PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνιο πρόβλημα με γραμμή



iakinthos
31-03-13, 13:14
Καλησπέρα παιδιά
Από τη μέρα που ενεργοποιηθήκα στη HOL σε νέα γραμμή, στο πρόγραμμα 2play lite η γραμμή δε παίζει σταθερά
Όταν ενεργοποιήθηκα πρώτη φορά το Νοέμβριο είχα πολλά disconnects και πάρα πολλά errors στη γραμμή
Να ξεκαθαρίσω ότι από το ζεύγος του ΟΤΕ (κατανεμητής) έρχεται utp cat6 στο χώρο μου και είναι πάνω σε splitter ένα fritzbox 7140 και το τηλέφωνο
Έχω δοκιμάσει διάφορα splitters, αλλά και το ρούτερ απευθείας στη πρίζα
Ήρθε τεχνικός και τα βρήκε όλα σωστά από μέρους και δε διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα
Τα disconnects και τα errors συνεχιζόντουσαν καθημερινά και δεν έβγαζε το ρούτερ uptime πάνω από 3 μέρες, λόγω ότι μπούκωνε από τα πολλά errors και ήθελε restart μετά
Ξανά μανά δήλωση βλάβης και από ότι μου είπανε μετα, πήγανε και αλλάξανε πόρτα στο dslam που βετίωσε κάπως το uptime του ρούτερ στις 7 μέρες και μείωσε κάπως τα πολλά errors
Αυτό βάστηξε όμως λίγες μέρες και ξανά άρχισαν να ανεβαίνουν τα errors
Στο διάστημα αυτό εγώ συνχρόνιζα στα 4.6-5.2mbits
Το δίνουν βλάβη στον ΟΤΕ και από ότι μου είπαν μετά ότι είχε πρόβλημα το καλώδιο και άλλαξαν ζεύγος
Από τότε δε μπορώ να συνχρονίσω πάνω από 3.8mbits με τίποτα και εμφανίστηκε και ένα παράξενο κόψιμο στο spectrum στις πρώτες συχνότητες, ενώ πρώτα ήταν ενιαίο
Φυσικά τα errors παραμένουν, απλά τραβάει κάπου 10 μέρες uptime τώρα
Η HOL μου ξεκαθάρισε ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι άλλο αφού η ταχύτητα είναι στα λογικά όρια
Για δείτε λίγο τα screenshots μπας και κάποιος βγάζει άκρη τη συμβαίνει και μπορέσω και το επιλύσω
Αυτά είναι στατιστικά από 4 ώρες uptime

dikal
31-03-13, 17:29
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος με γνώσεις σε τέτοια θέματα, θα σου πω τι βλέπω. Κατ' αρχήν φαίνεται από το attenuation 45 να είσαι μακριά από το κέντρο (3260m σύμφωνα με αυτό:http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php). Ξέρεις τι απόσταση έχεις πραγματικά; Παλιότερα ήσουν σε άλλο πάροχο, κι αν ναι, τι ταχύτητες είχες;
Βλέπω επίσης ότι σε έχουν σε ADSL2, γι αυτό πιθανότατα συγχρονίζεις μέχρι 3.8. Σε πήγαν εκεί για να είσαι πιο σταθερός. Προηγουμένως που σε είχαν σε ADSL2+ έπιανες 4.6-5.2, αλλά επειδή τους ανέφερες πρόβλημα με αποσυνδέσεις σε γύρισαν στο ADSL2.
Τα κοψίματα στο spectrum ίσως είναι παρεμβολές - θόρυβος από άλλη γειτονική γραμμή.

valen_gr
31-03-13, 18:05
ισως να μην κατάλαβα. Το προβλημα ειναι οι 10 μερες uptime που βγάζει η γραμμη, ή τα σφάλματα που μετράει το ρουτερ?

jkoukos
31-03-13, 18:06
Εξόσον γνωρίζω το υφιστάμενο δίκτυο στο Περιστέρι είναι ίσως (αν όχι σίγουρα) το παλαιότερο και το χειρότερο της Αττικής.
Στο ΟΤΕ είχες 2Mbps (βλέπω στο προφίλ σου) που ακριβώς για τον λόγο αυτό έπαιζε ικανοποιητικά.
Στη HOL σωστά επέλεξες 6Mbps, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πιάνεις και για την ακρίβεια συγχρονίζεις σχεδόν σε αυτό που το Fritz υπολογίζει.
Για μένα πρόκειται για καλωδιακό θέμα (όχι εσωτερικό δικό σου) και νομίζω δύσκολα θα βρεθεί κάποιο καλό ζευγάρι χωρίς βέβαια ν' αποκλεισθεί.
Κάνε μια δοκιμή και με το router της HOL, που συνήθως συγχρονίζουν ψηλότερα από το Fritz.

