PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματες Κεραίες της Forthnet.



kitou
29-03-13, 22:56
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί τελευταία. Στην περιοχή που μένω υπάρχουν σε κοντινή απόσταση πάνω σε ένα κτίριο της forthnet 2 ιστοί που έχουν πάνω κεραίες, που από ότι είδα έχουν σχήμα πάτιου/τυμπάνου, (εκτός και αν υπάρχουν και άλλες που δεν ξέρω). Υπάρχει κάποιος ειδικός στο θέμα που να ξέρει τι είδους κεραίες είναι αυτές, κατά πόσο είναι ασφαλής και σε ποιά απόσταση?

skalk
30-03-13, 12:24
Και στου πΟΤΕ τα κτηρια υπάρχουν τύμπανα, δεν έχω ακουσει ποτέ όμως κατι.
Προφανώς θα είναι για να στέλνουν σήμα σε δορυφόρο, αλλα και πάλι δεν είμαι βέβαιος (αυτο είχα τουλαχιστον στο μυαλό μου μέχρι τώρα).
Ας απαντήσει καποιος ώστε να το μάθω και εγώ.

sdikr
30-03-13, 12:33
Είναι ασύρματα Link, συνήθως συνδέουν ενα σημείο με ένα άλλο ασύρματα. η ακτινοβολία που έχουν είναι κατευθηντικη (δεν πάει δηλαδή δεξιά και αριστερά απο την κεραία).

mephisto
30-03-13, 13:46
Η forthnet παρέχει ασύρματη πρόσβαση σε πελάτη μου στα σπατα ,οπότε η Κεραία που είδες μπορεί να ειναι για κάτι αντίστοιχο.

FSHOPAXD
05-04-13, 01:43
Είναι Direct Links , αρα δεν εκπέμπουν περιφερειακά , αντίστοιχα Link υπάρχουν και σε κτήρια του ΟΤΕ . Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας .

kasi
10-04-13, 12:21
στην δουλειά έτσι δουλεύει όλο το voip τηλεφωνικό κέντρο και η πρόσβαση στο ίντερνετ. με μια κεραία σαν τύμπανο...

SfH
10-04-13, 14:16
Λογικά είναι για μικροκυματικές ζεύξεις ( lmds ) . Συνήθως δεν εκπέμπουν σε ιδιαίτερα μεγάλη ισχύ ( μικρότερη από της κινητής συσκευής π.χ. ) ενώ είναι κατευθυντικές , οπότε δε σε επηρεάζουν καν εκτός αν είσαι ακριβώς μπροστά από τη ( μικρή σχετικά ) δέσμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.