PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ



Σελίδες : [1] 2 3

Gedo
23-06-04, 18:28
Καλησπερα,παρακολουθω εδω και καιρο το φορουμ και παντα οταν διαβαζα για χαμηλες ταχυτητες αισθανομουν ανακουφιση γιατι δεν ειχα προβλημα ποτε. Εχω 384/128
με forthnet modem speedtouch 530 i δεν εχω καρτα δικτυου αλλα usb 2.0. Ενω ολα πηγαιναν μια χαρα (dslam siemens) τον τελευταιο καιρο οι ταχυτητες που εχω δεν ξεπερνουν τα 250-260 kbps τωρα που σας γραφω στο τεστ που εκανα με την forthnet δεν ξεπερασα τα 210
με dl απο το ftp της forthnet 27kb per sec. Ξερω οτι δεν φταιει ο provider μου γιαυτο και απευθυνθηκα στο 121 οπου μου ειπαν οτι μαλλον θελει ρυθμισει το μοντεμ και αν εχω ασυρματη συσκευη τηλεφωνου και αλλα κουφα και θα στειλουν συνεργειο να το κοιταξουν. Υπαρχει και αλλος που εχει το ιδιο προβλημα με μενα στο dslam καλαμακιου? Ειδικα τις απογευματινες ωρες,
και αν ναι και τελικα φταινε οι οτετζηδες που πρεπει να απευθυνθω να βρω το δικιο μου?

JohnGR
23-06-04, 18:39
Μπορεί να σου φανούν χαζές οι ερωτήσεις αλλά...
Όταν κάνεις τα τεστ από τον ftp, τρέχει κάτι άλλο στο PC σου; Έχεις κάνει scan για spyware/trojans/viruses;



Ξερω οτι δεν φταιει ο provider μου


Πώς το ξέρεις, αλήθεια; Έχεις δοκιμάσει και με άλλον (π.χ. Netcarta);
Κοίτα αυτό το link που εξηγεί τι φταίει για χαμηλές ταχύτητες: http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html

AsGoodAsItGets
23-06-04, 18:45
Gedo, εγώ έχω αυτά τα προβλήματα εδώ και πολύ καιρό (2+ εβδομάδες) αλλά έχω βαρεθεί να παίρνω τηλέφωνα και να κάνω ποστ εδώ για το πρόβλημα. Είναι προφανές πλέον ότι το DSLAM είναι πιταρισμένο. :evil:

Όταν βλέπεις π.χ. το upload στο DC++ να είναι < 5kb/sec τι άλλο να πεις;
Εμένα τις προάλλες με πέταξαν έξω από hub του Άγγελου επειδή μάλλον είχε πέσει τόσο πολύ το upload μου που θα νόμισαν ότι το έκανα επίτηδες! :? :(

Το δε μουλάρι το έχω παρατήσει εδώ και καιρό γιατί ως γνωστόν στο μουλάρι αν δεν ανεβάσεις, δεν κατεβάζεις κιόλας... :evil:

Gedo
23-06-04, 18:58
Οταν κανω τεστ εχω ολα τα προγραμματα κλειστα. Ιους trojan κτλ ειμαι καθαρος. Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με help desk της forthent οπου καναμε τα τεστ μαζι. Αυτη την στιγμη η κινηση της forthnet se adsl δεν ξεπερανει το 30%. Αν δειτε τις ταχυτητες που εχω παραθεσει σε αλλα topic θα δειτε οτι ειναι πολυ μεγαλες. Δεν μπορει ξαφνiκα να επαθε κατι ο provider. Θα προσπαθησω να βρω καποιον τεχνικο απο καλαμακι να δω τι γινετε. Οσο υπηρχαν πορτες δεν ειχαμε προβλημα τωρα που τιγκαρισε γιναν ολα. Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση :D

JohnGR
23-06-04, 19:03
Δεν μπορει ξαφνiκα να επαθε κατι ο provider.


Κι όμως, κι όμως... Αν και σύμφωνα με τον AsGoodAsItGets, είναι πιταρισμένο το DSLAM, οπότε δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση.
Καλή τύχη φίλε μου :D

rdaniel
24-06-04, 09:20
Οταν κανω τεστ εχω ολα τα προγραμματα κλειστα. Ιους trojan κτλ ειμαι καθαρος. Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με help desk της forthent οπου καναμε τα τεστ μαζι. Αυτη την στιγμη η κινηση της forthnet se adsl δεν ξεπερανει το 30%. Αν δειτε τις ταχυτητες που εχω παραθεσει σε αλλα topic θα δειτε οτι ειναι πολυ μεγαλες. Δεν μπορει ξαφνiκα να επαθε κατι ο provider. Θα προσπαθησω να βρω καποιον τεχνικο απο καλαμακι να δω τι γινετε. Οσο υπηρχαν πορτες δεν ειχαμε προβλημα τωρα που τιγκαρισε γιναν ολα. Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση :D

Ίσως υπάρχει πράγματι πτώση τελευταία, αλλά θα προσθέσω πως το περασμένο βράδυ κατέβασα σφαίρα (140ΜΒ την ώρα από eMule ...) για όλο το βράδυ και με ταχύτητα που έφτασε τα 50Κ (!!) με Tellas 384 από το συγκεκριμένο DSLAM, πάντα με eMule. Πιστεύω πως εκτός από το "πιταρισμένο" ή όχι DSLAM, ρόλο παίζουν και το modem / οι ρυθμίσεις / ο provider. Εγώ χτες έκανα αλλαγές στις ρυθμίσεις μου και είδα διαφορά. Και να σημειώσω ότι ΠΑΝΤΑ έχω μεγάλες ταχύτητες σε download από FTP, ανεξαρτήτως ώρας/ημέρας (40-45Κ) .

polakis
25-06-04, 13:23
Ρε παιδιά κι εγώ είμαι στο Καλαμάκι με vivodi 384 απο ΟΤΕ κι έχω χαμηλές ταχύτητες 20-25 :(
Δεν καταλαβαίνω τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βελτιωθώ στο κομπιούτερ?Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει απλά τί πρέπει να κάνω..........

