PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο υπολογιστής σας έχει 65.0 KByte buffer που περιορίζει την ταχύτητα διαμεταγωγής στα 9.78 Mbps



Greg61
02-04-13, 14:37
Κάνοντας μιά δοκιμή της ταχύτητας σύνδεσής μου με τον Υπερίωνα (http://www._ _ _) της ΕΕΤΤ, μεταξύ άλλων μου έδωσε και το παρακάτω μήνυμα:
Ο υπολογιστής σας έχει 65.0 KByte buffer που περιορίζει την ταχύτητα διαμεταγωγής στα 9.78 Mbps

- Αυτή τη buffer απο πού την αυξάνουμε;
- Τί άλλο μπορώ να διορθώσω εγώ στον υπολογιστή μου για να μή μου περιορίζει τη σύνδεση;

Τα υπόλοιπα στατιστικά είναι τα παρακάτω:
Στατιστικά μέσω του WEB100:
Έλεγχος για ενδιάμεσους κόμβους . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ολοκληρώθηκε.
Έλεγχος για firewalls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ολοκληρώθηκε.
Δοκιμή προς τα έξω για 10 δευτερόλεπτα (πελάτης προς εξυπηρετητή) . . . . . 834.0kb/s
Δοκιμή προς τα μέσα για 10 δευτερόλεπτα (εξυπηρετητής προς πελάτη) . . . . . . 10.15Mb/s
Αποστολή μεταπληροφορίας . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ολοκληρώθηκε.

------ Λεπτομέρειες συστήματος πελάτη ------
πληροφορίες λειτουργικού συστήματος: Όνομα = Windows 7, Αρχιτεκτονική = x86, Έκδοση = 6.1
δεδομένα Java : Κατασκευαστής = Oracle Corporation, Έκδοση = 1.7.0_17
Java data: Vendor = Oracle Corporation, Version = 1.7.0_17

------ Web100 Λεπτομερής ανάλυση ------
βρέθηκε σύνδεση Cable modem/DSL/T1.
Η σύνδεση σε διαμόρφωση full duplex
Πληροφορία: η ταχύτητα διαμεταγωγής περιορίζεται από άλλης προέλευσης κίνηση μέσα στο δίκτυο.
Καλώδιο(α) δικτύου εντάξει
Βρέθηκε κανονική διαμόρφωση duplex.

To Web100 αναφέρει ότι ο χρόνος απόκρισης (Round trip time) = 126.6 ms; μέγεθος πακέτου = 1452 Bytes; και
Καμμία απώλεια πακέτων - αλλά κάποια πακέτα έφτασαν με λάθος σειρά κατά το 0.02% του χρόνου
πελάτης-προς-εξυπηρετητή δοκιμή ταχύτητας διαμεταγωγής: Ανιχνεύθηκε ότι τα πακέτα μπαίνουν σε ουρά: 0.43%
Εξυπηρετητής προς πελάτη: δοκιμή ταχύτητας διαμεταγωγής: Ανιχνεύθηκε ότι τα πακέτα μπαίνουν σε ουρά: 0.93%
Αυτή η σύνδεση είναι περιορισμένη από τον παραλήπτη κατά το 93.94% του χρόνου.
Αυτή η σύνδεση είναι περιορισμένη από το δίκτυο 5.4% του χρόνου.

To Web100 αναφέρει ότι το TCP χρησιμοποιεί τις εξής ρυθμίσεις:
RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON
RFC 896 Nagle Algorithm: ON
RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF
RFC 1323 Time Stamping: OFF
RFC 1323 Window Scaling: ON; Παράγοντες Κλιμάκωσης - O Εξυπηρετητής=8, Ο πελάτης=7

O Εξυπηρετητής 'ndt.iupui.mlab2.ath01.measurement-lab.org' δεν είναι πίσω από firewall. [Η σύνδεση στο εφήμερο port πέτυχε]
Ο πελάτης μάλλον είναι πίσω από firewall. [Η σύνδεση στο εφήμερο port απέτυχε]
Πληροφορία: Κάποιος ενδιάμεσος κόβμος τροποποιεί το MSS
Οι διευθύνσεις του εξυπηρετητή διατηρούνται από άκρο σε άκρο
Πληροφορία: Κάποια συσκευή με Network Address Translation (NAT) τροποποιεί την διεύθυνση IP του πελάτη
Ο εξυπηρετητής λέει [***.***.***.***], αλλά ο πελάτης λέει [192.***.***.***]

neshtar
02-04-13, 15:32
αν εχεις vista/7 κλπ δεν μπορεις να το αλλαξεις, ουτε και χρειαζεται. Μια χαρα ειναι 64kb tcp buffer, απλα το tool της ΕΕΤΤ ειναι κλοπη/paste το tool του stanford που δεν κοιταει αποκλειστικα οικιακες broadband συνδεσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.