PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχη disconnects στα διαφορα networks.



ominus
03-04-13, 18:15
Προχθες και μετα απο πολλες περιπετειες, ενεργοποιηθηκε η vdsl στην Wind.
Η ιδια η γραμμη δειχνει σταθερη , δεν αποσυνδεεται, κατεβαζω με μεγιστη ταχυτητα ενω το web surfing ειναι απροσκοπτο.
Ομως αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με τα υπολοιπα networkds που δοκιμαζω, οπως το dc++, irc, utorrent και windows live messenger.
Συνδεομαι κανονικα σε αυτα αλλα αμεσως μετα αρχιζουν συνεχομενες αποσυνδεσεις και επασυνδεσεις.

Πριν επικοινωνησω με την Wind, θελω να ελεγξω μηπως το προβλημα προκαλειται απο λαθος ρυθμισεις στο συστημα μου.
Στο router της Wind, εχω απενεργοποιηση το anti-hack mode και οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με firewall. Toυ εχω βαλει static ip, τους wind dns servers και εχω ενεργοποιημενο το dchp server. Επισης εχω κανει και το καταλληλο port-forwading για τα παραπανω networkds.
Στα windows εχω ορισει ομοιως στατικη ρυθμιση, getawaya την ip του router,dns servers τους wind servers,κτλ. Δεν τρεχω κανενα firewall η antivirus.

Τι ακριβως μπορει να φταιει; Επειδη στο internet, μπαινω με ενεργοποιημενο το vlan στο router, μηπως φταιει; Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στο router;

καμια ιδεα;

theopan
03-04-13, 18:49
http://www.adslgr.com/forum/threads/682383-Πρόβλημα-με-το-ρουτερ-ZTE-ZXDSL-931
Δες τα δικά μου μηνύματα (5 και 6) μήπως έχεις παρόμοιο πρόβλημα... Δεν έχω βρει λύση ακόμα.

ominus
03-04-13, 19:09
αχα, οποτε παιζει το προβλημα να οφειλετα στην κινεζια της wind.
καταλαβα, μαλλον δεν γλυτωνω τα 200e για το vdsl vigor..

θα τσεκαρω με το παλιο adsl router (vigor), να δω αν συμβαινει το ιδιο.

theopan
03-04-13, 21:15
Δε νομίζω να συνδεθεί adsl ρούτερ στη vdsl γραμμή σου. Εγώ τουλάχιστον δεν το είχα καταφέρει όποιο και αν είχα δοκιμάσει.

farcry
04-04-13, 03:59
εχετε δοκιμασει με αλλο vdsl router απο τη wind? μηπως εχει προβλημα το συγκεκριμενο κομματι? υπαρχει firmware update γιαυτο το ρουτερ?

ominus
06-04-13, 19:06
firmware στο site της wind δεν υπαρχει παντως. δεν ξερω αν υπαρχει στο επισημο σιτε της zte αλλα φανταζομαι θα ειναι ουτως η αλλως ασυμβατο με τις προεγκαταστημενες ρυθμισεις της wind.
δευτερο vdsl να κανω δοκιμες δεν εχω, οποτε τεσταρα οτι ρυθμισεις μπορουσα στο router. το αποτελεσμα ειναι το ιδιο αποσυνδεονται τα παντα οσο αφορα δικτυα οπως live messenger, dc++, irc, ktl
θα επικοινωνησω την δευτερα με την wind για το προβλημα αν και ειμαι σιγουρος οτι το θεμα ειναι με το router. που σημαινει παλι εξοδα θα εχουμε για καινουργιο καλο router για να κανουμε την δουλεια μας σωστα, το κερατο μου.

jim_nut18
04-12-13, 21:12
καλησπερα,
εχω σχεδον το ιδιο προβλημα μονο που συνδεομαι κανονικα με ethernet και οχι με wifi..
συνεχιζει το προβλημα σου ή το ελυσες καπως?

@ ADSLgr.com All rights reserved.