Gedo
26-06-04, 19:01
Ίσως υπάρχει πράγματι πτώση τελευταία, αλλά θα προσθέσω πως το περασμένο βράδυ κατέβασα σφαίρα (140ΜΒ την ώρα από eMule ...) για όλο το βράδυ και με ταχύτητα που έφτασε τα 50Κ (!!) με Tellas 384 από το συγκεκριμένο DSLAM, πάντα με eMule. Πιστεύω πως εκτός από το "πιταρισμένο" ή όχι DSLAM, ρόλο παίζουν και το modem / οι ρυθμίσεις / ο provider. Εγώ χτες έκανα αλλαγές στις ρυθμίσεις μου και είδα διαφορά. Και να σημειώσω ότι ΠΑΝΤΑ έχω μεγάλες ταχύτητες σε download από FTP, ανεξαρτήτως ώρας/ημέρας (40-45Κ) .



Την Πεμπτη και για μενα ηταν πολυ καλα τα πραγματα οπως και σημερα.
Χτες μιλησα με καποιον τεχνικο του οτε για το συγκεκριμενο θεμα ηταν νεο παιδι
και αρκετα συζητησιμο, μου παραδεχτηκε οτι πρεπει να γινει καποια αναβαθμιση στο Καλαμακι γιατι γεμισε και αυτο. Υπομονη μεχρι τους ολυμπιακους

rdaniel
26-06-04, 20:05
Ρε παιδιά κι εγώ είμαι στο Καλαμάκι με vivodi 384 απο ΟΤΕ κι έχω χαμηλές ταχύτητες 20-25 :(
Δεν καταλαβαίνω τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βελτιωθώ στο κομπιούτερ?Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει απλά τί πρέπει να κάνω..........

Εξαρτάται μάλλον από το Modem/router που χρησιμοποιείς. Επίσης, σε τί πρόγραμμα σου βγάζει τις ταχύτητες που λες; Με τι ταχύτητα σύνδεσης; (256, 384, 512 ...) Τι Windows χρησιμοποιείς; ... Χωρίς αυτές τις πληροφορίες, δεν μπορεί να σου πει κανείς εύκολα ΤΙ να κάνεις ...

AsGoodAsItGets
13-07-04, 11:07
Πάντως χτες το απόγευμα κατά τις 5 και μέχρι περίπου τις 9, μάλλον λόγω της διακοπής κατά την οποία έπεσαν πολλά μηχανήματα και δεν είχαν επανέρθει ακόμα, κατέβαζα με κάτι απίστευτες ταχύτητες (αυτές που θα έπρεπε να έχουμε συνέχεια δηλαδή :evil: ), 45-48kb/s! :!:

AYN@N@S
14-07-04, 03:27
Ρε παιδια και εγω στο DSLAM στο καλαμακι ειμαι και οντως ειναι πιταρισμενο.. Τα πινκς ειναι απλα ΑΣΧΟΣ!! Εστειλα mail στον Παν. Βασιλάκης (Τµήµα Υπηρεσιών xDSL τηλ. 210-6115235) στο "Vassilakis Panayiotis" <pvasilakis@ote.gr> και θα προτεινα να κανετε και οι υπολοιποι στην περιοχη το ιδιο!!!!! Τουταχωσα λιγο για να ξυπνησει κανενα αργοσχολο γιατι δεν αντεχεται αλλο πια...

Johngr δεν χρειαζεται ναχεις ιδιαιτερες γνωσεις για να καταλαβεις τι φταιει.. Γιατι αν εισαι gamer προφανος θασαι over isdn και επειτα θαχεις ενα εσωτερικο μοντεμ isdn ειτε tornado ειτε fritz για να τσεκαρεις τα πινκς και να δεις αμα φταιει ο isp...... An δεν εισαι gamer ενα απλο tracert τα κανει ολα...

Τεσπα διαμαρτυρηθειτε ολοι στο ---> pvasilakis@ote.gr
Αμα μαζεψουν ονοματα και παραπονα θα κατσουν να το αναβαθμησουν.

Gedo
14-07-04, 18:17
Μολις εστειλα mail και εγω ας ελπισουμε οτι κατι θα γινει. Η κατασταση την τελευταια εβδομαδα εχει γινει απαραδεκτη παλι.

