PDA

Επιστροφή στο Forum : Η πρεμιέρα του Game of Thrones σπάει τα ρεκόρ της online «πειρατείας»



nnn
03-04-13, 13:14
Η πρεμιέρα της 3ης σαιζόν της σειράς Game of Thrones έθεσε νέο ρεκόρ "πειρατείας" με πάνω
122087από ένα εκατομμύριο κατεβάσματα μέσω BitTorrent και πάνω από 160.000 ταυτόχρονους peers στην τελευταία μέτρηση, σύμφωνα με το TorrentFreak.

A few hours after the first torrent of the show was uploaded the OpenBitTorrent tracker reported that 163,088 people where sharing one single torrent. 110,303 were sharing a complete copy of that particular torrent while 52,786 were still downloading.


Από όσα έγιναν γνωστά, οι θεατές εκτός ΗΠΑ είναι η πλειοψηφία όσων κατέβασαν το επεισόδιο, μιας και το
HBO που είναι premium καλωδιακό κανάλι δεν έχει τρόπο online προβολής της, και οι πιστοί θεατές δεν
θέλουν να περιμένουν μέχρι να παιχτεί από την τοπική τηλεόραση.

122088

Σύμφωνα με το HBO όμως και τον πρόεδρο προγράμματος Michael Lombardo, η πειρατεία δεν κάνει πραγματική ζημιά στην σειρά, αλλά είναι κοπλιμέντο, και κατέληξε πως οι πωλήσεις της σειράς σε DVD δεν έχουν μειωθεί από αυτήν και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.


Πηγές : Techspot (http://www.techspot.com/news/52125-game-of-thrones-season-premiere-sets-new-piracy-record.html), torrentfreak (http://torrentfreak.com/game-of-thrones-pirates-break-bittorrent-swarm-record-130401/)

euri
03-04-13, 13:32
Αντίστοιχο ρεκόρ είχε και η "νόμιμη" θέαση: http://www.businessinsider.com/game-of-thrones-season-3-record-ratings-2013-4

blade_
03-04-13, 13:40
το πιο σημαντικο στην ειδηση ειναι το σχολιο της HBO:clap:

BlindG
03-04-13, 13:46
Πωπω και να πεις οτι αξίζει... :(
Αλλά βέβαια, οι φελοί επιπλέουν.....

blade_
03-04-13, 13:47
για το επεισοδιο λες?εγω τη σειρα την εχω σταματησει απο το δευτερο της δευτερης κ μετα..

honda22
03-04-13, 14:00
Πωπω και να πεις οτι αξίζει... :(
Αλλά βέβαια, οι φελοί επιπλέουν.....

Γούστα.

GigaSat
03-04-13, 14:17
Μακράν η καλύτερη σειρά :oneup:

raidenfreeman
03-04-13, 14:35
Δεν είναι πειρατεία.

Helix
03-04-13, 14:41
Την ίδια στιγμή στην Μπανανία σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο ο ανεπανάληπτος, ένας και μοναδικός... Σουβλεϊμάν ο Μεγαλομπεκρής!

painkiller44
03-04-13, 14:42
Παιδιά πολυ καλή σειρά ....

grayden
03-04-13, 14:55
Παιδιά πολυ καλή σειρά ....

Ο Σουλεϊμάν;

:p

Helix
03-04-13, 15:02
Ο Σουβλεϊμάν :p

Zer0c00L
03-04-13, 15:14
δεν θα πω αν αξιζει η οχι καθως αυτα ειναι τα γουστα του καθενος προσωπικα δεν μου αρεσει για αυτο το λογο δεν την εχω κατεβασει ποτε και ουτε θα την κατεβασω.

aiolos.01
03-04-13, 15:18
Η σειρά είναι πάρα πολυ καλή. Και αφού στο ΗΒΟ δε μπορεί να τη δει πολύς κόσμος ακόμα και στην αμερική λογικό είναι να γίνεται ρεκόρ πειρατείας.

guardianhelm
03-04-13, 15:30
Πωπω και να πεις οτι αξίζει... :(
Αλλά βέβαια, οι φελοί επιπλέουν.....

