PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοκίνητα



Σελίδες : [1] 2 3

sotiriskakos
23-06-04, 01:38
Λοιπόν εδώ θα συζητάμε ό,τι έχει σχέση με αυτοκίνητα.
Τι αυτοκίνητο έχουμε, τι αυτοκίνητο θέλουμε να πάρουμε, τι αυτοκίνητο ονειρευόμαστε να πάρουμε... καθώς και ότι άλλο έχει σχέση με αυτά.
Ανάψτε τις μηχανές σας...

JohnGR
23-06-04, 01:41
Μπράβο ρε sotiriskakos! Άντε και sticky!

Με μια 330ci είμαι ευχαριστημένος! Όχι ότι θα με χαλούσε μία CSL :mrgreen:

sotiriskakos
23-06-04, 02:01
Τι είναι το sticky;
Άντε στα γενέθλιά σου θα σου κάνω δώρο μια M3 (σε κλίμακα βέβαια ε!) να μην παραπονιέσαι!Φανατικός μπεμπάκιας ε;

JohnGR
23-06-04, 02:03
Τι είναι το sticky;


Stickys είναι αυτά τα μηνύματα που μένουν πάντα πάνω-πάνω στη λίστα για να τα βλέπουν όλοι!

Φανατικός "πορσάκιας" ήμουν, αλλά είπα να ρίξω λίγο τα standards :mrgreen:

Σε έξι μήνες θα έχω μπέμπα! Γιούπι! Ευχαριστώ!

JohnGR
23-06-04, 02:10
Και δύο sites με φωτογραφίες σε πολύ καλή ανάλυση (και χωρίς λογότυπα):

http://www.dieselstation.com/
http://www.highresautoimages.com/

sotiriskakos
23-06-04, 02:11
Εμένα από τις bmw πιο πολύ μ αρέσει φυσικά η M3.Είναι πολύ όμορφη πολύ γρήγορη, πολύ χλιδάτη και όχι πολύ ακριβή.Απλά δε μου αρέσει το γεγονός ότι δε διαφέρει και πολύ από τις απλές τριάρες.Ειδικά αν είναι m3 look...

JohnGR
23-06-04, 02:14
Και εμένα φυσικά! Και συγκεκριμένα η CSL (Coupe - Sports - Lightweight)!

Διαφέρει και παραδιαφέρει! Θάνατος στους απανταχού επιδειξίες!

sotiriskakos
23-06-04, 02:17
Εντάξει σε επιδόσεις δεν έχει καμία σχέση, αλλά σε εμφάνιση πολύ λίγα πράγματα αλλάζουν, κάτι που μου τη σπάει.Ε ναι, η csl απ' όσα ξέρω είναι πιο ελαφριά και συνεπώς πιο γρήγορη.

JohnGR
23-06-04, 02:28
Με χρήση του M-Pack, όντως οι διαφορές είναι λίγες. Όμως ένα έμπειρο μάτι θα τις δει. Από τις γραμμές του καπώ μέχρι τα λάστιχα.

Και να ξεκαθαρίσουμε κάτι (προς επιδειξιομανής): Αγοράζω το M-Pack, δεν σημαίνει ότι κάνω την 316 μου M3! Το μόνο αυτοκόλλητο που μπορείτε να κολλήσετε είναι το "Μ" και όχι το "Μ3".

Θάνατος στους απανταχού επιδειξίες :!:

sotiriskakos
23-06-04, 02:33
Ναι, πρέπει να ξέρεις λιγάκι από αμάξια για να τις καταλάβεις με τη μία.Φυσικά ξαναλέω μιλάμε μόνο για look, όχι για επιδόσεις, στήσιμο και τα τοιαύτα.

JohnGR
23-06-04, 02:37
Και φυσικά μια μπέμπα μπορεί να μην μοιάζει καθόλου με μπέμπα :shock:

:arrow: http://www.e46fanatics.com/

sotiriskakos
23-06-04, 02:42
Να σου πω την αληθεια μου, όταν πρωτοείδα τη μαύρη δεξιά νόμιζα ότι είναι civic vti!

JohnGR
23-06-04, 02:46
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τα παιδιά εκεί πέρα κουβαλάνε μεγάλη τρέλα! Είναι από τους λίγους Αμερικάνους που πιστεύουν στην αξία μιας BMW, και δε θεωρούν τα αμερικάνικα καλύτερα, απλά και μόνο γιατί είναι αμερικάνικα. (Τι τρελή λογική κι αυτή πάλι;)

JohnGR
23-06-04, 02:53
Και για να το κλείσουμε για σήμερα, ορίστε και το desktop μου. Τίποτα εντυπωσιακό!!!

dantouan
23-06-04, 02:56
Ειχα παλια μια Μ5 μετατροπη μοντελο ΄98, αλλα τοτε υπηρχαν τεκμηρια :cry: :cry: :cry: οποτε την ειχα σκοτωσει για να μην την παντρευτω.......αντε τωρα να βρεις παλι τετοιο αμαξι..(και να ξερεις οτι δεν ειναι ρημαδι :roll:)

JohnGR
23-06-04, 02:59
Αμαρτωλέ :)

dantouan
23-06-04, 02:59
Και για να το κλείσουμε για σήμερα, ορίστε και το desktop μου. Τίποτα εντυπωσιακό!!!

