PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργα πράγματα σε ISDN γραμμή!



haris_led
09-04-13, 01:07
Καλημέρα, έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει!

Στο πατρικό μου έχουμε μια γραμμή isdn γύρω στα 12 χρόνια με το παλιό-καλό netmod της intrakom (εκείνο που δεν είχε καν usb, μόνο serial port) και ξαφνικά από το βράδυ της Κυριακής έχει κοπεί τελείως το internet και από το πρωί της Δευτέρας και το τηλέφωνο :hmm:

Οι γονείς μου, μου είχαν πει ότι το τηλέφωνο έκανε νερά τον τελευταίο καιρό αλλά δεν έδωσα βάση (αφού το internet δούλευε).

Πήραμε τηλέφωνο και δηλώσαμε βλάβη, αλλά διάφορα threads που διαβάζω εδώ με κάνουν να ανησυχώ (π.χ. (http://www.adslgr.com/forum/threads/627809-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-ISDN-KAI-ADSL-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%83%CE%B5-DSLAM-HUAWEI))

Στο netmod δεν ανάβει κανένα λαμπάκι (ούτε αυτό της γραμμής) και υποθέτω ότι δεν υπάρχει τηλεφωνία καθόλου από το κέντρο (πχ κάτι δικό τους χάλασε και θα φτιαχτεί)
Το adsl router (ένα philips) που μας είχαν δώσει είναι λίγο για τα πανηγύρια και συχνά πυκνά η σύνδεση διακόπτονταν αλλά το είχαμε συνηθίσει :p Τώρα δείχνει συνέχεια ότι η γραμμή είναι down.

Δοκίμασα διάφορα πράγματα όπως να πατήσω 10+ sec το reset κουμπί του netmod (το σύστησαν από το 13888) να αποσυνδέσω για 45+ λεπτά το netmod από όλες τις πρίζες, να συνδέσω το router μόνο του χωρίς splitter/netmod αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Το βράδυ της Κυριακής που έγιναν αυτά είχε γίνει μια καλή καταιγίδα αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι αυτό προκάλεσε κάτι στο σύστημα του ΟΤΕ:rolleyes:

Ο πατέρας μου λέει να το γυρίσουμε σε pstn αφού οι isdn έχουν προβλήματα και το σκέφτομαι, αλλά τις χρησιμοποιούμε τις 2 γραμμές:(

Η περιοχή είναι τα Κουνουπιδιανά στο Ακρωτήρι Χανίων και το βλέπω η όλη διαδικασία να πέρνει μέρες να φτιαχτεί! :mad:

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;;

Υ.Γ. μόνο το 13888 υπάρχει για τεχνική υποστήριξη; Από το κινητό κοστίζει περίπου μισό ευρώ το λεπτό ομιλίας! :( Γδάρσιμο κανονικό!

DVader
09-04-13, 01:19
Φίλε μου πατρίδα (Κριτικός και εγώ....και ναι ξέρω από Χανιά),
Διάβασα ότι έχεις γράψει ...και έχω να πω το εξής:

έχω και εγώ isdn και μετά από μια καταιγίδα τα είχε παίξει τελείως... τους πήρε πολλές μέρες να το φτιάξουν γιατί ήταν όλη η περιοχή.... το isdn πάντως δεν φταίει και να μην το αλλάξεις .... 5 χρόνια έχω isdn και δεν είχα ποτέ πρόβλημα !

κάνε υπομονή και περίμενε ...γενική βλάβη θα είναι λόγω της κακοκαιρίας .... κάνε και αίτηση για αποχρέωση και είσαι κομπλε !

BigBlack
09-04-13, 01:28
Δύο πιθανότητες υπάρχουν:
α) βλάβη εξοπλισμού (netmod, router) λόγω παλαιότητας ή και κεραυνών
β) καλωδιακή βλάβη οτέ

Άσε προς το παρόν την υποστήριξη της οτενετ και δώσε βλάβη στο 121 αναφέροντας οτι πρόκειται για γραμμή isdn. Είτε χάλασε η γραμμή, είτε το netmod, αυτοί θα επιληφθούν.

Όταν επανέλθει η λειτουργία του τηλεφώνου συζητάς με την ησυχία σου τα υπόλοιπα με την οτενετ.

haris_led
09-04-13, 01:41
κάνε υπομονή και περίμενε ...γενική βλάβη θα είναι λόγω της κακοκαιρίας .... κάνε και αίτηση για αποχρέωση και είσαι κομπλε !
τι είναι η αποχρέωση;


Δύο πιθανότητες υπάρχουν:
α) βλάβη εξοπλισμού (netmod, router) λόγω παλαιότητας ή και κεραυνών
β) καλωδιακή βλάβη οτέ

Άσε προς το παρόν την υποστήριξη της οτενετ και δώσε βλάβη στο 121 αναφέροντας οτι πρόκειται για γραμμή isdn. Είτε χάλασε η γραμμή, είτε το netmod, αυτοί θα επιληφθούν.

