PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάχαλο με τις IP στην Ελλάδα?



skalk
03-04-13, 15:15
Καλησπέρα σε όλους
Βάζω διαφημίσεις εδώ και μερικά χρόνια στο google και με ενδιαφέρει να στοχοποιήσω γεωγραφικά τους πελάτες μου.
Μέχρι εδώ όλα καλά όμως αν και αυτό γίνετε σε όλα σχεδόν τα κράτη στο εξωτερικό εδώ στην Ελλάδα δεν γίνετε.
Ρώτησα να μάθω για ποιον λόγο (αυτό έγινε αρχές του 2012), αλλά η απάντηση που πήρα δεν με ικανοποιησε καθόλου.
Βασικά κατάλαβα πολύ λίγα από αυτά που μου είπε η κοπέλα από το google adwords στο τηλέφωνο.
Κατάλαβα πως πρέπει να γίνει καταμερισμός των IP σε κάθε πόλη και κάθε περιοχή ώστε να αντιστοιχεί ένα σύνολο IP και πως αυτό είναι παγκόσμιος νόμος.
Στην Ελλάδα αυτό έγινε βέβαια αλλά με λάθος τρόπο και τώρα πια μπαίνεις πχ από Θεσσαλονίκη και φαίνετε πως είσαι Αθήνα.
Για την ιστοσελίδα μου, έχω το google analytics ώστε να μπορώ να βλέπω τις προτιμήσεις των επισκεπτών μου, από ποιο σημείο του πλανήτη μπαίνουν και μάλιστα τελευταία πήρα χαμπάρι πως υπάρχει ακόμη μια επιλογή όπου βλέπω true time ποιος είναι αυτήν την στιγμή στην ιστοσελίδα μου, σε ποια σελίδα βρίσκετε και πόση ώρα είναι εκεί κλπ.
Γνωρίζοντας λοιπόν πως κάποιος μπαίνει από Πτολεμαΐδα ή από Θεσσαλονίκη και τον βλέπω online στην σελίδα μου εκείνη την ώρα βλέπω πως μου δείχνει Αθήνα.
Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω κάτι?
Προσπάθησα να αποκλείσω την Αθήνα και άλλα μέρη όπως Πάτρα Κόρινθο, Χίο, Κρήτη, αλλά δεν λειτούργησε.
Αποκλείοντας περιοχές αποκλείω κατοίκους των περιοχών που δεν θέλω.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι γίνετε με αυτό το θέμα?
Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο?
Ευχαριστώ.

hedgehog
03-04-13, 15:26
το θέμα είναι εσωτερικό του κάθε ISP, ανάλογα με τον αριθμό και την παραμετροποίηση των DHCP Server τους.

Σαφώς η όποια google δεν μπορεί να κάνει κάτι επ' αυτού.

SfH
03-04-13, 15:33
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Ακόμα και στο εξωτερικό, δύσκολα θα βρεις τόσο ακριβές geolocation σε κλίμακα μιας μικρής ελληνικής πόλης. Κάτι τέτοιο θα απαιτούσε ιδιαίτερα αυξημένη πολυπλοκότητα και κόστος στο εκάστοτε δίκτυο καθώς και λιγότερο αποδοτική χρήση των ίδιων των διευθύνσεων.

skalk
03-04-13, 15:36
Δηλαδή είναι στο χέρι κάθε παρόχου να παραμετροποίηση τις δικές του IP?
Και κανένας δεν το κάνει, και το κράτος κρατά σιγήν ιχθύος!
Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αποφύγω αυτό?
Πριν ένα μήνα είχα επισκεψη από Κίνα για να δουν δείγματα από έναν γάμο.
Και μου έβγαλε ακριβώς το χωριό τους.
Το γνωρίζω γιατί σημείωσα τα ονόματα και τα έδειξα την επόμενη μέρα στους πελάτες μου εδώ.

sdikr
03-04-13, 15:41
Δηλαδή είναι στο χέρι κάθε παρόχου να παραμετροποίηση τις δικές του IP?
Και κανένας δεν το κάνει, και το κράτος κρατά σιγήν ιχθύος!
Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αποφύγω αυτό?
Πριν ένα μήνα είχα επισκεψη από Κίνα για να δουν δείγματα από έναν γάμο.
Και μου έβγαλε ακριβώς το χωριό τους.
Το γνωρίζω γιατί σημείωσα τα ονόματα και τα έδειξα την επόμενη μέρα στους πελάτες μου εδώ.

