PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοροϊδία από Forthnet με την NETKEY



tb50
23-06-04, 14:27
Ακούω μια μέρα σαν καλό θύμα ότι η Forthnet έχει βγάλει μια κάρτα προπληρωμένου χρόνου για σύνδεση στο νετ και η οποία παίζει και με ADSL(Έχω μια ADSL 384). Πάω λοιπόν σε ένα κοντινό μου κατάστημα και την προμηθεύομαι καθώς που λεφτά για 3μηνη σύνδεση. Ρωτάω για να βεβαιωθώ ότι παίζει με ADSL και ο άνθρωπος με διαβεβαιώνει μετά από τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet,καθώς δεν ήξερε ο ίδιος. Όλα καλά μέχρι εδώ. Κάνω τις ρυθμίσεις και πάω να συνδεθώ. Και αρχίζει και μου βγάζει μήνυμα wrong username or password...... Λέω κάτι λάθος κάνω. Μετά από καμιά 10αριά προσπάθειες,παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας. Λέω το προβλημά μου και μετά από αναμονή 10 λεπτών μου λέει ο,κατά τα άλλα εξυπηρετικός κύριος, ότι την NETKEY την έχει βγάλει η εταιρία συμβατή μόνο με ADSL 256............Τι τους λές μετά στους μ.....ς!!!!Όχι τίποτα αλλά τσάμπα τα άκουσε ο καημένος ο τεχνικός.

JohnGR
23-06-04, 14:34
Λέω το προβλημά μου και μετά από αναμονή 10 λεπτών μου λέει ο,κατά τα άλλα εξυπηρετικός κύριος, ότι την NETKEY την έχει βγάλει η εταιρία συμβατή μόνο με ADSL 256


Τι σημαίνει συμβατή μόνο με 256; Δεν υπάρχει γραμμή 256 από τον ΟΤΕ, μόνο 384. Θα έπρεπε δηλαδή να συνδεθείς με 256/128 σε γραμμή 384/128.

Πάντως, στο site της Forthnet, αναφέρεται πως είναι μόνο για PSTN/ISDN συνδέσεις. Δεν την έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω.

kmike
23-06-04, 16:33
Αυτό που σου είπε ο τεχνικός τη δεύτερη φορά μου φαίνεται "κουφό". Το λογικό είναι να μπορείς να μπεις και με 1Mbps γραμμή και το πολύ πολύ να σε "κόβει" η Forthnet στα 256 kbps. Ακριβώς δηλαδή με την λογική που μπορούν και χρησιμοποιούν οι χρήστες των γραμμών του OTE τις 256άρες συνδρομές τους. Και γενικά δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας. Ό,τι γραμμή ADSL και να έχεις και ό,τι συνδρομή και να πληρώνεις, στο Internet μπαίνεις με ταχύτητα το ελάχιστο των τιμών μεταξύ ταχύτητας γραμμής και ταχύτητας σύνδεσης....
Δια της λογικής λοιπόν εγώ νομίζω ότι απλά η Netkey δεν υποστηρίζει ADSL, έτσι γνώριζα και μέχρι τώρα...και έχω εκνευριστεί με την ανευθυνότητα όλων, την οποία δυστυχώς πλέον τη θεωρώ δεδομένη.

chatasos
23-06-04, 18:58
Μήπως η συγκεκριμένη κάρτα είναι το αντίστοιχο της κανονικής 256 πρόσβασης ? (άρα άσχετο με το τι έχεις για φυσική σύνδεση).

sdikr
23-06-04, 20:11
Ακούω μια μέρα σαν καλό θύμα ότι η Forthnet έχει βγάλει μια κάρτα προπληρωμένου χρόνου για σύνδεση στο νετ και η οποία παίζει και με ADSL(Έχω μια ADSL 384). Πάω λοιπόν σε ένα κοντινό μου κατάστημα και την προμηθεύομαι καθώς που λεφτά για 3μηνη σύνδεση. Ρωτάω για να βεβαιωθώ ότι παίζει με ADSL και ο άνθρωπος με διαβεβαιώνει μετά από τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet,καθώς δεν ήξερε ο ίδιος. Όλα καλά μέχρι εδώ. Κάνω τις ρυθμίσεις και πάω να συνδεθώ. Και αρχίζει και μου βγάζει μήνυμα wrong username or password...... Λέω κάτι λάθος κάνω. Μετά από καμιά 10αριά προσπάθειες,παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας. Λέω το προβλημά μου και μετά από αναμονή 10 λεπτών μου λέει ο,κατά τα άλλα εξυπηρετικός κύριος, ότι την NETKEY την έχει βγάλει η εταιρία συμβατή μόνο με ADSL 256............Τι τους λές μετά στους μ.....ς!!!!Όχι τίποτα αλλά τσάμπα τα άκουσε ο καημένος ο τεχνικός.