iakinthos
31-03-13, 20:19
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος με γνώσεις σε τέτοια θέματα, θα σου πω τι βλέπω. Κατ' αρχήν φαίνεται από το attenuation 45 να είσαι μακριά από το κέντρο (3260m σύμφωνα με αυτό:http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php). Ξέρεις τι απόσταση έχεις πραγματικά; Παλιότερα ήσουν σε άλλο πάροχο, κι αν ναι, τι ταχύτητες είχες;
Βλέπω επίσης ότι σε έχουν σε ADSL2, γι αυτό πιθανότατα συγχρονίζεις μέχρι 3.8. Σε πήγαν εκεί για να είσαι πιο σταθερός. Προηγουμένως που σε είχαν σε ADSL2+ έπιανες 4.6-5.2, αλλά επειδή τους ανέφερες πρόβλημα με αποσυνδέσεις σε γύρισαν στο ADSL2.
Τα κοψίματα στο spectrum ίσως είναι παρεμβολές - θόρυβος από άλλη γειτονική γραμμή.
Ναι το attenuation είναι σωστό, κάπου εκεί είμαι 3200 μέτρα
Ήμουν ξανά στη HOL για 3 χρόνια μέχρι το περασμένο Μάιο και έπαιζα με το ίδιο προφίλ και το ίδιο ρούτερ και την ίδια δικιά μου καλωδίωση στα 6mbits σταθερά και με uptime πάνω από 2 μήνες (βράχος η γραμμή, εγώ έκανα restart το ρούτερ κάθε 2 μήνες να φρεσκαριστεί)
Έφυγα λόγω υπαιτειότητας του ΟΤΕ (υπόγεια καλωδιακή βλάβη), αφού όταν έγινε η ζημιά νόμιζα ότι έφταιγε η HOL και αφού παιδεύτηκα 1 μήνα και δε διορθώνοτανε το πρόβλημα (50-60 αποσυνδέσεις καθημερινά και ασταθές snr) νόμιζα ότι πίταρε το δίκτυο πλέον και πήγα ΟΤΕ
Εκεί μόλις ενεργοποιήθηκα στα 24mbits και είχαμε ένα σωρό προβλήματα, ο δεύτερος τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε στο χώρο μου και μετά πήγε στο καφαό μου είπε πως ακριβώς έχουν τα πράγματα (υπόγεια καλωδιακή βλάβη που θα πάρει καιρό να φτιαχτεί) και με γύρισε σε 2mbits που ακόμα και στα 2mbits είχα θέμα μέχρι τέλος Σεπτέμβρη
Οκτώμβριο πλέον βλέπω ότι έχει στρώσει η γραμμή και με ένα τεχνικό που μίλησα μου είπε ότι αποκαστάθηκε πλήρως η υπόγεια καλωδίωση, αλλά καλύτερα να το αφήσω στα 2mbits να μην έχω θέματα
Ε λέω κι εγώ αφού έστρωσε, δε παίρνω μια νέα γραμμή απο τη HOL που ήταν δοκιμασμένη και αν δε πιάσουμε πάλι τα 6mbits, κάπου 5mbits θα τα πιάσουμε
Μετά την αλλαγή ζεύγους από τον OTE, ότι προφίλ και να έχουμε δοκιμάσει δε πάει πάνω από 3.8mbits
Εμένα που κάνει εντύπωση αυτή η βουτιά που κάνει στις αρχικές χαμηλές συχνότητες, ενώ πρώτα ήταν ενιαία


ισως να μην κατάλαβα. Το προβλημα ειναι οι 10 μερες uptime που βγάζει η γραμμη, ή τα σφάλματα που μετράει το ρουτερ?
Και τα 2 σύν η χαμήλη ταχύτητα


Εξόσον γνωρίζω το υφιστάμενο δίκτυο στο Περιστέρι είναι ίσως (αν όχι σίγουρα) το παλαιότερο και το χειρότερο της Αττικής.
Στο ΟΤΕ είχες 2Mbps (βλέπω στο προφίλ σου) που ακριβώς για τον λόγο αυτό έπαιζε ικανοποιητικά.
Στη HOL σωστά επέλεξες 6Mbps, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πιάνεις και για την ακρίβεια συγχρονίζεις σχεδόν σε αυτό που το Fritz υπολογίζει.
Για μένα πρόκειται για καλωδιακό θέμα (όχι εσωτερικό δικό σου) και νομίζω δύσκολα θα βρεθεί κάποιο καλό ζευγάρι χωρίς βέβαια ν' αποκλεισθεί.
Κάνε μια δοκιμή και με το router της HOL, που συνήθως συγχρονίζουν ψηλότερα από το Fritz.
Έχω δοκιμάσει αρκετά ρούτερ, και τα δικά τους και εμπορίου, καθώτι έχω 5-6 και κάθονται αλλά έχει μπετώσει σε αυτό το συνχρονισμό
Ίσως πάει μετά από καμιά διακοπή ρεύματος γύρω στα 4mbits (λόγω μειωμένου crosstalk, εκείνη τη στιγμή), αλλά μαζεύει πιο γρήγορα errors μετά, με αποτέλεσμα να μπουκώνει σε 2-3 μέρες και να θέλει restart

