PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα στην Καλαμαριά;



mmyron
09-04-13, 09:29
Παιδιά καλημέρα,

Εδώ και 8 περίπου μήνες είμαι συνδρομητής στη Wind, χωρίς να αντιμετωπίζω ιδιαίτερα θέματα. Από την προηγούμενη εβδομάδα όμως άρχισαν τα όργανα....

Συγκεκριμένα την προ-προηγούμενη Παρασκευή (29/3) στις 20:00 - 21:00 περίπου αποσυγχρονίζεται η DSL. Μετά από δοκιμές 3 router, φίλτρα, καλώδια κλπ. παίρνω τηλέφωνο. Λίγη ώρα μετά την συνομιλία μου με τον άνθρωπο στο helpdesk και χωρίς να ευοδώσουν οι δοκιμές που με προέτρεψε να κάνω, η γραμμή επανέρχεται και όλα καλά.
Ακριβώς μια εβδομάδα μετά (Παρασκευή 5/4) ξανά πάλι τα ίδια, την ίδια περίπου ώρα! Τηλέφωνο ξανά, επανέρχεται μετά από λίγο. Σ/Κ, επαναλαμβανόμενες αποσυγχρονίσεις με κατάληξη την δήλωση βλάβης εκ νέου, και reset της πόρτας την Κυριακή το απόγευμα.
Δευτέρα πρωί δείχνει να δουλεύει κανονικά όμως η ταχύτητα συγχρονισμού έχει πέσει απο τα 16-17 στο 9! Το μεσημέρι με καλούν για επιβεβαίωση της επίλυσης του προβλήματος, το βράδυ όμως την ίδια ώρα με τις προηγούμενες φορές (!) αποσυγχρονίζεται πάλι. Δηλώνεται πάλι βλάβη και σήμερα το πρωί ήταν εντάξει, βέβαια δεν ξέρω τί θα ακολουθήσει...

Έχει κανείς υπόψην του αν το πρόβλημα είναι γενικότερο, ή θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι με καλωδιώσεις;
Επίσης στα στατιστικά της σύνδεσης βλέπω πολλά errors που δεν υπήρχαν παλαιότερα. Χρησιμοποιώ το TG784 και παρακάτω ακολουθεί screenshot των στατιστικών της σύνδεσης από σήμερα το πρωί:

122376

costas11145
09-04-13, 09:56
Καλημέρα, πριν λίγο πάλι για τη Wind σχολιάζαμε πιο κάτω... ήμουν για λίγο καιρό και μου είχαν σπάσει τα νεύρα οι διαρκείς αποσυνδέσεις και η ασυνεννοησία... απ' ότι είδα και στο άλλο θρεντ υπάρχει (ή υπήρχε) και στον Εύοσμο μεγάλο θέμα... μήπως να ρίξεις μια πρώτη απειλή ότι θα την κάνεις;

mmyron
09-04-13, 10:13
Καλημέρα, πριν λίγο πάλι για τη Wind σχολιάζαμε πιο κάτω... ήμουν για λίγο καιρό και μου είχαν σπάσει τα νεύρα οι διαρκείς αποσυνδέσεις και η ασυνεννοησία... απ' ότι είδα και στο άλλο θρεντ υπάρχει (ή υπήρχε) και στον Εύοσμο μεγάλο θέμα... μήπως να ρίξεις μια πρώτη απειλή ότι θα την κάνεις;

Μετά την παρέλευση του 12αμηνου όλα είναι ανοιχτά...Προσωπικά μέχρι στιγμής είμουν τυχερός και δεν είχα θέματα με οποιονδήποτε προηγούμενο πάροχο (ΟΤΕ, Forthnet). Και με την Wind μέχρι τώρα μια χαρά είμουν. Οι μεταπηδήσεις ήταν καθαρά οικονομικό θέμα. Για την ώρα τουλάχιστον με τα παιδιά στο helpdesk δεν τίθεται θέμα ασυνεννοησίας. Το να απειλήσεις με αποχώρηση πριν λήξει το συμβόλαιο σου (και να πληρώνεις ρήτρες) δεν σου καλυτερεύει την γραμμή, το πολύ-πολύ να μειώσεις το λογαριασμό σου και αν...Εξάλλου εγώ δεν απειλώ... πραγματοποιώ :cool:

Ο λόγος που postάρησα το πρόβλημα είναι για να δώ αν είναι γενικευμένο ή όχι το πρόβλημα και παράλληλα να πάρω μια γνώμη για τα στατιστικά της γραμμής, από τους φίλους που γνωρίζουν περισσότερα από ότι εγώ...

iznodur
09-04-13, 10:27
Έχω 2- 3 φίλους στην κοντά στην Καλαμαριά, όλοι με Wind και πάνε μπάλα ...

costas11145
09-04-13, 10:39
Μετά την παρέλευση του 12αμηνου όλα είναι ανοιχτά...Προσωπικά μέχρι στιγμής είμουν τυχερός και δεν είχα θέματα με οποιονδήποτε προηγούμενο πάροχο (ΟΤΕ, Forthnet). Και με την Wind μέχρι τώρα μια χαρά είμουν. Οι μεταπηδήσεις ήταν καθαρά οικονομικό θέμα. Για την ώρα τουλάχιστον με τα παιδιά στο helpdesk δεν τίθεται θέμα ασυνεννοησίας. Το να απειλήσεις με αποχώρηση πριν λήξει το συμβόλαιο σου (και να πληρώνεις ρήτρες) δεν σου καλυτερεύει την γραμμή, το πολύ-πολύ να μειώσεις το λογαριασμό σου και αν...Εξάλλου εγώ δεν απειλώ... πραγματοποιώ :cool:

Ο λόγος που postάρησα το πρόβλημα είναι για να δώ αν είναι γενικευμένο ή όχι το πρόβλημα και παράλληλα να πάρω μια γνώμη για τα στατιστικά της γραμμής, από τους φίλους που γνωρίζουν περισσότερα από ότι εγώ...

Ναι, ένα δίκιο το 'χεις... και η αλήθεια είναι ότι και οι δικές μου γνώσεις είναι σχετικά περιορισμένες. Το θέμα για τον Εύοσμο το είδα λίγο πιο κάτω, αν βρω το λινκ στο βάζω. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ, εκτός από ένα προβληματάκι πιο παλιά με το Connex, δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με άλλους παρόχους.

mmyron
09-04-13, 12:52
...όλοι με Wind και πάνε μπάλα ...

:oops: Με έχασες τώρα...Για σπάσ' το και ξαναρίχ' το γιατί την αρχή την έπιασα, ο λήγοντας μου κάνει νερά.... :)

Χωρίς πλάκα τώρα, υποθέτω εννοείς ότι δεν έχουν πρόβλημα, ε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.