Gedo
21-07-04, 18:09
Δεν ξερω αν πηρες απαντηση ΑΥΝ@Ν@ αλλα εχει περασει μια εβδομαδα απο τοτε που του εστειλα το mail και με εχει γραμμενο :evil:

Gedo
26-10-04, 11:23
Επανερχομαι δριμυτερος για το χειροτερο ισως DSLAM ΕΝ Ελλαδη. Δεν χρειαζετε να αναφερω οτι μετα την ρυθμιση του Ο.Τ.Ε σε 384/128 ταχυτητες d/l 45-46 εφυγαν ανεπιστρεπτι. Τα πραγματα κυλουσαν ποτε ετσι ποτε αλλιως αναλογα την ωρα και την μερα. Υπηρχαν φορες που ειχα 40 d/l (σπανιες) και φορες που δεν επιανα ουτε 23 :twisted: :twisted: :twisted: . Απο την περασμενη Πεμπτη τα πραγματα ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ. Οι ταχυτητες ειναι εξευτελιστικες, ντρεπομαι να τις αναφερω. Βλεπω τα pings στουυς server του μαυλαριου και με πιανει τρελλα :evil: μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Εχω παρει το 121 απο την Παρασκευη καμμια απαντηση , ξαναπηρα χτες τιποτα ακομα. Απο την forthnet, τους εστειλα mail, με πηραν τα παιδια το Σαββατο μου παραδεχτηκαν οτι εχουν ενα προβλημα ειδικα με το εξωτερικο και προσπαθουν να το λυσουν. Ολα μου οι αποριες λυθηκαν ομως εχθες οταν ειδα οτι για τις περιοχες του DLAM Καλαμακιου υπαρχει πλεον διαθεσημοτητα. Δηλαδη στο ηδη πιταρισμενο DSLAM στριμωξαν και αλλλους και φυσικα χωρις καμια αναβαθμιση της γραμμμης. Καταλαβαινω οτι ειναι πολλοι αυτοι που εχουν κανει αιτηση και περιμενουν να δοκιμασουν πως ειναι το γρηγορο internet αλλα με νοοτροποιες σαν του Ο.Τ.Ε "βαλε οσους μπορεις και εχει ο Θεος" δεν νομιζω να δει γρηγορο Internet κανεις.Λυπαμαι πραγματικα για τα παιδια που περιμενουν τοσο καιρο για μια πολυποθητη γραμμη Adsl και τελικα αυτο που θα δουνε θα ειναι για γελια και για κλαμματα. :shock:

Gedo
26-10-04, 15:18
Σημερα το μεσημερι συγκεκριμενα πριν απο λιγο με πηραν τηλεφωνο απο τον Ο.Τ.Ε , επιτελους. Δεν τον αφησα να μου πει τιποτα ετσι κι αλλιως τα εχω ακουσει εκατο φορες. Του ειπα για ολη αυτην την γελοιοτητα που γινετε εις βαρος μας, απλα συμφωνησε μαζι μου (κατα γενικη ομολογια οι τεχνικοι ειναι καιευγενικοι και κατανοουν τα προβληματα). Οταν του ζητησα να μιλησω με καποιον υπευθυνο και οτι προκειτε να προχωρησω σε καταγγελια στο ΙΝ.ΚΑ μου εδωσε το τηλ της υπηρεσιας κατανομης του
Bandwith. 210-3800111. Δεν νομιζω να βγαλω ακρη αλλα θα παρω.

Executor
26-10-04, 21:14
Π. Φάληρο, DSLAM Καλαμακίου, ForthNet 384/128, Jetspeed 520i και κανένα πρόβλημα σε pings, trace, downloads κλπ.

Ή είμαι κωλόφαρδος ή κάτι παίζει..

snapy
26-10-04, 21:44
Καλησπερα σε ολους.
Κι εγω απο Π.Φαληρο και καινουριος στο φορουμ. Εκανα αιτηση για συνδεση πριν απο μια εβδομαδα, και χτες πηγα και πηρα το μοντεμ (alcatel speedtouch 510i ) και το splitter.
Μια και τα ειχα στα χερια μου ειπα να το συνδεσω να ειμαι ετοιμος οταν ενεργοποιηθει η ΑDSL. Οταν το συνδεσα λοιπον ειδα και τα 3 λαμπακια του μοντεμ να ειναι πρασινα και πηρα στον ΟΤΕ να ρωτησω αν ενεργοποιηθηκε η συνδεση. Μου ειπανε απο τον ΟΤΕ οτι οντως εχει ενεργοποιηθει.Μεσα στην τρελλη χαρα παιρνω την forthnet να μετατρεψω την isdn συνδεση σε ADSL 384 . Μου ειπανε οτι σε μιαμιση ωρα θα ειμαι οκ.
Δοκιμασα μετα απο 2 ωρες αλλα τιποτα φυσικα. Το ενα λαμπακι , αυτο με το @ αναβοσβηνε πρασινο - πορτοκαλι συνεχεια.Πηρα στην forthnet ,δοκιμασαμε διαφορα πραγματα και καταληξανε οτι ειναι προβλημα του ΟΤΕ.
Πηρα σημερα το πρωι τον ΟΤΕ και αφου τσεκαρανε και απο εκει καποια πραγματα και αυτοι μου ειπανε οτι καποιο προβλημα υπαρχει με την γραμμη και θα το δει τεχνικος και θα με ενημερωσει εως το απογευμα. Κατα τις 5 τους ξαναπηρα αφου δεν με ειχε παρει κανεις, πιο νευριασμενος αυτην την φορα , και ζητησα να μιλησω με καποιον τεχνικο να μου πει τουλαχιστον ποτε θα εχω ADSL . Λιγο αργοτερα με πηρε ενας τυπος ( μαλλον τεχνικος , το τηλεφωνο αρχιζε απο 825 )και μου λεει οτι γινονται καποια εργα σε ενα DSLAM της περιοχης και οτι εκει ανηκω κι εγω κι επισης μου ειπε οτι εμεις δεν σας ειπαμε οτι εχει ενεργοποιηθει η συνδεση αλλα οτι ειναι στην φαση της ενεργοποιησης (!!?? )
:shock: Οταν τον ρωτησα ποτε τελικα προβλεπεται να εχω DSL μου ειπε περιπου σε 3 μερες.
Κανενας αλλος απο Π.Φαληρο η Καλαμακι με παρομοιο προβλημα υπαρχει?
:guitar