Το κράτος τι ακριβώς να κάνει;

Οχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι, ούτε το κράτος

achatzak
03-04-13, 16:21
Κάποιος πάροχος (μου διαφευγει ποιος) έδινε στο παρελθόν IP που έδειχνε οτι ήσουν στην Ολλανδία.

Αν πιστέψω αυτόν είμαι στην Αμερική http://aruljohn.com/details.php

psyxakias
03-04-13, 16:25
Παίζεις με τον πόνο μου μεσημεριάτικα. Εγώ βρήκα σε dating site μια 2μετρη ξανθιά, με καλό εισόδημα, που με λατρεύει (δεν ξέρω που με έχει δει, αλλά οκ δεν είμαι κανένας τυχαίος κάτι θα ξέρει) και μου λέει το site ότι βρίσκεται κοντά μου... παίρνω το θάρρος, της στέλνω μήνυμα γρήγορα μην προλάβει κανένας άλλος και ανακαλύπτω ότι είναι Ιαπωνία και λόγω λάθος του geolocation μου την πρότεινε το site ως γειτόνισσα. Έλα όμως που κόλλησα με αυτή, διότι για να με λατρεύει κάτι ξέρει, και τώρα μαζεύω λεφτά για Ιαπωνία και έχω άγχος μην προλάβει κανένας άλλος. Ποιος πάροχος θα με αποζημειώσει για τη ζημία μου έχω υποστεί με άσκοπα ταξίδια; Χάθηκε να μου βρει το site την ίδια αλλά πιο κοντά; Χωρίς πλάκα ψήνομαι για αγωγή για ψυχική οδύνη και εξαπάτηση.

Greenleaf
03-04-13, 16:47
Δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά ευτυχώς γίνεται αυτό...

nm96027
03-04-13, 17:08
Παίζεις με τον πόνο μου μεσημεριάτικα. Εγώ βρήκα σε dating site μια 2μετρη ξανθιά, με καλό εισόδημα, που με λατρεύει (δεν ξέρω που με έχει δει, αλλά οκ δεν είμαι κανένας τυχαίος κάτι θα ξέρει) και μου λέει το site ότι βρίσκεται κοντά μου... παίρνω το θάρρος, της στέλνω μήνυμα γρήγορα μην προλάβει κανένας άλλος και ανακαλύπτω ότι είναι Ιαπωνία και λόγω λάθος του geolocation μου την πρότεινε το site ως γειτόνισσα. Έλα όμως που κόλλησα με αυτή, διότι για να με λατρεύει κάτι ξέρει, και τώρα μαζεύω λεφτά για Ιαπωνία και έχω άγχος μην προλάβει κανένας άλλος. Ποιος πάροχος θα με αποζημειώσει για τη ζημία μου έχω υποστεί με άσκοπα ταξίδια; Χάθηκε να μου βρει το site την ίδια αλλά πιο κοντά; Χωρίς πλάκα ψήνομαι για αγωγή για ψυχική οδύνη και εξαπάτηση.

Είναι σίγουρα γυναίκα;;;Το έχεις τσεκάρει ή θα τρέχουμε;

psyxakias
03-04-13, 19:21
Είναι σίγουρα γυναίκα;;;Το έχεις τσεκάρει ή θα τρέχουμε;Για χαϊβάνι με πέρασες; Με έστειλε φωτογραφία, 100% γυναίκα.

skalk
03-04-13, 21:46
Το κράτος τι ακριβώς να κάνει;

Οχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι, ούτε το κράτος

Ξέρω γω? στα άλλα κρατη δλδ τι κάνει? Βάζει νόμους?
Χαζα λεω ε?


Για χαϊβάνι με πέρασες; Με έστειλε φωτογραφία, 100% γυναίκα.