δεν έχω ακούσει ουτε διαβάσει η ΝΕΤΚΕΥ να δίνει πρόσβαση adsl, για την μόνη που άκουσα είναι η ΝΕΤΚΑΡΤΑ της acn (και δοκίμασα)
οπότε πιάσε τον πώλητη και μαμησε τον

cirrusthevirus
23-06-04, 21:01
να την πας στη forthnet και να τους τη βάλεις εκεί που ξέρουν :evil:

wintech2003
23-06-04, 23:15
sdikr,

Και εγώ αυτό ξέρω.. Μόνο η netkarta της ACN δίνει ADSL...

lacoste
24-06-04, 03:21
Δέν αναφέρει πουθενά ή Forthnet γιά ADSL σύνδεση.

Με τη NetKey 1ΜΗΝΑΣ πλοηγηθείτε στο Internet με τους δικούς σας ρυθμούς, χωρίς το άγχος του χρόνου, για έναν ολόκληρο ημερολογιακό μήνα. Κοστίζει 20€ και σας προσφέρει απεριόριστο χρόνο πρόσβασης για ένα μήνα από τη στιγμή της ενεργοποίησής της.

Βασικά χαρακτηριστικά

Δυνατότητα PSTN & ISDN 64 σύνδεσης

Προσφέρει μόνο πρόσβαση στο Internet (δεν παρέχει υπηρεσίες e-mail λογαριασμού)
Πανελλαδική πρόσβαση με χρέωση ΕΠΑΚ στον αριθμό 89625 88888, ο οποίος σας εξασφαλίζει οικονομική τηλεφωνική χρέωση (το τηλεπικοινωνιακό κόστος δεν συμπεριλαμβάνεται στην αξία της κάρτας)
Πρόσβαση μέσω σταθερού και κινητού τηλεφώνου οποιαδήποτε ώρα της ημέρας
24ωρη τεχνική υποστήριξη, 365 ημέρες το χρόνο, πανελλαδικά στο 801-100-9100 και στο 211-100-9100
On line στατιστικά χρήσης (My NetKey)
Καμία διαδικασία εγγραφής
Ιδιαίτερα απλή διαδικασία ενεργοποίησης (συνοδεύεται από φυλλάδιο με αναλυτικές οδηγίες σύνδεσης σε WINDOWS και MAC)

Πηγή:http://www.netkey.gr

cyberp
01-07-04, 15:29
Άλλαξε αυτό, τώρα υποστηρίζει:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10006973

costantinos
03-07-04, 18:01
Δειτε την τελευταια παραγραφο με το αστερι



Ανήκετε στους απαιτητικούς χρήστες του Διαδικτύου;

Σας ενδιαφέρει η πολύωρη on line παραμονή, όμως δεν θέλετε να
δεσμευτείτε με συμβόλαια και υπογραφές;



ΤΩΡΑ και ADSL 256/128Kbps!!!

Με τη NetKey 1ΜΗΝΑΣ πλοηγηθείτε στο Internet με τους δικούς σας ρυθμούς, χωρίς το άγχος του χρόνου, για έναν ολόκληρο ημερολογιακό μήνα + 10 μέρες επιπλέον δωρεάν εάν ενεργοποιήσετε την κάρτα σας στο διάστημα από 24/5 έως και τις 31/8 (ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ).

Κοστίζει 20€ και σας προσφέρει απεριόριστο χρόνο πρόσβασης για 40 μέρες από τη στιγμή της ενεργοποίησής της.