balandis
31-03-13, 22:23
μια απο τα ιδια και γω ειμαστε μπουρδελο εδω...αν κανουν και ποτε αναβαθμιση.....λογικα το netfaster iad 2 πιανει την υψηλοτερη ταχυτητα συχρονισμου....πεταξα το netgear 2200 πανω στη γραμμη μου....περιραξα και snr πιανω 5-6 με γραμμη στο τεζα.....μαλλον θα τραβηξω και γραμμη απο το κουτι του σπιτιου εως το ρουτερ.ειναι και πλιο το δικο μου 30αετιας.αυτα:)

Ingenius
01-04-13, 02:23
Μετά τις επισκευές του υπόγειου καλωδίου ειδικά αν αυτό έγινε με τίποτα μούφες συμβαίνουν αυτά. Μείνε στο ποιο φτηνό πρόγραμμα που μπορείς να βρεις και άσε τα πειράματα με τις αλλαγές παρόχων. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει πάνω από 10 μέρες το uptime? :confused:
Και αυτά τα errors με τι ρυθμούς αυξάνονται δηλαδή; Έκατοντάδες ή χιλιάδες ανά λεπτό ή 100 ανα εβδομάδα; :hmm:

iakinthos
01-04-13, 08:44
Μετά τις επισκευές του υπόγειου καλωδίου ειδικά αν αυτό έγινε με τίποτα μούφες συμβαίνουν αυτά. Μείνε στο ποιο φτηνό πρόγραμμα που μπορείς να βρεις και άσε τα πειράματα με τις αλλαγές παρόχων. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει πάνω από 10 μέρες το uptime? :confused:
Και αυτά τα errors με τι ρυθμούς αυξάνονται δηλαδή; Έκατοντάδες ή χιλιάδες ανά λεπτό ή 100 ανα εβδομάδα; :hmm:
Κατά χιλιάδες τη μέρα και αρκετά loss of frames and signals και crd errors
Αυτό είναι screenshot από uptime 25 ώρες
Το θέμα είναι ότι η γραμμή μπορεί να πάει παραπάνω και να είναι σταθερή
Μία διεύκρινιση που δεν ανέφερα σε προηγούμενα πόστ
Το snr το έχουν ρίξει στο 9 λόγω ότι όπως προείπα για 3 χρόνια πριν με προφίλ adsl2 και snr 9 έπαιζε η γραμμή καμπάνα
Αν ανεβάσουν το snr στο 11 που είναι το standart της HOL, τότε δε πάει πάνω από 3mbits με τίποτα
Γείτονας σε On Telecoms και άλλος σε Wind πιάνουν 5.5-6Mbits και σταθερά
Απλά δε μπορεί να επέμβει στο καφαό η HOL για να βρει κάποιο καλύτερο ζεύγος και δε μπορεί να το δηλώσει πάλι βλάβη
Αλλά επειδή έχω και γραμμή του ΟΤΕ, μου λέγανε τη περίοδο που υπήρχε η καλωδιακή βλάβη, να κάνω υπομονή και τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν θα άλλαζαν τα καφαό (ήταν ήδη προγραμματισμένα ποια καφάο θα άλλαζαν) και θα ερχόντουσαν οπτικές ίνες και δημιουργία mini dslam
Όσο τα είδες εσύ....τα είδα κι εγώ

Ingenius
01-04-13, 15:40
Δεν υπάρχει λόγος να σου πειράξουν το modulation. Μπορείς πολύ άνετα να παίξεις οικιοθελώς εσύ σε ότι modulation θέλεις φτανει να μπορεί το μόντεμ σου να το υποστηρίξει και να σε αφήνει να το αλλάξεις. Πες τους να σε γυρίσουν σε "auto" με μεγαλύτερο SNR και παίξε μπάλα μόνος σου μετά φτάνει να ξέρεις να χειριστείς το μόντεμ σου κατάλληλα. Τα 600+ CRC είναι λίγα σχετικά για ένα 24ωρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.