Δική της φωτο?
Για περασε την από google να δεις που αλλού υπαρχει!!!!!!! ;)

kostarcng
03-04-13, 21:54
Παίζεις με τον πόνο μου μεσημεριάτικα. Εγώ βρήκα σε dating site μια 2μετρη ξανθιά, με καλό εισόδημα, που με λατρεύει (δεν ξέρω που με έχει δει, αλλά οκ δεν είμαι κανένας τυχαίος κάτι θα ξέρει) και μου λέει το site ότι βρίσκεται κοντά μου... παίρνω το θάρρος, της στέλνω μήνυμα γρήγορα μην προλάβει κανένας άλλος και ανακαλύπτω ότι είναι Ιαπωνία και λόγω λάθος του geolocation μου την πρότεινε το site ως γειτόνισσα. Έλα όμως που κόλλησα με αυτή, διότι για να με λατρεύει κάτι ξέρει, και τώρα μαζεύω λεφτά για Ιαπωνία και έχω άγχος μην προλάβει κανένας άλλος. Ποιος πάροχος θα με αποζημειώσει για τη ζημία μου έχω υποστεί με άσκοπα ταξίδια; Χάθηκε να μου βρει το site την ίδια αλλά πιο κοντά; Χωρίς πλάκα ψήνομαι για αγωγή για ψυχική οδύνη και εξαπάτηση.

:worthy::respekt::rofl: Καλή Τριταπριλιά :rofl: Έλα, εντάξει, κάνεις πλάκα. :lol::oneup: Αλλά αν δεν κάνεις πλάκα να κάνουμε ρεφενέ τα εισιτήρια. Έναν psyxakia έχουμε.

Panos.2006
04-04-13, 23:24
Εγώ πάντως μπλοκάρω το javascript του google-analytics με το no-sript...

purpleaura
08-04-13, 09:29
Γιατί κάποιοι περιμένουν από το κράτος να λύσει ΚΑΙ το πρόβλημα του geolocation;;;

emeliss
08-04-13, 09:53
Βασικά θα έπρεπε να το είχε λύσει με νόμο και να το απαγόρευε.

purpleaura
08-04-13, 10:01
Βασικά θα έπρεπε να το είχε λύσει με νόμο και να το απαγόρευε.

Και όταν το έκανε αυτό θα φωνάζατε ότι το κράτος παρεμβαίνει στο Internet και το καταστρέφει με την ασχετοσύνη του. Κλασσικοί Έλληνες...

emeliss
08-04-13, 10:13
Αυτό είναι στανταράκι.

purpleaura
08-04-13, 10:19
Αυτό είναι στανταράκι.

Ε ρε Βόρεια Κορέα που χρειάζεται σε ορισμένους.

emeliss
08-04-13, 10:26
Κάπου θα πρέπει να βρούμε ισορροπίες ανάμεσα στην Βόρεια Κορέα και στην πώληση όλων των δεδομένων μας σε συνδυασμό με την πώληση της προστασίας μας.

purpleaura
08-04-13, 10:31
Κάπου θα πρέπει να βρούμε ισορροπίες ανάμεσα στην Βόρεια Κορέα και στην πώληση όλων των δεδομένων μας σε συνδυασμό με την πώληση της προστασίας μας.
Αυτή την ισορροπία πάντως δεν θα την βρούμε με το κράτος-μαμά που θα ασχολείται με τα πάντα και με όλους.

emeliss
08-04-13, 10:45
Ίσως, ίσως και όχι.

skalk
08-04-13, 10:49
Βρε παλικάρια, ας μου εξηγήσει κάποιος για ποιον λόγο στα άλλα κράτη γίνετε και εδώ όχι.
Τι θέλετε να πείτε κάποιοι?
Πως στα άλλα κράτη δεν υπάρχει νόμος για το πως το 'παμε... "geolocation" αλλά είναι τόσο σοβαροι και υπεύθυνοι που το έχουν κάνει από μόνοι τους και δεν έχουν και πρόβλημα με τις IP? (κάποιος είπε πως θα γίνει χαμός με τις IP αν γινει geolocation)
Ενώ εμείς τι είμαστε?
Δεν υπάρχει νόμος σε αυτό το πραγμα εφ' όσον πάιζει μεγάλο ρόλο στην επιχειρηματικότητα, λύνει τα χέρια του επαγγελματία τον προστατεύει από ανούσια έξοδα? Ειναι δυνατον?
Και δεν νομίζω να είναι μόνον αυτα που μπορεί να εξυπηρετεί, απλά εμένα αυτό με ενδιαφέρει και αυτό έψαξα.
Δεν είναι θέμα ελευθερίας internet, είναι θέμα ευχρηστίας.
Είναι σοβαρα αυτά που λέμε?