Στο τελευταίο επεισόδιο αναφέρεσαι ή στη σειρά γενικά;

Η πρώτη σεζόν ήταν ωραία, η δεύτερη έπεσε, για την τρίτη θα δούμε. Πάντως σίγουρα ούτε εγώ έχω τον ενθουσιασμό που είχα όσο έβλεπα τον πρώτο κύκλο και, μεταξύ μας, είτε συνεχιστεί είτε όχι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα πλέον.

Έχεις γράψει στο αντίστοιχο νήμα (περί σειρών) τις εντυπώσεις σου; Θα ήθελα να τις διαβάσω.

BlueChris
03-04-13, 15:40
Τον 1ο κύκλο τον είδα.. καλός.. ο δεύτερος δεν τελείωσα ούτε το 1ο επεισόδιο γιατί μέσα σε 20 λεπτά είχαν πει 50 ονόματα οικογενειών και ανθρώπων και με την καμία δεν τα συγκρατούσα και από το να πάθω εγκεφαλικό την παράτησa... είμαι και κάποιας ηλικίας και 29 χρόνια μπροστά σε Η/Υ την έχουν κάνει τη ζημιά τους :)

Zer0c00L
03-04-13, 15:40
να συμπληρωσω ελαχιστες σειρες βλεπω που συνεχιζουν τις σεζον

συνηθως ισχυει αυτο που λεει ο φιλος παντα η πρωτη σεζον αξιζει και μετα οι υπολοιπες ειναι μαπα

προσωπικα θεωρω μονο την σειρα NCIS αξιολογη που βλεπετε οσες σεζον και να προβληθουν

οπως και κατι σειρες τυπου CSI κτλ

Helix
03-04-13, 15:44
Όπως και το Law & Order, που ακόμη γυρίζεται νομίζω...

Zer0c00L
03-04-13, 16:19
ειναι καποιες σειρες που οσες σεζον (επεισοδια) και να παιξουν δεν χανουν το νοημα - πλοκη και βλεπονται

υπαρχουν ομως και σειρες αλλα και ταινιες που αν βγει νεα δυστυχως ειναι χαλια (δεν βλεπεται)

mirtiano
03-04-13, 16:29
Μπορει να μην ειναι η τελεια σειρα,αλλα σαν τα τουρκικα τα μαλακοπρεπη δεν ειναι... Απεχει πολυ απο αυτα.

ep103855
03-04-13, 16:35
γιατί δεν χρησιμοποιούν το product placement?
Φυσικά θα πρέπει να βρούν και να προωθήσουν προϊόντα που να ταιριάζουν στην εποχή ή τουλάχιστον το logo τους να ταιριάζει. Για παράδειγμα αν εκεί που μιλάνε οι ηθοποιοί βλέπουμε και ενα καλάθι γεμάτο μισοδαγκωμένα μήλα δεν θέλει και πολύ για να μοιάζει σαν διαφήμηση της Apple..

albatross
03-04-13, 17:07
γιατί δεν χρησιμοποιούν το product placement?
Φυσικά θα πρέπει να βρούν και να προωθήσουν προϊόντα που να ταιριάζουν στην εποχή ή τουλάχιστον το logo τους να ταιριάζει. Για παράδειγμα αν εκεί που μιλάνε οι ηθοποιοί βλέπουμε και ενα καλάθι γεμάτο μισοδαγκωμένα μήλα δεν θέλει και πολύ για να μοιάζει σαν διαφήμηση της Apple..

Καλή ιδέα...
Για παράδειγμα θα μπορούσε ο αποκεφαλισμός του Νεντ Σταρκ να συνδυαστεί ωραιότατα με διαφήμιση μαχαίρια Σογκούν. Οι ερωτικές σκηνές Καλ Ντρόγκο/Καλίσι με βαζελίνη Αρπα Κόλλα και πάει λέγοντας.

xhaos
03-04-13, 17:58
γιατί δεν χρησιμοποιούν το product placement?
Φυσικά θα πρέπει να βρούν και να προωθήσουν προϊόντα που να ταιριάζουν στην εποχή ή τουλάχιστον το logo τους να ταιριάζει. Για παράδειγμα αν εκεί που μιλάνε οι ηθοποιοί βλέπουμε και ενα καλάθι γεμάτο μισοδαγκωμένα μήλα δεν θέλει και πολύ για να μοιάζει σαν διαφήμηση της Apple..

