PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξέρει κανείς τί γίνεται;



odd
24-06-04, 14:49
Ρε παιδιά έγινε κάτι.. κουφό.
Έχω μια κακομοίρα pstn και πριν λίγο, όταν ήταν να μπω στο νετ, ακούω από το ηχείο του μοντεμ μια μελωδία(!!).
Σηκώνω το τηλέφωνο και ακούω μια μελωδία (σαν αναμονής μου φάνηκε), ούτε σήμα για να πάρω τηλέφωνο (το γνωστό μπιπ-μπιπ) ούτε τίποτα.. Μάλιστα ανα διαστήματα ακούγονταν η κλήση ενός αριθμού...
Προσπάθησα τουλάχιστο να μετρήσω τον αριθμό των τόνων αλλά δεν τα ατάφερα... Δυστυχώς στη προσπάθειά μου να ηχογραφήσω το εν λόγω παράδοξο, δεν πρόλαβα.. Ξαφνικά ακούω το γνωστό μπιπ-μπιπ που ακούγεται όταν σηκώνεις το τηλέφωνο.
Έχει κανείς καμιά ιδέα;;

AsGoodAsItGets
24-06-04, 14:51
Έχεις ακούσει ένα παλιό τραγούδι του Πορτοκάλογλου, που έλεγε:

"Μπλέξαν οι γραμμές μας, μπλέξαν οι γραμμές...
Όλη η Αθήνα ακούει και δε μιλά,
τα μυστικά μας ξέρει..."

:mrgreen:

ogenikos
24-06-04, 15:30
Ενας κολλητός μου που έπαιζε κιθάρα, είχε έναν ενισχυτή marshal 120watt, και όταν τον άνοιγε πολύ δυνατά ακουγόταν κλαρίνα....έπιανε κάποιον σταθμό απο εκεί κοντά που είχε απο το πρωί ώς το βράδυ κλαρίνα..και αυτός έπαιζε ροκιές....χαμός.
Τώρα πώς ο ενισχυτής έπιανε ράδιο δέν ξέρω...Μάλλον κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με εσένα.
Αυτά τα σύρματα είναι πράγματα του διαβόλου όπως επίσης και τα κομπιούτερια θα καταλάβουν τον κόσμο με το 666, α ρε Λουκά, πού είσαι να τα πείς ρε γμτ. :lol:

sonic
24-06-04, 16:38
Έμενα όταν μου έβαλαν γραμμή στο σπίτι, τη δεύτερη , τρίτη μέρα , δεν θυμάμαι, κτύπησε το τηλέφωνο, το σηκώνω, και ακούγεται ένα προηχογραφημένο μήνυμα σε μια κουλή γλώσσα (που ακουγόταν και απειλητικά) και όταν τελείωσε αυτό άρχισε ένας ήχος σαν απο fax. Δεν επαναλήφθηκε κατι τέτοιο, αλλά ήταν πολύ κουφο :shock:

teacake
24-06-04, 17:02
Λοιπόν, ίσως και να έπεσες σε αποτυχημένη απόπειρα τηλεμάρκετινγκ. Σου έχει τύχει να σε πάρουν τηλέφωνο για πιστωτική κάρτα, για προσφορές κλπ κλπ. Η διαδικασία αυτή γινεται αυτοματοποιημένα, δηλαδή ένα πρόγραμμα διαλέγει το όνομά σου από μια βάση δεδομένων και σε παίρνει τηλέφωνο. Όταν σηκώσεις το ακουστικό σε συνδέει με κάποιον άνθρωπο που σου αρχίζει το γνωστό ποιηματάκι... "Κύριε τάδε ενδιαφέρεστε κλπ κλπ". Μερικές φορές αν το πρόγραμμα βγάλει κάποια κλήση και δεν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος να σου μιλήσει ακούγεται ή μουσική, ή σαν να σου κλείνουν το τηλέφωνο.
Για περισσότερες πληροφορίες στο google γράψτε predictive dialing.

potis21
24-06-04, 17:48
Τώρα πώς ο ενισχυτής έπιανε ράδιο δέν ξέρω

to πιο απλο πραγμα:

1) ειχε πειρατη μακεδονα γειτονα στα μεσαια ("παιζουμε στα 330 μετρα για ολη την Ελλαδα, εδω ραδιο Νευροκοπι")

2) ο ενισχυτης ειχε κουκου σχεδιαση και δεν επνιγε την RF που τραβαγαν τα πηνια του μαγνητη

3) ο ενισχυτης ειχε ακομη πιο κουκου σχεδιαση και πραγματοποιουσε φωραση στο Η/Μ κυμα που επεφτε πανω στον μαγνητη.

Αναφορικα θα σας πω οτι το πρωτο ραδιοφωνο, αν δεν κανω λαθος και στον Τιτανικο τετοιο ειχανε για να ακουνε σε μορς τα δελτια παγοβουνων, ηταν μια (τεραστια) κεραια, ενα συντονιζομενο κυκλωμα πηνιο-πυκνωτη (LC, ανοιξτε και καμια φυσικη δευτερας λυκειου αν δεν το θυμαστε), ενα Κρυσταλλακι χαλαζια με μια ακιδα, ενα πυκνωτακι ακομα για να εξαλειφει την συνιστωσα της ραδιοσυχνοτητας κι ενα ακουστικο, ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ! το ραδιοφωνικο σημα ηταν αρκετο για να διεγειρει, ανορθωμενο, το ακουστικο.

potis21
24-06-04, 17:54
Αυτά τα σύρματα είναι πράγματα του διαβόλου όπως επίσης και τα κομπιούτερια θα καταλάβουν τον κόσμο με το 666, α ρε Λουκά, πού είσαι να τα πείς ρε γμτ.

Ολα τα μηχανηματα φτιαχτηκαν για να υπηρετουν τον ανθρωπο, με φωτιση απο τον Θεο και την Ελευθερη βουληση να τα χρησιμοποιησει για καλο ή για κακο.

Απο τις επιλογες του, ο καθενας, θα κριθει.

pelasgian
25-06-04, 01:02
Ωραία :mrgreen: ... βάλτε LINUX και σώστε τη ψυχή σας. (προσοχή ποτέ μην κάνετε chmod 666 στα αρχεία σας!) :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.