Πάντως πρόσεξα πως η tsantir machala forthnet με δείχνει κανονικά, από Θεσσαλονίκη.
Στην HOL φαινόμουν πως είμαι από Αθήνα. (Το άτομο που έκλεβα μέχρι να με συνδέσουν είχε HOL)

emeliss
08-04-13, 10:52
Όσο σοβαρό το να αποκαλείς την διαφήμιση μέσω προσωπικών πληροφοριών "επιχειρηματικότητα". Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.

psyxakias
08-04-13, 11:03
@emeliss: μεγάλη συζήτηση τι είναι και τι δεν είναι προσωπικές πληροφορίες. Στο geolocation συνήθως καταγράφεται η γεωγραφική θέση του κόμβου του παρόχου που έχουν αντιστοιχηθεί οι IPs που συνδέεται οι χρήστης, όχι η γεωγραφική θέση/διεύθυνση του χρήστη. Αν θεωρείς πολύ προσωπικό δεδομένο την πόλη του χρήστη, θα μπορούσε να αναγράφεται ο νομός μόνο. Για τους περισσότερους χρήστες πάντως η έλλειψη σωστού geolocation είναι αμελητέο θέμα.


Κλασσικοί Έλληνες...
Ε ρε Βόρεια Κορέα που χρειάζεται σε ορισμένους.Και αυτοκριτική μη σου πω... :rolleyes: Μέρος της "ελληναρίστικης" νοοτροπίας είναι και αυτά τα σχόλια πάντως, οπότε δε βλέπω να διαφέρεις σε κάτι από εμάς τους υπόλοιπους "κοινούς θνητούς".

pet
08-04-13, 11:25
το φακέλωμα γενικά δεν το πολυγουστάρει ο κόσμος

skalk
08-04-13, 11:26
emeliss ζητώ συγνωμη! Δεν ειμαι αγενης.
psyxakias και πάλι δίκιο.
Απόλυτο δίκιο.

emeliss Και η διαφήμιση εχει μεγαλη σχεση με την επιχειρηματικότητα αφού με αυτόν τον τρόπο γνωστοποιείς και προωθείς στο κοινό την δουελία σου το εμπόρευμα σου.
Ας μην ξεχναμε πως στον βωμό της διαφήμισης θυσιαάζονται παγκοσμίος υπέρογκα ποσα, εκατομμύρια € ακόμη και δισεκατομμύρια ετησίως.

Pet, δεν είναι φακέλωμα.
Έχει χρειαστεί ποτέ να βρεις μεσο IP την διεύθυνση κάποιου?
Όταν διαέρηξαν το μαγαζί μου, είπα στην αστυνομία πως μπορούμε μέσο kaspersky να πιάσουμε τους κλέφτες, υπηρχε μια πιθανότητα.
Αν συνδεόταν ο κλεφτης, μπορούσαμε να ζητήσουμε την IP του και με την IP να πέρναμε το όνομα αυτού και την διεύθυνση του.
Ναι λίγο τραβηγμένο, το ξέρω, αλλα η απάντηση που πήρα ήταν αυτη:
Αν μπορούσαμε να το κάνουμε αυτο ξέρεις πόσες υποθέσεις θα είχαμε διαλευκάνει?
Δεν το επιτρέπει ο εισαγγελέας, Μονον σε εγκλήματα και τρομοκρατικές περιπτώσεις.
....Ξέχασα να διευκρινίσω πως μαζί με οσα μου έκλεψαν, πήραν και έναν υπολογιστή μου.

costas11145
08-04-13, 12:43
emeliss ζητώ συγνωμη! Δεν ειμαι αγενης.
psyxakias και πάλι δίκιο.
Απόλυτο δίκιο.

emeliss Και η διαφήμιση εχει μεγαλη σχεση με την επιχειρηματικότητα αφού με αυτόν τον τρόπο γνωστοποιείς και προωθείς στο κοινό την δουελία σου το εμπόρευμα σου.
Ας μην ξεχναμε πως στον βωμό της διαφήμισης θυσιαάζονται παγκοσμίος υπέρογκα ποσα, εκατομμύρια € ακόμη και δισεκατομμύρια ετησίως.

