενημερους.
Φιλικα Γιαννης

physi
22-01-07, 00:15
Νέα δεδομένα: Στον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας μου ένας άλλος χρήστης ADSL(1024) με παροχέα HOL έχει Line attenuation: 56/32 (down/up) και SNR 5/17 (πολύ χάλια)
Βρήκα ότι η απόσταση του σπιτιού μου από το Dslam του ΟΤΕ είναι (περίπου σε ευθεία γραμμή) 2,3 km. Αυτό το Line attenuation (50/31,5) που έχω δεν είναι απαράδεκτο για αυτή την απόσταση;

spartacus
22-01-07, 00:30
Νέα δεδομένα: Στον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας μου ένας άλλος χρήστης ADSL(1024) με παροχέα HOL έχει Line attenuation: 56/32 (down/up) και SNR 5/17 (πολύ χάλια)
Βρήκα ότι η απόσταση του σπιτιού μου από το Dslam του ΟΤΕ είναι (περίπου σε ευθεία γραμμή) 2,3 km. Αυτό το Line attenuation (50/31,5) που έχω δεν είναι απαράδεκτο για αυτή την απόσταση;

μόνο που τα καλώδια του οτε δεν πάνε όλο ευθεία, δες την καλωδίωση της πολυκατοικίας σου.

physi
22-01-07, 00:36
Η απόσταση βρέθηκε με το Driveme της Forthnet. Αν θες να πας με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου στον ΟΤΕ Ηλιούπολης πρέπει να διανύσεις 2,5 km, ενώ πεζός 2,3 km (προφανώς πας από τη βέλτιστη διαδρομή). Δε νομίζω ότι υπάρχει τεράστια απόκλιση και για τις γραμμές του ΟΤΕ και φαντάζομαι ότι και το σήμα που φεύγει από το σπίτι μου περνά μέσα από τη βέλτιστη διαδρομή για να φτάσει στο Dslam.

player74
22-01-07, 14:11
θα ηθελα κι εγω πληροφοριες για τις ενεργειες που πρεπει να γεινουν προς τον οτε.
εχω ζητησει κατα καιρους ελεγχο για θορυβο αλλα παντα βγαινει οτι δεν υπαρχει κατι.
ισος αφορουσε μονο την τηλ επικοινωνια (φωνη).
παντος απο το ρουτερ δεν εχω παραπονα συγχρονισμου καθως συγχρονιζει μεταξυ 3500 και 4096. το snr down πεφτει ακομα και πιο κατω απο οτι φενετε στην φοτο. αγκιζει καμια φορα και το 0.
η μετρησεις της βιβο οντος εδειξαν θορυβο και μου προτειναν τα 2mbps αλλα αρνηθηκα μιας και δεν εχω προβληματα συνδεσης και κατεβαζω μια χαρα.
με ενδιαφερει φυσικα το θεμα κυριως για μελλοντικη αναβαθμιση στα 8mbps.

nnn
22-01-07, 22:13
Θόρυβο μπορείς να έχεις και από την εσωτερική σου καλωδίωση.
Αν μπορείς να την τσεκάρεις κάνε το αλλά αφού δεν έχεις προβλήματα μην το ψάχνεις πολύ.

jimmad
23-01-07, 02:15
player74 τι προβλημα εχει η γραμμη σου ????????????
γιατι αν δεν με γελουν τα ματια μου σε βλεπω 4096/256 και εχεις
line att down 13 up 5
kai marg down 8 up 25
και εισαι μεριζομενος
απλα εχεις μια πολυ καλη γραμμη και πρεπει να εισαι και πολυ κοντα στον οτε
δλδ η μονη περιπτωση να ειναι κακη γραμμη αυτη ειναι να εισαι μεσοτιχια
με τον οτε και ο κομβος της vivo να ειναι 2 κτιρια παρακατω απο το δικο σου
οτι εχεις χαμηλο margin στο down δεν λεει κατι γιατι απλα μπορει το μοδεμ σου
να μην καταβαλει καμια προσπαθεια για να το ανεβασει δλδ το outpower να ειναι μικρο
πχ δες δικα μου στατ απο full γραμμη
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 4.092
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 13,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 25,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,5 / 26,5
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωσει οτι τα dlink δεν δειχνουν
την ονομαστικη ταχυτητα αλλα το actual speed σαν speedtest
αυτο ομως με καθε επιφυλαξη αν θελεις κανεις ενα search για αυτο

Gordito
23-01-07, 02:23
Νέα δεδομένα: Στον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας μου ένας άλλος χρήστης ADSL(1024) με παροχέα HOL έχει Line attenuation: 56/32 (down/up) και SNR 5/17 (πολύ χάλια)
Βρήκα ότι η απόσταση του σπιτιού μου από το Dslam του ΟΤΕ είναι (περίπου σε ευθεία γραμμή) 2,3 km. Αυτό το Line attenuation (50/31,5) που έχω δεν είναι απαράδεκτο για αυτή την απόσταση;

Φιλε Physi αποτι καταλαβαινω ειναι προβλημα της καλωδιωσης της πολυκατοικιας. Εγω εχω καλυτερα στατιστικα και ειμαι καμια 200ρα μετρα πιο μακρυα απο σενα + το φιλο σου.Ισως εχουν προβλημα και τα εξωτερικα καλωδια του ΟΤΕ σε εκεινο το σημειο αλλα νομιζω οτι πιθανοτερο ειναι μην εχει γινει σωστη καλωδιωση απο τον Τεχνικο. Μια λαθος ενωση μπορει να εχει οδηγησει σε ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ.
αν και εχω καταλαβει που μενεις περιπου(απεναντι απο μπασκετ) και δεν νομιζω να ειναι παλια πολυκατοικια.