Φιλε ποσους browsers εχεις; :shock:

JohnGR
23-06-04, 03:02
:D :D :D
http://www.adslgr.com/forum/post-94198.html#94198

--edit--
Μόλις είδα ότι έχεις ποστάρει ακριβώς κάτω από μένα στο προηγούμενο link :shock:

pelasgian
23-06-04, 03:25
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τα παιδιά εκεί πέρα κουβαλάνε μεγάλη τρέλα! Είναι από τους λίγους Αμερικάνους που πιστεύουν στην αξία μιας BMW, και δε θεωρούν τα αμερικάνικα καλύτερα, απλά και μόνο γιατί είναι αμερικάνικα. (Τι τρελή λογική κι αυτή πάλι;)

Μην υποτιμάτε τους αμερικάνους, γιατί φτιάχνουν κάποια «αμαξάκια» που πατάνε κάτω ό,τι ευρωπαϊκό τους πετάξεις. Δεν αναφέρομαι μόνο σε all american muscle cars (π.χ. cobra 474, viper, corvette sledgehammer κλπ), αλλά και κάποια concept cars (θυμάστε το vector) όπως και κάποια πιο χλιδάτα http://www.canadiandriver.com/articles/tw/sixteen.htm
(ότι ευρωπαϊκό ή γιαπωνέζικο και να βάλεις δίπλα στο παραπάνω θα αισθάνεσαι λες και κατέβηκες από το βουνό με το τυρόγαλο! προσοχή δεν είναι 16v αλλά V16!) ή κάτι roadsters (η τρέλα μου είναι το ford mustand του 2005!)

Πάντως εντός των οικονομικών μου και των συνθηκών δρόμου στη περιοχή που ζω θα έπαιρνα ένα hybrid όπως τα honda και το toyota. Σε απόλυτη επίδοση «σε πατάω κάτω με τα μισά λεφτά» τύπος αυτοκινήτου φυσικά μιλάμε για subaru και mitsubishi. Οι γερμανοί το χάνουν τώρα τελευταία, γίναν χλιδάτοι μαουνιέρηδες για τον γιάπι που θέλει να φαίνεται ραλίστας, αλλά δεν του βγαίνει, οπότε έχει και πολλά υποβοηθήματα οδήγησης για να μην σκοτωθεί.

JohnGR
23-06-04, 03:30
Μην υποτιμάτε τους αμερικάνους, γιατί φτιάχνουν κάποια «αμαξάκια» που πατάνε κάτω ό,τι ευρωπαϊκό τους πετάξεις. Δεν αναφέρομαι μόνο σε all american muscle cars (π.χ. cobra 474, viper, corvette sledgehammer κλπ), αλλά και κάποια concept cars (θυμάστε το vector) όπως και κάποια πιο χλιδάτα http://www.canadiandriver.com/articles/tw/sixteen.htm
(ότι ευρωπαϊκό ή γιαπωνέζικο και να βάλεις δίπλα στο παραπάνω θα αισθάνεσαι λες και κατέβηκες από το βουνό με το τυρόγαλο! προσοχή δεν είναι 16v αλλά V16!) ή κάτι roadsters (η τρέλα μου είναι το ford mustand του 2005!)


Δεν υποτιμάω τους αμερικάνους, απλά δεν μου αρέσει η ιδεολογία τους (γενικότερα). Η Cadillac που μας έδειξες δεν μου αρέσει καθόλου!!!



Πάντως εντός των οικονομικών μου και των συνθηκών δρόμου στη περιοχή που ζω θα έπαιρνα ένα hybrid όπως τα honda και το toyota. Σε απόλυτη επίδοση «σε πατάω κάτω με τα μισά λεφτά» τύπος αυτοκινήτου φυσικά μιλάμε για subaru και mitsubishi. Οι γερμανοί το χάνουν τώρα τελευταία, γίναν χλιδάτοι μαουνιέρηδες για τον γιάπι που θέλει να φαίνεται ραλίστας, αλλά δεν του βγαίνει, οπότε έχει και πολλά υποβοηθήματα οδήγησης για να μην σκοτωθεί.


Εδώ, δε θα μπορούσα να διαφωνήσω, αρκεί να μην το γενικεύσουμε το πράγμα...

moralas
23-06-04, 08:00
pelasgian, οι γερμανοι χανουν ???? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ :mrgreen:

moralas
23-06-04, 08:01
pelasgian, η cadillac που μας δειχνεις παει σε κατηγορια supercars και εκει η ευρωπη δεν παιζεται. σα μαουνα ειναι.

