PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγωμα υπολογιστή κατά την εγκατάσταση!



Kruder
08-04-13, 23:00
Πριν από περίπου μια βδομάδα το είχα πάει σε τεχνικό για ένα τσεκάπ λόγω παλαιότητας και μου άλλαξε κάρτα γραφικών, μπαταρία στο motherboard (μου είπε ότι ήταν μικρή η προηγούμενη) και ανεμηστηράκια. Όταν πήγα να το πάρω μου είπε ότι χρειάζεται φορμάτ γιατί δεν βλέπει την κάρτα γραφικών και αποφάσισα να το κάνω εγώ αλλά τρώει απίστευτα κολλήματα!!
Κατά την διάρκεια εγκατάστασης των Windows XP και την ώρα που ελέγχει τις συσκευές του υπολογιστή παγώνει η διαδικασία και δεν μπορώ να προχωρήσω. Το ίδιο μου το έκανε και σε προηγούμενη εγκατάσταση που είχα κάνει αλλά καθώς βρισκόμουν μέσα στο περιβάλλον των Windows και για αδιευκρίνιστο λόγω κολλούσε και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση. Αυτή τη φορά δοκίμασα να εγκαταστήσω αλλη έκδοση των Windows αλλά και πάλι παγώνει κατά την εγκατάσταση! Ο υπολογιστής είναι 8ετίας και βάλε...

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στο hardware?

cranky
08-04-13, 23:11
Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στο hardware?
Για δώσε λεπτομέρειες.

Kruder
09-04-13, 00:17
asus p4p800-x,1gb RAM,3gHz processor

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν. Τον έχω και στο πατρικό μου οπότε είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να τσεκάρω

cranky
09-04-13, 00:24
Αν δοκίμασες να βάλεις 7άρια, η μνήμη μου φαίνεται λίγη, αν και υπάρχουν αναφορές οτι μπορεί να δουλέψει και με τόση.

Ο δίσκος φαίνεται κανονικά στο bios ;
Είναι IDE ή SATA ;

zardoz
09-04-13, 00:54
Η μητρική σου έχει AGP slot και κατά 99% φταίει αυτό (sorry που είμαι τόσο σίγουρος).

Το "ζήτημα" με το AGP είναι τα fast writes/fast reads ή η ταχύτητα AGP, που συνήθως
μπορείς από το bios να τα κόψεις/αλλάξεις. Γενικά ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις ρυθμίσεις στο
AGP και έπειτα να στήσεις windows. Μετά, στο driver (αν πχ έχεις ΑΤΙ με SmartGart)
πρέπει να κόψεις τα fast writes ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ

Kruder
09-04-13, 15:42
Θα πειραματιστώ λίγο με τις ρυθμίσεις κ θα σου απαντήσω. Έχω Nvidia παρεπιπτόντως. Παίζει κάποιο ρόλο η κάρτα γραφικών όσον αφορά τις ρυθμίσεις?

Seitman
09-04-13, 16:22
Σε παρόμοια περίπτωση πριν από λίγο καιρό, διαπίστωσα ότι "ένοχος" ήταν το ένα DIMM της RAM. Μόλις το αντικατέστησα με κάποιο άλλο, όλα ΟΚ.

Kruder
09-04-13, 16:33
DIMM αν δεν κάνω λάθος είναι η υποδοχή που μπαίνει η μνήμη. Σωστα?

hemlock
09-04-13, 16:38
DIMM αν δεν κάνω λάθος είναι η υποδοχή που μπαίνει η μνήμη. Σωστα?
Nope...DIMM slot λέγεται αυτό που περιγράφεις.

cranky
09-04-13, 16:40
Λάθος.
DIMM=Dual In-line Memory Module, δηλ. ένα «τεμάχιο» μνήμης (ανεξάρτητα απο μέγεθος, συχνότητα, κλπ).

Kruder
09-04-13, 16:42
Και πως μπορώ να τσεκάρω αν φταίει αυτό?

cranky
09-04-13, 16:45
Τρέχεις το memtest για τουλάχιστον 5 ώρες.

Kruder
10-04-13, 16:22
SATA είναι ο δίσκος. Τον βλέπει σαν "Third IDE Master".

- - - Updated - - -

Πόση περίπου ώρα κρατάει το memtest? Το έχω από χθες το βράδυ ανοιχτό κ είναι στο 1700%...

zardoz
10-04-13, 17:51
H NVIDIA ποτέ ουσιαστικά δε κατάφερε να φτιάξει (σωστή) AGP κάρτα,
βασιζόταν σε ένα AGP->PCIExpress bridge, μήπως έχεις αυτή (http://www.anandtech.com/show/1545) ??

Αν φυσικά έχεις πολλά DIMM, δοκίμασε βγάζοντας κάποιο/α από αυτά, αν και (ακόμη)
νομίζω ότι η κάρτα γραφικών σου φταίει και το σεττάρισμά της στο bios

yiapap
10-04-13, 17:52
Πόση περίπου ώρα κρατάει το memtest? Το έχω από χθες το βράδυ ανοιχτό κ είναι στο 1700%...Χωρίς προβλήματα; Αν έτρεξε 17 φορές και δεν έβγαλε πρόβλημα είσαι ΟΚ από μνήμες.

Kruder
10-04-13, 18:23
Χωρίς προβλήματα; Αν έτρεξε 17 φορές και δεν έβγαλε πρόβλημα είσαι ΟΚ από μνήμες.

Ναι, δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα!

