PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα καρτα AGP σε παλιο m/b



turboirc
24-06-04, 00:01
Παιδια εχω ενα ψιλο αρχαιο pc p3/550 qdi advance 9 m/b με μια ακομα πιο αρχαια καρτα γραφικων TNT2 AGP 32mb (που ομως γαμαει και δερνει ακομα) , και επειδη αρχιζουν και δεν παιζουν μερικα παιχνιδακια , ελεγα να βαλω μια νεα καρτα γραφικων.

Ειναι συμβατες οι νεοτερες agp/8x με την δικη μου AGP/2x slot ?

Επειδη θα χτυπησω laptop τωρα, δεν λεει να χτυπησω και αναβαθμιση στον μεγαλο , οποτε αν γνωριζετε τι γινεται...

JohnGR
24-06-04, 00:18
Συμβατότητα γενικώς υπάρχει (τουλάχιστον για το x4), αλλά δεν θα στο πρότεινα γιατί ότι κάρτα και να βάλεις θα δουλεύει στο x2. Θα μπορούσες ίσως να εκμεταλλευτείς τη μεγαλύτερη μνήμη μιας καινούριας κάρτας, αλλά και πάλι θα μπουκώνει λόγω εύρους του AGP.

potis21
24-06-04, 01:23
Βεβαιωσου οτι η καρτα μπορεί να δουλεψει στο 2Χ motherboard απο το manual, για να μην σου μεινει στο χερι.

Συνηθως αυτες που μπορουν εχουν 2 εγκοπες στον AGP διαυλο αντι για μια. Επισης εχε στα υποψη οτι μια καρτα σχεδιασμενη για 4Χ-8Χ δουλευει στα 1.5 Volt ενω μια AGP 1X-2X στα 3,3. Αυτο σημαινει οτι η 4X ζεσταινεται 2 φορες περισσοτερο, οταν δουλευει στα 2Χ!. Κατι που μειωνει και την διαρκεια ζωης της αλλα και εξαφανιζει τις οποιες δυνατοτητες υπερχρονισμου, αλλα το σημαντικοτερο, καθως ειναι καλοκαιρι, πυρωνει το PC σου!

Madness
24-06-04, 09:58
Να έχεις επίσης υπόψιν σου οτι θα θέλεις οπωσδήποτε ανβάθμιση BIOS

WAntilles
24-06-04, 10:16
Να έχεις επίσης υπόψιν σου οτι θα θέλεις οπωσδήποτε ανβάθμιση BIOS

Την οποία πάντα εάν την κάνεις, μόνο καλό κάνει και ποτέ κακό.

Madness
24-06-04, 10:38
Να έχεις επίσης υπόψιν σου οτι θα θέλεις οπωσδήποτε ανβάθμιση BIOS

Την οποία πάντα εάν την κάνεις, μόνο καλό κάνει και ποτέ κακό.

Πάντα μπορεί να μην φάνηκε ετσι όπως το έγραψα απλά το έγραψα για να το ξέρει και να το κανει :D :D

elias24
24-06-04, 18:40
Ειναι συμβατες οι νεοτερες agp/8x με την δικη μου AGP/2x slot ?


Όχι. Οι AGP 8x κάρτες δεν ξεκινάνε σε boards με AGP 1x/2x. Minimum supported: 4x

nefthy
24-06-04, 20:13
Παιδια εχω ενα ψιλο αρχαιο pc p3/550 qdi advance 9 m/b με μια ακομα πιο αρχαια καρτα γραφικων TNT2 AGP 32mb (που ομως γαμαει και δερνει ακομα) , και επειδη αρχιζουν και δεν παιζουν μερικα παιχνιδακια , ελεγα να βαλω μια νεα καρτα γραφικων.

Ειναι συμβατες οι νεοτερες agp/8x με την δικη μου AGP/2x slot ?

Επειδη θα χτυπησω laptop τωρα, δεν λεει να χτυπησω και αναβαθμιση στον μεγαλο , οποτε αν γνωριζετε τι γινεται...

Σύμφωνα με το manual της μητρικής σου υποστηρίζει 2x maximum (VIA Apollo Pro 133 chipset). Αν το agp slot σου ΔΕΝ έχει εγκοπές μπορείς να βάλεις μια 4x κάρτα. Αν κάνεις κάτι τέτοιο θα κάψεις και τη μητρική και τη vga. Λύση: πάρε καλύτερο φορητό ή (φτου φτου) playstation :lol:

pelasgian
25-06-04, 00:29
Αυτό με το playstation το έκανα εγώ, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να πετάξω τα πάντα, χώρια δε που το λειτουργικό μου δεν φημίζεται για τα παιχνίδια. Με 180 ευρώπουλα δεν θα χρειαστείς τίποτα μέχρι το 2006 (έρχεται το ps3).

@ ADSLgr.com All rights reserved.