XTCgr
23-06-04, 09:27
προσωπικά πιστεύω οτι τα αμερικάνικα αυτοκίνητα είναι άθλια απο όλες τις απόψεις! φινίρισμα, επιδόσεις, κατανάλωση....κτλ δείτε review της Chrysler 300c και τα ξαναλέμε.... πλαστικουριά! Xώρια που και οι ίδιοι αναγνωρίζουν το complex που έχουν με τα "imports" (κυρίως γιαπωνέζικα) επειδή τους μαμάνε! Το αυτοκίνητο που περιμένω πως και πως είναι το νεο supercar της Toyota. Κινητήρας 3.3 lt σε συνδυασμό με 2 ηλεκτροκινητήρες (έναν σε κάθε άξονα)...επιδόσεις καλύτερες απο 911 turbo κτλ
http://www.auto123.com/en/info/news/news,view.spy?artid=21889
http://www.automobilemag.com/auto_shows/04gms_toyotavolta/
http://www.toyota.com/vehicles/future/volta.html

pelasgian
23-06-04, 11:43
pelasgian, οι γερμανοι χανουν ???? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ :mrgreen:

Αφενώς χάνουν μερίδιο στην αγορά και αυτό είναι γνωστό και φαίνεται και από την οικονομία τους τώρα τελευταία. Πολύ ακριβοί για αυτό που σου δίνουν (φταίει και το ακριβό ευρώ, τα ακριβά εργατικά τους, ο συντηρητισμός τους στο σχεδιασμό, οι «παραδοσιακές» μέθοδοι παραγωγής.) Εξάλλου σιγά τα γερμανικά αυτοκίνητα τα έχουν συναρμολογήσει τούρκοι (volkswagen) είναι κατά βάση είναι αγγλο-αμερικάνικα (Opel=General Motors Corporation Vauxhall design) ενώ οι ταξιτζήδικες βλαχομπαρόκ μαούνες (mercedes) δεν είναι και ότι πιο prestigious στις μέρες μας. Κάπως σώζεται η BMW αλλά και αυτή στα λεφτά της δεν είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις, χώρια που θα ντρεπόμουνα να το κυκλοφορήσω λόγω του perceived image που δίνει προς τα έξω. Στα περισσότερα γερμανικά η συντήρησή τους είναι κόλαση σε σχέση με γιαπωνέζικα (δες λίγο για subaru, mitsubishi, nissan, lexus που είναι άθραυστα.)

Αμερικάνικο δεν θα αγόραζα γιατί δεν συμφωνώ με τις καταναλώσεις τους και στην Αθήνα δεν παρκάρει με καμιά Παναγία. Αν το δεις σαν άνεση, πλουτοκρατικό image, «είμαι εγώ δοξάστε με» attitude, τίποτα δεν κάνει τι φιγούρα μίας limo ή μίας πλουτοκρατικής cadillac, lincoln . Αύριο αν χρειαζόμουνα ένα καινούργιο αμάξι θα έπαιρνα ένα Toyota Prius. Αλλά και στις άλλες κατηγορίες οι γιαπωνέζοι ρίχνουν κάτι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΤΑΠΕΣ στους γερμανούς και σε πολύ λιγότερα λεφτά, καλύτερη ποιότητα και μεγαλύτερες επιδόσεις. Βρίσκω τις γραμμές των Γερμανών πολύ επιθετικές, κιτσάτες και χυδαία επιδεικτικές ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις είναι και στερουμένες ουσίας (όταν συγκριθούν με γιαπωνέζικα στα ίδια λεφτά.)

Επειδή σπούδασα manufacturing engineering γνωρίζω την απίστευτα καλύτερη φιλοσοφία σχεδιασμού, κατασκευής και ποιοτικού ελέγχου των ιαπώνων. Η πλάκα είναι ότι οι Αμερικάνοι έχουν ξεσκιστεί να γράφουν βιβλία για Lean, Kanban, Agile manufacturing, the Toyota way et.c. et.c. ενώ και αυτοί προσπαθούν να τα εφαρμόσουν. Επιμένω, μην υποτιμάτε τους αμερικάνους, θα ξαναγυρίσουν! (και κατά τη προσφιλή τους συνήθεια θα καταστρέψουν οποιασδήποτε μορφής ξένο ανταγωνισμό.)
Εμένα μου αρέσει αυτό (αν τα λεφτά δεν ήταν πρόβλημα)
http://www.fordvehicles.com/2005mustang/photogallery.asp?bhcp=1
[/code]

XTCgr
23-06-04, 11:53
οι αμερικάνοι δεν μπορούν να παράγουν αυτοκίνητα της προκοπής εξαιτίας της νοοτροπίας τους. Το νέο mustang καλό αλλά απο οτι έχω διαβάσει δεν πηγαίνει βήμα λόγω της "σχετικά" χαμηλής ιπποδύναμης σε σχέση με ανταγωνισμο....μόνο το νέο GT40 αξίζει απο τα αμερικάνικα...όλα τα άλλα viper,pontiac, cobra είναι τελειωμένες ιστορίες

Kotsus
23-06-04, 12:24
οι αμερικάνοι δεν μπορούν να παράγουν αυτοκίνητα της προκοπής εξαιτίας της νοοτροπίας τους. Το νέο mustang καλό αλλά απο οτι έχω διαβάσει δεν πηγαίνει βήμα λόγω της "σχετικά" χαμηλής ιπποδύναμης σε σχέση με ανταγωνισμο....μόνο το νέο GT40 αξίζει απο τα αμερικάνικα...όλα τα άλλα viper,pontiac, cobra είναι τελειωμένες ιστορίες

Αμερικανοι και ευρωπαιοι εχουν διαφορετικη νοοτροπια ρε παιδια...
Ιδιως στον σχεδιασμο κινητηρων.

