PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με emerge...



fatouros
23-06-04, 00:13
Τελικά θέλει προσοχή αυτό το emerge. Έκανα με τη σειρά emerge sync, emerge --update system, emerge --update world (αν ο τρόπος ενημέρωσης που κάνω είναι λάθος ας μας το πει κάποιος που ξέρει) και ενώ έχω Xorg (έχει μπει με ACCEPT_KEYWORD="~x86" επειδή είναι masked) πάει και κάνει emerge το Xfree με αποτέλεσμα να τα κάνει κ...λος!

Εντάξει, έβγαλα το Xfree μετά ξανά emerge xorg-x11, μου δήλωσε το etc-update ότι έχει 290 τόσα αρχεία για ενημέρωση και πήγα και έσβησα με το χέρι τα ._cfg* αρχεία. Ε μετά όλα ΟΚ, αλλά ρωτώ γιατί το portage με έβαλε σε τέτοιο χάσιμο χρόνου (δεν κρατάει βάση δεοδμένων με τα πακέτα που έχω βάλει εγώ! Θα μου πείτε ότι ίσως κάποιο νέο πακέτο να εξαρτιόταν από το XFree αλλά και πάλι...).

Από εδώ και πέρα πρώτα --pretend και μετά θα πράττω ανάλογα.

Φιλικά,

Σπύρος

teacake
23-06-04, 00:17
Σπύρο,
μήπως δούλευες στη G-Systems;

WAntilles
23-06-04, 00:17
Βάζε

-pv --columns

fatouros
23-06-04, 00:20
Σπύρο,
μήπως δούλευες στη G-Systems;

Όχι δεν δούλευα εκεί. Μηχανικός Η/Υ είμαι διορισμένος στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση


Φιλικά,

Σπύρος

a_x
23-06-04, 07:11
1:Κάνε inject τα xfree.Δώσε στην root κονσόλα.

emerge --inject x11-base/xfree-4.3.0-r7
Υποθέτω ότι αυτή είναι η έκδοση των xfree που έχεις.Με το inject το σύστημα νομίζει ότι τα xfree είναι ήδη εγκαταστημένα και έτσι δεν τα ξανακάνει emerge.
2:Για ένα πιό μόνιμο αποτέλεσμα άνοιξε με έναν εντιτορ το αρχείο
/etc/make.profile/virtuals
και αντικατέστησε οποιαδήποτε αναφορά στα xfree με το xorg-x11.

sdikr
23-06-04, 07:15
Τελικά θέλει προσοχή αυτό το emerge. Έκανα με τη σειρά emerge sync, emerge --update system, emerge --update world (αν ο τρόπος ενημέρωσης που κάνω είναι λάθος ας μας το πει κάποιος που ξέρει) και ενώ έχω Xorg (έχει μπει με ACCEPT_KEYWORD="~x86" επειδή είναι masked) πάει και κάνει emerge το Xfree με αποτέλεσμα να τα κάνει κ...λος!

Εντάξει, έβγαλα το Xfree μετά ξανά emerge xorg-x11, μου δήλωσε το etc-update ότι έχει 290 τόσα αρχεία για ενημέρωση και πήγα και έσβησα με το χέρι τα ._cfg* αρχεία. Ε μετά όλα ΟΚ, αλλά ρωτώ γιατί το portage με έβαλε σε τέτοιο χάσιμο χρόνου (δεν κρατάει βάση δεοδμένων με τα πακέτα που έχω βάλει εγώ! Θα μου πείτε ότι ίσως κάποιο νέο πακέτο να εξαρτιόταν από το XFree αλλά και πάλι...).

Από εδώ και πέρα πρώτα --pretend και μετά θα πράττω ανάλογα.

Φιλικά,

Σπύρος

emerge sync έκανες; γιατί ήταν πρόβλημα με το παλίότερο tree να θέλει να κατεβάσει το xfree,

a_x
23-06-04, 08:08
Εκτός θέματος αλλά έχω μπερδευτεί,για την ακρίβεια αυτό το φιλικά Σπύρος με μπέρδεψε.Sdikr μήπως είσαι διπροπρόσωπος;

sdikr
23-06-04, 09:04
Εκτός θέματος αλλά έχω μπερδευτεί,για την ακρίβεια αυτό το φιλικά Σπύρος με μπέρδεψε.Sdikr μήπως είσαι διπροπρόσωπος;

τι ένοείς;

απλά φιλικά και το όνομα μου είναι σπύρος

a_x
23-06-04, 10:21
Απλώς είστε τώρα δύο "φιλικά Σπύρος",βλέπε fatouros.
Απλά έλεγα ότι όλο με το Linux ταχεις και όλο με το linux ασχολείσαι.Εγώ πάντως είμαι σίγουρος για ποιόν δρόμο θα ακολουθήσεις απλά δεν το έχεις παραδεχτεί μέσα σου.Μου θυμίζεις τον Απόστολο Παύλο που από διώχτης έγινε πιστός.


Edit.ΟΥπς Πάει το φιλικά Σπύρος,μετατράπηκε εν μία νυχτί σε dum spiro, spero.

sdikr
23-06-04, 10:29
Απλώς είστε τώρα δύο "φιλικά Σπύρος",βλέπε fatouros.
Απλά έλεγα ότι όλο με το Linux ταχεις και όλο με το linux ασχολείσαι.Εγώ πάντως είμαι σίγουρος για ποιόν δρόμο θα ακολουθήσεις απλά δεν το έχεις παραδεχτεί μέσα σου.Μου θυμίζεις τον Απόστολο Παύλο που από διώχτης έγινε πιστός.

μα δεν τα έχω με το Linux, μου αρέσει (δεν θα ασχολούμουν μαζί του αν δεν μου άρεζε) το ότι πολλές φορές με βλέπεις εναντίον έχει να κάνει με την ευκολία χρήσης (και για να μην μου την πέσουν πάλι την ευκολία χρήσης όπως την έχω μάθει)



Edit.ΟΥπς Πάει το φιλικά Σπύρος,μετατράπηκε εν μία νυχτί σε dum spiro, spero.

ναι έχεις δίκαιο, γιατί καμία φορά δεν ταιρίαζε το φιλικά με αυτά που έγραφα!

φιλικά!!! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.