μου θύμισες αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=ogId4kCae1A
που είναι από τις πιο επικές σκηνές στην ιστορία του κινηματογράφου. ειδικά μετά το 2:10

ναι ο clooney είναι αυτός

raidenfreeman
03-04-13, 18:00
Καλή ιδέα...
Για παράδειγμα θα μπορούσε ο αποκεφαλισμός του Νεντ Σταρκ να συνδυαστεί ωραιότατα με διαφήμιση μαχαίρια Σογκούν. Οι ερωτικές σκηνές Καλ Ντρόγκο/Καλίσι με βαζελίνη Αρπα Κόλλα και πάει λέγοντας.

AXAXAXAXAXAXAXAXA ΕΠΟΣ!

Η σειρά είναι καλή και είναι πιστή στα βιβλία. Όσο πάει γίνεται πιο fantasy, το οποίο μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους. Πάααααρα πολύ καλό είναι το Homeland. Δείτε το σοβαρά (αν και δεν έχει ωραίο πρώτο επεισόδιο)

guardianhelm
03-04-13, 18:22
να συμπληρωσω ελαχιστες σειρες βλεπω που συνεχιζουν τις σεζον

συνηθως ισχυει αυτο που λεει ο φιλος παντα η πρωτη σεζον αξιζει και μετα οι υπολοιπες ειναι μαπα

προσωπικα θεωρω μονο την σειρα NCIS αξιολογη που βλεπετε οσες σεζον και να προβληθουν

οπως και κατι σειρες τυπου CSI κτλ

Το Wire το έχεις δει;

Zer0c00L
03-04-13, 19:14
Το Wire το έχεις δει;

οχι δεν το εχω δει αυτο που αναφερεις να σημειωσω οτι δεν διαθετω ουτε δορυφορικη τηλεοραση ουτε συνδρομητικη

μονο τα καναλια της DIGEA και οτι υπαρχει η μου τραβαει το ενδιαφερον στο διαδικτυο.

patch
03-04-13, 19:50
στην αγγλία πάντως (δλδ ευ) το sky atlantic πήρε τα δικαιώματα και το έδωσε προχτές βράδυ

guardianhelm
03-04-13, 20:21
οχι δεν το εχω δει αυτο που αναφερεις να σημειωσω οτι δεν διαθετω ουτε δορυφορικη τηλεοραση ουτε συνδρομητικη

μονο τα καναλια της DIGEA και οτι υπαρχει η μου τραβαει το ενδιαφερον στο διαδικτυο.

Δεν νομίζω να το έχει δείξει η ελληνική τηλεόραση, αλλά δεν βλέπω κιόλας για να ξέρω. Στο λέω απλά επειδή ανέφερες το CSI και το NCIS ως τις μόνες σειρές που σου κράτησαν το ενδιαφέρον για πολλές σεζόν.

Τα έχω πει κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/582152-%CE%91%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%28v-II%29?p=5032201#post5032201) για το Wire.

ep103855
03-04-13, 22:37
μου θύμισες αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=ogId4kCae1A
που είναι από τις πιο επικές σκηνές στην ιστορία του κινηματογράφου. ειδικά μετά το 2:10

ναι ο clooney είναι αυτός

το ήξερα!!!! σε ένα ninja VS cowboys νικάνε οι Νινζα!!!!

nnn
03-04-13, 22:44
Χάσατε το νόημα όμως που είναι αυτό


Σύμφωνα με το HBO όμως και τον πρόεδρο προγράμματος Michael Lombardo, η πειρατεία δεν κάνει πραγματική ζημιά στην σειρά, αλλά είναι κοπλιμέντο, και κατέληξε πως οι πωλήσεις της σειράς σε DVD δεν έχουν μειωθεί από αυτήν και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

;)

Aias
04-04-13, 04:34
Απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει.

zoxir
04-04-13, 05:52
Σύμφωνα με το HBO όμως και τον πρόεδρο προγράμματος Michael Lombardo, η πειρατεία δεν κάνει πραγματική ζημιά στην σειρά, αλλά είναι κοπλιμέντο, και κατέληξε πως οι πωλήσεις της σειράς σε DVD δεν έχουν μειωθεί από αυτήν και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.