Pet, δεν είναι φακέλωμα.
Έχει χρειαστεί ποτέ να βρεις μεσο IP την διεύθυνση κάποιου?
Όταν διαέρηξαν το μαγαζί μου, είπα στην αστυνομία πως μπορούμε μέσο kaspersky να πιάσουμε τους κλέφτες, υπηρχε μια πιθανότητα.
Αν συνδεόταν ο κλεφτης, μπορούσαμε να ζητήσουμε την IP του και με την IP να πέρναμε το όνομα αυτού και την διεύθυνση του.
Ναι λίγο τραβηγμένο, το ξέρω, αλλα η απάντηση που πήρα ήταν αυτη:
Αν μπορούσαμε να το κάνουμε αυτο ξέρεις πόσες υποθέσεις θα είχαμε διαλευκάνει?
Δεν το επιτρέπει ο εισαγγελέας, Μονον σε εγκλήματα και τρομοκρατικές περιπτώσεις.
....Ξέχασα να διευκρινίσω πως μαζί με οσα μου έκλεψαν, πήραν και έναν υπολογιστή μου.

E ok ρε παιδιά... φακέλωμα είναι.... ντάξει... θα μπορούσαν στα εγκλήματα και την τρομοκρατία να προσθέσουν και τις διαρρήξεις, αλλά μέχρι εκεί.

karetsos
08-04-13, 12:48
φταις εσύ που ακόμα χρησιμοποιείς υπολογιστή και έτσι στον κλέψανε. όλοι οι σύγχρονοι σωστοί Έλληνες χρησιμοποιούν πλέον iphone το οποίο και κουβαλάνε πάντα μαζί τους, γιατί ΑΥΤΟΙ ξέρουν. αυτό ελπίζω να σου γίνει μάθημα για το μέλλον.... :p

psyxakias
08-04-13, 12:54
@skalk: το πας στο άλλο άκρο και θα μπλεχτεί η συζήτηση. Η χρήση geolocation υπηρεσιών με γενικευμένο προσδιορισμό τοποθεσίας (πχ πόλη/νομό/χώρα) και η ταυτοποίηση χρηστών με ακριβή διεύθυνση είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα και ορθώς το 2ο απαιτεί εισαγγελική εντολή.

pet
08-04-13, 16:25
εγώ πιστεύω ότι αν μόλις έμπαινες σε μια σελίδα σου έβγαζε επιλογή , αν θες να στείλεις δεδομένα για την περιοχή που βρίσκεσαι ώστε να χρησιμοποιηθούν για διαφήμιση ή οτιδήποτε άλλο οι περισσότεροι θα αρνιόντουσαν, άσχετο αν κάποιες εταιρίες χρησιμοποιούν δεδομένα

skalk
10-04-13, 10:43
Σαν παραδειγμα το έφερα, στον pet, για να δειξω ακριβώς αυτό.
Άλλο είναι όντως να μπορείς να βρεις χωρίς "εισαγγελική παραγγελία" που ακριβώς μενει ο τάδε και αλλό να βλέπεις πως μπαινει γενικά απο Θεσσαλονίκη.
Ειμαι λιγο (λιγο?) μπερδεψιαρης, αυτο ειναι σιγουρο.
Κάποτε πριν δυο τρία χρονια έκανα δοκιμές με ένα usb wireless lan κατι τέτοιοστο δικό μου pc και με ένα laptop ενός φίλου, μπόρεσα να κλέψω από τον απέναντι μου (φίλος και αυτός) που έχει conex.
Με την βοήθεια ενός site που βλέπει την IP σου, (whats my ip ή κατι τετοιο) ειδα σε χαρτη ακριβως τον δρόμο που εχει την σύνδεση αυτός που του έκλεβα γραμμη.
Ναι ξέρω ειναι πολύ περίεργο αφού ουσιαστικά δεν φαινεται η τοποθεσία διαμονής αλλά το κέντρο.
Εχω κανει δοκιμές και αργότερα, άλλες φορές, και δεν μου έχει ξανατύχει, συνηθως μου βγαζει Λευκό πυργο ή Αθηνα.
Μερικά site ειναι βέβαια αλλα αντ' αλλων και εχω δει και περίεργα, πχ βουλγαρία κλπ.

