PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστική χρέωση σε κινητά από τη Wind



elephant
02-04-13, 16:13
Έχω Wind double play M.
Χθες είχα μια κλήση για προσφορά από τη Forthnet με το γνωστό πρόγραμμα με "αστικής χρέωσης" κλήσεις προς κινητά.
Η προσφορά είναι €27,90 για όλο το χρόνο
και παρέχει
απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά Ελλάδας
ίντερνετ 24άρι
και κλήσεις σε κινητά Ελλάδας με ρυθμό αστικής χρέωσης.

Η Wind θα δώσει κάτι αντίστοιχο, ξέρουμε;

sakis.kom
03-04-13, 23:20
Επειδή η Forthnet μας έχει συνηθίσει σε ψιλά γράμματα, εγώ θα προτιμούσα την WIND.

Helene
08-04-13, 18:07
Ψάξτο λίγο παραπάνω περί forthnet γιατί μου φαίνεται ύποπτα καλή η προσφορά της (η γνωστή παραδοσιακή δύσπιστη ελληνίδα)

theopan
08-04-13, 20:12
Τα "απεριόριστα" δεν είναι απεριόριστα αλλά 720 λεπτά/μήνα και έχει βήμα χρέωσης το 1 λεπτό. Άλλα "ψιλά γράμματα" δεν υπάρχουν. Η προσφορά είναι πολύ καλή -για όσους μιλάνε τόσο σε κινητά- και είναι επιβεβλημένο να ακολουθήσουν και οι άλλοι πάροχοι (και η Wind) αλλιώς θα χάσουν πολύ κόσμο. Τόσο απλά. Υ.Γ. Αναφέρομαι σε "απεριόριστα" κατ'αναλογία τα ίδια ισχύουν και για το "με αστική χρέωση".

kosmous
08-04-13, 23:12
Τα "απεριόριστα" δεν είναι απεριόριστα αλλά 720 λεπτά/μήνα και έχει βήμα χρέωσης το 1 λεπτό. Άλλα "ψιλά γράμματα" δεν υπάρχουν.


Έτσι ακριβώς , η λεγόμενη πολιτική ορθής χρήσης .

FuS
08-04-13, 23:27
Έτσι ακριβώς , η λεγόμενη πολιτική ορθής χρήσης .

Δυστυχώς, αυτό συμβαίνει όταν αντιγράφουμε τερτίπια άλλων παρόχων από το εξωτερικό.
(γιατί φυσικά δεν είναι ελληνική "πατέντα" αυτό)

elephant
09-04-13, 03:18
Στη Wind μου είπαν ότι αναμένεται να βγουν αντίστοιχα πακέτα...
Τόσο στο 13800 όσο και σε κατάστημα.

costas11145
09-04-13, 09:36
Έχω Wind double play M.
Χθες είχα μια κλήση για προσφορά από τη Forthnet με το γνωστό πρόγραμμα με "αστικής χρέωσης" κλήσεις προς κινητά.
Η προσφορά είναι €27,90 για όλο το χρόνο
και παρέχει
απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά Ελλάδας
ίντερνετ 24άρι
και κλήσεις σε κινητά Ελλάδας με ρυθμό αστικής χρέωσης.

Η Wind θα δώσει κάτι αντίστοιχο, ξέρουμε;


Aν δεν παίζουν όντως ψιλά γράμματα, είναι ΠΟΛΥ καλή τιμή. Δεν το ήξερα... και με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι αστικής χρέωσης κλήσεις προς κινητά. Μήπως έχεις κανα λινκ;;

elephant
09-04-13, 12:23
Αν μπεις στο σάιτ της Forthnet θα το βρεις εύκολα

Helene
12-04-13, 15:48
Πολύ καλό λοιπόν!

nikolas80p
15-04-13, 12:52
Πολύ καλό λοιπόν!

Όντως, αν σου φύγει η δυσπιστία είναι πολύ καλό :cool:

elephant
15-04-13, 16:31
Το θέμα είναι η Wind πότε θα δώσει κάτι αντίστοιχο. Μου κάνει εντύπωση ότι τόσο αυτή όσο και η HOL δεν έχουν κάνει καμία κίνηση απάντησης σε αυτό το πρόγραμμα. Ούτε ο ΟΤΕ.

lex_luthor
16-04-13, 00:51
Το θέμα είναι η Wind πότε θα δώσει κάτι αντίστοιχο. Μου κάνει εντύπωση ότι τόσο αυτή όσο και η HOL δεν έχουν κάνει καμία κίνηση απάντησης σε αυτό το πρόγραμμα. Ούτε ο ΟΤΕ.