Αμερικανοι: Θελω να βγαλω Χ αλογα στο αμαξι? Ποσα κυβικα βγαζουν τα X αλογα? 6000? 7000? Του βαζω ενα μοτερ 7000cc πανω και τελειωσαμε. Βενζινη φθηνη εχουμε, φορολογια στα cc δεν εχουμε...και ασε τους αλλους να κουρευονται.

Ευρωπαιοι: Θελω να βγαλω Χ αλογα στο αμαξι? Πως θα κανω ενα μοτερ 2500 αντε 3000cc να βγαζει αυτα τα αλογα ΚΑΙ να εχει και μια αξιοπρεπη καταναλωση? Βαζω κωλο κατω, σκεφτομαι, καινοτομω, σχεδιαζω. Και τις περισοτερες φορες κατι καλο βγαινει απο αυτο. :wink:

Αληθεια...υπαρχουν Αμερικανικα αυτοκινητα κατω απο 3000cc? :roll:

thama
23-06-04, 13:54
Αμερικανοι και ευρωπαιοι εχουν διαφορετικη νοοτροπια ρε παιδια...
Ιδιως στον σχεδιασμο κινητηρων.

Αμερικανοι: Θελω να βγαλω Χ αλογα στο αμαξι? Ποσα κυβικα βγαζουν τα X αλογα? 6000? 7000? Του βαζω ενα μοτερ 7000cc πανω και τελειωσαμε. Βενζινη φθηνη εχουμε, φορολογια στα cc δεν εχουμε...και ασε τους αλλους να κουρευονται.

Ευρωπαιοι: Θελω να βγαλω Χ αλογα στο αμαξι? Πως θα κανω ενα μοτερ 2500 αντε 3000cc να βγαζει αυτα τα αλογα ΚΑΙ να εχει και μια αξιοπρεπη καταναλωση? Βαζω κωλο κατω, σκεφτομαι, καινοτομω, σχεδιαζω. Και τις περισοτερες φορες κατι καλο βγαινει απο αυτο.


Αυτό όμως δε γίνεται για πλάκα. Οι αμερικάνοι δεν ενδιαφέρονται για την κατανάλωση για 2 σημαντικούς λόγους
Στις ΗΠΑ δεν υπάρχει Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης για βενζίνη κίνησης, και συνεπώς έχουν πολύ μικρότερες τιμές. Θυμάμαι όταν είχα πάει προ 5ετίας στη ΝΥ, πουλούσαν το γαλόνι λίγο φθηνότερα από'τι πουλούσαν οι έλληνες το λίτρο
(Αμερικάνικο γαλόνι ισούται περίπου με 3,8 λίτρα) Συνεπώς, μιλάμε για τιμη στο 1/4 της αντίστοιχης Ελληνικής
Και από ότι γνωρίζω, όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες, επειδή θέλουν αποδέσμευση από το πετρέλαιο, ακολουθούν πολιτική υψηλής φορολογίας στα παράγωγά του.

Α! και να μη ξεχνιόμαστε.
Συγκρίνεται η αγοραστική δύναμη των Αμερικάνων με αυτή των Ευρωπαίων ?

sotiriskakos
23-06-04, 13:58
Ρε Dantouan που την πέτυχες τη M5;Μεταχειρισμένη την πήρες;Έχεις πετύχει καμιά φορά μια σιελ που κυκλοφορεί στη Δεληολάνη ώρες ώρες;Και αυτή κάπου του 98 μοντέλο πρέπει να ναι.
John, εσύ την έχεις παραγγείλει τη δικιά σου και την περιμένεις ή σε 3 μήνες θα πας;

Εμένα τα αμερικάνικα ρε παιδιά δε μου αρέσουν σαν αμάξια.Έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία όπως λέτε.Δεν έχουν τίποτα σπουδαίο από τεχνολογία επάνω τους.Το μόνο που έχουν είναι κυβικά και άλλα κυβικά.Αν μετρήσετε ιπποδυνάμεις που βγάζουν ανα λίτρο τότε...
Τα ευρωπαϊκά και τα ιαπωνικά είναι άλλη φάση όμως.Ειδικά τα γιαπωνέζικα (που νομίζω είναι και τα πιο εξελιγμένα και γενικά τα πιο ολοκληρωμένα αμάξια) έχουν τόνους τεχνολογίας επάνω τους και ατελείωτες εργατοώρες σχεδιασμού.Όχι δηλαδή πως τα γερμανικά είναι κάρα!Απλά νομίζω τα Τζαπόνια έχουν κάνει πιο πολλές καινοτομίες και έχουν καλύτερη τεχνογνωσία.

dantouan
23-06-04, 16:14
Ρε Dantouan που την πέτυχες τη M5;Μεταχειρισμένη την πήρες;Έχεις πετύχει καμιά φορά μια σιελ που κυκλοφορεί στη Δεληολάνη ώρες ώρες;Και αυτή κάπου του 98 μοντέλο πρέπει να ναι.


