PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι βοήθεια για XP και κάρτα γραφικών



cosmos
23-06-04, 13:35
Ο υπολογιστής μου στον οποίο είχα XP Greek OEM αγορασμένα και μία κάρτα γραφικών GF3Ti200 τα τίναξε, ύστερα από 6 ευτυχισμένα χρόνια. Πήρα άλλο μηχανάκι, το οποίο έρχεται με Asus Radeon 9200SE.

Δύο ερωτήσεις:

1) Tα ΧP OEM δεν μεταφέρεται η άδεια στο νέο μηχάνημα. Αγόρασα XP Ηομε Retail έκδοση και περιμένω να τα παραλάβω, αλλά ζήτησα τηλεφωνικά να μου στείλουν το registration key. Αν κάνω εγκατάσταση με το υπάρχων CD των OEM ΧP και βάλω το κλειδί από τα retail θα παίξει το πράγμα;

2) Ποια κάρτα γραφικών να προτιμήσω να κρατήσω στο νέο μηχάνημα, από τις 2 που προανέφερα;

Είμαι σε δύσκολη στιγμή, λόγω και κάποιων υποχρεώσεων που έχω, ελπίζω κάποιος να μπορέσει να απαντήσει σύντομα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.-

JohnGR
23-06-04, 14:02
1) Σύμφωνα με την EULA για OEM λειτουργικά δεν μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση, στον καινούριο υπολογιστή, όπως αναφέρεις. Εγκατάσταση OEM με key Retail, λογικά, θα δουλέψει.

2) Θα προτιμούσα την Radeon, λόγω καλύτερης υποστήριξης DirectX.

dantouan
23-06-04, 16:21
Σιγουρα η Radeon εχει υποστηριξη για DirectX 9, αλλα η GF3 TI200 ειναι σιγουρα πιο δυνατη καρτα... :? :? :?

cosmos
23-06-04, 16:40
Η 9200SE έχει υποστήριξη για DX8.1 μόνο νομίζω.

sdikr
23-06-04, 19:55
1) Σύμφωνα με την EULA για OEM λειτουργικά δεν μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση, στον καινούριο υπολογιστή, όπως αναφέρεις. Εγκατάσταση OEM με key Retail, λογικά, θα δουλέψει.

οχί το retail cdkey δεν δουλέυει με oem και το αντίστροφο,
τώρα η eula σου λέει οτι και καλά είναι για τον υπολογιστή που αγόρασες, αλλά δεν σε σταματάει να το βάλεις σε άλλον (έστω και ενα κομάτι hardware απο τον original να βάλεις πχ το fdd)



Η 9200SE έχει υποστήριξη για DX8.1 μόνο νομίζω.

η ΑΤΙ απο την σειρά 9000 έχει dx9

Θα έλεγα ΑΤΙ για την ποιότητα που έχουν στα 2d

JohnGR
23-06-04, 20:00
sdikr, νομίζω πως κάνεις λάθος εδώ:



τώρα η eula σου λέει οτι και καλά είναι για τον υπολογιστή που αγόρασες, αλλά δεν σε σταματάει να το βάλεις σε άλλον (έστω και ενα κομάτι hardware απο τον original να βάλεις πχ το fdd)


Η microsoft θεωρεί διαφορετικό υπολογιστή, έναν υπολογιστή με διαφορετική μητρική. Ακόμα και στην περίπτωση που τα Windows έχουν αγοραστεί πακέτο με κάποιο κομμάτι (πχ FDD) έχεις δικαίωμα να τα έχεις εγκατεστημένα μόνο στον πρώτο υπολογιστή που πέρασες το FDD. Δεν μπορείς δηλαδή βάζοντας το FDD σε κάποιον άλλο να του εγκαταστήσεις και τα Windows.

Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με σε παρακαλώ.

nnn
23-06-04, 23:21
JohnGR έχεις δίκιο,η OEM έκδοση πάει με τον αρχικό υπολογιστή που αγοράστηκε.


9. Can I transfer my operating system license from an old PC to a new one?
ANSWER. Not unless it was purchased as a Full-Packaged Product from a retail store (i.e., Windows in a box). Current OEM licenses for all Microsoft operating system products are not transferable from one machine to another. The End User License Agreement (EULA) governs the terms for transfer of licenses. Some EULAs for copies of certain older OEM operating system products (i.e., MS-DOS®, Windows® 3.1, and Windows for Workgroups 3.1) distributed in 1995 or earlier may permit transfer of the OEM operating system software license under limited circumstances. (See Software Product Transfer section of your End User License Agreement.)

10. If I “retire” a PC with an OEM license on it, can I use that software on a new PC?
ANSWER. No. To put it simply, OEM product is “married” to the original PC on which it was installed. Current OEM licenses are not transferable from one machine to another. The software cannot be moved from PC to PC, even if the original PC it was installed on is no longer in use. This is true for all OEM software – operating systems and applications.

http://download.microsoft.com/download/4/e/3/4e3eace0-4c6d-4123-9d0c-c80436181742/OSLicQA.doc

βέβαια επιτρέπονται αλλαγές υλικού,αν γίνουν από τον OEM που έφτιαξε τον υπολογιστή με την OEM άδεια.
αυτοί έχουν κάποια κλειδιά που ενεργοποιούν πάλι τα windows
http://www.microsoft.com/piracy/basics/activation/windowsproductactivationtechnicalmarketbulletin.doc

Ducklord
23-06-04, 23:29
Όσο για την κάρτα, η 9200 έχει "μερική" υποστήριξη DirectX9. Καλύτερα να χώσεις την TI200, αν και είμαι φανατικός RADEONάς.