ΕΡΜΗΣ
26-10-04, 22:02
Snapy δοκίμασε να μπεις με
username: otenet@otenet.gr
pass: otenet

Ανοιξε το browser και προσπάθησε να ανοίξεις τη σελίδα http://my.otenet.gr

Αν δεν συνδέεσαι είναι πρόβλημα γραμμής
Αν συνδέεσαι και βλέπεις αυτή τη σελίδα τότε πάρε τη forthnet για να δεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ενεργοποίηση των κωδικών σου(λογαριασμός σου στον ISP)

Υ.Γ. Αν το λαμπάκι @ είναι πράσινο μόνιμα τότε έχει αποκατασταθεί σύνδεση με τον ISP που χρησιμοποιείς την δεδομένη στιγμή

AsGoodAsItGets
26-10-04, 23:16
Π. Φάληρο, DSLAM Καλαμακίου, ForthNet 384/128, Jetspeed 520i και κανένα πρόβλημα σε pings, trace, downloads κλπ.

Ή είμαι κωλόφαρδος ή κάτι παίζει..

Είσαι κωλόφαρδος (με το συμπάθειο).
Η κατάσταση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! :evil:

Executor
26-10-04, 23:19
Καλησπερα σε ολους.
Κι εγω απο Π.Φαληρο και καινουριος στο φορουμ. Εκανα αιτηση για συνδεση πριν απο μια εβδομαδα, και χτες πηγα και πηρα το μοντεμ (alcatel speedtouch 510i ) και το splitter.
Μια και τα ειχα στα χερια μου ειπα να το συνδεσω να ειμαι ετοιμος οταν ενεργοποιηθει η ΑDSL. Οταν το συνδεσα λοιπον ειδα και τα 3 λαμπακια του μοντεμ να ειναι πρασινα και πηρα στον ΟΤΕ να ρωτησω αν ενεργοποιηθηκε η συνδεση. Μου ειπανε απο τον ΟΤΕ οτι οντως εχει ενεργοποιηθει.Μεσα στην τρελλη χαρα παιρνω την forthnet να μετατρεψω την isdn συνδεση σε ADSL 384 . Μου ειπανε οτι σε μιαμιση ωρα θα ειμαι οκ.
Δοκιμασα μετα απο 2 ωρες αλλα τιποτα φυσικα. Το ενα λαμπακι , αυτο με το @ αναβοσβηνε πρασινο - πορτοκαλι συνεχεια. Πηρα στην forthnet ,δοκιμασαμε διαφορα πραγματα και καταληξανε οτι ειναι προβλημα του ΟΤΕ.
Πηρα σημερα το πρωι τον ΟΤΕ και αφου τσεκαρανε και απο εκει καποια πραγματα και αυτοι μου ειπανε οτι καποιο προβλημα υπαρχει με την γραμμη και θα το δει τεχνικος και θα με ενημερωσει εως το απογευμα. Κατα τις 5 τους ξαναπηρα αφου δεν με ειχε παρει κανεις, πιο νευριασμενος αυτην την φορα , και ζητησα να μιλησω με καποιον τεχνικο να μου πει τουλαχιστον ποτε θα εχω ADSL . Λιγο αργοτερα με πηρε ενας τυπος ( μαλλον τεχνικος , το τηλεφωνο αρχιζε απο 825 )και μου λεει οτι γινονται καποια εργα σε ενα DSLAM της περιοχης και οτι εκει ανηκω κι εγω κι επισης μου ειπε οτι εμεις δεν σας ειπαμε οτι εχει ενεργοποιηθει η συνδεση αλλα οτι ειναι στην φαση της ενεργοποιησης (!!?? )
:shock: Οταν τον ρωτησα ποτε τελικα προβλεπεται να εχω DSL μου ειπε περιπου σε 3 μερες.
Κανενας αλλος απο Π.Φαληρο η Καλαμακι με παρομοιο προβλημα υπαρχει?
:guitar

Αν δεν κάνω λάθος το λαμπάκι πρέπει να γίνει σταθερό πράσινο, όταν αναβοσβήνει πράσινο-πορτοκαλί τότε σημαίνει ότι έχεις σύνδεση με το DSLAM αλλά όχι με τον BBRAS. (Με κάθε επιφύλαξη, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με και συγνώμη!).

Gedo
27-10-04, 10:12
Π. Φάληρο, DSLAM Καλαμακίου, ForthNet 384/128, Jetspeed 520i και κανένα πρόβλημα σε pings, trace, downloads κλπ.

Ή είμαι κωλόφαρδος ή κάτι παίζει..



Yπαρχουν ωρες και μερες που τα πραγματα ειναι αρκετα καλα.
Τωρα αν συνεχεια εχεις μεγαλες ταχυτητες, δεν ξερω τι να πω, δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω αλλα δυσκολευομαι.