Ναι μεταχειρισμενη ,και μετατροπη (απο τον ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΑΣΤΟΡΑ που υπαρχει στην Ελλαδα), την ειχα παρει κοντα στα 9 μυρια(με ανταλλαγη με ενα Astra turbo, αλλα την πουλησα αρον αρον γιατι ουτε κτεο δεν μπορουσα να την περασω(με κατω απο 150 χιλιαρικα λαδι) :cry: :cry: :cry:
Οσο για αυτην στον Δεληολανη, δεν την εχω πετυχει ποτε(αλλωστε δεν βγαινω και Παγκρατι) :wink:

sotiriskakos
23-06-04, 16:49
Έπρεπε να τις βγάλεις τις πινακίδες και να την κρατήσεις ρε, αλλά που να ξέρεις τι θα γίνει μετά...
Απ την πλατεία δεν περνάς καθόλου δηλαδή;Εμφανίζεται συχνά γι αυτό λέω, αφού την έχω και φωτό.Να δες:

moralas
23-06-04, 19:00
ρε pelasgian, οκ , δεν λεω γουστα ειναι αυτα. αλλα εσυ μηδενιζεις εταιριες τις οποιες ακολουθουν οι ιαπωνες και γενικα ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες. μου λες για bmw και mercedes... επειδη δηλαδη εσυ εχεις δει μονο ταξι mercedes παει να πει οτι ειναι μαουνες ? εισαι σοβαρος ? ειναι συντηριτικοι στη σχεδιαση ????? που το ειδες αυτο ρε φιλε ? ακριβοι μπορει να ειναι , ναι , για την ελλαδα , που εχει τους ηλιθιους φορους. και σιγουρα ειναι πιο ακριβοι απο τους ιαπωνες , αφου προσφερουν πολλα περισσοτερα, απο αποψη ποιοτητας κτλ. το μεριδιο λοιπον που λες οτι χανουν στην αγορα , θα ειναι μονο για την ελληνικη αγορα, αλλα και παλι εγω βλεπω ολο και πιο πολλα γερμανικα να κυκλοφορουν. και πες μου κατι καλυτερο που μπορεις να παρεις για τα λεφτα της bmw. που σιγουρα υπαρχει κατι καλυτερο , αλλα μη μου πεις impreza και μαλακ@#$% γιατι αυτα ειναι για τυπακια που κυκλοφορουν στους δρομους και νομιζουν οτι ειναι schumacher και τρεχουν για να νοιωσουν αντρες. αν εισαι απο αυτους πες το μου α σταματησω την συζητηση γιατι δεν θα εχει νοημα. :?

kadronarxis
23-06-04, 19:00
Καλό το thread.
Ένα είναι το εργαλείο:
Subaru Impreza, WRX, 225 άλογα.
12 και κάτι εκατομμύρια δραχμές.
όνειρο, που θα γίνει, εύχομαι, πραγματικότητα.

Επόμενο όνειρο:
VW Golf R32, 245 άλογα.
10 και κάτι χαρτιά.

Οτιδήποτε άλλο σε ιαπωνία (toyota, nissan,daihatsu,honda)είναι τενεκεδάκια ξεγάνωτα.
Μακριά από τις μούφες (celica κλπ).
Μακριά από το Honda Type R, ταινία το γυρνάει το Mini της BMW. Διάβασα ότι μόλις μάθανε οι honda-τζήδες ότι πατήθηκε το type R, μόνο χαρακίρι δεν κάνανε.
Τολμήσαν οι αλήτες της honda, και μου βγάλανε διαφήμιση bye bye gti.
Όταν η volkswagen έβγαλε το gti, οι γιαπωνέζοι τρώγανε noodles και αντιγράφανε (και αντιγράφουν ακόμη), τους ευρωπαίους.
Μόνο η subaru, που έγινε GM , κατέβηκε σταλμένη από το Θεό.

Peugeuot, μάπα.Μη λιώσω στα γέλια τώρα.
Renault, μόνο το clio το V6, γιατί ολα τα άλλα είναι ρίτες.
Μercedes, opel, bmw για παππούδες με 2,3 εγγόνια στο πίσω κάθισμα.
Ιταλία μακριά, συνεργείο αγάπη μου, σε θέλω σε γουστάρω.
Αγγλία, επίσης μακριά.

Δεν έχω βάλει μέσα τα supercars, γιατί δεν θα τα οδηγήσω ποτέ μου, και τέτοια όνειρα απλά δεν κάνω.
Γράφω για αυτοκίνητα που μπορούν να αγοραστούν.

άντε γερά.

moralas
23-06-04, 19:05
kadronarxis, καλο ειναι να κανεις ονειρα φιλε μου. ειδικα σε θεματα οπως το αυτοκινητο το οποιο ειναι για ολους μας (τουλαχιστον για εμας που γραφουμε εδω) μια ευχαριστηση. αμα μπορεσω καποτε , θα δωσω λεφτα στους ιαπωνες για να σταματησουν να βγαζουν και imprezes και evo και ολα τα υπολοιπα τροχοφορα που εχουν φτιαχτειαπλα για λιμανακια :lol:

JohnGR
23-06-04, 19:10
kadronarxis& moralas, το αυτοκίνητο για μένα είναι θέμα προσωπικού γούστου, σαν την γυναίκα ένα πράμα!

Άλλος θέλει τις κόντρες του, άλλος την άνεσή του. Είναι απλά τα πράγματα και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν διαφωνίες.