- - - Updated - - -


H NVIDIA ποτέ ουσιαστικά δε κατάφερε να φτιάξει (σωστή) AGP κάρτα,
βασιζόταν σε ένα AGP->PCIExpress bridge, μήπως έχεις αυτή (http://www.anandtech.com/show/1545) ??

Αν φυσικά έχεις πολλά DIMM, δοκίμασε βγάζοντας κάποιο/α από αυτά, αν και (ακόμη)
νομίζω ότι η κάρτα γραφικών σου φταίει και το σεττάρισμά της στο bios

Όχι, την ΜΧ-400 έχω. Δεν μπόρεσα να βρω στο bios που είναι οι ρυθμίσεις για το AGP...

cranky
10-04-13, 19:13
Πόση περίπου ώρα κρατάει το memtest?
Δεν σταματάει μόνο του.
Γι' αυτό σου είπα «τουλάχιστον 5 ώρες».

zardoz
10-04-13, 23:14
Το motherboard σου έχει AGP 8x ενώ η κάρτα ΜΧ400 είναι 4x. Σίγουρα πρέπει να παίξεις με το bios agp speed!!!!

Kruder
11-04-13, 15:10
Το motherboard σου έχει AGP 8x ενώ η κάρτα ΜΧ400 είναι 4x. Σίγουρα πρέπει να παίξεις με το bios agp speed!!!!

Επειδή εψαξα λίγο στο bios και δεν μπόρεσα να βρω τις ρυθμίσεις, μπορείς να μου πεις που βρίσκεται το agp?

- - - Updated - - -

Τώρα μόλις παρατήρησα ότι με το που κάνω εγκατάσταση τους drivers της κάρτας ήχου (soundmax) τρώει τα κολλήματα!...

- - - Updated - - -

Άκυρο το κόλλημα με τους drivers. Κολλάει κ αφού τους έκανα απεγκατάσταση...

Το μόνο που βρήκα στο bios όσον αφορά το agp είναι pci->agp κ agp->pci, το οποίο κ άλλαξα μπας κ δω καμιά διαφορά. Επίσης όταν κάνω κάποια αλλαγή όπως για παράδειγμα να μετακινήσω ένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας δεν το κρατάει στη μνήμη κ επανέρχεται με το που κάνω restart... Έχει να κάνει με την μπαταρία αυτο?

alexgk
12-04-13, 10:26
Πριν από περίπου μια βδομάδα το είχα πάει σε τεχνικό για ένα τσεκάπ λόγω παλαιότητας και μου άλλαξε κάρτα γραφικών, μπαταρία στο motherboard (μου είπε ότι ήταν μικρή η προηγούμενη) και ανεμηστηράκια. Όταν πήγα να το πάρω μου είπε ότι χρειάζεται φορμάτ γιατί δεν βλέπει την κάρτα γραφικών και αποφάσισα να το κάνω εγώ αλλά τρώει απίστευτα κολλήματα!!
Κατά την διάρκεια εγκατάστασης των Windows XP και την ώρα που ελέγχει τις συσκευές του υπολογιστή παγώνει η διαδικασία και δεν μπορώ να προχωρήσω. Το ίδιο μου το έκανε και σε προηγούμενη εγκατάσταση που είχα κάνει αλλά καθώς βρισκόμουν μέσα στο περιβάλλον των Windows και για αδιευκρίνιστο λόγω κολλούσε και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση. Αυτή τη φορά δοκίμασα να εγκαταστήσω αλλη έκδοση των Windows αλλά και πάλι παγώνει κατά την εγκατάσταση! Ο υπολογιστής είναι 8ετίας και βάλε...

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στο hardware?

Η παλιά κάρτα γραφικών που είναι;

Vtester
12-04-13, 11:25
πόσα έδωσες στον τεχνικό ; εγώ θα το έπαιρνα παραμάσχαλα και θα του το πήγαινα

Kruder
14-04-13, 20:06
πόσα έδωσες στον τεχνικό ; εγώ θα το έπαιρνα παραμάσχαλα και θα του το πήγαινα

50 ευρώ.. Ο οποίος μου άλλαξε την κάρτα γραφικών (με μεταχειρισμένη) κ δύο ανεμιστηράκια...

Genlab
15-04-13, 05:53
Τυχαία πέρασα από αυτό το post και είπα να γράψω.
Eμμ μια μικρή απορία. Από internet cafe γράφεις; άλλου υπολογιστή; δικό σου υπολογιστή στο σπίτι σου; (αφού λες εκείνον που κολλάει τον έχεις στο πατρικό σου) ή βάζεις windows και γράφεις ελπίζοντας να μην κολλήσει μέχρι να στείλεις το
μήνυμά σου εδώ; Ετσι για να ικανοποιήσω και την έμφυτη περιέργειά μου ! :)
Eχεις την πολυτέλεια από άποψη χρόνου και βαθμού επείγοντως να περιμένεις απαντήσεις από forums μέχρι να κανεις τη δουλειά σου;
Επίσης, πράγματι 1 GB μνήμη RAM είναι μόλις στα όρια. Θα υπάρξουν αρκετές φορές που θα σέρνεται.
Θέλει 2 GB.
Πιθανοί λόγοι κολλήματος αρκετοί. Μητρική, μνήμες, υπερθέρμανση του επεξεργαστή για κάποιο λόγο, σκληρός δίσκος, καλώδια, τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών (<--ηλεκτρονικό πρόβλημα, δεν είναι πρόβλημα ρυθμίσεων συνήθως), drivers, cd ή DVD (ο οπτικός δίσκος), DVD συσκευή.
Φαντάζομαι ότι τα οικονομικά θα είναι στενά ! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.