Βασικά χαρακτηριστικά

Δυνατότητα PSTN / ISDN 64 και ADSL 256/128 Kbps* σύνδεσης
Προσφέρει μόνο πρόσβαση στο Internet (δεν παρέχει υπηρεσίες e-mail λογαριασμού)
Πανελλαδική πρόσβαση με χρέωση ΕΠΑΚ (μόνο για PSTN/ISDN 64K) στον αριθμό 89625 88888, ο οποίος σας εξασφαλίζει οικονομική τηλεφωνική χρέωση (το τηλεπικοινωνιακό κόστος δεν συμπεριλαμβάνεται στην αξία της κάρτας)
24ωρη τεχνική υποστήριξη, 365 ημέρες το χρόνο, πανελλαδικά στο 801-100-9100 και στο 211-100-9100
On line στατιστικά χρήσης (My NetKey)
Καμία διαδικασία εγγραφής
Ιδιαίτερα απλή διαδικασία ενεργοποίησης (συνοδεύεται από φυλλάδιο με αναλυτικές οδηγίες σύνδεσης σε WINDOWS και MAC)
Για ακόμη περισσότερο Internet χωρίς δεσμεύσεις…

*απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ύπαρξη ενεργοποιημένης ADSL γραμμής OTE οποιασδήποτε ταχύτητας.

JohnGR
03-07-04, 18:03
Ωραία, αλλά δεν κατάλαβα τι θέλεις να δείξεις.

DrWho
03-07-04, 18:08
Γράψε το username σου σωστά.
Σε ποιά μορφή το έχεις γράψει....;

ΤΟ USERNAME πρέπει να γραφτεί σετη μορφη
username.ath.forthnet.gr@forthnet.gr

αν π.χ είσαι στην αθήνα.

Για τσέκαρε το λίγο.

JohnGR
03-07-04, 18:11
DrWho εσύ σε ποιον απαντάς;

Είμαι τελείως χαμένος; :oops: :?

DrWho
03-07-04, 19:41
Στο παλικάρι με το πρόβλημα με τη netkey.
Στον tb50.
Είναι πολύ πιθανό να έχει γράψει το username του λάθος .

JohnGR
03-07-04, 19:55
DrWho όταν δοκίμασε με την NetKey δεν υποστήριζε (επίσημα τουλάχιστον) DSL, γι' αυτό και ρώτησα.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

DrWho
03-07-04, 20:25
Τώρα έιδα την ημερομήνια του πρώτου post.!!!
Νόμιζα πως ήταν πιο πρόσφατο. :oops:

Macgyver
07-07-04, 15:08
Ας μας απαντήσει ο TB50 η όποιος άλλος έχει δοκιμάσει την netkey, αν τελικά λειτουργεί κανονικά.
Σήμερα πήγα από το γερμανό και ο μόνος λόγος που δεν την πήρα ήταν γιατί οι άσχετοι δεν ξέρανε καν για ADSL.
Μετά πήρα την forthnet και με τα χίλια ζόρια μια κοπέλλα που μάλλον ήταν πιο άσχετη με το DSL κι από μένα μου είπε ότι λειτουργεί κανονικά.
Πάντως δεν το επιχειρώ αν δεν ακούσω κάποιον να την έχει δοκιμάσει και να δουλεύει, ύστερα από όλα αυτά που είδα σε αυτό το ποστ...

Macgyver
12-07-04, 00:22
Λοιπόν, ορίστε η νεότερη ενημέρωση:
Η netkey δουλεύει κανονικά, το username πρέπει να είναι στην απλή μορφή <username>@forthnet.gr.
Η κάρτα λέει τρελλά, με 15 ευρώ το μήνα έχω περίπου τις ίδιες ταχύτητες (μια μείωση περίπου 10% στην ταχύτητα για p2p) που είχα και πριν που πλήρωνα 31 ευρώ στην ACN.
Ούτως ή άλλως δεν έπιανα ποτέ πάνω από 30-32 (μέσο όρο λιγότερο και από αυτό) Mbps με την 384 της ΑCN, τώρα πληρώνω λιγότερο από τα μισά λεφτα και κατεβάζω με μέσο όρο 25-27. Νομίζω ότι συμφέρει και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι πολλοί χρήστες, ίσως είναι ο μόνος τρόπος να τους αναγκάσουμε τους απατεώνες να ρίξουν τις τιμές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.