PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογή motherboard



pet
08-04-13, 11:01
θέλω να διαλέξω mb z77 και θέλω τα φώτα σας σε σύγκριση p8z77 και maximus v (deluxe vs pro/thunderbolt vs formula και premium vs extreme, σε κοντινες τιμες)
καμιά πληροφορία για το thunderbolt;
έχω μια κλήση προς asus, αν υπάρχει και καμιά αποψη για αλλη εταιρία ευπροσδεκτη

neshtar
08-04-13, 16:26
τρελλα γενικη ερωτηση ... κοιτας μητρικες που ξεκινανε κοντα στα 200 ευρω και καταληγουν κοντα στα 400 ...

thunderbolt (http://en.wikipedia.org/wiki/Thunderbolt_%28interface%29)

Τωρα για τις μητρικες, η P8 σειρα ειναι σε γενικες γραμμες οι mainstream μητρικες της Asus, οι ROG ειναι οι enthusiast μητρικες της. Διαφορες μεταξυ τους ειναι τα features. Η deluxe σου δινει 2 εξτρα esata ports, δευτερο gigabit lan, bluetooth, 2 εξτρα Usb3 ports και νομιζω 2 εξτρα USB ports και μια σκαλα καλυτερη onboard καρτα ηχου. Η pro σου δινει και legacy vga/dvi εξοδους για τα onboard graphics του ivy. H thunderbolt εκδοση της PRO προσθετει μια thunderbolt Θυρα.

Οι RΟG μητρικες ειναι enthusiast ... η Extreme σε σχεση με την Formula βασικα σου προσφερει εξτρα tools για overclocking (οπως το κλειδι και και καποια software features), εξτρα full length θεσεις για PCI-E καρτες, thunderbolt κλπ.

pet
08-04-13, 16:42
καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση,
το είδα ότι έχουν διαφορά στις τιμές γι'αυτό χώρισα deluxe vs pro/thunderbolt vs formula που είναι 230-260 ευρώ
και premium vs extreme που είναι στα 400
αρχικά για να μάθω αν κάποια από αυτές υστερεί σε κάποιο σημαντικό χαρακτηριστικό, πχ να μου πει, δεν έχει το τάδε που χρησιμοποιείτε κατά κόρον , ενώ η άλλη σε παραπλήσια τιμή το έχει
και δεύτερον ποια είναι τα σημαντικά έξτρα που δίνουν οι πιο ακριβές για να αξιολογήσω το κατά πόσον αξίζουν τα έξτρα 150 ευρώ
κ για το thunderbolt επειδή δεν έχω ιδέα επ'αυτού, πέραν από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του που διάβασα, το κατά πόσον κυκλοφορούν συμβατές συσκευές ή αν τεχνολογικά κλείνουν προς τα κει, εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει κάτι και γράφω άσχετα. όπως και να χει thanks

MultiDoc
08-04-13, 16:46
Προ λίγων εβδομάδων έψαχνα κι εγώ για να καταλήξω σε αγορά μητρικής με Z77, από όσες αναφέρεις κι εφ΄'όσον σε καλύπτουν οι προδιαγραφές/features θα έλεγα P8z77 deluxe ή Maximus V Formula

neshtar
08-04-13, 16:59
το thunderbolt ειναι σχετικα καινουργια τεχνολογια. Υπαρχουν thunderbolt enclosures προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα οποτε δε μπορω να σου δωσω και αποψη για τη πρακτικη χρηση περα απο το τι λενε στο Internet. Και αυτο που λενε προς το παρον ειναι οτι ακομα η τεχνολογια δεν εχει οριμασει αλλα εχει προοπτικες.

Για τις μητρικες τωρα, αν χρειαζεσαι extreme μητρικη ξερεις ολες τις λεπτομερειες χωρις να ρωτησεις. Ειναι τελειος niche προιον για τυπους που θελουν να πληρωσουν το premium α) για τα bragging rights και β) για τα features. Γιατι μεταξυ μας μη νομιζεις οτι επειδη θα παρεις ROG entreme θα τρεχεις ξερω γω στα 5.5Ghz με αερα το τσιπακι σου. Πρακτικα τωρα, σε μια πλατφορμα που παει για αποσυρση σε εξι μηνες εγω δε θα εδινα το τετρακοσοευρω, αλλα ... ο καθενας κανει οτι θελει. Ο μεσος χρηστης μια χαρα τον καλυπτει η P8 σειρα, Και σε αυτες κοιτας τα επιμερους features. Πηγαινε εδω -> http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Platform_Products/ διαλεξε τις διαφορες μητρικες και καντες compare να δεις τι features δινει η καθε μια. Ο κορμος παντως ειναι ο ιδιος, οι διαφορες ειναι οπως σου ειπα και πριν, θελω bluetooth? θελω εξτρα esata/usb3? τετοιες διαφορες.

pet
08-04-13, 17:10
ευχαριστώ
και κάτι γενικό σε επίπεδο εταιριών καλώς προτιμώ asus η είναι απλά κόλλυμα δικό μου;

neshtar
08-04-13, 17:16
και εγω στα 6 pc που εχω σπιτι τα 4 εχουν ASUS μητρικη. Θεμα συνηθειας ειναι περισσοτερο, ουσιαστικα μεγαλες διαφορες στους 'prime' κατασκευαστες (Asus/Gigabyte/Msi) δε θα βρεις.

MultiDoc
08-04-13, 19:22
Για την Asus έχω κι εγώ "κόλλημα" , ειδικά με το πόσο σκυλιά έχουν βγεί τα boards που είχα. Επίσης έχουν κι εξαιρετικό support (τουλάχιστον όσον αφορά τη ROG σειρά).

pet
09-04-13, 12:21
ωραία κατάφερα να μικρύνω το εύρος των επιλογών, θενκσ για την βοηθεια, απέκλεισα τις κόκκινες, λόγω τιμής αν και μου αρέσουν :(,
και έμεινα μεταξύ p8z77-V (180e) kai p8z77 pro/thunderbolt (230e)

@ ADSLgr.com All rights reserved.