Φιλε karetsos κανε εσύ ψηφιακό άλμπουμ ή βιντεο μονταζ σε iphone και τι στον κόσμο, ασε που στο κλέβουν και πιο ευκολα :rotfl: :offtopic:

karetsos
10-04-13, 12:05
φίλε μου ελπίζω να κατάλαβες ότι το σχόλιό μου ήταν σαρκαστικό για αυτούς που έχουν iphone και όχι φυσικά για εσένα... :cool:

SfH
10-04-13, 15:22
Σαν παραδειγμα το έφερα, στον pet, για να δειξω ακριβώς αυτό.
Άλλο είναι όντως να μπορείς να βρεις χωρίς "εισαγγελική παραγγελία" που ακριβώς μενει ο τάδε και αλλό να βλέπεις πως μπαινει γενικά απο Θεσσαλονίκη.
Ειμαι λιγο (λιγο?) μπερδεψιαρης, αυτο ειναι σιγουρο.
Κάποτε πριν δυο τρία χρονια έκανα δοκιμές με ένα usb wireless lan κατι τέτοιοστο δικό μου pc και με ένα laptop ενός φίλου, μπόρεσα να κλέψω από τον απέναντι μου (φίλος και αυτός) που έχει conex.
Με την βοήθεια ενός site που βλέπει την IP σου, (whats my ip ή κατι τετοιο) ειδα σε χαρτη ακριβως τον δρόμο που εχει την σύνδεση αυτός που του έκλεβα γραμμη.
Ναι ξέρω ειναι πολύ περίεργο αφού ουσιαστικά δεν φαινεται η τοποθεσία διαμονής αλλά το κέντρο.
Εχω κανει δοκιμές και αργότερα, άλλες φορές, και δεν μου έχει ξανατύχει, συνηθως μου βγαζει Λευκό πυργο ή Αθηνα.
Μερικά site ειναι βέβαια αλλα αντ' αλλων και εχω δει και περίεργα, πχ βουλγαρία κλπ.

Φιλε karetsos κανε εσύ ψηφιακό άλμπουμ ή βιντεο μονταζ σε iphone και τι στον κόσμο, ασε που στο κλέβουν και πιο ευκολα :rotfl: :offtopic:

Όπως έγραψα και πιο πάνω, δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Συνήθως παίρνεις ip από ένα σύνολο που ανήκει σto bras/bras pool στο οποίο συνδέεσαι και δεν είναι καθόλου απίθανο να είσαι π.χ. Αλεξανδρούπολη και να πέφτεις σε bras της αθήνας. Μόνο και μόνο από κει έχεις χάσει ακρίβεια στην πληροφορία, καθώς μπορεί η ίδια ip τη μια μέρα να είναι στην Αλεξανδρούπολη και την άλλη στην Κέρκυρα.

Από κει και πέρα, οι βάσεις geolocation χρησιμοποιούν 2 πηγές δεδομένων.

α) Πληροφορίες για την IP από τον αρμόδιο RIR, στην πράξη, ότι έχει δηλώσει ο ISP, χωρίς να υπάρχει καμία ιδιαίτερη ανάγκη να είναι αληθινό. Συνήθως θα βγάλει διεύθυνση τα κεντρικά του ISP, ή κάποιο άλλο σημείο παρουσίας του, αν έτυχε να το βάλει σε κανένα description.

β) Πληροφορίες από τα PTR records της ίδιας της ip ή κοντινών hops.