Έχει και η Wind προσιτά πακέτα και έπειτα αν έχεις κινητό Wind, συνδυαστικά καλύπτεσαι και με το παραπάνω ;)

elephant
16-04-13, 08:41
Φίλε μου καμία σχέση. Πουθενά έως σήμερα δεν είχαν δοθεί κλήσεις προς κινητά σαν σταθερά. Εγώ δε θέλω πακέτα. Απλά όταν παίρνω σε κινητό να χρεώνεται ελάχιστα.

man0lakis
16-04-13, 15:25
το δίνει όντως πολύ φτηνά, χαμηλότερα απόλους τους άλλους.
forthnet: 0,0299€ /λεπτό,
wind: 0,1710€/λεπτό,
οτε: 0,06161 € / λεπτό,
hol: 0,1706 € / λεπτό προς Vodafone / Cosmote
0,1834 €/ λεπτό προς Wind / Q-Telecom,
cyta: 0,127€.

Helene
23-04-13, 18:00
Παιδιά γιατί ξαφνικά οι μισοί είναι banned? Τι παίχτηκε;

elephant
26-04-13, 17:26
Απογοήτευση από τη Wind.
Τους έστειλα μήνυμα και με κάλεσαν.
Δεν μπορούν να δώσουν τις αντίστοιχες χρεώσεις της Forthnet και δεν έχουν σκοπό να το κάνουν.
Έτσι μου είπε ο τύπος.
Το μόνο που μου πρόσφεραν ήταν 1 ώρα ακόμα προς κινητά με άλλα 4 ευρώ.
Οπότε το σκέφτομαι ήδη πολύ σοβαρά να την κάνω.

Helene
29-04-13, 21:26
Χμμμμ... τι να σου πω τώρα....
Δες τι σε συμφέρει. Με το ζόρι παντρειά δε γίνεται.
Να σε ρωτήσω επειδή δεν θυμάμαι. Το κινητό σου είναι Wind κι αυτό ή άλλη εταιρεία;
(Με τους banned δε βρήκαμε τι έγινε απ' ότι κατάλαβα. Η Παναγιά μαζί τους)

elephant
30-04-13, 14:47
Είναι καρτοκινητό Wind και δε σκέφτομαι σε καμία περίπτωση να το κάνω καρτοσυμβόλαιο ή σύνδεση.

Helene
10-05-13, 13:58
Όχι, κι εγώ θα σου έλεγα να μην το κάνεις προς το παρόν

jalexiou
02-06-13, 23:12
επειδη πλεον εχω 3 play με τις 12 ωρες (οντως υπαρχει πολιτικη ορθης χρησης για ευνοητους λογους,σε ολες τις εταιρειες υπαρχει και στην κινητη) η χρωση ειναι 0.0299 το λεπτο. 12 ωρες εινα παρα πολλες για να τις καλυψει σ ενα μηνα.βεβαια εξαρταται απο τον αριθμο των ατομως που χρησιμοποιουν το τηλεφωνο .αλλα και παλι κ να τις εξαντλησεις και να μιλησεις παραπανω λιγοτερο απο 2 ευρω σου βγαινει η επιπλεον ωρα.στο παλιο πακετο 2 play που ειχα ο μεσος ορος του κοστους των κλησεων το λεπτο ηταν περιπου 0.15 το λεπτο δηλαδη η μια ωρα περιπου 9 ευρω.ασυμφορο!!!! εχω on line αναλυση κ οσο μπορουσα να το ελεγξω αλλα κ παλι πολλα λεφτα ηταν.

beatnick
09-06-13, 19:41
Ο τίτλος είναι εντελώς παραπλανητικός. Μήπως θα έπρεπε να κλειδώσει το thread, και να ξανανοίξει όταν η wind δώσει κινητά με χρέωση αστικής κλήσης;

elephant
11-06-13, 17:21
Σιγά που παραπλανήθηκες... Ας βάλουν οι ops ένα ερωτηματικό στο τέλος της φράσης. Απλά διατυπώνονται απόψεις για τον δοθεί μια τέτοια παροχή.