Εχθες μιλησα με καποιον τεχνικο απο τον Ο.Τ.Ε στην Κωλλετη. Μου παραδεχθηκε οτι δεν περιμεναν να εχουν τετοια ζητηση γραμμων ADSL(οταν πρωτοξεκινησε η διαθεση) στις νοτιες περιοχες γι' αυτο και τα πραγματα ειναι ετσι ειδικα μετα την υποβαθμιση των Siemens. Μου ειπε αρκετα πραγματα για την κατασταση που επικρατει
στις νοτιες περιοχες(Π. Φαληρο, Καλαμακι, Αλιμος, Ν.Σμυρνη, Τερψιθεα, κ.τ.λ.)
Το θετικο ειναι (αν αληθευει) οτι υπαρχει προτεραιοτητα στις συγκεκριμενες περιοχες για αναβαθμιση λογω αυτου του προβληματος. Ειδωμεν
:wink:

snapy
27-10-04, 10:57
Snapy δοκίμασε να μπεις με
username: otenet@otenet.gr
pass: otenet

Ανοιξε το browser και προσπάθησε να ανοίξεις τη σελίδα http://my.otenet.gr

Αν δεν συνδέεσαι είναι πρόβλημα γραμμής
Αν συνδέεσαι και βλέπεις αυτή τη σελίδα τότε πάρε τη forthnet για να δεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ενεργοποίηση των κωδικών σου(λογαριασμός σου στον ISP)

Υ.Γ. Αν το λαμπάκι @ είναι πράσινο μόνιμα τότε έχει αποκατασταθεί σύνδεση με τον ISP που χρησιμοποιείς
την δεδομένη στιγμή

Αυτο το δοκιμασα οταν πηρα τον ΟΤΕ και φυσικα δεν εγινε τιποτα .
Το λαμπακι ειναι συνεχεια πορτοκαλι - πρασινο , η μονη φορα που το ειδα συνεχεια πρασινο ηταν μολις εκανα την εγκατασταση.

polakis
28-10-04, 04:37
Παιδιά κι εγώ μένω Π.Φάληρο και έχω 384 με Vivodi μέσω ΟΤΕ.Είμαι χάλια σε ταχύτητες,κατεβάζω απο 10-25 Kb/s!!!!!!Ξεφτίλα.Προσπαθώ α παίξω Xbox Live αλλά έχω LAg στα παιχνίδια μου ενώ άλλοι έλληνες από άλλα DSLAM της Αθήνας παίζουν μια χαρά.Όλοι εκτός από εμένα!!!!!!! :twisted:
Δοκίμασα χθές Demo της fothnet τα ίδια σκατά.
ότε θα γίνει επιτέλους αυτή η αναβάθμιση???????
Πόσα τηλ. πρέπει να τους πάρουμε????????
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!

AsGoodAsItGets
28-10-04, 04:40
Αυτή τη στιγμή πάντως, μετά τη βροχή και τις διακοπές ρεύματος πετάει! :evil:

Gedo
29-10-04, 10:30
Μετα απο τα post τα δικα μου (FORTHNET) του polakis (VIVODI) και του AsGoodAsItGets (A.C.N) δεν νομιζω οτι για τις ταχυητητες που εχουμε μπορει να φταιει καποιος αλλος πλην του Ο.Τ.Ε.

Υπομονη, τουλαχιστον εμεις στα νοτια προαστεια μπορει να μην εχουμε ταχυτητες, εχουμε ομως θαλασσα :P :P :mrgreen:

berni
31-10-04, 01:50
Και εγώ Καλαμακι με speedtouch 530 ενεργοποιημένος (υποτίθεται) από 25/10 (τότε έλαβα το υπέροχο τηλεφώνημα από τον OTE που με καλωσόριζε στο γρήγορο Internet). Πήρα το μοντεμ την παρασκευή 29/10 ACN καρτα για δοκιμή και ήμουν έτοιμος...
Περνάω τις ρυθμίσεις και περιμενω..
@@... Το LED του DSL προτοκαλι-πρασινο και ξανα μανα...
Αν και admin σε εταιρία και δούλευω DSL (στο μαρούσι και στο κεντρο) πανω από ενα χρόνο και με αρκετή εμπειρία σε τεχνικά προβλήματα των DSL γραμμών ρίχνω τα μούτρα μου και παίρνω το support της ACN... Ακολουθώντας όλες τις οδηγίες τους (και μετα από 10 λεπτά με 0,8 € το λεπτό) ο τεχνικός κατέληξε "κάντε restart το modem και το pc και ξαναδοκιμάστε".
Δοκίμασα με ΟΤΕΝΕΤ και με VIVODI (της δουλειάς)... Τίποτα ξανα.
Δοκίμασα και το otenet@otenet.gr. Δοκίμασα PPPoE και PPPoA...
Τέλος σε τηλεφώνημα στο 134 μου λένε ότι η γραμμή είναι σε φάση ενεργοποίησης και περιμένει την εγκατάσταση του Modem στο ακρο μου...
Υποθέτω ότι κάποια στιγμή από δευτέρα θα ενεργοποιηθεί...
Αθάνατο δημόσιο...

AsGoodAsItGets
31-10-04, 02:06
berni πάντως όταν με το καλό δουλέψει, καλό θα ήταν να μας πεις κι εσύ τις εντυπώσεις σου από το αμαρτωλό αυτό DSLAM με βάση την εμπειρία που διαθέτεις και από άλλες περιοχές.