Για το Α, αν η ip είναι στατική και ανήκει σε επιχείρηση, υπάρχει περίπτωση οι εγγραφές στον RIR να αναφέρουν τον τελικό πελάτη κι όχι τον πάροχο. Αλλά ακόμα κι αυτές, δεν ξέρεις αν η επιχείρηση τις χρησιμοποιεί στην έδρα της, στο Χ κατάστημα στην άλλη άκρη της χώρας ή στο σπίτι του Ψ υπαλλήλου για vpn.

skalk
11-04-13, 10:16
Όπως έγραψα και πιο πάνω, δεν είναι τόσο απλό το θέμα..... Συνήθως παίρνεις ip από ένα σύνολο που ανήκει σto bras/bras pool στο οποίο συνδέεσαι και δεν είναι καθόλου απίθανο να είσαι π.χ. Αλεξανδρούπολη και να πέφτεις σε bras της αθήνας. Μόνο και μόνο από κει έχεις χάσει ακρίβεια στην πληροφορία, καθώς μπορεί η ίδια ip τη μια μέρα να είναι στην Αλεξανδρούπολη και την άλλη στην Κέρκυρα.

Από κει και πέρα, οι βάσεις geolocation χρησιμοποιούν 2 πηγές δεδομένων.

α) Πληροφορίες για την IP από τον αρμόδιο RIR, στην πράξη, ότι έχει δηλώσει ο ISP, χωρίς να υπάρχει καμία ιδιαίτερη ανάγκη να είναι αληθινό. Συνήθως θα βγάλει διεύθυνση τα κεντρικά του ISP, ή κάποιο άλλο σημείο παρουσίας του, αν έτυχε να το βάλει σε κανένα description.

β) Πληροφορίες από τα PTR records της ίδιας της ip ή κοντινών hops.

Για το Α, αν η ip είναι στατική και ανήκει σε επιχείρηση, υπάρχει περίπτωση οι εγγραφές στον RIR να αναφέρουν τον τελικό πελάτη κι όχι τον πάροχο. Αλλά ακόμα κι αυτές, δεν ξέρεις αν η επιχείρηση τις χρησιμοποιεί στην έδρα της, στο Χ κατάστημα στην άλλη άκρη της χώρας ή στο σπίτι του Ψ υπαλλήλου για vpn.

Ναι, ναι, το καταλαβαίνω, αυτό όμως σημαίνει πως εμεις εδω (στην Ελλάδα του 2013) δεν μπορούμε να εχουμε ένα διαφορετικό και ευέλικτο συστημα ή να διαμορφώσουμε αυτο που έχουμε ωστε να ειμαστε πιο ...νοικοκυραμένοι.
Ενώ οι έξω μπορουν, ενώ αυτο δεν εχω ακουσει να τεθει σαν θέμα στα άλλα κρατη, γιατί λειτουργει εδώ και πολλα χρόνια με αυτόν τον τρόπο.
Πως γίνετε να στοχεύω Κολωνία (koln) και να έχω επισκέψεις ΜΟΝΟΝ από Κολωνία, να στοχεύω Κινα Κashgar και να έχω επισκέψεις από Κashgar?
Ή εγώ είμαι εντελώς μπούφος και δεν μπορώ να τα καταλάβω, ή εχουμε προβλημα σαν Ελληνες.
Μαλλον το πρώτο????? :)

Φίλε μου karetsos δεν το πηρα ασχημα. Και εγώ στον ίδιο τόνο απάντησα, μη σου πω πως γέλασα αρκετα :)

SfH
11-04-13, 16:31
Στο έγραψα και στην αρχή, είναι θέμα κλίμακας και υλοποίησης. Άλλο πληθυσμό έχει το koln και το kashgar κι άλλο η Κατερίνη . Ειδικά αν στα 2 πρώτα υπάρχουν περισσότεροι πελάτες ανά πάροχο, πιθανώς να έχει νόημα να έχουν τοπικούς bras/bras pools ανάλογα με την τοπολογία και τον εξοπλισμό τους. Εδώ, μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχει νόημα για τους περισσότερους, αν και οι μεγάλοι έχουν και σε άλλα ( λίγα βέβαια ) σημεία .

@ ADSLgr.com All rights reserved.