Όταν επανέλθει η λειτουργία του τηλεφώνου συζητάς με την ησυχία σου τα υπόλοιπα με την οτενετ.
άντε να δούμε! ελπίζω να γίνει με νορμάλ ταχύτητες η διαδικασία γιατί όταν τους είχαμε ξαναχρειαστεί περιμέναμε πολύ καιρό να ανέβουν από τα χανιά στο ακρωτήρι (8 χιλιόμετρα) να το κοιτάξουν!

george83
09-04-13, 01:44
To 121 δεν υπάρχει πια, οπότε η βλάβη δηλώνεται στο 13888. Μόνο αυτό το νούμερο υπάρχει, δοκίμασε να πάρεις από κανένα σταθερό στη γειτονιά σου γιατί από κινητά όντως είναι πανάκριβη η κλήση. Αν η βλάβη είναι καλωδιακή θα στο πουν, σε κάθε περίπτωση ίσως πάρει κάποιες μέρες για να διορθωθεί. Οσο για το ότι η σύνδεση του ίντερνετ συχνά πυκνά είχε διακοπές, είναι πολύ πιθανό να μη φταίει το phillips σου. Αν οι αποσυνδέσεις συνεχιστούν αφότου η τηλεφωνική σύνδεση σου επανέλθει, ξαναπάρε τηλέφωνο στο 13888 να το αναφέρεις.

BigBlack
09-04-13, 02:02
To 121 δεν υπάρχει πια, οπότε η βλάβη δηλώνεται στο 13888.

Σωστά, ξεχάστηκα...

costas11145
09-04-13, 10:30
Δύο πιθανότητες υπάρχουν:
α) βλάβη εξοπλισμού (netmod, router) λόγω παλαιότητας ή και κεραυνών
β) καλωδιακή βλάβη οτέ

Άσε προς το παρόν την υποστήριξη της οτενετ και δώσε βλάβη στο 121 αναφέροντας οτι πρόκειται για γραμμή isdn. Είτε χάλασε η γραμμή, είτε το netmod, αυτοί θα επιληφθούν.

Όταν επανέλθει η λειτουργία του τηλεφώνου συζητάς με την ησυχία σου τα υπόλοιπα με την οτενετ.

Το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ. Καλά κουράγια με το 13888. Μισό ευρώ το λεπτό!! Το είχα ξεχάσει, ήμαρτον ρε.....

haris_led
10-04-13, 10:29
Το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ. Καλά κουράγια με το 13888. Μισό ευρώ το λεπτό!! Το είχα ξεχάσει, ήμαρτον ρε.....

Καλημέρα, τους πήρα τώρα από το Wind καρτοκινητό μου (4 λεπτά περίπου έφαγε μόνο μισό ευρώ! το είχα δει σε έναν τιμοκατάλογο της wind και δε το πίστευα!) και έχει δηλωθεί σαν βλάβη οπότε περιμένω να το κοιτάξουν και να πάρουν τηλέφωνο

- - - Updated - - -

Ήρθε ο τεχνικός και κοίταξε την καλωδίωση μεταξύ άλλων και βρήκε εκεί το πρόβλημα σε κάτι που ομολογουμένως δεν έφταιγε ο ΟΤΕ αλλά εμείς που είχαμε προσθέσει ένα καλώδιο κάπου το οποίο βραχυκύκλωνε τώρα με τις βροχές!

DVader
10-04-13, 10:39
Καλημέρα, τους πήρα τώρα από το Wind καρτοκινητό μου (4 λεπτά περίπου έφαγε μόνο μισό ευρώ! το είχα δει σε έναν τιμοκατάλογο της wind και δε το πίστευα!) και έχει δηλωθεί σαν βλάβη οπότε περιμένω να το κοιτάξουν και να πάρουν τηλέφωνο

- - - Updated - - -

Ήρθε ο τεχνικός και κοίταξε την καλωδίωση μεταξύ άλλων και βρήκε εκεί το πρόβλημα σε κάτι που ομολογουμένως δεν έφταιγε ο ΟΤΕ αλλά εμείς που είχαμε προσθέσει ένα καλώδιο κάπου το οποίο βραχυκύκλωνε τώρα με τις βροχές!


Εμ ....Τι να πω....... :p Είδες καμιά φορά !:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.