Gedo
31-10-04, 05:26
Αυτη την στιγμη εχω καταπληκτικες ταχυτητες, 39-41 d/l.
Οταν ξυπνησω αυριο το πρωι η το αργοτερο Δευτερα κατα της 5μμ ουτε 25 δεν θα βλεπω.

snapy
31-10-04, 12:21
Και εγώ Καλαμακι με speedtouch 530 ενεργοποιημένος (υποτίθεται) από 25/10 (τότε έλαβα το υπέροχο τηλεφώνημα από τον OTE που με καλωσόριζε στο γρήγορο Internet). Πήρα το μοντεμ την παρασκευή 29/10 ACN καρτα για δοκιμή και ήμουν έτοιμος...
Περνάω τις ρυθμίσεις και περιμενω..
@@... Το LED του DSL προτοκαλι-πρασινο και ξανα μανα...
Αν και admin σε εταιρία και δούλευω DSL (στο μαρούσι και στο κεντρο) πανω από ενα χρόνο και με αρκετή εμπειρία σε τεχνικά προβλήματα των DSL γραμμών ρίχνω τα μούτρα μου και παίρνω το support της ACN... Ακολουθώντας όλες τις οδηγίες τους (και μετα από 10 λεπτά με 0,8 € το λεπτό) ο τεχνικός κατέληξε "κάντε restart το modem και το pc και ξαναδοκιμάστε".
Δοκίμασα με ΟΤΕΝΕΤ και με VIVODI (της δουλειάς)... Τίποτα ξανα.
Δοκίμασα και το otenet@otenet.gr. Δοκίμασα PPPoE και PPPoA...
Τέλος σε τηλεφώνημα στο 134 μου λένε ότι η γραμμή είναι σε φάση ενεργοποίησης και περιμένει την εγκατάσταση του Modem στο ακρο μου...
Υποθέτω ότι κάποια στιγμή από δευτέρα θα ενεργοποιηθεί...
Αθάνατο δημόσιο...

Τα ιδια κι εγω.
Ενω μου ειπανε οτι ενεργοποιηθηκε στις 25/10 το LED ειναι συνεχεια πορτοκαλι-πρασινο μεχρι και τωρα.
Εκανα παρα πολλα τηλεφωνα στο 134 , στο 1242 και στην τεχνικη υποστηριξη της forthnet.
Τελικα με πηρε καποιος απο τον ΟΤΕ την Παρασκευη 29/10 και μου ειπε οτι πρεπει να παρω το 121 και να δηλωσω βλαβη στο ADSL του τηλεφωνου μου. Του πηρα και τωρα περιμενω να δω ποτε θα το φτιαξουνε.
Βασικα εχω ξενερωσει και νευριασει τοσο πολυ που εχει παψει να με νοιαζει... :( :(

berni
06-11-04, 02:07
Και ναι επιτέλους την δευτέρα 1/11 γυρνώντας από την δουλειά το λαμπάκι ήταν πράσινο!!!
Έχω δοκιμάσει μέχρις στιγμής acn (netcarta) και otenet 1024-static (βεβαια στην 384 γραμή εχω limit το 384). παίζω με το μουλάρι στα >32 kbps και στις δύο ενώ σε bittorent έχω με acn >38 ενώ με otenet το πολύ 30 (αναφερώμενος στο ίδιο αρχείο το ίδιο απόγευμα)... μάλλον έχουμε μαζευτεί πολοί στην otenet εδώ στο καλαμάκι... παντως είναι πολλύ καλύτερο από το 56kbps pstn modem που χρησιμοποιούσα :)

kikler.gr
19-11-04, 20:23
ασε καλαμακι (otenet)ειμαστε πολυ και λεω μα βγω στην γυρα να σκοτωσω μερικους(πρεπει να κανουνε θυσιες για το γρηγορο internet και τον βασιλια πΟΤΕ)




ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΨΟΦΑ ADSL USER!! DIE!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Madness
20-11-04, 01:36
Π. Φάληρο, DSLAM Καλαμακίου, ForthNet 384/128, Jetspeed 520i και κανένα πρόβλημα σε pings, trace, downloads κλπ.

Ή είμαι κωλόφαρδος ή κάτι παίζει..

Είσαι κωλόφαρδος (με το συμπάθειο).
Η κατάσταση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! :evil:

Μπορεί να έχετε πάνω απο 1 DSLAM όπως στην Ηλιούπολη που έχουμε 3 ....Μπορεί αυτό το άλλο DSLAM να δρομολογείται απο αλλού ομοίως όπως στην Ηλιούπολη.Πάντως ενα DSLAM στο καλαμάκι δρομολογείται απο το Κ.Τερψιθέας ομοίως και άλλα 11 Dslam. Έπειτα απο επικοινωνία με τον Κ. Βασιλάκη μου είπε οτι έχει μπουκώσει το ΑΤΜ στην Τερψιθέα και έχουνε στήσει άλλο και περιμένουν να το συνδέσουν οι τεχνικοί.

Ενημερωτικά έπειτα απο βλάβες (αρκετές τον αριθμό) στο 121 και μετά απο την τελευταία που δήλωσα την Δευτέρα τους πήρα σήμερα και μου είπανε οτι αφαιρέθηκαν τα λεφτά απο το πάγιο επειδή δεν διορθώθηκε η βλάβη μου σε 2 μέρες απο την δήλωσή της.
Είχα δηλώσει βλάβη για πολύ χαμηλή ταχύτητα της τάξης του 10 kb.

polakis
20-11-04, 03:49
Ρε παιδιά τελικά πότε θα κάνουν την αναβάθμιση στο dslam καλαμακίου?
Ξέρει κανείς?
Από τον ΟΤΕ λένε τίποτα?
Αν τους πάρω και δηλώσω βλάβη τύπου 10Kb/s θα γίνει τίποτα?
Πείτε για αναβάθμιση........

kikler.gr
23-11-04, 11:58
EXEI ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ DSLAM ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ!!!!!!!!!!!δεν ξερουνε ποτε θα το φτιαξουνε...

kikler.gr
23-11-04, 11:59
Π. Φάληρο, DSLAM Καλαμακίου, ForthNet 384/128, Jetspeed 520i και κανένα πρόβλημα σε pings, trace, downloads κλπ.

