PDA

Επιστροφή στο Forum : Geia xara sas...kai erwthsh krisews!!



TIGERXxX
23-06-04, 15:58
..Θα η8ελα να με βοηθησετε στο προβλημα που ισως εχουν οι περισσοτεροι (προ adsl-αδες) χρηστες.
Καταρχην να πω οτι ανα τακτα χρονικα διαστηματα παρακολουθω το forum διοτι σκεφτομαι εδω και καιρο να ερθω και εγω στον κοσμο του fast internet.
Παρ'ολα ταυτα λογω του οτι , οι τιμες ηταν ακομα απαγορευτικες (και συνειδισιακα ανηκω σε εκεινους που αντιστεκονται στα μονοπολια..ο νοων νοειτω) , οι providers δεν παρηχαν τα bandwidth που πληρωνουμε (λογω συμφορισης του δικτυου), και γενικα επειδη η κατασταση στην Ελλαδα ηταν (ειναι) ακομα σε πρωιμο σταδιο (κανεις αιτηση τωρα και εχεις adsl μετα απο δυομιση μηνες) , ηταν οι λογοι που δεν επερνα αποφαση να (ξε)φυγω απο την pstn.
Σαν επιλογο της εισαγωγης μου θα ηθελα να αναφερω , οτι ενω εχω αρκετες γνωσεις πανω στους υπολογιστες (στο h/w κομματι) , δεν εχω καμια ιδεα απο δικτυα και τα συναφη (βλεπετε ειμαι της παλιας σχολης).
Οποτε και ζηταω τα φωτα σας.
Η περιοχη που βρισκομαι ειναι στο κεντρο της Αθηνας (Hilton). (Το αναφερω αυτο επειδη ειδα οτι παιζει ρολο).
Ποιον provider να προτιμησω σε συναρτηση με την περιοχη μου?
Modem - Splitter , να αγορασω ανεξαρτητα , η να προτιμησω αυτα που παρεχει η εκαστοτε εταιρεια παροχης internet ? ( για να μην εχω προβληματα στο after sale κομματι και δευτερον για να εχω το μεγιστο αποτελεσμα συμβατοτητας-ταχυτητας)
Γενικοτερα σε τι αλλο θεμα θα πρεπει κατα την γνωμη σας να επιστησω την προσοχη μου? ( γιατι καθε αρχη και δυσκολη , αλλα οταν γινεται ειμαι της αποψης οτι πρεπει να ρωταω εκεινους που....εχουν προχωρησει στα "μονοπατια" πριν απο εμενα!!)
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Εκτωρας

dantouan
23-06-04, 16:04
Φιλε Εκτωρα καλως ηρθες στην παρεα μας :D
Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις πριν απο ολα, ειναι να μαθεις σε πιο dslam ανηκεις, και για να σε βοηθησω λιγο πρεπει να μαθεις σε πιο υποκαταστημα του Οτε ανηκεις, και τι τυπο dslam (Siemens, Intrakom, κτλ.)εχει αυτο....

JohnGR
23-06-04, 18:27
TIGERXxX, καλωσήρθες κι από εμένα!



Η περιοχη που βρισκομαι ειναι στο κεντρο της Αθηνας (Hilton). (Το αναφερω αυτο επειδη ειδα οτι παιζει ρολο).


Εδώ έχει δίκιο ο dantouan, μάθε πρώτα σε πιο DSLAM είσαι και τι μάρκα είναι. http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm

Γνωρίζεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου; Για να το μάθεις μπορείς να πάρεις τηλέφωνο το 134 (για πιο σίγουρα - λέμε τώρα) ή από εδώ: www.ondsl.gr.



Ποιον provider να προτιμησω σε συναρτηση με την περιοχη μου?


Στην επιλογή ISP δεν παίζει ρόλο η περιοχή. Για να δεις ποιος είναι ο καλύτερος μπορείς να ζητήσεις, τηλεφωνικός, demo, πριν κάνεις οριστική σύνδεση. Οι περισσότεροι εδώ έχουν Tellas & Forthnet.



Modem - Splitter , να αγορασω ανεξαρτητα , η να προτιμησω αυτα που παρεχει η εκαστοτε εταιρεια παροχης internet ? ( για να μην εχω προβληματα στο after sale κομματι και δευτερον για να εχω το μεγιστο αποτελεσμα συμβατοτητας-ταχυτητας)


Splitter θα πάρεις από τον ΟΤΕ και μάλιστα δωρεάν.
Το router που θα πάρεις να είναι ethernet, να συνδέεται δηλαδή με κάρτα δικτύου. Αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις μία με 10 ευρώ. Το από που θα το πάρεις είναι δικό σου θέμα και ανάλογο των απαιτήσεών σου.
Αν πρόκειται να ξεσκίσεις τα P2P, τότε θα πρότεινα το Zyxel 652R, που σηκώνει πολλές συνδέσεις και σίγουρα δεν θα σε απογοητεύσει. Αν οι απαιτήσεις σου είναι μικρότερες (αλλά όχι μικρές), τότε κοίτα τα SpeedTouch 510/530 και το JetSpeed 520.

Δεν μας έχεις πει βέβαια τι γραμμή έχεις (ISDN/PSTN) και πόσους υπολογιστές σκοπεύεις να συνδέσεις στο router.

Τέλος υπάρχει και η λύση της Vivodi. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να βρεις αρκετά με μία αναζήτηση.

Φιλικά,
Γιάννης

avatarious
23-06-04, 19:58
αν θέλεις να μοιράζεις τη σύνδεση σε δίκτυο διάλεξε ρούτερ αλλιώς υπάρχουν φθηνότερες λύσεις σε bridge

sdikr
23-06-04, 20:09
Modem - Splitter , να αγορασω ανεξαρτητα , η να προτιμησω αυτα που παρεχει η εκαστοτε εταιρεια παροχης internet ? ( για να μην εχω προβληματα στο after sale κομματι και δευτερον για να εχω το μεγιστο αποτελεσμα συμβατοτητας-ταχυτητας)

δεν πιστέυω οτι θα βρείς ουτε το 5% σε υποστηρίξη απο τον κάθε isp /ote απο την υποστήριξη που θα βρείς σε αυτές τις σελίδες



Γενικοτερα σε τι αλλο θεμα θα πρεπει κατα την γνωμη σας να επιστησω την προσοχη μου? ( γιατι καθε αρχη και δυσκολη , αλλα οταν γινεται ειμαι της αποψης οτι πρεπει να ρωταω εκεινους που....εχουν προχωρησει στα "μονοπατια" πριν απο εμενα!!)
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

κάνε εσύ την αίτηση και εδω είμαστε

potis21
23-06-04, 20:57
δεν πιστέυω οτι θα βρείς ουτε το 5% σε υποστηρίξη απο τον κάθε isp /ote απο την υποστήριξη που θα βρείς σε αυτές τις σελίδες





μονο μην παρεις ποτε και για κανενα λογο 901-11-σαςταπαιρνωκαικλαιτε
για τεχνικη υποστηριξη, γιατι θα εχει μετα ομαδικες αυτοκτονιες το site
(λεμε τωρα)

Οτι θες εδω.

lewton
23-06-04, 22:29
Λοιπόν βάλε Vivodi αν σε καλύπτει.
Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και δε θεωρώ ότι τα 40 ευρώ που ζητά για 256άρα σύνδεση είναι άσχημα σε σχέση με τον ΕΠΑΚ που πλήρωνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.