Τώρα για το πιο είναι το "καλύτερο" το θέμα είναι και πάλι υποκειμενικό. Μπορούμε να πούμε πιο είναι το πιο γρήγορο, το πιο άνετο, με την μικρότερη κατανάλωση αλλά όχι το "καλύτερο".

Φιλικά,
Γιάννης

kadronarxis
23-06-04, 19:24
Παρεξηγήθηκα πιστεύω.
τι είμαι κανένα 18-χρονο να μιλώ για κόντρες;
Τα 2 αυτοκίνητα που προανέφερα, είναι , για μένα προσωπικά, ότι καλύτερο για οικογενειακό αύτοκίνητο.
Τέρατα ενεργητικής, και παθητικής ασφάλειας.
Χωρούν άνετα 4 άτομα μέσα.
Σασί, λαμαρινοδουλειές, δεν το συζητάω.
ποιοτικά.
Τετρακίνητα.
Και ειδικά το subaru, τετράπορτο για να μπαίνει και η πεθερά με τον πεθερό.
Αυτοκίνητα για άνετο,ασφαλές και ξεκούραστο ταξίδι.

Αυτοκίνητα που μπορείς να πας να κάνεις τα ψώνια σου, αλλά μπορείς και να αφήσεις την οικογένεια σπίτι επειδή στην έδωσε στο κεφάλι η κυρά, και να χαρείς μια ανηφορική διαδρομή με στροφές.

Αν είναι να πάρεις γρήγορο αυτοκίνητο και να κάνεις κόντρες, τα κυπαρρίσια κοντά είναι.

Άντε γερά.

XTCgr
23-06-04, 19:25
Επόμενο όνειρο:
VW Golf R32, 245 άλογα.
10 και κάτι χαρτιά.

Οτιδήποτε άλλο σε ιαπωνία (toyota, nissan,daihatsu,honda)είναι τενεκεδάκια ξεγάνωτα.
Μακριά από τις μούφες (celica κλπ).
Μακριά από το Honda Type R, ταινία το γυρνάει το Mini της BMW. Διάβασα ότι μόλις μάθανε οι honda-τζήδες ότι πατήθηκε το type R, μόνο χαρακίρι δεν κάνανε.
Τολμήσαν οι αλήτες της honda, και μου βγάλανε διαφήμιση bye bye gti.
Όταν η volkswagen έβγαλε το gti, οι γιαπωνέζοι τρώγανε noodles και αντιγράφανε (και αντιγράφουν ακόμη), τους ευρωπαίους.
Μόνο η subaru, που έγινε GM , κατέβηκε σταλμένη από το Θεό.


αρχηγέ χαλάρωσε λίγο! αν το R32 είναι "όνειρο" για εσένα τότε no comment! Είναι προσωπική σου άποψη, για μένα το R32 είναι ένα θεόβαρο κάρο για τα λεφτά του! αλλά να μου λες οτι mini της ΒΜW ρίχνει στο Type R είναι ιεροσυλία! Ποια volkswagen??? που για να βγάλουν 100+ ατμοσφαιρικά άλογα στο λίτρο θα πρέπει να μάθουν να λένε τον εθνικό ύμνο της Ιαπωνίας ανάποδα??? Μάλλον αγνοείς την ιστορία της sport ιαπωνικής αυτοκίνησης για αυτό αναφέρεσαι στο GTI...μήπως μπορείς να μου θυμίσεις ποια εταιρία έκανε την επανάσταση με τους πολύστροφους κινητήρες - λεγε με VTEC ???
άντε γρήγορα! :wink: 8)

JohnGR
23-06-04, 19:33
kadronarxis, δεν έγραψα για κόντρες αναφερόμενος σε σένα. Κατάλαβα τι θέλεις να πεις, νομίζω, και συμφωνώ. Μιλάς για ισορροπία, σωστά; (Ρητορική η ερώτηση)

DSL_worshipper, το πρώτο GTi ήταν VW, και εκεί στηρίχθηκε η εξέλιξη του "είδους". Ιστορία στην αυτοκίνηση και δη στην sport, έχουν και οι Γερμανοί και οι Ιταλοί (Audi & Lancia).

moralas
23-06-04, 19:34
kadronarxis, ζητω συγνωμη που σε παρεξηγησα. δεκτη η αποψη σου και το γουστο σου φυσικα, αλλωστε αν ειχαμε ολοι ιδια αυτοκινητα δε θα ειχε πλακα! αλλα μη λες μαουνα τη... μαουνα μου :mrgreen:

sotiriskakos
23-06-04, 19:46
Ο John πάντως έχει το πιο πολύ δίκιο.Είναι θέμα γενικά γούστου το τι αμάξι θα σ αρέσει, αλλά μη λέμε και τρελά έτσι;Μη λέμε τις bmw και mercedes κάρα, γιατί σε πρηροφορώ καδρονάρχη είναι αρκετά σπέικες (έχουμε μια mercedes E με 192 άλογα και ξέρω που σου λέω) και πλέον έχουν και άλλο ίματζ.Δεν είναι τόσο παππουδίστικες δα!
Τώρα ούτε το wrx ούτε το type-r πρέπει να σας πω φτιάχτηκαν για κόντρες.Είναι αυτοκίνητα που κάνουν όλες τις δουλειές και έχουν και γκάζι.
Επίσης θέλω να μου εξηγήσετε γιατί μακριά από type-r, τι δεν έχει σαν αμάξι και ποια άλλα gti είναι πιο γρήγορα/ολοκληρωμένα.Μην πω δηλαδή ότι ρίχνει ακόμα και στο βελτιωμένο wrx από την ελληνική αντιπροσωπεία με τα 265 άλογα και με κυνηγάτε! :lol:

aesir
23-06-04, 19:50
Ενα TVR μπορώ να έχω παρακαλώ; :roll:

JohnGR
23-06-04, 19:51
Θα το πάρετε εδώ, ή να το τυλίξω για το σπίτι; :mrgreen:

sotiriskakos
23-06-04, 19:58
Θα το πάρετε εδώ, ή να το τυλίξω για το σπίτι; :mrgreen:

Έγραψε! :lol: :lol: :lol:
Άντε να κάτσω να διαβάσω και λίγο εγώ όμως ε;

aesir
23-06-04, 20:00
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pelasgian
23-06-04, 20:55
Αληθεια...υπαρχουν Αμερικανικα αυτοκινητα κατω απο 3000cc? :roll:

ναι, τα δίνουν σε γκόμενες που μαθαίνουν για να φέρουν τα ψώνια από το σουπερμάρκετ. Τώρα τελευταία χαλάνε και αυτοί γιατί ακριβαίνει η βενζίνη. Εγώ έχω οδηγήσει αμερικάνικη μαούνα (cadillac deville του 1970 -> 8.000cc V8) Φίλε δε σου λέω τίποτα! πάει 10 μίλια (16Κμ) στο γαλόνι (3.7 λιτρα) (ένα ευρωπαϊκό πάει 40 ενώ ένα γιαπωνέζικο καμιά 50αριά) και δεν στρίβει με πάνω από 120Κμ ΟΜΩΣ: αν το ακούσεις, θα ΛΥΩΣΕΙΣ! Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ (ενδεχομένως μία τουρμπίνα που ανεβάζει στροφές) που να με είχε φτιάξει έτσι από ήχο. Εντελώς mad max ένας ήχος! Χώραγε μέσα οχτώ άτομα ΧΑΛΑΡΩΤΑΤΑ (4+4) ενώ το γκάζι το πάταγες το ίδιο είτε ανέβαινες τοίχο είτε πήγαινες στην ευθεία.

Μπήκα μέσα σε κλασσικό ford mustang φτιαγμένο και σε dodge charger. Δεν περιγράφεται το φτιάξιμο. Πατάς γκάζι και σου σηκώνεται η τρίχα (και ναι, όταν το λυώσεις το αμάξι ανεβοκατεβαίνει ενώ είναι σταματημένο.) Ο τύπος ήταν μηχανολόγος και έπαιζε με το συγκεκριμένο, είχε ένα μηχανικό συμπιεστή σαν το κεφάλι του και νιτρομπουκάλες που δεν τις έβαλε ποτέ μπροστά μου να τις δω αλλά τις είχε «αν χρειαστεί». (80.000δρχ η μία).

Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια πράγματα με τα δικά μας τα 1.600cc. Αν σου αρέσει το «απολίτιστο» σύνολο, θα φτιαχτείς με κλασσικό αμερικάνικο. Είναι άγριο, είναι ακατεργαστό, είναι σαν βικινγκ με τομάρια και κέρατα, αλλά ... γουστάρω! :mrgreen:

kadronarxis
23-06-04, 20:56
τσίτα τα γκάζια moralas. :D
JohnGR, ναι ακριβώς, αναφέρομαι σε ισσοροπία.
DSL, το R32, μπορεί να είναι πολύ βαρύ, αλλά εξήγησα προηγουμένως ότι το θέμα σε μένα δεν είναι οι κόντρες ούτε τα φανάρια.
Απλά είναι ένα από τα κορυφαία hatchback.
Πιο vtec ρε συ dsl?
Αυτό με το απίστευτο κράτημα εννοείς;
Καθαρή σκοτώστρα ήταν και είναι.
Κράτημα 0, απλά το αυτοκίνητο ήταν και είναι μόνο για ευθείες.Και το mini Ναι, ρίχνει το type r, δεν το λέω εγώ διάβασε λίγο ξένο τύπο.
Να σου θυμίσω ότι την εποχή του πρώτου gti, η toyota έβγαζε το corolla με αερόσουστες.

sotirikake, είχα δει την αναφορά του traction στο mega για το συγκεκριμένο sti με τα 265. Απλά το αυτοκίνητο από άλλον πλανήτη.
Πρέπει να το καταλάβατε ότι αυτοκίνητα με πολλά άλογα δεν μπορούν να βασιστούν στον ένα άξονα.
Η τετρακίνηση είναι αυτή που δένει τα πολλά άλογα με το σασί.Η σωστή πάντα τετρακίνηση.
Είπαμε.Τετράπορτο,τετρακούνα, άνετο εσωτερικό, γρανιτένιο σασί, απόλυτη πρόσφυση.Subaru.
Τέρμα, ταφόπλακα.

sdikr
23-06-04, 21:13
ένα είναι το όχημα m60a3!! 20 μίλια την ώρα, αλλά τι ταρίφες, τί ανηφόρες .....

sotiriskakos
23-06-04, 21:38
Pelasgian, ε ρε γλέντια.Μόνο ένα κινητό βενζινάδικο να χεις από πίσω!Χα χα!