Ή είμαι κωλόφαρδος ή κάτι παίζει..

Είσαι κωλόφαρδος (με το συμπάθειο).
Η κατάσταση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! :evil:

Μπορεί να έχετε πάνω απο 1 DSLAM όπως στην Ηλιούπολη που έχουμε 3 ....Μπορεί αυτό το άλλο DSLAM να δρομολογείται απο αλλού ομοίως όπως στην Ηλιούπολη.Πάντως ενα DSLAM στο καλαμάκι δρομολογείται απο το Κ.Τερψιθέας ομοίως και άλλα 11 Dslam. Έπειτα απο επικοινωνία με τον Κ. Βασιλάκη μου είπε οτι έχει μπουκώσει το ΑΤΜ στην Τερψιθέα και έχουνε στήσει άλλο και περιμένουν να το συνδέσουν οι τεχνικοί.

Ενημερωτικά έπειτα απο βλάβες (αρκετές τον αριθμό) στο 121 και μετά απο την τελευταία που δήλωσα την Δευτέρα τους πήρα σήμερα και μου είπανε οτι αφαιρέθηκαν τα λεφτά απο το πάγιο επειδή δεν διορθώθηκε η βλάβη μου σε 2 μέρες απο την δήλωσή της.
Είχα δηλώσει βλάβη για πολύ χαμηλή ταχύτητα της τάξης του 10 kb. πολυ κωλοφαρδος... :lol: :lol:

Madness
23-11-04, 12:10
Αμα τους βρίσεις οτι δεν είναι κατάσταση αυτή και οτι όλο δηλώνεις βλάβη και σε γράφουν και άλλα πολλά τότε έχεις ελπίδες για ειστροφή ......
Το θέμα δεν είναι η επιστροφή αλλα το να φτιάξουν τις συνδεσεις.....έχω DSL 4 μήνες και το χάρηκα μισό μηνα απο εκεί και πέρα μονίμως κάτω απο 20 και τις τελευταίες βδομάδες κάτω απο 10......

Gedo
23-11-04, 12:18
Madness έγραψε:
AsGoodAsItGets έγραψε:
Παράθεση:

Π. Φάληρο, DSLAM Καλαμακίου, ForthNet 384/128, Jetspeed 520i και κανένα πρόβλημα σε pings, trace, downloads κλπ.

Ή είμαι κωλόφαρδος ή κάτι παίζει..

Είσαι κωλόφαρδος (με το συμπάθειο).
Η κατάσταση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! Evil or Very Mad


Μπορεί να έχετε πάνω απο 1 DSLAM όπως στην Ηλιούπολη που έχουμε 3 ....Μπορεί αυτό το άλλο DSLAM να δρομολογείται απο αλλού ομοίως όπως στην Ηλιούπολη.Πάντως ενα DSLAM στο καλαμάκι δρομολογείται απο το Κ.Τερψιθέας ομοίως και άλλα 11 Dslam. Έπειτα απο επικοινωνία με τον Κ. Βασιλάκη μου είπε οτι έχει μπουκώσει το ΑΤΜ στην Τερψιθέα και έχουνε στήσει άλλο και περιμένουν να το συνδέσουν οι τεχνικοί.

Ενημερωτικά έπειτα απο βλάβες (αρκετές τον αριθμό) στο 121 και μετά απο την τελευταία που δήλωσα την Δευτέρα τους πήρα σήμερα και μου είπανε οτι αφαιρέθηκαν τα λεφτά απο το πάγιο επειδή δεν διορθώθηκε η βλάβη μου σε 2 μέρες απο την δήλωσή της.
Είχα δηλώσει βλάβη για πολύ χαμηλή ταχύτητα της τάξης του 10 kb.
πολυ κωλοφαρδος... Laughing Laughing



Δεν ειναι κωλοφαρδος, στο Καλαμακι εχουμε 4 Dslam προφανως ειναι στα 3 η 4 που δρομολογουντε απο διαφορετικο ΑΤΜ απο τα 2 πρωτα, γιαυτο και οι καλες ταχυτητες.
Εγω δυστυχως ειμαι στο πρωτο, αληθεια δρομολογηθηκε το καινουργιο ΑΤΜ που μας ελεγε ο Βασιλακης απο τον ΟΤΕ και αν ναι υπαρχει καμια διαφορα?

AsGoodAsItGets
23-11-04, 13:05
Δεν ειναι κωλοφαρδος, στο Καλαμακι εχουμε 4 Dslam προφανως ειναι στα 3 η 4 που δρομολογουντε απο διαφορετικο ΑΤΜ απο τα 2 πρωτα, γιαυτο και οι καλες ταχυτητες.

Άρα είναι κωλόφαρδος! :evil:

apok
26-11-04, 17:52
Παίδες να θεωρώ εαυτόν τυχερό δηλαδή που βλέπω 28-30 kbps/s? Από Ftp πάντα γιατί από e-mule δεν έχω δει πάνω απο 12-13 :cry: :cry: :cry: ( αν έχει κανείς τίποτα ρυθμίσεις που να μπορω να κάνω θα το εκτιμούσα αφάνταστα ). Όσο για τα dslam αυτό που έμαθα, το αναφέρω και ας μην είναι εξακριβωμένο, είναι ότι λόγω του ό,τι κατα την διάρκεια των ΟΑ είχε μπουκώσει το dslam ( No free pstn - isdn ports ) και μετά ήρθε οδηγία από ΕΕΤΤ να ανοίξει ο (ουδεπόπ)Οτε άλλα 30.000 ports και το έκαναν. Αλλά ξέχασαν κάτι σημαντικο. ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ του/των dslam μας.