:respekt::respekt:

Πως ξέφυγε αυτή η δήλωση από RIAA, MPAA πρέπει αμέσως τώρα να βγει μια "ανεξάρτητη" έρευνα να πει πόσα τρις χάνει το HBO και δεν το έχει καταλάβει. Και βεβαίως να μείνουν άλλες 2 δεκαετίες μέσα οι ιδιοκτήτες του Pirate bay

andreasp
04-04-13, 09:20
Τον 1ο κύκλο τον είδα.. καλός.. ο δεύτερος δεν τελείωσα ούτε το 1ο επεισόδιο γιατί μέσα σε 20 λεπτά είχαν πει 50 ονόματα οικογενειών και ανθρώπων και με την καμία δεν τα συγκρατούσα και από το να πάθω εγκεφαλικό την παράτησa... είμαι και κάποιας ηλικίας και 29 χρόνια μπροστά σε Η/Υ την έχουν κάνει τη ζημιά τους :)

Ακριβώς αυτό! Χαρτί και μολύβι χρειάζεσαι!

Zus
04-04-13, 12:34
Χάσατε το νόημα όμως που είναι αυτό


;)

:oneup:

cd2matheos
04-04-13, 13:50
γενικα καποιες σειρες της τι βι λιγο πιασιαρικες να ειναι κολλας και δεν μπορεις να ξεκολλησεις
ειτε ειναι τουρκικα ειτε ειναι prison break ειτε survivor ειτε game of thrones
Για το game of thrones μου εχει δωσει ενας ξαδελφος τους 2 πρωτους κυκλους
ευτυχως δεν εχω χρονο και δεν εχω δει τιποτα
ειμαι σιγουρος ομως αν ξεκινησω με τοσα που εχω διαβασει θα κολλησω και γω και θα περιμενω
πως και πως να βγει νεο επεισοδιο......απεχω λοιπον λογω ελειψης χρονου και εχω το κεφαλι μου ησυχο

Zus
04-04-13, 14:35
γενικα καποιες σειρες της τι βι λιγο πιασιαρικες να ειναι κολλας και δεν μπορεις να ξεκολλησεις
ειτε ειναι τουρκικα ειτε ειναι prison break ειτε survivor ειτε game of thrones
Για το game of thrones μου εχει δωσει ενας ξαδελφος τους 2 πρωτους κυκλους
ευτυχως δεν εχω χρονο και δεν εχω δει τιποτα
ειμαι σιγουρος ομως αν ξεκινησω με τοσα που εχω διαβασει θα κολλησω και γω και θα περιμενω
πως και πως να βγει νεο επεισοδιο......απεχω λοιπον λογω ελειψης χρονου και εχω το κεφαλι μου ησυχο

Καλά αυτό που συνέβει με το Prison Break 1ος κύκλος δεν είχε προηγούμενο... ΤΟ κόλλημα :clap:

Wonderland
05-04-13, 22:37
γιατί δεν χρησιμοποιούν το product placement?
Φυσικά θα πρέπει να βρούν και να προωθήσουν προϊόντα που να ταιριάζουν στην εποχή ή τουλάχιστον το logo τους να ταιριάζει. Για παράδειγμα αν εκεί που μιλάνε οι ηθοποιοί βλέπουμε και ενα καλάθι γεμάτο μισοδαγκωμένα μήλα δεν θέλει και πολύ για να μοιάζει σαν διαφήμηση της Apple..

μου θύμισες αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=ogId4kCae1A
που είναι από τις πιο επικές σκηνές στην ιστορία του κινηματογράφου. ειδικά μετά το 2:10


http://www.youtube.com/watch?v=F4wh_mc8hRE

@ ADSLgr.com All rights reserved.