jalexiou
11-06-13, 20:25
νομιζω οτι αν μια εταιρεια που παρεχει και κινητη τηλεφωνια και σταθερη τηλεφωνια εμπαινε στην διαδικασια να βαλει αστικη χρεωση σε κλησεις προς κινητο θα ισοπεδωνε ενα εκ των 2 παροχών. αν παρειχαν πχ απο το σταθερο τους κλησεις σε κινητα με αστικη χρεωση γιατι καποιος να εχει συμβολαιο κινητης και να χρεωνεται παγιο? μια εταιρεια που δεν παρεχει κινητη τηλεφωνια οπως η φορθνετ στην προκειμενη περιπτωση που σου δινει αυτη την δυνατοτητα την συμφερει και την εξυπηρετει να το εχει σαν παροχη και πολυ περισσοτερο εμας τους πελατες

sdikr
11-06-13, 20:36
νομιζω οτι αν μια εταιρεια που παρεχει και κινητη τηλεφωνια και σταθερη τηλεφωνια εμπαινε στην διαδικασια να βαλει αστικη χρεωση σε κλησεις προς κινητο θα ισοπεδωνε ενα εκ των 2 παροχών. αν παρειχαν πχ απο το σταθερο τους κλησεις σε κινητα με αστικη χρεωση γιατι καποιος να εχει συμβολαιο κινητης και να χρεωνεται παγιο? μια εταιρεια που δεν παρεχει κινητη τηλεφωνια οπως η φορθνετ στην προκειμενη περιπτωση που σου δινει αυτη την δυνατοτητα την συμφερει και την εξυπηρετει να το εχει σαν παροχη και πολυ περισσοτερο εμας τους πελατες

Αν ήταν έτσι όπως λες θα το έδινε σε όλους αντί να ζητά νέους πελάτες και συμβόλαια
η τιμή για τους παλιούς πόσο είναι ρώτησες; για τα επαγγελματικά;

jalexiou
11-06-13, 20:48
τα νεα πακετα της φορθνετ ουτως η αλλως παρεχουν κλησεις σε κινητα (αναλογα τι θα επιλεξεις εννοω αν το πακετο που κανει καποιος εχει τις 12 ωρες η αν θα εχει χρεωση 0,0299) με αυτη την χρεωση. αυτο δεν εχει να κανει με νεους η παλιους.ειναι για ολους.δεν εχουν ολοι αναγκη ιντερνετ η θελουν 3play .αλλα οτι και αν επιλεξεις ειτε σαν υφισταμενος ειτε σαν καινουριος αυτη ειναι η χρεωση στα κινητα. για τα επαγγελματικα δεν εχει τυχει να αναρωτηθω ποτε γιατι δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν χρειαστηκε να το ψαξω, αλλα κ παλι νομιζω οτι το πακετο με αστικα υπεραστικα προς φορθνετ δικτυο μαζι με ιντερνετ που εχει και χρεωση στα υπολοιπα δικτυα +κινητα με 0,0299 το χουν 22,90 και το παρεχουν κ σε επαγγελματικους χωρους. ειναι το πιο απλο πακετο αλλα και παλι νομιζω οτι συμφερει. αναλογα τον χωρο παντα και την κινηση του τηλεφωνου.

sdikr
11-06-13, 21:00
τα νεα πακετα της φορθνετ ουτως η αλλως παρεχουν κλησεις σε κινητα (αναλογα τι θα επιλεξεις εννοω αν το πακετο που κανει καποιος εχει τις 12 ωρες η αν θα εχει χρεωση 0,0299) με αυτη την χρεωση. αυτο δεν εχει να κανει με νεους η παλιους.ειναι για ολους.δεν εχουν ολοι αναγκη ιντερνετ η θελουν 3play .αλλα οτι και αν επιλεξεις ειτε σαν υφισταμενος ειτε σαν καινουριος αυτη ειναι η χρεωση στα κινητα. για τα επαγγελματικα δεν εχει τυχει να αναρωτηθω ποτε γιατι δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν χρειαστηκε να το ψαξω, αλλα κ παλι νομιζω οτι το πακετο με αστικα υπεραστικα προς φορθνετ δικτυο μαζι με ιντερνετ που εχει και χρεωση στα υπολοιπα δικτυα +κινητα με 0,0299 το χουν 22,90 και το παρεχουν κ σε επαγγελματικους χωρους. ειναι το πιο απλο πακετο αλλα και παλι νομιζω οτι συμφερει. αναλογα τον χωρο παντα και την κινηση του τηλεφωνου.