Καδρονάρχη, το vtec είναι σύστημα που χρησιμοποιείται σε κινητήρες, δεν έιναι μοντέλο αυτοκινήτου της χόντα.Εντάξει μπορεί να το έγραψες για να πεις ότι γενικά τα χόντα με vtec δεν έχουν κράτημα.Απλά να σου πω επειδή από την οικογένεια έχουν περάσει αρκετά χόντα (συμπεριλαμβανομένου του vti και τώρα του type-r) ότι αυτά δεν ισχύουν.Εντάξει για πιο παλιά μπορώ κάπως να το δεχτώ αλλά με τίποτα για σήμερα.Τα vti και crx μπορεί να μην ήταν τρένα, αλλά έστριβαν.Ποτέ δεν κατάλαβα πως το θεμελίωναν όλοι αυτό.Ποτέ δεν έλεγαν γιατί, απλά έλεγαν ότι συμβαίνει.Ούτε επίσης έλεγαν ποια στρίβουν.Τα σαξόραλα δηλαδή τα κάνουν όλα απ' ότι έχω καταλάβει.Μάλλον γιατί κάθε ένας από αυτούς που είναι στα περιοδικά και γράφει έχει από ένα στο γκαράζ του γιατί δε μπορεί να πάρει κάτι πιο μεγάλο και ακριβό.
Σήμερα λοιπόν ποιά χόντα δε στρίβουν;Μήπως το s2000;Μήπως το integra type-r;Ή μήπως το civic type-r;Ανεξάρτητα από το ποιά εταιρεία γουστάρει ο άλλος πιο πολύ, μη λέει και πράγματα που δεν ισχύουν για τις άλλες.

Επίσης είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω να λέει πως το σημερινό type-r δε στρίβει!Αντικειμενικά είναι ένα από τα πιο καλοστημένα προσθιοκίνητα.Το έχεις οδηγήσει και ξέρεις ότι είναι μόνο για ισιάδια;Μην αυθαιρετούμε κιόλας.Γιατί μπορώ να σου πω και γω ότι το wrx είναι μάπα γιατί έτσι μου είπε ένας φίλος μου!Και μη συζητάμε για το τι γράφουν τα αγγλικά περιοδικά γι αυτό.Οι Άγγλοι ποτέ δε γούτσαραν τα ιαπωνικά γιατί ήταν έτη φωτός μπροστα από τα δικά τους.Γιατί να γουστάρουν αυτό;Εδώ έφτασαν στο σημείο να βγάζουν το rover 75 καλύτερο αυτοκίνητο στην κατηγορία του, μπροστά από κάτι άλλα παλιάμαξα (λέγε με 316,focus, avensis και όλα τα υπόλοιπα!)!!!Έλεος δηλαδή.

Τώρα Καδρονάρχη κάτι τελευταίο για σένα: Εσύ έβγαλες συμπέρασμα για το επίπεδο ενός αυτοκινήτου από το traction;Γιατί αυτό εδώ και καιρό βάζει μόνο επίσημα τρέιλερ εταιρειών.Και όταν σπάνια δοκιμάζει αμάξια προκοπής,όπως στην περίπτωση αυτή, κάνει δυό βόλτες μπροστά από την κάμερα, λέει ότι το αμάξι δεν παίζεται και τέλος.Εγώ ξέρω όμως ότι το v-box των 4-τροχών έδειξε 1 σχεδόν δευτερόλεπτο στο γύρο στις Σέρρες το sti αυτό με τα 265 από το type-r που δεν ξέρει να στρίβει.Επίσης δεν κολώνει να τα ρίξει και στο τετρακίνητο και δυνατότερο s3, ούτε βέβαια στο μπροσθιοκίνητο και επίσης δυνατότερο cupra-r σε χρόνους πίστας.Τώρα, πως μερικοί συμπεραίνουν ότι τα χοντάκια δε στρίβουν...


Δεν είμαι εκπρόσωπος της Χόντα, αλλά μην βγάλουμε και άχρηστα τα αμάξια της.

Κοίτα κίνηση όμως λέω το thread...Νομίζω πως έλλειπε κάτι τέτοιο από το φόρουμ.

moralas
23-06-04, 21:44
πειτε μου τη γνωμη σας για τα : clk230k και clk55amg

sotiriskakos
23-06-04, 21:51
Μoralas σκέφτεσαι να αγοράσεις τη δεύτερη;;;
Είναι πολύ καλά και τα δυό.Για την πρώτη προφανώς μιλάς με κομπρέσσορα ε;

moralas
23-06-04, 21:56
ναι με kompressor (η 230 μονο με kompressor βγαινει). την πρωτη την εχω εγω , την δευτερη την εχει ο πατερας μου στη γερμανια (εκει μεγαλωσα και εγω). προς αποφυγην παρεξηγησεων μου το εχει παρει ο πατερας μου το αμαξι :) . ειμαστε λιγο αρρωστοι με τα αυτοκινητα. ο πατερας μου για να καταλαβαιτε εχει κλησει ραντεβου στην brabus για να την κανει 6.1 λεει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.