Πιο δυνατή και πλήρης κάρτα. Η 9200 είναι η "MX" των Radeon (μα όχι... πετσοκομένη όπως οι ίδιες οι MX!), ενώ η 200 ήταν μια πλήρης και αρκετά καλή "μέση λύση" που εξακολουθεί να στέκει καλά.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

JohnGR
23-06-04, 23:33
nnn & Ducklord, γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τα CD-Keys;
Αν θυμάμαι καλά είχα κάνει κάποτε εγκατασταση windows 98 retail, και χρησιμοποιούσα CD OEM, για αναβαθμίσεις και drivers, γι' αυτό υπέθεσα ότι αυτό που ζητάει ο cosmos είναι εφικτό.

Ducklord
23-06-04, 23:41
Ρε παίδες, δεν ξέρω προσωπικά, μα μπορώ να μαντέψω το εξής:
Διαρρέει ένα κή (key ντε, key) απο ΜΙΑ έκδοση, και ξαφνικά όλοι μπορούν να εγκαταστήσουν τις Home και Retail. Δεν έχει τύχει να πετύχετε σε πειρατική έκδοση το ίδιο key;
Γιατί, λοιπόν, να μην ισχύει το ίδιο ΣΤΙΣ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ;
Αν και επιφυλάσσομαι κατά πόσο θα έχεις υποστήριξη απο την Μάηκ αν κάνεις αυτή την πατέντα. Όχι πως πείραξες το πισί ή... χάκαρες τα γουίν, μα διότι χρησιμοποιείς άλλη λάησενς για άλλο σύστημα - και αυτό η Μάηκ κάποτε προσπάθησε να το εξαφανίσει, όταν εταιρίες αγόραζαν άδειες των XP για να συνεχίζουν να δουλεύουν τα NT4 και 2000 που δεν ήθελαν να ξε-στήνουν (είχε γίνει σχετική συζήτηση στο Slashdot)...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

nnn
23-06-04, 23:49
JohnGR
μέχρι και τα millenium μπορούσε να γίνει το είχα δοκιμάσει.
στα xp αμφιβάλλω.

cosmos
24-06-04, 01:21
Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια. Μετά από έντονες διαβουλεύσεις μπήκε (με το δεξί) η Ti200 τελικά :)

JohnGR
24-06-04, 01:27
Ότι μπορούμε κάνουμε!

Για να πω και την πικρή αλήθεια... Δεν περίμενα ποτέ να ρωτήσεις κάτι. Στις περισσότερες απαντήσεις μου εδώ μέσα δίνω links σε δικά σου guides & how-to.

Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις σχετικά με τα CD-Keys. Βρήκα τρόπο, αλλά απενεργοποιεί το activation και είναι και παράνομος. Δεν θα τον γράψω γιατί όλο και κάποιος mod (βλέπε cosmos) θα τον σβήσει!

sdikr
24-06-04, 09:09
JohnGR έχεις δίκιο,η OEM έκδοση πάει με τον αρχικό υπολογιστή που αγοράστηκε.
Κώδικας:

9. Can I transfer my operating system license from an old PC to a new one?
ANSWER. Not unless it was purchased as a Full-Packaged Product from a retail store (i.e., Windows in a box). Current OEM licenses for all Microsoft operating system products are not transferable from one machine to another. The End User License Agreement (EULA) governs the terms for transfer of licenses. Some EULAs for copies of certain older OEM operating system products (i.e., MS-DOS®, Windows® 3.1, and Windows for Workgroups 3.1) distributed in 1995 or earlier may permit transfer of the OEM operating system software license under limited circumstances. (See Software Product Transfer section of your End User License Agreement.)

10. If I “retire” a PC with an OEM license on it, can I use that software on a new PC?
ANSWER. No. To put it simply, OEM product is “married” to the original PC on which it was installed. Current OEM licenses are not transferable from one machine to another. The software cannot be moved from PC to PC, even if the original PC it was installed on is no longer in use. This is true for all OEM software – operating systems and applications.


http://download.microsoft.com/download/4/e/3/4e3eace0-4c6d-4123-9d0c-c80436181742/OSLicQA.doc

βέβαια επιτρέπονται αλλαγές υλικού,αν γίνουν από τον OEM που έφτιαξε τον υπολογιστή με την OEM άδεια.
αυτοί έχουν κάποια κλειδιά που ενεργοποιούν πάλι τα windows
http://www.microsoft.com/piracy/basics/activation/windowsproductactivationtechnicalmarketbulletin.doc



υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις,, πχ επώνυμα μηχανήματα (hp,acer κλπ) αυτά το cdkey είναι κλειδωμένο με το bios του μηχανήματος, σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να το βάλεις σε αλλό μηχάνημα

dsp στην Ελλάδα, εγω σαν κατάστημα μπορώ να σου πουλήσω τα dsp μόνο μαζί με κομμάτι Hardware (fdd,μνήμη κλπ) οπότε, το dsp σου είναι δεμένο με εκείνο το συγκεκριμένο κομμάτι hardware. και φυσικά μπορείς να το βάλεις οπού θέλεις (σε μηχάνημα θέλω να πω)!

@ ADSLgr.com All rights reserved.