Και όμως στα επαγγελματικά ξυρίζουν
Στα παλιά προγράμματα ξυρίζουν, θέλουν να αλλάξεις πρόγραμμα

jalexiou
11-06-13, 21:13
για τα επαγγελματικα σου πα δεν ξερω αλλα θα το ψαξω ετσι για την κουβεντα να σου πω την αληθεια! για τα παλια πακετα να σου πω κατι δεν συμφερουν με τα δεδομενα τα τωρα. καποιος που εχει 2play economy αν εχει την προσφορα που ειχαν βγαλει περισυ και ληξει απο 24,90 παει στα 34,90. και το χω ψαξει γιατι το χα το πακετο αλλα με nova μαζι. αρα γιατι να μην συμφερει καποιον το νεο τους με τα 27,90? και για παντα θα χει την τιμη και τις ιδιες παροχες και την οικονομικη χρεωση στα κινητα ακριβως για να μην τον ξυρισουν. και να πουμε και του στραβου το δικιο και γω αν ειχα παρει κατι καινουριο αυτο θα θελα να πουλησω. πιστευω παντως οτι τα νεα πακετα ειναι καλυτερα απο την αποψη χρεωσεων. ειναι τιμες για παντα τουλαχιστον. και η χρεωση στα κινητα ειναι εκεινο που νομιζω κανει τη διαφορα γιατι δεν υπαρχει αλλου.τουλαχιστον για μενα ηταν κινητρο σοβαρο ν αλλαξω πακετο γιατι υπαρχει καταναλωση στο σπιτι

avga
12-06-13, 14:16
νομιζω οτι αν μια εταιρεια που παρεχει και κινητη τηλεφωνια και σταθερη τηλεφωνια εμπαινε στην διαδικασια να βαλει αστικη χρεωση σε κλησεις προς κινητο θα ισοπεδωνε ενα εκ των 2 παροχών. αν παρειχαν πχ απο το σταθερο τους κλησεις σε κινητα με αστικη χρεωση γιατι καποιος να εχει συμβολαιο κινητης και να χρεωνεται παγιο? μια εταιρεια που δεν παρεχει κινητη τηλεφωνια οπως η φορθνετ στην προκειμενη περιπτωση που σου δινει αυτη την δυνατοτητα την συμφερει και την εξυπηρετει να το εχει σαν παροχη και πολυ περισσοτερο εμας τους πελατες
Αν ήταν έτσι όπως λες θα το έδινε σε όλους αντί να ζητά νέους πελάτες και συμβόλαια
η τιμή για τους παλιούς πόσο είναι ρώτησες; για τα επαγγελματικά;

αυτό που κολλάει; άσχετα με το ότι την τιμή την δίνει σε όλους. νέους πελάτες και συμβόλαια ζητάν όλες οι εταιρίες, σταθερής, κινητής. Για να σου δώσουν επιδότηση, μείωση παγίου σε παλιούς ή κάποια προσφορά σε νέους κλπ.
μόνο κάποια εταιρία που δεν δίνει προσφορά ή μείωση ούτε σε παλιούς, ούτε σε καινούριους και έχει φιξ τιμές (αρκετά ακριβές) δεν την απασχολεί η δέσμευση. :whistle:

sdikr
12-06-13, 14:22
αυτό που κολλάει; άσχετα με το ότι την τιμή την δίνει σε όλους. νέους πελάτες και συμβόλαια ζητάν όλες οι εταιρίες, σταθερής, κινητής. Για να σου δώσουν επιδότηση, μείωση παγίου σε παλιούς ή κάποια προσφορά σε νέους κλπ.
μόνο κάποια εταιρία που δεν δίνει προσφορά ή μείωση ούτε σε παλιούς, ούτε σε καινούριους και έχει φιξ τιμές (αρκετά ακριβές) δεν την απασχολεί η δέσμευση. :whistle:

Ναι γιατί η εταιρία αυτή (forthnet) τα λαμβάνει απο αυτούς που είναι στο παλιό πρόγραμμα, μάλιστα με χρέωση 6 φόρες ποιο πάνω, μόνο 0,1750 το λεπτό κλήσης!
Η άλλη εταιρία που προφανώς αναφέρεσαι, είναι η μόνη που πάντα έριχνε την τιμή στις κλήσεις κάθε φόρα που κάνανε τις μειώσεις απο την ΕΕΤΤ σε ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές της

avga
12-06-13, 14:31
Ναι γιατί η εταιρία αυτή (forthnet) τα λαμβάνει απο αυτούς που είναι στο παλιό πρόγραμμα, μάλιστα με χρέωση 6 φόρες ποιο πάνω, μόνο 0,1750 το λεπτό κλήσης!
Η άλλη εταιρία που προφανώς αναφέρεσαι, είναι η μόνη που πάντα έριχνε την τιμή στις κλήσεις κάθε φόρα που κάνανε τις μειώσεις απο την ΕΕΤΤ σε ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές της

δηλαδή τους υποχρεώνει να πάνε σε νέο πρόγραμμα, να δεσμευτούν για άλλους 12 μήνες για να πάρουν, με πιο φτηνό πάγιο, χρεώσεις στην μισή τιμή από τον οτε. τον δευτερο φτηνότερο σε χρεώσεις προς κινητά.

jalexiou
12-06-13, 20:14
στα παλια πακετα της φορθνετ οι κλησεις σε κινητα βγαινει κατα μεσο ορο οντως καπου εκει 0,17 /λεπτο (εχει διαφορετικη χρεωση για wind αλλη για cosmote και αλλη για vodaphone). καποιος που εχει το παλιο πρακτικα 2play που ειχε αστικα υπεραστικα εξωτερικο και ιντερνετ δινει 41,24 μηνα.γιατι να μην τον συμφερει το νεο τους που του δινει αστικα υπεραστικα εξωτερικο και ιντερνετ με 34,90? και αν κανει κινητα κ μια ωρα να μιλησει παλι πιο οικονομικα του βγαινει.εφοσον αλλαζει πακετο θα εχει δεσμευση ειναι δεδομενο.αυτο καλως η κακως θα πρεπει σαν καταναλωτες να το δεχθουμε γιατι οπου και να μαστε συνδρομητες και ικανοποιημενοι με μια εταιρεια το εχουμε αποδεχτει για να κανουμε οικονομια στην τσεπη μας. παντα ενα καλο δεν εχει κ το μελανο του σημειο? στις εταιρειες ενα απο αυτα ειναι η δεσμευση!!!!!

sdikr
12-06-13, 20:15
στα παλια πακετα της φορθνετ οι κλησεις σε κινητα βγαινει κατα μεσο ορο οντως καπου εκει 0,17 /λεπτο (εχει διαφορετικη χρεωση για wind αλλη για cosmote και αλλη για vodaphone). καποιος που εχει το παλιο πρακτικα 2play που ειχε αστικα υπεραστικα εξωτερικο και ιντερνετ δινει 41,24 μηνα.γιατι να μην τον συμφερει το νεο τους που του δινει αστικα υπεραστικα εξωτερικο και ιντερνετ με 34,90? και αν κανει κινητα κ μια ωρα να μιλησει παλι πιο οικονομικα του βγαινει.εφοσον αλλαζει πακετο θα εχει δεσμευση ειναι δεδομενο.αυτο καλως η κακως θα πρεπει σαν καταναλωτες να το δεχθουμε γιατι οπου και να μαστε συνδρομητες και ικανοποιημενοι με μια εταιρεια το εχουμε αποδεχτει για να κανουμε οικονομια στην τσεπη μας. παντα ενα καλο δεν εχει κ το μελανο του σημειο? στις εταιρειες ενα απο αυτα ειναι η δεσμευση!!!!!

Ναι αλλά όταν κάποιος το σπάει αυτό και δίνει τις νέες τιμές σε όλους τότε σε πειράζει λίγο

Νομίζω οτι είμαστε offtopic για πωλήσεις ας πάμε σε άλλα θέματα

jalexiou
12-06-13, 20:22
γιατι να σε πειραζει? ισα ισα αν εισαι ηδη πελατης δεν εχεις και τελος ενεργοποιησης σε σχεση με εναν νεο πελατη. ριξε θεμα!!!!!

elephant
18-10-13, 17:05
Έχουμε κανένα νέο αν η Wind κατεβάσει τις τιμές της στις κλήσεις προς κινητά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.