Gedo
26-11-04, 18:04
Τι να σου πω, και εγω μεσο ορο εδω και 1,5 / 2 μηνες τετοιες ταχυτητες εχω ,εκτος απο Κυριακες και Δευτερες :shock: που πεταει(39-40) και καποια απογευματα οπως εχθες που σερνετε 19-22 :evil: .

Τωρα οσο αναφορα την περιοδο τον Ολυμπιακων αγωνων δεν επεφτα κατω απο 40 ποτε συνηθως ειχα 45+.

Τα p2p ειναι αλλο, μπορει να ειχα μεγαλες ταχυτητες απο ftp,αλλα στο e-mule να μην
περναγα τα 15 η 20. Αλλα σ'αυτο υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν, αν κανεις ενα search στο forum θα βρεις σχεδον τα παντα και για το e-mule και για το
DC++ και γενικοτερα για ολα τα p2p.

Ας ελπισουμε οτι η λυση στο προβλημα μας ειναι το ΑΤΜ που θα επρεπε να ειχε τοποθετηθει συμφωνα με τα λεγομενα του Κου Βασιλακη απο την προηγουμενη Παρασκευη :evil: . Υπομονη...

kikler.gr
02-12-04, 18:40
ρε παιδια εγω εχω καλα speeds ( 39-40) αλλα απο ping... δεν γινεται να παιζω warcraft με 200 ping την dsl μονο για το warcraft την εβαλα εχω κ*λο pc δεν εχω και καλο Ping πως να παιξω... :evil: :evil: :evil:




λιγο ασχετη ερωτηση αμα κανω tweak σε dsl με stadar ρυθμησεις που εχουνε αυτα τα προγραμματα (tcp optimizer ) υπαρχει περιπτωση να χαλασω το connection μου??

kikler.gr
02-12-04, 18:43
ΑΥΤΟΝ τον (Κ)... ΒΑΣΙΛΑΚΗ που πρεπει να ειναι υνευθυνος σε κατι που εχει σχεση με dsl αν καταλαβα γιατι τον λετε κυριο?? πιστευετε οτι το αξιζει?

Gedo
02-12-04, 20:26
kikler.gr,

λιγο ασχετη ερωτηση αμα κανω tweak σε dsl με stadar ρυθμησεις που εχουνε αυτα τα προγραμματα (tcp optimizer ) υπαρχει περιπτωση να χαλασω το connection μου??


Ειχα κανει και εγω, για ειμαι ειλικρινης δεν ειδα διαφορες, καλο θα ειναι αν δεν ξερεις να μην τα πειραζεις αυτα.

Φανταζομαι για να εχεις καλες ταχυτητες πρεπει να εβαλες σχετικα προσφατα adsl.
Με ποιον provider εισαι?

Gedo
02-12-04, 20:28
Με ποιον provider εισαι?


otenet τωρα το ειδα. :wink:

polakis
06-12-04, 15:23
Ρε παιδιά είχαμε κανένα νέο από τον ΟΤΕ για το αν έγινε καμιά αναβάθμιση ή κανά service στον αναμαθεματισμένο dslam μας?
Αυτό για τις 20/12 ισχύει?Οτί θα είμαστε οκ?
Δεν αντέχω άλλο πλέον έχω ταχύτητες της τάξης του 180 εως 240 μέφιστο στην 384 σύνδεσή μου?
Δεν παίζω xbox live τίποτα!!!!!!!

Gedo
06-12-04, 16:39
Για ριξε μια ματια εδω polaki http://www.adslgr.com/forum/thread12003.html&highlight=

Μηπως μας αναβαθμισαν παλι...

Gedo
25-05-05, 14:29
http://img10.echo.cx/my.php?image=speedtest5cp.png:lol:


Για την ταλαιπωρια των τελευταιων μηνων λογω του πιταρισμενου DSLAM, ο Οτε στις ταχυτητες
384/128 θα δινει αυτο το bandwidth.:haha


P.S
Ακομα δεν εχω μαθει να ανεβαζω εικονες

Gedo
18-07-05, 16:19
Την τελευταια εβδομαδα παω απο το κακο στο χειροτερο.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι, η Forthnet μου λεει οτι δεν εχει καποιο προβλημα.

Δεν ειμαι σε 384 αλλα 512.

Ειμαι σε siemens 1. Μηπως αρχισε η αναβαθμιση των 384 σε 512 και πηξαμε ολοι μαζι?(Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι αναβαθμισει θα γινει μεχρι το Σεπτεμβριο οτι αλλο σας λενε ειναι παραμυθια.)

Ας μου απαντησει καποιος απο το ιδιο DSLAM.

warezaek
19-07-05, 17:49
gedo οντως κατι δεν μου παει καλα και εμενα, εχω βαλει εδω και αρκετο καιρο 512 γραμμη, και ειμαι και εγω στο siemens, το πρωτο πρωτο μαλιστα, τα pings δεν μου πανε καθολου καλα, δεν ξερω τι γινεται, εγω ειμαι με tellas, αντε να παμε 1mbit οταν μπουν οι υπολοιποι 512 μπας και γινει τιποτα.

Gedo
15-09-05, 16:43
Φιλοι μου γειτονες.Στοπ

Μην ερχεστε πια Σε 512 απο 384 πηξαμε. Στοπ

Καλυτερες ταχυτητες θα εχετε αν μεινετε στα 384. Στοπ

Pings τραγικα.Στοπ

Α ρε Οτε με τις μειωσεις σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.