player74
23-01-07, 04:39
εχω αλλαξει μπριζες και καλωδια 2 φορες και το εχω βαλει κι απευθειας χωρις σπλιτερ.
ναι ειμαι και κοντα στον οτε.
το snm πολλες φορες πεφτει και κατω του 5 κι αγκιζει και το 0 και το 1.
δεν το αφηνω ομως εκει και το κανω ρεσταρτ ωστε να συγχρονισει λιγο χαμηλοτερα των 4096.
δεν εχω προβληματα τωρα αλλα με ενδιαφερει οπως ειπα για μελλοντικη αναβαθμιση και μονο.
απο την βιβο μου ειπανε επισεις οτι δεν παρατηρουνε αποσυνδεσεις. εκει που συχρονιζει το ρουτερ εκει μενει.

kostasd77
23-01-07, 16:50
Παιδια εγω με αυτο το θεμα,οσον αφορα στη δικη μου περιπτωση,εχω μπερδευτει.Κανονικα επρεπε να ειμαι στα4096/256.Οι τιμες του microcom ειναι οι εξης:

SNR Margin [16,5 / 29](+/-0,5)

Line Attenuation [46,5 / 30,5] (+/-0,5)

Σε p2p σπανια να πιασω πανω απο 25ΚΒ/s,σε download απο sites(πχ rapidshare,ati,sun) πιανω 150-200(οχι παντα,τα 30kB/s ειναι συχνο φαινομενο)!Σε διαφορα adsl speed tests αντε να φτασω 200.Στο τεστ της forthnet μου εδειξε 300+! Στο μεταξυ,αρκετες φορες δεν ευχαριστιεμαι ουτε streaming videos!
Το βλεπω οτι δεν ειναι 4αρα η συνδεση αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τοσες διαφορες στις μετρησεις.Δηλαδη βλεπω οτι φτανει μεχρι 200+ αλλα γινεται ελαχιστες φορες.Φταιει ο περιφημος αυτος θορυβος;
Ας μην αναφερθω βεβαια στο ποσες φορες εχω μιλησει με βιβοντι και τι (δεν)εχει γινει μεχρι τωρα...

user1
24-01-07, 00:23
ξερει κανεις πως μπορω να δω το θορυβο της γραμμης (στατιστικα) στο speedtouch 585?
ευχαριστω

lewton
24-01-07, 02:32
ξερει κανεις πως μπορω να δω το θορυβο της γραμμης (στατιστικα) στο speedtouch 585?
ευχαριστω
Και από το ίδιο το web-interface του γίνεται (στα βγάζει φάτσα-κάρτα* νομίζω), αλλά ο καλύτερος τρόπος είναι αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38881). ;)

*Όταν λέω φάτσα-κάρτα εννοώ ότι δεν είναι κρυμμένα, αλλά βρίσκονται στο πλέον λογικό μέρος: Home > Broadband Connection > DSL Connection και πατάς details.

player74
24-01-07, 14:02
Παιδια εγω με αυτο το θεμα,οσον αφορα στη δικη μου περιπτωση,εχω μπερδευτει.Κανονικα επρεπε να ειμαι στα4096/256.Οι τιμες του microcom ειναι οι εξης:

SNR Margin [16,5 / 29](+/-0,5)

Line Attenuation [46,5 / 30,5] (+/-0,5)

Σε p2p σπανια να πιασω πανω απο 25ΚΒ/s,σε download απο sites(πχ rapidshare,ati,sun) πιανω 150-200(οχι παντα,τα 30kB/s ειναι συχνο φαινομενο)!Σε διαφορα adsl speed tests αντε να φτασω 200.Στο τεστ της forthnet μου εδειξε 300+! Στο μεταξυ,αρκετες φορες δεν ευχαριστιεμαι ουτε streaming videos!
Το βλεπω οτι δεν ειναι 4αρα η συνδεση αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τοσες διαφορες στις μετρησεις.Δηλαδη βλεπω οτι φτανει μεχρι 200+ αλλα γινεται ελαχιστες φορες.Φταιει ο περιφημος αυτος θορυβος;
Ας μην αναφερθω βεβαια στο ποσες φορες εχω μιλησει με βιβοντι και τι (δεν)εχει γινει μεχρι τωρα...

συμβουλη: για να καταλαβεις αν οντος εχεις 4mbps κατεβασε απο ftp.ntua.gr ενα απο τα μεγαλα αρχεια και κοιτα ποσο πιανεις.
αν αυτο δεν σε ικανοποιει τοτε δηλωσε αμεσα βλαβη, οχι τηλεφωνηκα αλλα με e-mail στο dsl-services@vivodi.gr.

πριν απο αυτο θα ελεγα να κανεις ενα update στο microcom αν υπαρχει διαθεσιμο (κιιτα στο φορουμ πριν προχωρισεις το πως θα αποφυγεις πιθανα προβληματα αναβαθμισης).
αν εχει την οικονομικη δυνατοτητα προτεινω να παρεις ενα αλλο ρουτερ.
σε μενα το microcom βγεικε off σε ενα reset. ενα netgear που πειρα δεν πειγενε καλα (κοληματα- κακες ταχυτητες). αυτο που εχω τωρα με ικανοποιει πληρες

@ ADSLgr.com All rights reserved.